Што да направите по инсталирањето на Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Ubuntu 13.04 Ретко Ringвонење ја виде светлината пред неколку недели. Како што правиме со секое издание на оваа популарна дистрибуција, еве неколку работи што треба да ги направите откако направил А. инсталација од самиот почеток.

1. Извршете го Менаџерот за ажурирање

Многу е веројатно дека по објавувањето на Ubuntu 13.04, се појавија нови надградби за различните пакети со кои доаѓа ISO-сликата дистрибуирана од Canonical.

Поради оваа причина, по завршувањето на инсталацијата, секогаш се препорачува да се изврши Менаџер за ажурирање. Можете да го направите со пребарување во Dash или со извршување на следново од терминал:

sudo apt-get update sudo apt-get надградба

2. Инсталирајте шпански јазик

Во цртичката што ја напишав Јазик и од таму ќе можете да го додадете јазикот што го сакате.

3. Инсталирајте кодеци, Flash, дополнителни фонтови, драјвери итн.

Поради правни проблеми, Убунту не може стандардно да вклучува низа пакети кои, од друга страна, се многу неопходни за секој корисник: кодеци за репродукција на МП3, WMV или шифрирани ДВД-а, дополнителни извори (широко користени во Виндоус), Флеш, драјвери сопственици (за подобро искористување на 3Д-функциите или Wi-Fi) итн.

За среќа, инсталерот на Ubuntu ви овозможува да го инсталирате сето ова од нула. Треба само да ја овозможите таа опција во еден од екраните за инсталери.

Во случај да не сте го сториле тоа, можете да ги инсталирате на следниов начин:

Драјвер за видео картичка

Ubuntu треба автоматски да открие и да ве предупреди за достапноста на 3Д-драјверите. Во тој случај, на горниот панел ќе видите икона за видео картичка. Кликнете на таа икона и следете ги упатствата.

Ако Ubuntu не ја открие вашата картичка, секогаш можете да го инсталирате вашиот 3D двигател (nvidia или ati) барајќи ја Алатката за конфигурација на хардвер.

PPA со возачи за картички ATI

Имам тенденција да претпочитам пакети кои доаѓаат во официјалните складишта, но ако сте желни да ги користите најновите возачи на ATI:

sudo add-apt-repository ppa: xorg-edgers / ppa sudo apt-get update sudo apt-get install fglrx-installer

Проблеми со старите картички АТИ

Некои графички картички на ATI нема да работат со Ubuntu освен ако не ги користите „наследните“ драјвери на ATI и не го намалите рејтингот на серверот X. Доколку е потребно, брзо ќе дознаете зошто Ubuntu нема да се подигне правилно. За да го поправите, извршете ги следниве команди:

sudo add-apt-repository ppa: makson96 / fglrx sudo apt-get update sudo apt-get upgrade sudo apt-get install fglrx-legacy

PPA со драјвери за nVidia картички

Иако не го препорачувам, покрај користењето на Алатката за конфигурација на хардвер за инсталирање на драјверите за вашата графичка картичка, можно е да ја инсталирате бета верзијата на овие драјвери преку PPA креиран за оваа намена:

sudo apt-add-repository ppa: ubuntu-x-swat / x-надградби sudo apt-get ажурирање sudo apt-get install nvidia-тековни поставки на nvidia

Комерцијални кодекси и формати

Ако сте од оние кои не можат да живеат без да слушаат MP3, M4A и други комерцијални формати и не можете да преживеете во овој суров свет без да можете да ги репродуцирате вашите видеа во MP4, WMV и други формати на сопственост, постои многу едноставно решение. Само треба да кликнете на копчето подолу:

или напишете на терминал:

sudo apt-get инсталирај додатоци со ограничување на ubuntu

За да додадам поддршка за шифрирани ДВД-а (сите „оригинали“), отворив терминал и го напишав следново:

sudo apt-get инсталирај libdvdread4 sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh

4. Инсталирајте дополнителни складишта

GetDeb & Playdeb

GetDeb (порано Убунту кликнете и извршете) е веб-страница каде што се произведуваат пакети на Деб и повеќе тековни верзии на пакети кои не доаѓаат во вообичаените складишта на Убунту и им се достапни на крајниот корисник.

Playdeb, складиштето на игри за Ubuntu, е создадено од истите луѓе кои ни дадоа getdeb.net, целта на проектот е да им обезбеди на корисниците на Ubuntu неофицијално складиште со најновите верзии на игри.

5. Инсталирајте алатки за помош за конфигурирање на Ubuntu

Убунту Твик

Најпопуларната алатка за конфигурирање на Ubuntu е Ubuntu Tweak (иако вреди да се разјасни дека последните денови се чини дека неговиот развој ќе заврши, барем од страна на неговиот творец). Ова чудо ви овозможува да го „прилагодите“ вашето Ubuntu и да го оставите како што сакате.

За да го инсталирам Ubuntu Tweak, отворив терминал и напишав:

sudo add-apt-repository ppa: tualatrix / ppa sudo apt-get update sudo apt-get install ubuntu-tweak

Непоставувања

UnSettings е нова алатка за прилагодување на Ubuntu. Постојат и други програми како MyUnity, Gnome Tweak Tool и Ubuntu-Tweak кои ја прават истата работа, но оваа вклучува некои уникатни карактеристики.

sudo add-apt-repository ppa: диск / тестирање sudo apt-get update sudo apt-get install unsettings

6. Инсталирајте апликации за компресија

За да компресирате и декомпресирате некои популарни бесплатни и комерцијални формати, треба да ги инсталирате следниве пакети:

sudo apt-get install rar unace p7zip-full p7zip-rar sharutils mpack lha arj

7. Инсталирајте други менаџери за пакети и конфигурации

Синаптик - е графичка алатка за управување со пакети базирана на GTK + и APT. Synaptic ви овозможува да инсталирате, ажурирате или деинсталирате програмски пакети на разноврсен начин.

Стандардно не е инсталиран (како што велат по простор на ЦД-то)

Инсталација: Пребарувајте центар за софтвер: синаптички. Во спротивно, можете да ја внесете следнава команда во терминал ...

sudo apt-get инсталирај синаптички

способност - Команда за инсталирање апликации од терминалот

Не е потребно бидејќи секогаш можеме да ја користиме командата „apt-get“, но еве ја оставам за оние што ја сакаат:

Инсталација: Барај софтверски центар: талент. Во спротивно, можете да ја внесете следнава команда во терминал ...

sudo apt-get талент за инсталирање

gdebi - Инсталирање на .deb пакети

Не е потребно, бидејќи инсталирањето на .deb со двоен клик го отвора Центарот за софтвер. За носталгичната:

Инсталација: пребарување Центар за софтвер: gdebi. Во спротивно, можете да ја внесете следнава команда во терминал ...

sudo apt-get инсталирај gdebi

Уредник на Dconf - Може да биде корисно при конфигурирање на Gnome.

Инсталација: Пребарувајте центар за софтвер: уредник на dconf. Во спротивно, можете да ја внесете следнава команда во терминал ...

sudo apt-get инсталирај ги dconf-алатките

За да го стартувам, ја отворив Dash и напишав „уредник dconf“.

8. Пронајдете повеќе апликации во Центарот за софтвер на Убунту

Во случај да не најдете апликација да прави што сакате или апликациите што доаