Itch.io: Отворен пазар за видео игри со поддршка за GNU / Linux

Itch.io: Отворен пазар за видео игри со поддршка за GNU / Linux

Itch.io: Отворен пазар за видео игри со поддршка за GNU / Linux

Продолжува со темата на Корисни игри, апликации и / или платформи за видео игри на GNU / Linux, да го ратификуваме и демонстрираме дека нашето Бесплатни и отворени оперативни системи можеме да бидеме и се, исто толку добри, како и другите за оваа намена, ќе го решиме прашањето на Itch.io.

Секако дека сепак GNU / Linux може да биде позади Виндоус или MacOS во некои аспекти, но ова често се должи на незаинтересираноста на индустриите од технолошкиот или комерцијалниот сектор, како што е игра, и не поради техничко ограничување на ова што го цениме GNU / Linux или недостаток на поддршка од Заедница на програмери или корисници. И иако, засега Windows остануваат неоспорен доминатор во оваа област, исто така е точно дека GNU / Linux помина долг пат во оваа област.

Itch.io: Официјална веб-страница

На пример, во Од Линукс многу сме разговарале Пареа, еднаш одамна околу Лутрис и неодамна околу Gamehub. Сега е ред на друга одлична апликација за игри наречена Itch.io.

Цитирање на неговите креатори во нејзините официјална веб-страница:

"Itch.io е отворен пазар за независни дигитални креатори со фокус на независни видео игри. Тоа е платформа што дозволува секој да ја продава содржината што ја создаде. Како продавач, вие сте одговорни за тоа како се прави: ја поставувате цената, ја извршувате продажбата и ги дизајнирате вашите страници. Никогаш не треба да добивате гласови, допаѓања или следбеници за вашата содржина да биде одобрена и може да направите промени во начинот на дистрибуција на вашата работа толку често колку што сакате. Itch.io е исто така колекција од некои од најуникатните, најинтересните и најсамостојните креации што ќе ги најдете на мрежата. Ние не сме типична дигитална продавница, со широк спектар на содржина и платена и бесплатна, ве охрабруваме да разгледате околу вас и да видите што наоѓате".

Itch.io

Карактеристики на платформата

 • Им дава на креаторите алатки да донесуваат паметни одлуки за тоа како да ја дистрибуираат нивната содржина. Креаторите имаат пристап до детална анализа и како луѓето го откриваат, преземаат или репродуцираат создаденото. Овозможува лесен пристап до податоци за оптоварувањата што резонираат најмногу или врските што привлекуваат најголемо внимание.
 • На креаторите им е лесно да собираат пари за своите креации на неинтрузивен начин. Без оглед колку е голем или мал проект, процесот е секогаш едноставен за обожавателите да донираат или да платат што мислат дека е фер.
 • Утврдува дека сите набавки и донации се плаќаат над минималните. Сепак, минималната цена може да се постави на нула (бесплатна), но со можност обожавателите да изберат да го поддржат креаторот ако им се допаѓа она што тој го нуди.
 • Поддржува претходна нарачка, продажба на награди, создавање содржина за ран пристап, здружување на вашата содржина, па дури и финансирање на толпата со цели на проектот.

Инсталација на апликација

 • Преземете ја апликацијата Linux на вашата Дел за преземање.
 • Извршување преку терминал (Конзола) на преземениот пакет лоциран во Преземи папка, користејќи ја командата: chmod +x Descarga/itch-setup && Descargas/itch-setup.
 • Почекајте да се преземе остатокот од апликацијата и последователното извршување на нејзиниот интерфејс за регистрација.
 • Регистрирајте се на платформата или најавете се со нашата тековна корисничка сметка.
 • Отсега натаму можеме да ја истражуваме целата платформа и да ги купиме и / или преземеме нејзините достапни игри.

Имајте на ум: Важно е да се запамети дека има многу бесплатни игри за GNU / Linux што може да се гледа, презема и игра без проблем, пристапувајќи до нив со избирање на етикетата «Linux игри".

Снимки на екранот за апликација

Снимки на екранот 1 од Itch.io

Снимки на екранот 2 од Itch.io

Снимки на екранот 3 од Itch.io

Снимки на екранот 4 од Itch.io

Снимки на екранот 5 од Itch.io

Снимки на екранот 6 од Itch.io

Снимки на екранот 7 од Itch.io

Снимки на екранот 8 од Itch.io

Снимки на екранот 9 од Itch.io

Снимки на екранот 10 од Itch.io

Снимки на екранот 11 од Itch.io

Снимки на екранот 12 од Itch.io

Снимки на екранот 13 од Itch.io

Снимки на екранот 14 од Itch.io

Снимки на екранот 15 од Itch.io

Снимки на екранот 16 од Itch.io

Снимки на екранот 17 од Itch.io

Алтернативи на Itch.io

На GNU / Linux или мултиплатформите

За Виндоус

На кратко, како можеме да го цениме нашето Оперативни системи GNU / Linux во моментов се тотално валиден или подобен за играње, игри од различни графички квалитети и нивоа на слава, иако достапната понуда не е толку голема како во Windows.

Но, сегашниот каталог не само што е многу голем, туку тој продолжува да расте со секој изминат ден, во квантитет и квалитет. И додека, уделот на пазарот на GNU / Linux во оваа област, повеќе компании и развивачи ќе бидат заинтересирани за нашата одлична платформа GNU / Linux за вашите производи.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Itch.io», друга феноменална отворена платформа и апликација преку Интернет игри, комерцијални и бесплатни, бесплатни и отворениДа GNU / Linux и другите платформи на оперативниот систем, е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)