CUPS: Како да ги користите и конфигурирате печатачите на лесен начин

Меѓу препорачаните пакети што треба да се инсталираат при изведување на нова инсталација, е чаши y чаши-pdf.

CUPS: „Заеднички систем за печатење UNIX“ или Заеднички систем за печатење за UNIX, е моќен софтвер што се користи за печатење од различни инсталирани апликации, како што е прелистувачот што го користите сега за да ја прочитате оваа објава.

Нормално, ако избереме целосна инсталација на работната околина GNOME, стандардно е инсталирана апликација за управување со печатачите преку графички интерфејс напишан во Python со употреба на GTK +: системско-конфигуриран-печатач за ГНОМ и систем-конфигурирај-печатач-kde за KDE.

Ние не препорачуваме првично да го изберете тој пакет затоа што инсталацијата на CUPS е придружено со а навистина моќен веб-интерфејс и на кој ќе се однесува овој пост. Ние воопшто нема да напишеме статија за да ја замениме помошта што ја носи со неа, туку за да ве запознаеме со фасцинантниот свет на Linux печатење преку CUPS.

Вистинска штета е што Помош преку Интернет е скоро целосно на англиски јазик. Мислам дека во Официјална страница на CUPS може да се најде шпанска верзија. На оние кои знаат доволно англиски за да го преведат, СИТЕ ПРЕПОРАЧУВАМЕ
прочитајте ја помошта на Интернет и откријте ја моќта на овој софтвер, кој може да се искористи за печатење од А. домашна работна станица, до инсталирање на сервер за печатење со повеќе платформи.

За оние кои знаат само шпански, неколку воведни пасуси на секоја страница ќе им помогнат да започнат со користење на овој интерфејс. CUPS бара многу вакви предмети.

Ние го насочуваме нашиот прелистувач на адресата на нашиот локален хост преку портата 631 и ни е прикажана почетната страница на CUPS.

чаши01

Додај печатач

Да речеме дека имаме печатач HP LaserJet 1100 поврзани со нашиот тим. Јас сум прилично сигурен дека тоа е веќе откриено од страна на CUPS, но да претпоставиме дека сè уште не е поврзано и тие ќе ни позајмат слична и ние сакаме да бидеме подготвени. Ајде да одиме на страницата Администрација и кликнуваме на копчето

Додај печатач. Првично CUPS бара поврзан печатач. Во случај да не се најде, ќе се прикаже следнава дијалог-страница:

чаши02

Да претпоставиме дека го имаме поврзано со паралелната порта LPT # 1. Откако ќе го избереме, кликнуваме следниве и ни е прикажана друга страница со дијалог во која
Willе ги пополниме податоците што нè прашуваат и ќе утврдиме дали сакаме да ги споделиме или не:

чаши03

Притискање следниве, прикажана ни е друга страница со дијалог преку која можеме да го избереме производителот на нашиот печатач или да обезбедиме датотека PPD (Дефиниција на печатач за постскрипт).

Датотеки * .ppd Тие се наоѓаат на повеќето дискови за инсталација на печатачот. Тие се едноставни текстуални датотеки што ги опишуваат карактеристиките и можностите на еден или повеќе печатачи. Интернет-помошта во документацијата е многу експлицитна за употребата на овие датотеки и компајлерот ppdc.

чаши04

Откако ќе го избереме производителот HP и кликнете на следниве, прикажана ни е друга страница за дијалог за да го избереме специфичниот модел:

чаши05

Во тоа поле избираме HP LaserJet 1100 - CUPS + Gutenprint v5.2.6 (en) и по притискање Додадете печатач, прикажана ни е страница каде што можеме да ја конфигурираме според нашите потреби:

чаши06

и конечно притискаме Променете ги стандардните опции.

Откако CUPS ги потврди промените, неколку секунди подоцна е прикажана страницата за статус на ново додадениот печатач или ако брзаме, притиснете ја врската HP-1100.

чаши07

и ако во горните јазичиња го избереме оној со наслов Принтери, ќе го видиме следново:

чаши08

Забележете како се појавува и печатачот чаши-pdf со името PDF.

