Чувајте го Chromium ажуриран на Debian и Ubuntu

Од зборуваме за хром, сега ќе ви покажам како да го ажурирате ако користите Debian o Ubuntu преку а ЗПП.

За Убунту.

За да бидете ажурирани Хром en Ubuntu ги следиме овие чекори:

Отвораме терминал и ставаме:

$ sudo add-apt-repository ppa:chromium-daily/ppa
$ sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 4E5E17B5
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install chromium-browser chromium-browser-l10n

За Debian:

Овој метод може да се користи и во Ubuntu и особено ми се допаѓа подобро. Она што го правиме е да додадеме во датотеката / Etc / apt / sources.list следнава линија:

deb http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu <lucid, maverick, natty, oneric> main

Во случај на Ubuntu, треба да изберете која верзија ја користите од 4-те достапни. Во мојот случај со Тестирање на Дебијан, Ставам Луцидни и тоа функционираше совршено. Потоа во терминалот:

$ sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 4E5E17B5
$ sudo apt-get update
$ sudo aptitude install chromium-browser chromium-browser-l10n

Ова ќе биде доволно за да не ажурираме .. ^^


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  ХАХАХАЈАЈАЈА, на крајот се извлечеш од тоа, сега можеш да го имаш најновиот од најновиот од Хром, честитки, истрај за постигнување цели.

  1.    елав <° Linux dijo

   Хахахаха да. Така е .. Благодарам за сè ..

 2.   Оскар dijo

  Дали користењето на PPA во Debian не влијае на системот? Пред извесно време прочитав на веб-страница дека не е препорачливо да се користат PPA во Debian.

 3.   exe dijo

  Што советувате .. стабилно или секојдневно?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Јас лично би препорачал стабилен

 4.   exe dijo

  Па, морав да ставам секој ден затоа што не ја синхронизирав сметката на Google во хром неколку дена

 5.   вера dijo

  Леле конечно најдов начин да инсталирам хром (друга верзија освен хром 6)

  Благодарам многу! Имам прашање. Дали Chromium ќе се ажурира автоматски со ова?

 6.   Алциди dijo

  Здраво пријатели, по долго време сакав да се вратам на Linux со ubunto што го имав инсталирано на мојот компјутер, сепак се обидувам да се ажурирам и со него прелистувачот, па откако го пронајдов овој пост решив да го применам, но сепак имаат проблеми со тоа, овие пораки излегуваат:
  ако можеш да ми помогнеш ...

  W: Не може да се добие http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/Release.gpg Нешто лошо се случи решавајќи ги "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Без адреса поврзана со името на домаќинот)

  W: Не може да се добие http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/free/i18n/Translation-es.bz2 Нешто лошо се случи решавајќи ги "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Без адреса поврзана со името на домаќинот)

  W: Не може да се добие http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/non-free/i18n/Translation-es.bz2 Нешто лошо се случи решавајќи ги "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Без адреса поврзана со името на домаќинот)

  W: Не може да се добие http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu/dists/$(lsb_release/-sc)/binary-amd64/Packages.gz 404 не е пронајден

  W: Не може да се добие http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu/dists/$(lsb_release/main/binary-amd64/Packages.gz 404 не е пронајден

  W: Не може да се добие http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/free/binary-amd64/Packages.gz Нешто лошо се случи решавајќи ги "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Без адреса поврзана со името на домаќинот)

  W: Не може да се добие http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/non-free/binary-amd64/Packages.gz Нешто лошо се случи решавајќи ги "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Без адреса поврзана со името на домаќинот)

 7.   Cecilia dijo

  Здраво! Барав како да го ажурирам Chromium и наидов на вашиот блог. Јас го имам Хуаира и сакав да знам дали ќе работи некоја од двете опции што ги објавивте. Поздрав и благодарам!

 8.   Карла алексадра поланко dijo

  Хм ... не ми работи

 9.   Роке Пења dijo

  Здраво, успеав да го ажурирам хромот. Ви благодарам многу, јас сум нов во ова. Сакам да го ажурирам Ubumtu, од 18.04.4 LTS на 20.04 LTS, и не знам како да го направам тоа на најдобар начин без да ги изгубам моите информации.