[Четврти дел] LMDE во длабочина: Добивање на перформанси

По инсталација, ажурирање y прилагодување на некои компоненти en ЛМДЕАјде да видиме како да добиеме малку повеќе перформанси, особено ако имаме малку моќни компјутери или вие сте, како мене, еден од оние кои сакаат да го користат секој простор во RAM меморијата.

Многу од советите што ги презентирам подолу може да се постигнат со употреба на алатките што ги вклучува и самата нане, па затоа ќе ви покажам два начина да го направите тоа.

RCConf.

Првото нешто што ќе направиме е да се инсталираме rcconf. Овој пакет, откако ќе се инсталира, ќе ни овозможи да имаме контрола врз процесите што се започнати кога системот ќе започне.

$ sudo способност инсталирајте rcconf

Откако ќе заврши процесот на инсталација, можеме да го извршиме на два начина. Ако сакаме процесите да бидат извршени или запрени во тој момент, извршуваме:

$ sudo rcconf - сега

ако сакаме процесите да не се извршуваат во тој момент:

$ sudo rcconf

Треба да добиеме вакво нешто:

RCConf

Таму можеме да избереме со празно место, процес што сакаме да го започнеме со системот. Во мојот случај, го отстранувам следново:

 • exim4 (Ако не сме го деинсталирале exim).
 • Bluetooth
 • чаши.
 • конфигурација во живо.
 • самба.
 • саниран
 • мапа за порта (опционално)
 • pppd-dns

Оптимизирање на работната површина.

ЛМДЕ како што е изведено од Linuxmint, вклучува Минтоли, и меѓу нив MintDesktop. со MintDesktop Можеме да направиме неколку работи, но сега нè интересираат само 2 од нив.

Во делот Ventanas, ја обележуваме опцијата што е обележана на сликата подолу.

MintDesktop

Она што ова ќе го стори е да го оневозможи ефектот што се покажува кога максимизираме или минимизираме прозорец и содржината на папките да не се прикажува кога ги влече.

Истото можеме да го постигнеме користејќи Gconf-уредник. За ова ние извршуваме Alt + F2 и ние пишуваме gconf-уредник. Подоцна ќе направиме апликации »метацелитет» општо »намалени_ресурси и ние го одбираме.

Уредувач на конфигурација

Отстранување на среќата.

Една од работите на кои корисниците се Linuxmint тие плачеа, требаше да имаат опција за оневозможување Среќа, што не е ништо повеќе од пораката што излегува со животно секогаш кога ќе ја отвориме конзолата. Со MintDesktop може да се постигне и во дел Терминал.

MintDesktop

Или можеме само да отвориме терминал и да ставиме:

$ sudo gedit /итн /bash.bashrc

Ние ја бараме линијата што вели:

/ usr / корпа за отпад / нане-среќа

и го менуваме во:

# / usr / корпа за отпадоци / нане-среќа

Апликации при стартување.

Сега, исто така, можеме малку да го олесниме системот со отстранување на апликации / демони кои започнуваат кога ќе влеземе во нашата сесија. За ова одиме Мени »Апликации» Преференции »Апликации при стартување.

Апликации при стартување

Каде што сум барем јас, одштиклирај ги следниве опции:

 • Аплет за редица за печатење
 • Визуелна помош.
 • Споделување лични досиеја.
 • Далечинска работна површина.
 • Менаџер за Bluetooth.
 • Звук за најавување на Гном.
 • нане Ажурирање
 • mintUpload.
 • нане Добредојдовте.
 • Известувања за дискови.
 • Известувач за предупредување за еволуција.
 • Звучен систем Пулсеудио.

Треба да имаме предвид дека деактивирам работи што не ми требаат. Ако сакате некои од овие демони да бидат започнати на почетокот, тогаш не го оневозможувајте тоа. : г.

Други опции:

Ако сакаме да одиме малку подалеку, можеме да отстраниме некои други работи, како на пр нане Мени и ставете го менито Gnome, или управувајте ја мрежата рачно, а не од Мрежен менаџер.

Резултатот од сè што ви покажав во оваа статија е дека мојот компјутер со 1 GB Влезете во RAM меморија со 68Mb потрошувачка во RAM меморија.

Збогум на TTY:

Друг начин да се оптимизираат ресурсите е со отстранување на некои TTY и користење само на потребните. За ова ја уредуваме датотеката / итн / инитаб.

sudo gedit / etc / inittab

Гледаме каде го пишува ова:

1: 2345: respawn: / sbin / getty 38400 tty1
2: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty2
3: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty3
4: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty4
5: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty5
6: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty6

и ги коментираме оние што не ни требаат. Во мојот случај, јас секогаш оставам 2:

1: 2345: respawn: / sbin / getty 38400 tty1
2: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty2
# 3: 23: репродукција: / sbin / getty 38400 tty3
# 4: 23: репродукција: / sbin / getty 38400 tty4
# 5: 23: репродукција: / sbin / getty 38400 tty5
# 6: 23: репродукција: / sbin / getty 38400 tty6

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   бурјани dijo

  Ти оставам +1

  salu2

  1.    елав <° Linux dijo

   Благодарам компани

 2.   yoyo dijo

  Уште +1, и да имаше +20 ќе ти го дадам

  1.    елав <° Linux dijo

   Мило ми е што ти служи ^^

 3.   москосов dijo

  Ви благодарам многу, упатствата за LMDE се многу корисни.

  Поздрав од Чиле.

 4.   каспол dijo

  Го сакав, го применив и беше неверојатно. Имам 2 прашања во врска со LMDE и тие се:
  - Зошто верзијата од 64 бита започнува со скоро 80 ​​мегабајти повеќе од верзијата со 32 бита?
  - Дали некој го најде ова упатство за верзијата 64bit?
  ЗАБЕЛЕШКА: дека во 32-битната верзија се тркала !!!

 5.   француско dijo

  Capsol е многу едноставен, реалноста е дека 64-битните верзии секогаш ќе трошат нешто повеќе од 32-битните верзии и ако пробате kde ќе останете со отворена уста за тоа што троши во 64-битни и наместо нормалното што оди во 32 година.

  Со почит

 6.   Карлос dijo

  Многу добра серија написи, благодарам.

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодариме што застанавте со

 7.   оробио dijo

  Како можам да го сменам GDM што го има LMDE по дифолт?

 8.   трици2n dijo

  многу добро