Споделете го нашиот печатач.

Ние сакаме да го споделиме ново инсталираниот HP-110 кој сè уште не е поврзан. Всушност, избравме дека сакаме да го споделиме кога ќе го додадеме, но потребно е да се направи уште еден чекор.

Ние мора да одиме на страницата Администрација, и во делот на Конфигурација на сервер изберете опции Споделете ги печатачите поврзани со овој систем и ако сакаме да печатиме користејќи URL (се препорачува) ја избираме и опцијата Дозволете печатење преку Интернет.

чаши09

Треба да кликнеме само на копчето Променете ги поставките така што промените на серверот се трајни. Оваа операција ќе го рестартира CUPS и ќе се врати на Администрација.

За да го проверите споделениот печатач,

Се обидов со peer-to-peer мрежа конфигурирана како што следува:

 • Сервер CUPS: Десктоп машина. gandalf.amigos.cu.
  IP 10.1.1.1
 • Клиент на CUPS: Лаптоп. xeon-pc.amigos.cu. IP 10.1.1.100

Отворив прелистувач на лаптопот со адреса http: // localhost: 631, отидов на страницата Принтери, и тука беше HP-1100 печатачот споделен со URL-то http://10.1.1.1:631/printers/HP-1100.

Можеме да ја дознаеме URL-то со поставување на курсорот над врската HP-1100 на страницата. За евиденција, процесот на наоѓање и инсталирање на печатачот на лаптопот беше скоро непосреден.

Инсталирајте го на клиент за Windows XP

Ако сакаме да го инсталираме на клиент на Windows XP, на пример, ќе го сториме тоа Дома -> Принтери и факсови -> Додај печатач -> Следно. Ја избираме опцијата "Мрежен печатач или печатач поврзан на друг компјутер" -> Следно. Избираме „Поврзете се со печатач на Интернет или во вашата домашна мрежа или организација“ и во URL-адресата внесуваме:
http://10.1.1.1:631/printers/HP-1100

Дијалог-прозорецот „Изберете го производителот и моделот на вашиот печатач. Ако имате…". Го избравме производителот HP и моделот HP LaserJet 1100 (MS) што е најблиску.

По поврзувањето на нашиот печатач, отпечативме тест страница и ја тестиравме целата наша инсталација во Виндоус.

Извештај за финалето

Исто така, ако одиме на веб-интерфејсот на нашиот сервер CUPS ќе видиме на страницата Работи како е испечатена нашата тест страница или не. Само додадете го тоа за да откажете работа за печатење, ви треба корисничко име и лозинка кореносвен ако немаме други корисници да управуваат со задачите за печатење.

Секој производител на печатач има своја книга и печатењето може да стане многу тешка задача. Една од „класиците“ во овој поглед според сопственото искуство е Хјулит Пакард, што во последно време се чини дека се држи до максимата: „Зошто да ги олесниме работите ако можеме да ги направиме многу тешки“.

CUPS прави сè за да ги скрие и тешкотиите својствени на печатачот и оние поврзани со апликацијата од која сакаме да печатиме, за да можеме да се концентрираме повеќе на фактот на печатење себе, а не во „Како да се печати“. Како општо правило, единствениот пат кога треба да го запознаеме кој било аспект од нашиот печатач е кога го користиме за прв пат. Дури и така и многу често, CUPS замислете „како да“ за себе.

Магија? Воопшто не. Ова е светот на Дебијан
GNU / Linux.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

43 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   SuTabaco ви благодарам dijo

  Овој пост оди директно на ОБАВИСТИ.

  Ви благодарам многу

 2.   артбгз dijo

  Прашање до сите кои имаат конфигурирано CUPS, зарем не се случило сите печатари што ги конфигурирале во CUPS одеднаш да исчезнат? Тоа ми се случува секој толку често. Она што забележувам дека датотеката printer.conf е „исплакната“ и друга наречена „printer.conf.O“ е создадена со целата конфигурација, она што го правам е да ја избришам првата датотека и да ја преименувам втората за да ја вратам конфигурацијата. Но, сето ова ми се чини многу чудно.

