Збогум Firefox, здраво Хром

Ова е една од оние статии што излегуваат кога мотивацијата и ентузијазмот доминираат над вас со тоа што имате нешто ново што ви е интересно и исполнува некои основни барања што ви се потребни за негова употреба.

Користам неколку дена Хром затоа што Firefox/Ледената леска -мој омилен прелистувач- троши повеќе меморија отколку што можам да и дадам. Но, надвор од потрошувачката има и други карактеристики што ми се допаѓаат Хром и дека од моја перспектива тие го фаворизираат пред Црвена панда. Разберете дека во овој напис зборувајте за Хром е исто како да зборуваме за Google Chrome.

Екстензии.

Иако не можам да пристапам до ниту еден од нив затоа што Google Мојата земја е блокирана, јас користам некои што неколку пријатели ми ги испратија преку е-пошта (благодарам милион за тоа).

Главната предност на Екстензии de Хром пред оние на Firefox е дека овие се инсталирани и деинсталирани без да се рестартира прелистувачот. Уште една точка плус -и се цени-  е дека тие не се застарени откако ќе ажурирате во повисока верзија на прелистувачот.

Иако без сомнение, сепак Firefox е Крал на екстензии бидејќи има многу повеќе од Хром и со одличен квалитет.

Интерфејс.

Иако Firefox Го има на пазарот многу подолго, има уште многу да се научи во смисла на подобрување на неговиот изглед и интерфејс. Како што Јас веќе ти покажав, изгледот на Firefox верзија 11 Алфа изгледа прилично убаво, но она што го имаме досега е сепак лошо копирана копија (прости вишок).

Унифицираното мени на Firefox Наместо да реши еден проблем, тој создава друг за нас. Тоа е многу занемарено, и недостаток на икони (исто така видлив во хром) И некои од опциите што ги имаме со традиционалната лента со мени го прават да изгледа грдо и не е продуктивно.

Преференции во Хром Има опции добро лоцирани, на начин што ни овозможува лесно и брзо да го конфигурираме она што го сакаме во нов таб. Со Хром 17 Можеме да ја користиме и нашата сметка за е-пошта за да се логираме во прелистувачот и да користиме функционалност слична на таа Mozilla Sync.

Навигација, брзина и однесување.

Можеби грешам, но со Хром Имам чувство дека сè оди побрзо. Можеби е начинот на пренесување на страниците или управувањето со Го вклучите Javascript-, но сигурно се чувствува пофлуидно.

Ако, треба да бидете фер. Постојат работи од Хром кои доаѓаат по дифолт што не ми се допаѓаат. Во уредникот WordPress на пример Хром Не ги зачувува URL-адресите што ги вметнувам и во режим на цел екран понекогаш заглавува.

Firefox ги стави батериите.

Мислам дека е веќе многу тешко тоа Mozilla поврати го местото што Google Помалку го одведува и срамота е. Firefox Мора да ја свртите стратегијата и да размислите за додавање работи што навистина го мотивираат корисникот.

Бесконечниот развој што го прифати Mozilla да ги следат чекорите до Google Chrome Не е точна, особено ако земеме предвид дека помеѓу секое издание промените и вестите не се многу релевантни. Тоа само дава чувство дека тие се закрпи на кои се додаваат Firefox.

Иако многумина не сакаат да го прифаќаат тоа, генерално работите доаѓаат низ очите и редизајн на изгледот на Firefox ништо лошо не би дошло. Од моја гледна точка -и јас не сум експерт за дизајн на интерфејс- Firefox ви треба нешто поедноставно, полесно, покорисно и интуитивно за корисникот.

Со ова не мислам дека ќе престанам да користам или ќе деинсталирам Firefox, но поминаа неколку дена откако тој престана да биде Пребарувачот стандардно во мене SO. Исто така, го користам за да развием некои ситници. Се надевам дека идните верзии ќе ме натераат да се предомислам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тие се линк dijo

  И јас го мислев истото, но се вратив во Firefox.
  Ако ќе се користи на лаптоп, збогум, троши многу ресурси (во мојот блог споредете ги Хром 13 и Фајрфокс 7 со истите отворени страници и потрошувачката на Хром е огромна).

