Водач за инсталација чекор по чекор на Fedora 28

федора28

По официјалното објавување на новата верзија на Fedora 28 за што ги коментираме овде на блогот, многу од неговите корисници ја започнаа миграцијата од Fedora 27 во новата верзија.

Иако имаме можност да го сториме тоа без повторно инсталирање, секогаш се препорачува да се инсталира од нула плус за сите нови корисници што мораат, иЗатоа го споделуваме со вас овој едноставен водич за инсталација.

Овој водич е наменет за почетници, плус се направени некои промени во процесот на инсталација што го прави повеќе лесен за корисниците.

Преземете и подгответе рационалност на медиумот за инсталација

Првото нешто што треба да направиме е да ја преземеме сликата на системот, која можеме да ја снимиме на ДВД или УСБ-уред, ќе ја преземеме од нејзината официјална веб-страница. врската тука.

Откако ова е направено, продолжуваме со создавање на инсталациониот медиум.

Медиуми за инсталација на ЦД / ДВД

 • Windows: Можеме да го снимиме ISO-то со Imgburn, UltraISO, Nero или која било друга програма дури и без нив во Windows 7, а подоцна ни дава можност да десен клик на ISO.
 • Linux: Можете да го користите особено оној што доаѓа со графичките средини, меѓу нив се и Брасеро, k3b и Xfburn.

УСБ-медиум за инсталација

 • Windows: Можете да користите универзален USB инсталер или LinuxLive USB креатор, и двата се лесни за употреба.
 • Иако постои и алатка што тимот на Федора ни ја обезбедува директно, таа се нарекува Федора Медиа Писател од страницата Red Hat каде што објаснува како работи.
 • Linux: Препорачаната опција е да се користи командата dd, со која дефинираме во која патека ја имаме сликата на Fedora и, исто така, во која точка на монтирање имаме свој usb.

Општо, патот до вашиот pendrive е обично / dev / sdb, ова можете да го проверите со командата:

sudo fdisk -l

Веќе идентификувани, само треба да ја извршите следната команда

dd bs=4M if=/ruta/a/Fedora28.iso of=/ruta/a/tu/pendrive && sync

Како да го инсталирате Fedora 28?

Веќе со подготвен нашиот инсталационен медиум, продолжуваме да го подигнуваме на нашиот компјутер што ќе го прикаже следниот екран ако правилно го спроведеме процесот на снимање на системската слика:

Инсталација на Федора 28

Ние ќе ја избереме првата опција и ќе мора да почекаме да вчита сè што е потребно за да се започне процесот на инсталација.

Направено ова, чекаме малку, и ќе се појави друг екран што ни дава можност да можеме да го тестираме системот без да мора да инсталираме (режим во живо) или опција да го започнеме процесот на инсталација.

Toе кликнеме на инсталацијата и Веднаш Вуд ќе го отвори волшебникот за инсталација на Федора.

Инсталација на Федора 28 2

Тука Е побара од нас да го избереме нашиот јазик, како и нашата земја. Откако ова ќе биде готово, продолжуваме.

Ако некогаш сте ја инсталирале Fedora во претходните верзии, може да забележите дека инсталерот сега има само неколку опции.

Инсталација на Федора 28

Само тука ние ќе ја поправиме нашата временска зона доколку е потребно.

Ако не само ќе ја избереме опцијата „Дестинација за инсталација“

Инсталација на Федора 28 4

Еве го ни дава можност да избереме начин за инсталирање на Fedora:

 1. Избришете го целиот диск за да ја инсталирате Fedora
 2. Ние самите управуваме со нашите партиции, ја менуваме големината на тврдиот диск, бришеме партиции итн. Препорачана опција ако не сакате да изгубите информации.

После таму ние ќе избереме партиција за инсталирање на Fedora или изберете го целиот хард диск. Во случај на избор на партиција, ќе мора да му дадеме соодветен формат, останувајќи вака.

Внесете партиција "ext4" и точка на монтирање како корен "/".

Веќе го дефинирав ова, ќе кликнеме на готово и ќе се вратиме на главниот екран волшебникот за инсталација, тука копчето за инсталација ќе биде овозможено и процесот ќе започне.

Инсталација на Федора 28 5

Само на крајот ќе мора да ги отстраниме инсталационите медиуми и да се рестартираме.

Инсталација на Федора 28

При стартување на системот Wе се изврши волшебник за конфигурација каде што можеме да го конфигурираме нашиот системски корисник со лозинка.

Инсталација на Федора 28

Инсталација на Федора 28

Како и овозможување или оневозможување на некои поставки за приватност и синхронизирање на некои сметки за е-пошта.


3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел Сиснерос dijo

  Да се ​​продолжи со генерирање решенија со отворен код без никаков надзор, би било контрапродуктивно бидејќи вештачката интелигенција продолжува да се развива и со текот на времето може да се случи револуцијата и доминацијата на компјутерите над човештвото ...

 2.   123 dijo

  Здраво погледни, имам проблем, се случува да го преземам ISO 28 на linux од страницата бидејќи во fedora пишувам ја добивам само 26 ја избирам опцијата за прилагодување за да изберам сликата ISO 28 што ја преземам ја пишувам и целиот процес е нормален и фин како и да е кога ќе одам да го инсталирам ми се чини дека изоо е срушен .. во овој случај што можам да направам?

  1.    Давид Нарањо dijo

   Обидете се со торентирање и проверка на MD5 за да проверите дали ISO не е оштетен.