Центар за следење на системот и Центар за мисии: 2 набљудувачи на задачи

Центар за следење на системот и Центар за мисии: 2 набљудувачи на задачи

Центар за следење на системот и Центар за мисии: 2 набљудувачи на задачи

Пред неколку дена споделивме уште една објава за една од многуте монитори на ресурси, задачи или оперативни системи достапни во Linuxverse, односно за слободните и отворени оперативни системи кои обично ги нарекуваме Distros или GNU/Linux Distributions. Поточно, им кажавме за повиканиот терминален монитор за задачи (CLI). Bpytop. Која има за свој творец исто како и другите познати како BashTop и BTop, и двете, исто така, за терминал.

Додека, поназад во времето, ви кажавме за други кои се графички апликации за десктоп, а со тоа и многу попријателски, привлечни и со многу повеќе интегрирани функции. Како добар пример за овие, т.н SysMonTask и WSysMon. И двете многу слични на Windows Task Monitor. Затоа, денес ќе ве запознаеме со уште 2 Desktop (GUI) за знаење и имплементација на оние кои сметаат дека е корисно и неопходно на нивните различни GNU/Linux Distros. А овие се именувани: „Центар за следење на системот и Центар за мисии“.

Bytop: Елегантен и робустен монитор на ресурси за терминалот

Bytop: Елегантен и робустен монитор на ресурси за терминалот

И, пред да започне овој пост за познанствата монитори за задачи „Центар за следење на системот и Центар за мисии“, Ви препорачуваме да го истражите претходна поврзана објава, на крајот од него:

Bytop: Елегантен и робустен монитор на ресурси за терминалот
Поврзана статија:
Bpytop: Елегантен и робустен монитор на ресурси за терминалот

2 Корисни монитори за задачи: центар за следење на системот и центар за мисии

2 Корисни монитори за задачи: центар за следење на системот и центар за мисии

За Центар за следење на системот

За апликацијата Центар за следење на системот можеме накратко да коментираме, откако ќе ја истражиме и анализираме неговата содржина официјална веб-страница на GitHub, следниот:

Тоа е бесплатен и отворен развој кој нуди бесплатна, мултиплатформска десктоп апликација (GNU/Linux, MacOS и Windows), во формат сè-во-едно, за следење на статистиката на основните системски ресурси, со што се елиминира потребата да користат различни алатки за оваа намена. Затоа, со него секој корисник може да ги види деталите за перформансите на системот и деталите за користењето на процесорот, RAM меморијата, дискот, мрежата, графичкиот процесор, сензорите, употребата и стартувањето на ОС и многу повеќе. Конечно, тоа е апликација со многу впечатлив и иновативен интерфејс, базирана на GTK3 и Python 3.

За Центарот за следење на системот

Во моментов, има 2 достапни верзии, кои се следните:

  • Еден базиран на GTK3: Која денес е достапна под верзијата број 1.43.11 од август 2023 година. Овие верзии вклучуваат само разни корекции на грешки и инсталатери во формат .deb.
  • Еден базиран на GTK4: Која денес е достапна под верзијата број 2.24.0 од октомври 2023 година. Овие верзии вклучуваат нови функции и разни поправени грешки, како и инсталатери во .deb формат и Flatpak.

За Центар за мисија

За апликацијата Центар за мисија можеме накратко да коментираме, откако ќе ја истражиме и анализираме неговата содржина официјална веб-страница, следниот:

Тоа е модерна апликација за следењеупотребата на процесорот, меморијата, дискот, мрежата и графичкиот процесор на кој било GNU/Linux компјутер. Затоа, иs способен за прикажување на користењето на процесорот, целокупно или преку конец; прикажете го секој системски процес, бројот на нишки и двигатели; прикажување на употреба на RAM и инсталиран Swap; прикажување на искористеноста на дискот и искористените стапки на пренос; прикажување на искористената мрежа и брзините на пренос; прикажете информации за мрежните интерфејси и инсталираниот графички процесор, меѓу многу други работи.

За Центарот за мисии

Во моментов, оваа апликација е создадена со GTK4 и Libadwaita, а преку програмскиот јазик Rust е достапен само во Flatpak формат или директно твојот изворен код за компилација. Од денес, тековната достапна верзија е број 0.3.2 од август 2023 година.

SysMonTask: Корисен и компактен монитор на системот за GNU / Linux
Поврзана статија:
SysMonTask: Корисен и компактен монитор на системот за GNU / Linux

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Сумирано, уште еднаш е јасно дека на нашата ГНУ/Линукс терминали или десктоп Можеме да користиме добар број апликации, алатки или ресурси за истата функција. И во случај на следење на ресурсите, задачите и оперативниот систем воопшто, за обичните корисници, две добри опции се добро познатите монитори за задачи „Центар за следење на системот и Центар за мисии“, Плус SysMonTask и WSysMon. Се разбира, сè додека не ни се допаѓаат или не ги користиме природните решенија за ова, кои обично ги нудат најкористените и комплетните GNU/Linux десктоп околини.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» на шпански. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.