  1.    Бреј dijo

   принтери за мачки.conf.O> принтери.conf
   доста е, нема да се повтори.

   Куповите е најробусната услуга за печатење на Linux.
   Ако ви треба помош за какво било издание за печатење + самба + линукс + ти воопшто, испратете ми е-пошта, штом можам ќе ви одговорам.
   динаформација на gmail dot com
   dinformationt@gmail.com

 3.   Chaparral dijo

  Му честитам на авторот за делото објавено овде.
  Никогаш не сум имал проблем со поставување и водење на мојот USB печатач HP LaserJet 1018, со исклучок на дистрибуцијата Manjaro Linux 0.8.4. Ги испробав сите познати методи, секако без позитивен резултат. Всушност, мојот систем укажува на тоа дека печатачот е додаден, но не, тој не е и всушност не се печати. Можно е возачот foo2zjs-20130219-1 да недостасува, или не знам, иако не би знаел ниту како да го инсталирам на овој систем.

 4.   Павлочо dijo

  Се надевам дека некој ќе ми подаде рака. Во мојата работа, печатачот е поврзан со компјутер со Windows XP. Како можам да печатам од мојот лаптоп преку мрежата? Ви благодарам.

  1.    Г-дин Блек dijo

   Ако лаптопот има Gnu / Linux, тоа ќе мора да го направите преку SAMBA

   1.    Павлочо dijo

    Фала што одговоривте, ќе видам дали ќе најдам нешто.

 5.   Сантијаго dijo

  Одлично. Благодарам многу!

 6.   федерико dijo

  Благодарност до СИТЕ за вашите коментари и успеси !!!

 7.   Карлос dijo

  Додадено во омилени и споделено 🙂 одлична објава

 8.   Жоакин dijo

  Ви благодариме!

 9.   коментатор dijo

  Понекогаш чашите не работат со стандардната конфигурација, барем обидот да се инсталира ласерски печатач HP 1020 на debian беше невозможен. За да го конфигурирам „правилно“, морав да барам други опции.

 10.   Neo61 dijo

  Се обидував да печатам со HP LJ 1000 во Убунту 12.04, видов колку помош се појавува на веб-страниците и не постигнав ништо, вклучително и она што се појавува во овој напис и исто така конфигурирам преку HPLIPS, може ли да ми подадете рака? Јас веќе сум очаен и единствениот сум во одделот што користи Linux сакајќи да покаже дека со овој систем работите се постигнуваат за разлика од Windows, замислете дека овој печатач нема поддршка за Windows 7 и 8, па затоа е проблем на чест за Линукс докажува дека може. Какво било мислење?

 11.   Chaparral dijo

  Неодамна инсталирав Debian Weezhy Xfce и откако ги инсталирав потребните пакети и ја преземав потребната поддршка за време на инсталацијата, немаше начин да го додадам среќниот печатач HP LaserJet 1018, кој, патем, веќе е скоро музејско парче. во Гугл најдов неколку команди и преземав мал пакет кој беше едвај 1500 kby. После ова успеав да го додадам проклетиот печатач со localhost и таму работи. Штета што не ги забележав командите што треба да ги следат, но според она што можев да го прочитам на мојот страшен англиски јазик, некои дистрибуции повеќе не ја нудат целата потребна поддршка за додавање на печатачот.

 12.   pablo dijo

  многу добар пост, но. Толку многу чекори за додавање печатач, јас сè уште користам системско-конфигуриран-печатач што е поедноставен и подиректен, без да морам да пишувам толку многу.Време е дека linux поедностави некои задачи повеќе без да биде толку елабориран.

