Чуда: Мало Distro базирано на MX-Linux 17.1

MilagrOS: Слика од екранот на работната површина

MilagrOS: Слика од екранот на работната површина

MilagrOS GNU / Linux 1.0 е уште еден неофицијален Distro добиен од GNU / Linux MX-Linux 17.1 Distro Project и е базиран на DEBIAN 9 (Stretch). MX-Linux 17.1 е изграден со технологија и искуство од постојните заедници на „antiX“ Distros и поранешниот „MEPIS“. И, исто така, беше изградено ниско од тимот од Венецуелскиот блог на проектот Тик Так.

Треба да се напомене дека Distro MX-Linux 17.1 ја има меѓу своите најдобри карактеристики употребата на "SysV" наместо "Systemd", одржување на поддршката на ниво на јадро за компјутери со стари процесори (32 бита), а исто така и за компјутери со современи процесори (64 бита).

MilagrOS: Официјално лого

ОРИГЕН

MilagrOS GNU / Linux е дистрибуиран сличен на MinerOS GNU / Linux, кој, како што веќе знаеме, од друг претходен напис на блоготСе базира на верзијата на UBUNTU 18.04 за 64 бита, но спроведува имплементација на складиштата и програмите MX-Linux 17.1 заедно со апликацијата Systemback за да функционира како систем за инсталација.

И дека MinerOS GNU / Linux има 2 постојни верзии: верзија 1.0 (ISO - 4.7 GB) да се снима по можност на нормално ДВД и да се инсталира на ажурирана опрема со ниски ресурси и не-стручни корисници и 1.1 (ISO - 7.4 GB) да се снима на УСБ-уреди за складирање и да се инсталира на модерна опрема со голем технолошки капацитет и стручни корисници во ГНУ / Линукс системите.

Затоа, MilagrOS GNU / Linux 1.0 е исто така GNU / Linux Distro, но целосно базиран на MX-Linux 17.1 и чија верзија 1.0 е целосно стабилна и оперативна., ISO е достапен на своите страници за преземање, бесплатно за преземање, употреба, дистрибуција, проучување и модификација.

И има верзии со NON-PAE и PAE јадра, користејќи ја лесната и индивидуализирачка работна околина XFCE по дифолт., и има практичен и ефикасен општ пакет плус колекција на сопствени апликации за оптимизација, прилагодување и преносливост на самиот Distro.

Чуда: Прелистувач на операта

КАРАКТЕРИСТИКИ

 • Целосно изграден на MX-Linux 17.1 како основно дистрибуција.
 • Со ексклузивна поддршка за модерни компјутери (64Bit ISO).
 • Потенцијална потрошувачка на RAM меморија помеѓу 400 и 512 MB при најавување.
 • Минимално барање од 1 GB RAM за оптимално подигнување.
 • Минимален услов за RAM меморија од 2 GB за тешка употреба на апликација.
 • Неговото широко и модерно претходно инсталирано пакување спречува да бара Интернет да биде функционален.
 • +/- 30 секунди брзина на стартување
 • Брзина на исклучување од +/- 15 секунди, со сите апликации затворени.
 • LightDM како стандарден менаџер за најавување.
 • Повеќенаменски: идеален за употреба дома и / или канцеларија.
 • Мулти-околина: Доаѓа со XFCE и плазма работна околина.
 • Стабилен, пренослив, прилагодлив и доаѓа во формат во живо (во живо).
 • Лесен, убав, функционален и робустен.
 • Доаѓа во ISO 3.7 GB.
 • Потрошува малку простор на дискот: 14 GB само инсталирани.
 • Наменето е за учење и работа во Облак со Вебапс (мени за обележувачи).
 • Дизајниран за учење и работа во дигитално рударство.
 • Поддршка за управувачот со прозорци на МОТИФ.
 • Има голем компендиум на претходно инсталирани драјвери за печатач и мултифункционален.
 • Има голем компендиум на претходно инсталирани драјвери за безжична картичка.
 • Доаѓа со мултимедијалниот центар Коди за да се користи дури и како околина за мултимедијална работна површина.
 • Доаѓа со апликацијата за обновување на системот: Systemback.
 • Ги носи инсталираните сите основни основни пакети (сопствени) на MX Linux 17.1
 • Инсталирајте некои дигитални паричници.
  Инсталирајте некој софтвер за дигитално рударство.
 • Ја има библиотеката libcurl3 наместо помодерната библиотека libcurl4, за разлика од MinerOS GNU / Linux.

MilagrOS: Официјален ISO на Мега

ПРЕЗЕМИТЕ САЈТА

За сега ISO-сликата што може да се преземе од MilagrOS GNU / Linux 1.0 е достапна само на следната веб-врска што е достапна со кликнување на фразата: «Проект за тик-так | Distros ».

Ажурирани информации: Од датумот на подготовка на овој напис до овој датум, Декември 2020 година, Чуда ја смени основата на MXLinux 17.X a MXLinux 19.X, кој сега се базира на Debian 10, а не на Debian 9, како претходниот. Покрај тоа, сега е многу поцелосен и оптимизиран за Дигитално рударство на крипто средства. И тоа важи за верзијата 2.2, со 2 изданија наречени Алфа (2.3 GB Lite) и Омега (4.6 GB целосна), кои се споделуваат слободно и бесплатно под следниот опис:

MilagrOS: Неофицијален одговор на MX Linux (слика)