  1.    елав <° Linux dijo

   Човек, но Хром веќе е на верзијата 17. Мислам дека споредбата што ја направи не беше фер… 😀

   1.    Тие се линк dijo

    17? Последниот што го имам е 15 на мојот Archlinux ...
    Бидејќи мислиш дека не си фер?

    1.    елав <° Linux dijo

     Хахаха тоа е така за да видиш дека Арх не секогаш го има најдоброто. Во Убунту и Дебијан да хахаха. Кога ќе ви кажам дека споредбата не е фер, тоа е затоа што Firefox 7 може да биде чекор понапред од Chromium 13 во однос на карактеристиките и перформансите. Нешто поправедно би било да се спореди Firefox 8 со хром 15 или хром 17 😀

     1.    Храброст dijo

      Cof cof, Xfce windows cof cof super Debian cof cof

     2.    елав <° Linux dijo

      Хахаха, кажи ми што сакаш .. Но, го немаш во Архлинукс

     3.    Храброст dijo

      Како што малку го лупам, не користам Хром хахахаха

      1.    елав <° Linux dijo

       Знам, но секогаш е добро да се допрат малку јајцата, нели? 😀


     4.    Едуар2 dijo

      Елав со твоите зборови покажуваш само колку малку знаеш за Arch Linux, кој сака да инсталира верзија на хром, хром, хром од аур, dev, git, итн без проблем. 😀

     5.    Храброст dijo

      Не само тоа, туку и од официјалните складишта

 2.   mac_live dijo

  Многу точно, мислам дека хромот е полесен, не толку колку мидори, туку полесен од хром, тој исто така ги има истите можности како firefox и како што споменавте, firefox продолжува да доминира со екстензиите, но има работи што сè уште не мачат и Тоа е потрошувачка на меморија, и многу пати толку тешка што се распаѓа, или барем мене ако ми се случило, како со сликите, потребно е време да ги покажам дури и ако се веќе натоварени.

  1.    Храброст dijo

   Многу точно, мислам дека хромот е полесен, не колку мидори, туку полесен од хром

   Хром полесен од хром?

   Iousубопитни

   1.    елав <° Linux dijo

    Не биди тежок, сите разбравме дека тој се однесува на Firefox ... Те мразам ЕМО, те мразам ..

    1.    Храброст dijo

     Денот кога ќе ме побара музичка група, ќе ви испратам е-пошта со песни и вие ќе ги оцените, да видиме колку има хахахаха.

     Знаете со грешките во пишување, многу е грдо

     1.    mac_live dijo

      птссс, хахахаха ме разбраа нели? хахахаха, мојот сон сè уште беше на максимум, но бидејќи овде ми се допаѓа, тоа беше првото нешто што го отворив хахаха, пред да ја отворам работната страница

      1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

       Задоволство тогаш хахаха, добро е да се знае дека сме во вашите омилени


 3.   Титан dijo

  Emo isectus rastrerus beatablus, тие се групираат заедно за да бидат претепани, лесно препознатливи по гримасата што го покрива едното око (за разлика од Гранџот што ги покрива и двете очи) тие обично носат црна облека со розова боја, многу ланци, што им ги земаат на своите фини кучиња вреди повеќе од нивните куќи, или не, затоа што во овој момент секој може да биде емо без да мора да има многу пари, бидејќи емо е на дофат на секој што има доволно коса и 2 евра да оди на фризер секој месец, носат повеќе шминка од твојата девојка, а ако не си маж или тортилера, повеќе од мајка ти, омилена тема им е самоубиството и бидејќи нивните родители се толку кул што ги купуваат и нека бидат што сакаат, тие ги уништуваат нивните животи „Заедно со општеството што не ги разбира“, тие го поминуваат своето време слушајќи Панда, Шестата етикета или кој било бенд што зборува за тоа како нивните девојки, општеството или семејството ги оддалечува од светот со глупави текстови и Музика „панк“. Можете лесно да ги најдете на темни и помалку застрашувачки места што ги наоѓате или каде што има малку машини за пумпање. Ако ги видите сами или во групи удрете ги. Ако мислите дека ова е многу за една личност, јавете се на некои пријатели. Ако ви здодеа да ги удирате во одмор, не грижете се, тие нема да одат никаде.