  1.    pablo dijo

   Заборавив, тие не смеат да ги кријат тешкотиите толку многу, мислам дека ги комплицира малку повеќе. Ние сме во 2013 година дека дебиан и линукс воопшто, ги ставаме батериите,

 13.   Erick dijo

  Овој пост ми доцнеше околу две години, го открив на потешкиот начин, пред неколку години, но добар материјал, поздрав

 14.   Диего Риос dijo

  Добра ноќ, морам да поврзам два компјутери на мрежата Linux отвори еден сервер и златен клиент, треба да инсталирам печатач и да го имам во чашата од серверот, како можам да го направам тоа, каде што може да се заблагодарам

  1.    Бреј dijo

   чаши + самба или чаши + ип

 15.   Слика на зачувување на местото на Фабијан Барера dijo

  Ви благодарам многу. Не разбирам зошто Debian не може да изврши автоматско откривање на печатачите и оваа постапка треба да се направи. Благодарам уште еднаш.

  1.    Бреј dijo

   Да, всушност, ако инсталирате debian поврзан со подмрежа во која има споделени ресурси, тој ги поврзува во самата инсталација освен ако не бараат автентикација, но тогаш тоа ќе ве промовира за тоа, во случај на поврзување (да речеме со веќе машина инсталирана) која било верзија на дебиа ќе ви овозможи да ги видите во навигацијата на ресурсите, „ресурсите“ поврзани на таа мрежа, дури и без потреба да ја инсталирате услугата smb, бидејќи avahi-deamon (демон на кој било уникс) се грижи за Ова, ако ви даде некој вид грешка е различно (има грешки што не можат да се видат и мора да ги барате), во тој случај, ако припаѓате на домен, инсталирајте ја самба и тоа е тоа.
   Куповите е најробусната услуга за печатење на Linux.
   Ако ви треба помош за какво било издание за печатење + самба + линукс + ти воопшто, испратете ми е-пошта, штом можам ќе ви одговорам.
   динаформација на gmail dot com
   dinformationt@gmail.com

 16.   Лепс86 dijo

  Одличен ПОСТ, многу корисен, толку многу што ми предизвика iosубопитност. Денес купив HP 2050 затоа што се појавува на страницата http://h-node.org/home/index/es ( http://h-node.org/printers/catalogue/es/1/1/undef/undef/undef/undef/undef/undef?search_string=2050&submit=B%C3%BAsqueda ) Иако е 100% оперативен, имам неповолност што НЕ скенира (затоа што не знам хехехе).

  Откако го прочитав овој ПОСТ, ќе конфигурирам да можам да печатам преку LAN од компјутер Guindows. Многу благодарен!

  1.    федерико dijo

   Ви благодариме за коментарот !!! Се надевам дека објавата ви служеше -и ќе ви помогне-. На здравје

  2.    Бреј dijo

   Ви препорачувам да прочитате малку за hplip, сигурно ќе најдете како да го решите проблемот со скенерот.

 17.   Едиел dijo

  Боли што нема опција за конфигурирање на корисници и лозинка за кориснички дозволи и администрација.

  1.    федерико dijo

   Ви препорачувам да ја прочитате помошта што го придружува самиот пакет CUPS. На адреса:
   http://localhost:631/help/security.html
   ќе го најдете следново:

   Безбедност на серверот

   Во стандардната „самостојна“ конфигурација, има неколку потенцијални безбедносни ризици - серверот CUPS не прифаќа далечински врски и прифаќа само споделени информации за печатачот од локалната подмрежа. Кога споделувате печатачи и / или овозможувате далечинско управување, го изложувате вашиот систем на потенцијален неовластен пристап. Оваа страница за помош дава анализа на можните безбедносни проблеми на CUPS и опишува како подобро да го обезбедите вашиот сервер.
   Прашања за автентикација

   Кога ќе овозможите далечинска администрација, серверот ќе користи Основна автентикација за административни задачи. Тековниот сервер CUPS поддржува основна, дигестија, керберос и локална потврда за потврда:

   Основната автентикација во суштина го става јасниот текст на корисничкото име и лозинката на мрежата.

   Бидејќи CUPS ги користи информациите за корисничкото име и лозинката на системот, информациите за автентикација може да се користат за да се добие пристап до евентуалните привилегирани сметки на серверот.