"MilagrOS GNU / Linux, е неофицијално издание (Respin) на MX-Linux Distro. Кој доаѓа со екстремно прилагодување и оптимизација, што го прави идеален за 64-битни компјутери, и со ниски ресурси или стари, како и современи и врвни, и исто така за корисници без или ограничен Интернет потенцијал и познавање на GNU / Linux. Откако ќе се добие (преземе) и инсталира, може да се користи ефикасно и ефикасно без потреба од Интернет, бидејќи сè што ви треба и повеќе е претходно инсталирано"Чуда ГНУ / Линукс (Нов MinerOS)

И ова е твое сегашен изглед за истиот датум:

Погледнете повеќе информации за MilagrOS 2.2 (3DE3)

Чуда: Заклучок

ЗАКЛУЧОК

MilagrOS GNU / Linux е лесен, убав, функционален, робустен, стабилен, пренослив, прилагодлив Distro базиран на MX-Linux, кој како овој, доаѓа во формат во живо и доаѓа со многу претходно инсталирани пакети. Така што може да се користи совршено откако ќе се инсталира и без потреба од Интернет-врска, така што секој просечен корисник може да ги извршува најчестите и најсуштинските активности на компјутер.

Затоа, може да се каже дека Чуда ГНУ / Линукс е добар пример за имитација за да добиете мулти-функционално Distro за кое не е потребен интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Габриел Антонио Де Оро Берио dijo

  Добар ден. Преземам Linux MílagrOs, со цел да го тестирам, по скапиот процес на преземање и инсталирање на Mega апликација што ми овозможува да преземам бидејќи прелистувачот не е Chromium. Ако целта е дистрибуцијата да се направи широко распространета и позната од најголемиот број на корисници, мислам дека преземањето од Мега не е најдобрата опција. Предлагам да се обидете да го преземете директно од страницата на авторите или од страница што не е толку проблематична како Мега што, сигурен сум, ќе го натера секој почетник што сака да мигрира од друг оперативен систем во MIlagrOs. Ви благодарам.

 2.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Може да го ставам на Google Drive, но можете да го пробате без да го преземете и инсталирате на оваа страница: https://distrotest.net/MilagrOS

 3.   Габриел Антонио Де Оро Берио dijo

  Јас веќе го преземав и го користам, се чини прекрасно, но покрај проблемот со преземање од Мега, сметам дека е малку непријатно да не можам да ја сменам лозинката Админ или Корен и да морам да управувам со две лозинки, кога други дистрибуции ви дозволуваат да дефинирате единствена лозинка од самиот почеток. Инсистирам на мојот став дека треба да го стават на друга страница од која преземањето е пофлуидно отколку од Мега и да дозволат промена на лозинката од почеток, во спротивно, се чини многу стабилно, брзо, со добра библиотека на програми, апликации и игри и голема предност што ја има е што кога ќе изберете јазик, сите апликации го претпоставуваат и не мора да вчитувате повеќе опции за јазик. Друга работа што треба да се поправи се преводите, барем некои неточни зборови се појавуваат во шпанските упатства за инсталација. Ви благодарам.

 4.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Откако ќе се инсталира следејќи ја „препораката“ (нема обврска) да ги чувате препорачаните лозинки, можете да ги промените доколку сакате со командата „passwd root“ и „passwd sysadmin“. Преводите се проблем со базата на MX-Linux, која моментално оди од 17.1 на 18. Ако ја направам верзијата 1.1 на MilagrOS над верзијата 18, се надевам дека тие го решија тој „мал проблем“ за да не продолжи. И благодарам, исто така, за позитивните коментари за придобивките од тоа! Се надевам дека ви се допаѓа ниската потрошувачка на процесор и RAM меморија како и функционалниот конки ако го активирате!

 5.   Макс саркус dijo

  Здраво, ми се допаѓа дистрибуцијата, многу е практично што е натоварено со многу драјвери за табелата wifi. Она што сакам е да го имам на мат работна површина. И само спари се. Како можам да го направам тоа ??

 6.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Можете автоматски да инсталирате која било околина за работна површина користејќи ја апликацијата
  «Tasksel» што може да се инсталира и да се користи следниве команди:

  apt инсталирај Tasksel
  задачи

  Во случај да сакате рачно да инсталирате која било од нив, извршете ги следниве команди
  команда:

  GNOME
  • apt install gdm3 gnome gnome-search-tool gnome-system-tools

  XFCE
  • apt install lightdm xfce4 gtk3-motor-xfce xfce4-goodies xfce4-messenger-plugin xfce4-mpc-
  додаток xfce4-pulseaudio-приклучок

  MATE
  • apt install mate-core mate-desktop-Environment mate-desktop-Environment-core mate-desktop-
  опкружување-додатоци другар-менија-партнер-сензори-аплет-колега-систем-алатки-задача-партнер-работна површина

  ЦИМЕ
  • apt install cinnemon cinneton-desktop-Environment task-cinnamon-desktop

  LXDE
  • apt install libfm-tools fletpad lxappearance lxde lxde-core lxlauncher lxmusic lxpanel lxrandr lxsession lxtask lxterminal pcmanfm openbox obconf task-lxde-desktop tint2 lightdm lightdm-
  gtk-поздрав

  KDE
  • apt install kdm kde-full

  ПЛАЗМА + СДДМ
  • apt install sddm plazma-desktop plazma-nm plasma-runner-installer plazma-runners-
  додатоци плазма-позадини-додатоци сддм-тема-ветре сддм-тема-еларун сддм-тема-дебијан-
  elarun sddm-theme-debian-maui sddm-theme-maldives sddm-theme-maui

  Ако имате повеќе прашања во врска со оваа или која било друга тема, препорачувам да ги прочитате работните документи што се наоѓаат на овој линк: https://proyectotictac.com/2019/01/10/papeles-tecnicos-del-proyecto-tic-tac/