Шишиња: Алтернативна апликација за лесно управување со виното

Шишиња: Алтернативна апликација за лесно управување со виното

Шишиња: Алтернативна апликација за лесно управување со виното

Иако многу Корисници на GNU / Linux (Linuxeros) тие имаат тенденција да претпочитаат да ги задржат своите Бесплатни и отворени оперативни системи далеку од кој било комерцијална, затворена и комерцијална апликација, обично има некои кои од разни причини, лични или работни, прибегнуваат кон разни механизми или софтверски алатки кои овозможуваат употреба на истите, особено Виндоус апликации (WinApps).

Затоа, овој пат ќе разговараме за една не толку позната, но многу корисна и практична. апликација со отворен извор што ја олеснува инсталацијата и употребата на Апликации и игри на Виндоус на GNU / Linux користење Виноповик „Шишиња“.

Шишиња: Стартувајте WinApps на Linux користејќи Вино

Шишиња: Стартувајте WinApps на Linux користејќи Вино

Што е шишиња?

Според твоето официјална веб-страница„Шишиња“ Опишано е како:

"Апликација за лесно извршување на софтвер за Виндоус на Linux со употреба на шишиња."

Сепак, можеме да додадеме, следново на прошири знаење за тоа:

„Дали си УАпликација што ви овозможува лесно управување со префикси на вино (префикси на вино) во нашите омилени дистрибуции на GNU / Linux.

Конечно, добро е да се разјасни дека, „Вински префикси“ се средини во кои е можно да се работи Windows благодарение на Вино. Y Вино е слој за компатибилност способен да извршува апликации од Windows. Од оваа причина, „Шишиња“ сметаат на „Вински префикси“шишиња. Земајќи ја предвид, се разбира, аналогијата дека, во теорија, виното треба да биде во шишиња.

Шишиња: Карактеристики

 

карактеристики

Меѓу најважните или најзначајните се следниве:

 • Тоа е интуитивен софтвер.
 • Лесно за преземање и инсталирање.
 • Таа оди на својата стабилна верзија 3.0.8, од 08 година.
 • Тој е на повеќе јазици, иако особено на шпански јазик, преводот не е завршен.
 • Таа е достапна во следниве формати на датотеки: AppImage, FlatHub, компресиран (Tar.gz).
 • Неговата датотека за инсталација во кој било формат е релативно мала (+/- 2 MB за FlatHub и +/- 0,4 MB за AppImage), но тоа вклучува само графички интерфејс, поздравен екран и неколку други основи. Останатите обично се преземаат за време на инсталацијата и конфигурацијата на секое шише. Ова обично вклучува компоненти на вино и други како што е Геко.

Лично, во што најмногу ми се допаѓаше „Шишиња“ Тоа е твое пријателски и интуитивен интерфејс, што ни овозможува лесно да креираме шише, покажувајќи дали сакаме да биде креирано со профил за конфигурација за да инсталираме a апликација или игра, или ако не успее во тоа прилагоди конфигурацијата на Ботела.

Шишиња: преземање, инсталација и слики од екранот

Преземање, инсталација и слики од екранот

За преземање можеме да одиме на вашата официјален дел за преземање, каде што можеме да го преземеме во неговите различни формати. Додека, за да ја олесниме неговата инсталација, можеме да го посетиме следново линк, што ни нуди различни методи според секој достапен формат.

И, за да дознаете повеќе за тоа како е апликацијата внатре, ви ги нудиме следниве слики од екранот за да можете да ги истражите нејзините функции и обем:

Почетен екран

Почетен екран

 

Првата слика од екранот од главното мени

Првата слика од екранот од главното мени

Вториот скриншот од главното мени: Опција за менаџер на задачи

Втора слика од екранот од главното мени

 

Трета слика од екранот од главното мени: Опција за увоз и извоз

Трета слика од екранот од главното мени

Четврта слика од екранот од главното мени: Опција за преференции

Четврта слика од екранот од главното мени

Четврта слика од екранот од главното мени

 

Создадете шише: Почетен екран

Создадете шише

 

Прва слика од екранот од менито за конфигурација на Created Bottle: Опција за шише

Прва слика од екранот од менито за конфигурација на Created Bottle

Втора слика од екранот од менито за конфигурација на Created Bottle: Опција за преференции

Втора слика од екранот од менито за конфигурација на Created Bottle

 

Трета слика од екранот од менито за конфигурација на Created Bottle: Опција за зависности

Трета слика од екранот од менито за конфигурација на Created Bottle

Четврта слика од екранот од менито за конфигурација на Created Bottle: Опција за програми

Четврта слика од екранот од менито за конфигурација на Created Bottle

Во овој момент, сè што ви треба е ако ви се допадна и ви треба или сакате да го пробате, преземете го, испробајте и уживајте.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Botellas (Bottles)», одлична и корисна апликација со отворен извор создадена за олеснување на инсталацијата и употребата на Виндоус апликации (WinApps) на Linux користејќи Вино; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рикардо Хавиер dijo

  Кога се споредува со CrossOver и PlayOnLinux или Phoenicis POL или Proton, кои ќе бидат нивните разлики, кои ќе бидат подобри, кои ќе имаат поголема компатибилност ...

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Хавиер. Ви благодариме за вашиот коментар. Не можам со сигурност да ви кажам, но тоа е многу добро прашање и добра тема за иден пост. За останатите, бидејќи сите овие апликации се базирани на употреба на Вино, тој веруваше дека ако некој научи да го конфигурира Виното по природен пат, многу добро, бидејќи тоа би било идеално или барем доволно, во однос на перформансите и компатибилноста.