Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера

Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера

Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера

Различните продуктивни сектори во светот доживуваат огромна и брза промена среде ова Четврта индустриска револуција. Револуција карактеризирана со употреба на широк спектар на «nuevas tecnologías» кои го сочинуваат постојното физички, дигитални и биолошки светови, што влијае на сите дисциплини, економии и индустрии, и тоа дури оди дотаму што ги оспорува постојните идеи за тоа што Човечко суштество.

Во овој Четврта индустриска револуција, постојните Екосистем на алатки (Апликации, системи и платформи) се «Software Libre y Abierto» усвојувањето на рече «nuevas tecnologías», дозволувајќи им на Организации може да биде повеќе конкурентни и профитабилни во овие времиња. Иако исто така човечки фактор Клучно е, особено на ниво на обука и владеење со овие алатки.

Фразата: „Податоците се масло на XNUMX век“ е голема важност во рамките на ова Четврта индустриска револуција, бидејќи, во оваа најнова и «nuevas tecnologías» не само на оперативно ниво, туку директно во секој дел од производствениот процес или создавањето на А. Организација

Четврта индустриска револуција: Вовед

И точно, на «Software Libre y Abierto» во Организации олеснува дека овие нови технологии секој ден можат да се имплементираат по прифатлива цена или нула, во корист на деловна цел на секоја од нив.

Која е четвртата индустриска револуција?

Пред 4 години, во 2016 година, за време на Светски економски форум (Форум Давос) беше постигнат јасен заклучок: „Светот е исправен пред Четвртата индустриска револуција“. Во него, исто така беше препознаено дека Интернетот е реалност што повеќе не револуционизира човечки животи како на почетокот на неговото создавање, туку е секојдневна реалност како и секоја друга.

И на овој форум, јасно беше јасно дека:

„Постојат три причини зошто сегашните трансформации не претставуваат продолжение на третата индустриска револуција, туку доаѓањето на друга: брзината, обемот и влијанието врз системите. Брзината на тековниот напредок е без преседан во историјата… И тоа се меша со скоро секоја индустрија во секоја земја “.

Четврта индустриска револуција: Што е тоа?

И според Клаус Шваб, Извршен директор на Светски економски форум и автор на книга «Четвртата индустриска револуција», оваа нова револуција:

„Не е дефинирано со збир на технологии што се појавуваат сами по себе, туку со премин кон нови системи кои се изградени врз инфраструктурата на (претходната) дигитална револуција.

Затоа, меѓу многуте области или технологии поминува низ струјата интернет или тие се потпираат на тоа, и дека тие се оние што даваат тело или јасно го дефинираат ова Четврта индустриска револуција, можеме да споменеме најрелевантни следново:

 1. Вештачка интелигенција и роботика
 2. Интернет на нештата, Интернет на луѓе и Интернет на сите
 3. Автономно возење и беспилотни летала
 4. 5G мрежи и WiFi мрежи 6
 5. Квантни и облачни компјутери
 6. Биотехнологија, нанотехнологија и невротехнологија
 7. Теле-медицина, теле-образование и теле-работа
 8. Длабоко учење и големи податоци
 9. 3Д печатење, зголемена реалност и виртуелна реалност
 10. Новите системи за производство и складирање на енергија

Четврта индустриска револуција: карактеристики на OpenIL

Улогата на слободниот софтвер во четвртата индустриска револуција

Во претходната статија наречена Слободен и отворен софтвер: Технолошко влијание врз организациите ние го изразуваме следново:

"Денес е очигледно разбирливо дека употребата на апликации, системи и решенија засновани на слободен и отворен софтвер ги олеснуваат и ги намалуваат трошоците за вметнување и иновативни процеси во светот на дигиталната економија, како и придонесот на заедниците за слободен софтвер од преку отворена иновација им помага на организациите полесно да усвојат дигитална трансформација".

"Затоа, за никого не е тајна дека во моментов, Слободниот и отворен софтвер им помага на организациите да се движат и напредуваат на патот кон дигитална трансформација, да одговорат на агилен и ефективен начин на сè поголемата и забрзана деловни побарувања".

И ние споменуваме долг список на Алатки засновани на «Software Libre y Abierto» што им овозможува на компаниите да бидат во тек, односно во рамките на технолошка модерност по ниска цена. Наведете список што препорачуваме да го прегледате и да го задржите присутен.

Четврта индустриска револуција: Предности на OpenIL

Сепак, сакаме да додадеме на оваа листа уште еден повик OpenIL (отворен индустриски Linux), што не е ништо повеќе од, според неговиот творец:

"Софтверска платформа со отворен извор за индустриска автоматизација".

Подоцна, сигурно во друга статија, ќе разговараме подетално за тоа, но засега можеме да го разјасниме тоа «OpenIL», е дистрибуција на Linux фокусирана на индустриска автоматизација и е создадена од компанијата NXP Мадридскиот, светски лидер во безбедни решенија за поврзување.

И дека сигурно истото, е обележување за него «Software Libre y Abierto», веќе 3 години, почеток, пат, безбеден и успешен на новиот тренд на индустриска автоматизација внатре во Четврта индустриска револуција.

Четврта индустриска револуција: Заклучок

Заклучок

Како гледаме, Четврта индустриска револуција Тука е и сега, преплавувајќи ја нашата сегашност. И малку по малку нè потопува во големи промени што предизвикуваат нови начини на гледање и правење на нашите животи. Се надевам, исто придружено не само од «Software Libre y Abierto»но за нејзините филозофија и слободи, ни носи повеќе придобивки отколку штети на краток рок, и индивидуално и колективно, за да постигнеме подобар свет за сите.

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.