Хипербола, го напушта Линукс и станува вилушка на OpenBSD

Хипербола_GNU

Хипербола е оперативен систем за архитектури i686 и x86-64, што се базира на арх-снимките и развојот на Debian да се зголеми стабилноста и безбедноста, плус вклучува компоненти на GNU и јадрото Linux-libre наместо генеричкиот јадро на Linux. Хиперболата е наведена од Фондацијата за слободен софтвер како целосно бесплатен оперативен систем, верен на упатствата за дистрибуција на системот Libre.

За разлика од Арх, Хиперболата го користи моделот за долгорочна поддршка како Debian, модел прилагоден за продолжување на периодот на одржување на софтверот и промена на видот и фреквенцијата на ажурирањата на софтверот (закрпи) да се намалат ризиците, трошоците и нарушувањето на распоредувањето на софтверот, промовирање на сигурноста на софтверот.

Хипербола се развива според принципот КИСС (Чувајте го едноставно глупаво) и има за цел да им обезбеди на корисниците едноставна, лесна, стабилна и безбедна околина.

Системот за иницијализација се заснова на сисвинит со преносливост на некои случувања од проектите Девуан и Парабола. Времето на следење за лансирање е 5 години.

Збогум Linux, здраво OpenBSD

Пред неколку дена развивачите кои се одговорни за проектот од хипербола, објавено вест во која сакаат да спроведат план за промена на употребата на јадрото на Линукс кон корисничките комунални услуги на OpenBSD со трансфер на некои компоненти од другите BSD системи, со кои се планира да се дистрибуира новата дистрибуција под името HyperbolaBSD.

Причината за транзицијата Базата на кодови OpenBSD се нарекува незадоволство од трендовите во развојот на јадрото на Linux:

 • La усвојување на технички средства за заштита на авторските права (DRM) г.јадрото на linuxНа пример, јадрото вклучуваше поддршка за технологија за заштита на копирање HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) за аудио и видео содржина.
 • Развој на а иницијатива за развој на двигатели за јадрото на Линукс на јазик 'рѓа. На развивачите на хипербола не се задоволни со користење на складиште за товар централизирано и имаат проблеми со слободата да дистрибуираат пакети со Rust. Особено, условите за користење на трговските марки Rust и Cargo забрануваат зачувување на името на проектот во случај на промени или примена на закрпи (пакет може да се дистрибуира под името Rust и Cargo само ако е составен од оригиналните текстови, во спротивно, потребна е претходна писмена дозвола од тимот на Rust Core или промена на името).
 • Развивање на јадрото на Linux без оглед на безбедноста (Grsecurity веќе не е бесплатен проект и иницијативата KSPP (проект за самозаштита на јадрото) е во застој.)
 • Многу компоненти на корисничката околина на GNU и комунални услуги почнуваат да наметнуваат употреба на прекумерна функционалност, без да се обезбеди можност да се оневозможи за време на компилацијата. Како пример, задолжителните зависности на PulseAudio се наведуваат во центарот за контрола на gnome, SystemD во GNOME, Rust во Firefox и Java во gettext.

Тоа е причината зошто планот за развој на HyperbolaBSD е да се трансформира системот во целосна вилушка на OpenBSD што ќе се прошири со нов код даден според лиценците GPLv3 и LGPLv3.

Кодот развиен на OpenBSD ќе има за цел постепено да ги замени компонентите OpenBSD издаден под лиценци што не се во согласност со GPL.

Додека за одржување на филијалата Хипербола со Linux-libre јадрото претходно формиран ќе бидат обезбедени до 2022 година, но идните верзии на Hyperbola ќе се пренесат на новите јадра и елементи на системот.

Со сето ова, развивачите на Хипербола коментираат дека имаат многу работа да направат, бидејќи ќе се откажат од сè што беше претходно во развој и да ги насочат своите напори кон обнова на системот од нула.

Si сакате да дознаете повеќе за тоа, можете да ја проверите белешката На следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Функција автоматски dijo

  Оле!
  Интересна вест бидејќи ни кажува за состојбата на јадрото.
  Да видиме како ќе заврши.

 2.   еден од некои dijo

  Да, иако мислам дека не е само јадрото, туку и принудува зависности. Како што реков во друг пост, се чини дека постои одреден воздух на промени. Тие многу гледаат кон светот на БСД и алтернативните зафати за да се обидат да избегаат од системскиот систем и сето тоа што повлекува.

  Како корисник, единствената грешка што ја гледам во светот на BSD е проблемот со возачите, инаку е совршен бидејќи тие се комплетни. Да имаше нешто слично на Артикс во БСД, ќе се менував без двоумење бидејќи ќе бев во едно како што треба и иако во моментот сум многу среќен во Артикс, почнувам да се грижам за некои работи што беа направени во последниве години и не ги правам добар трн вистината.