   Препорака: Овозможете шифрирање за да ги скриете информациите за корисничкото име и лозинката - ова е стандардно на MacOS X и системите со инсталирани GNU TLS или OpenSSL.
   Автентикацијата на варењето користи проверка на збирот MD5 на корисничкото име, лозинката и доменот („CUPS“), така што оригиналното корисничко име и лозинка не се испраќаат преку мрежата.

   Тековната имплементација не ја потврдува автентичноста на целата порака и ја користи IP адресата на клиентот за нецената вредност, што овозможува да се активираат „човек во средина“ и да се репродуцираат напади од истиот клиент.

   Препорака: Овозможете криптирање за да ги скриете информациите за корисничкото име и лозинката.
   Автентикацијата на локалниот сертификат поминува 128-битни «сертификати» што идентификуваат автентичен корисник. Сертификатите се создаваат на летање од случајни податоци и се чуваат во датотеки под / var / run / cups / certs. Тие имаат ограничени дозволи за читање: root + систем-група (и) за коренскиот сертификат и lp + lp за CGI сертификати.

   Бидејќи сертификатите се достапни само на локалниот систем, серверот CUPS не прифаќа локална автентикација, освен ако клиентот не е поврзан со интерфејсот за враќање назад (127.0.0.1 или :: 1) или сокет домен.

   Препорака: Осигурете се дека неовластените корисници не се додадени во системската група (и).

   Одбивање на службени напади

   Кога е овозможено споделување на печатачот или далечинска администрација, серверот CUPS, како и сите Интернет услуги, е ранлив на разни напади на негирање на услуги:

   Воспоставување повеќе врски со серверот се додека серверот нема да прифати повеќе.

   Ова не може да биде заштитено од кој било познат софтвер. Директивата MaxClientsPerHost може да се користи за конфигурирање на CUPS за ограничување на бројот на врски дозволени од еден домаќин, но тоа не спречува дистрибуиран напад.

   Препорака: Ограничете го пристапот до доверливи системи и мрежи.
   Повторно отворање и затворање на врските со серверот што е можно побрзо.

   Не постои лесен начин за заштита од ова во софтверот CUPS. Ако нападот доаѓа однадвор од локалната мрежа, може да биде можно да се филтрира таков напад. Меѓутоа, откако барањето за врска е примено од серверот, тој барем мора да ја прифати врската за да открие кој се поврзува.

   Препорака: Нема.
   Поплавување на мрежата со емитувани пакети на пристаништето 631.

   Можеби е можно да се оневозможи прелистување ако оваа состојба е откриена од софтверот CUPS, но доколку има голем број на печатачи на мрежата, таков алгоритам може да помисли дека се случил напад кога наместо тоа се добивало важечко ажурирање.

   Препорака: Блокирајте прелистувачки пакети од странски или недоверливи мрежи користејќи рутер или заштитен allид.
   Испраќање на делумни барања за IPP; конкретно, испраќање на дел од вредноста на атрибутот и потоа запирање на преносот.

   Тековниот код ќе почека до 1 секунда пред да истече времето на делумната вредност и да ја затвори врската. Ова ќе ги забави одговорите на серверот на валидни барања и може да доведе до паѓање на пакети за прелистување, но во спротивно нема да влијае на работата на серверот.

   Препорака: Блокирајте ги пакетите IPP од странски или недоверливи мрежи користејќи рутер или заштитен allид.
   Испраќање на големи / долги задачи за печатење до печатачите, спречувајќи ги другите корисници да печатат.

   Постојат ограничени можности за заштита од големи задачи за печатење (атрибутот MaxRequestSize), но тоа нема да ги заштити печатачите од малициозни корисници и да печати датотеки што генерираат стотици или илјадници страници.

   Препорака: Ограничете го пристапот на печатачот до познати домаќини или мрежи и додајте контроли за пристап на ниво на корисник колку што е потребно за скапи печатачи.