  Емовите го темелат својот живот на тоа да ја остават раката како задник од Мандрил (Сина) затоа што нивната имагинарна девојка / татко / момче ги повредила ... единственото решение за нив е да се повредат повеќе ...

  http://www.frikipedia.es/friki/Emo

  1.    елав <° Linux dijo

   Хахахахахахаха добивам емо, велам мочам хахахаха

   1.    Оскар dijo

    Извинете го мојот упад, но мислам дека храброста не е емо, тој е ... извинете ... или е обратно?, Мислам дека имам конфузија, ХАХАХАХА.

    ПС: Храброст се надевам дека не се замараш.

    1.    Храброст dijo

     Да, видов преглед вчера Локендо лос емос и не гледам како останав

 4.   Храброст dijo

  Хахахаха ајде, престани со срање и зборувај за емо од друга страна за да не искривуваш тука

  П.С: Веќе ја прочитав Geekpedia

 5.   Gabriel dijo

  никогаш не користете тема за кислород во firefox.

 6.   Карлос-Хфце dijo

  Здраво Елав. Како е Google да ја блокира вашата земја? Каде живееш?

  1.    елав <° Linux dijo

   Па да, во Куба Google блокираше многу услуги:
   - Кодирајте го Google
   - Гугл хром
   - Google+
   - многу други

   Се разбира, јас исто така не можам да пристапам до Gmail, бидејќи мојот интернет провајдер ме спречува да го сторам тоа.

   1.    Едуар2 dijo

    Една компанија ја блокира мојата земја за x или за y, и јас не би користел ништо од тоа или да добијам плата, но добро, секоја глава е различна.

    1.    Храброст dijo

     Навистина, бидејќи не користам ништо од Гибсон за да ги надувам цените, претпочитам да ги чува за да стават супер налепници на Дебијан.

     Не сакам некој од Х причини и не користам ништо нивно

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Куба

 7.   Габриела dijo

  Престанав да го користам Firefox како стандарден прелистувач пред повеќе од една година, јас секогаш го инсталирав Firefox како втор пријател за да ги отворам моите четиристотини алтернативни сметки за е-пошта со кои управувам со моите осумстотини лажни идентитети за да создадам блогови кои повеќе го натрупуваат интернетот со срања.

  Се согласувам со вас дека ракетата што мозила ја доби сега лансира верзии на firefox на секои 5 минути и немаат ништо ново и дека ако тоа го има просечен корисник, тие никогаш нема да го видат, тоа е стратегија што не е Тоа ќе ве спаси од губење сè повеќе корисници на хром.

  Секој што ме познава, исто така, знае дека програмите ми влегуваат низ моите очи xD
  А firefox е скоро грд како што беше во 2004 година, додека хромот има неверојатна едноставност. Тие ги преместуваат копчињата и менијата од една на друга страна без значење, јас го замислувам тоа за да се преправам дека сакаат да го копираат хромираниот интерфејс. Копирај го и сега, каков задник. Вистината тежи малку врз мене и сè. Најмногу збунетата панда панда во светот ги враќа најдобрите спомени од мојот брак на Интернет и би сакал да го видам како се роди наместо да се чини дека е удавен во море лоши идеи или лошо применети добри идеи.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Дали програмите влегуваат низ вашите очи? ХАХА ... тогаш е смешно како не го сакате КДЕ ЛОЛ !!!
   Добредојдовте на страницата Габи

   Супер смешен 1-ви пасус хахахахаха.
   ^ 3 ^

  2.    Храброст dijo

   Престанав да го користам firefox како стандарден прелистувач пред повеќе од една година

   Вашиот кориснички агент ми кажува поинаку хаха

   А firefox е скоро грд како што беше во 2004 година, додека хромот има неверојатна едноставност. Тие ги преместуваат копчињата и менијата од една на друга страна без значење, јас го замислувам тоа за да се преправам дека сакаат да го копираат хромираниот интерфејс. Копирај го и сега, каков задник

   Не, не станува збор за копирање, бидејќи тоа би бил недостаток на оригиналност на развивачите, подобро е тие да иновираат