   Проблеми со криптирање

   CUPS поддржува 128-битна SSL 3.0 и TLS 1.0 криптирање на мрежни врски преку библиотеките за шифрирање OpenSSL, GNU TLS и CDSA. Покрај потенцијалните безбедносни прашања што ги поставуваат протоколите SSL и TLS, во моментов CUPS го има следново дополнително прашање:

   Потврдување / отповикување на сертификација; во моментов CUPS не ги потврдува или одзема сертификатите на серверот или клиентот при воспоставување безбедна врска. Ова потенцијално може да доведе до „човек во средина“ и напади на имитација / измама преку необезбедени мрежи. Идните верзии на CUPS ќе поддржат и валидација и одземање на сертификати за сервер.

   Препорака: Не зависи од криптирање за безбедност при поврзување со сервери преку Интернет или несигурни WAN врски.

  2.    Бреј dijo

   Ако имате.
   Куповите е најробусната услуга за печатење на Linux.
   Ако ви треба помош за какво било издание за печатење + самба + линукс + ти воопшто, испратете ми е-пошта, штом можам ќе ви одговорам.

 18.   осмел dijo

  Здраво
  Јас сум нов во Linux и инсталираната чакра и иако печатачот ме открива, тој не ги наоѓа своите двигатели, не се појавува братmfc495cw и на официјалната веб-страница на брендот, пребарувајќи ја мрежата го најдов овој блог кој детално ја открива инсталацијата од печатачот, она што ми се случува е да се најавам на страницата за чаши и сега кога ќе побара за нас и псс не ме пушта да влезам. Ова од страната што има врска со печатачот затоа што јас влегувам во нивната страница без проблеми.

  каков било предлог. благодарам !!

 19.   усерарх dijo

  Не можам да инсталирам, додадам печатач канон; од системско-конфигурирање-печатач на работната површина на gnome; затоа што ја добивам пораката или дијалогот:

  Грешка "FirewallD not running" при обид да инсталирате печатач.

  Само што го најдов ова решение во:

  https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-control-center/+bug/871985
  во коментар # 17 тие укажуваат на очигледното решение.

  Но, тоа ме збунува, фактот дека треба да ја креирам датотеката:
  /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf

  За да ја замените датотеката:
  /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf

  Кога ја гледам содржината на последното, откривам дека има неколку коментирани упатства што се однесуваат на датотеката што тие сакаат да ја креирам, ми се чини дека решението е да ги откоментирам коментираните упатства. Всушност, тоа треба да се стори, но бидејќи не разбирам што прават тие упатства, би сакал некој да даде објаснување.

 20.   Педро dijo

  Ја прочитав вашата статија, јас веќе ја инсталирав и конфигурирав услугата за печатење само што се обидувам да конфигурирам печатач xerox m 123 и не можам да најдам драјвер за тоа, оние што ги најдов на Интернет не ми одговараат, тој ми препорачува нешто што е наведено, ве молам веќе сум очаен од прозорецот директно поврзан со него, печати фино.
  Од Linux што го конфигурирав, пребарувам xerox меѓу драјверите, но не можам да најдам еден за m123, избирам еден што мислам дека е сличен на истиот и при печатење на тест-страница печати повеќе од 50 листови и погрешно

 21.   Кристијан dijo

  Имам Xerox Workcentre 3045NI, ги правам опишаните чекори, но не и мојот модел .. и тоа само ми дава препораки, но јас избирам препорака и потоа тестирам, пишува дека го испраќа печатењето и по кратко време веќе го печати, но ништо не се случило или не испечати ништо. ПОМОШ.!

 22.   малку dijo

  Поздрав на мојата веб-страница има упатство за тоа како да инсталирате мултифункционален Epson XP-510 во случај да помогне некому или да ви даде идеи:

  http://trastea-tu-linux.webnode.es/news/instalacion-conectandola-al-pc-por-puerto-usb-en-linux-/

 23.   Dani dijo

  Како можеме да побараме од нас лична карта при печатење страница? Благодарам многу!

 24.   удар dijo

  прашање кога сакам да внесам прозорци http://10.1.1.1:631/printers/HP-1100. тој не ме препознава, што да правам? Сфаќам дека не може да се поврзе со печатеното

 25.   катија dijo

  Здраво, добро упатство, но имам проблем, работам во виртуелни машини, проблемот е во основа што на клиентот не можам да ја видам редицата за печатење, но на серверот можам кога печатам од клиентот. Можете ли да ми помогнете? Благодарам

 26.   Гонзало кладерас dijo

  Добро утро, кога ќе кликнам на копчето за додавање печатач добивам порака за внесување корисничко име и лозинка ???

 27.   Дофисофт dijo

  Здраво, имам инсталирано Linux Mint 13 на мојот десктоп компјутер. Мојот проблем е што кога сакам да инсталирам од CUP, паралелната порта не се појавува. Мојот печатач е HP Deskjet 400. Salu2.

 28.   Векментор dijo

  Одлично, благодарам за упатството, само што мигрирав во Linux и имам многу работи да конфигурирам.
  Честитки!

 29.   Реиналдо dijo

  Треба да знам, како можам да ја конфигурирам конфигурациската датотека со чаши 1.7.2, бидејќи имам мрежа во Ubuntu 14.04 и излегува дека кога ги инсталирам печатачите, тие се гледаат на сите компјутери на мрежата и тоа ја направи мојата работа хаос бидејќи клиентите не гледаат каде оди печатењето ... Направив многу работи како што се модифицирање на чашите и конфигурацијата на самба, но ништо. Не успеав да го решам проблемот, сепак имав Ubuntu 12.04 и го немав тој проблем ако требаше да конфигурирам нешто, само ја одштиклирав опцијата да не ги гледам принтерите поврзани на мрежата и тоа е тоа ... ако можеш да ми помогнеш те молам ....

 30.   Алејо dijo

  Здраво Со почит Тоа е голем придонес. Инсталирајте HP p1102w и работи добро, но ми се случува ако потрошам повеќе од 5 мин без да го користам, печатачот се исклучува или можеби оди во заштеда на енергија, што при испраќање на отпечаток, не го прима и не излегува, сè додека не се вклучи рачно печатачот, задача што е незгодна затоа што е споделена и ако нема никој во близина на компјутерот домаќин, сите остануваат без печатење. Пробав сè, преземете го најновиот двигател, 3.16.11, но не можам да најдам каде да го оневозможам или спречам печатачот да заспие за да биде секогаш внимателен.

 31.   Карлос dijo

  Здраво, добро утро, имам проблем, инсталирав два зебра печатари на серверот Убунту, користев „чаши“ за да ги инсталирам печатачите и тогаш тие се појавуваат на мрежата како нормално, но јас треба да печатам со употреба на ЗПЛ и ги користам алатките за поставување зебра , и кога ќе видам ми дава грешка, користам прозорци 10, не знам дали е затоа што програмата е инсталирана на прозорците и не можам да се поврзам, не знам Но, за да бидам јасен, ако печатат добро бидејќи јас користам програма во компанијата каде што е отпечатена во VPE и ја прави совршена, ќе ми требаше само преку ZPL и не можам, во случај да ми помогнете, ве молам

 32.   фико dijo

  Карлос Сантана: Неверојатно е дека документот напишан во март 2013 година е сè уште корисен. Сè уште не сум користел печатачи Зебра. Ниту, пак, знам дали јазикот на комуникација што го користи предниот дел на програмата инсталирана преку употребата на Зебра е правилно јазик Зебра. МИСЛАМ дека станува збор за форматот на документот што предниот дел на Зебра го испраќа до CUPS, и дека вториот не го одобрува.

 33.   Серхио Авила dijo

  Здраво, добро попладне, имам проблем со печатење од CentOS 6.9 преку Купови. Кога се обидувате да печатите, текстот излегува во необработен формат на HP Deskjet Professional 400. Јас веќе разгледав низ ppd чашите, барајќи како да го оневозможам необработениот излез и да ги земам својствата дефинирани со контролната датотека Runtime Cobol .

  Кога ја испраќате страницата за печатење, отпечатокот излегува мал, извршете. Но, при испраќање на отпечатокот оди добро, без да работи, но во суров формат.

  Некој предлог?
  Благодарам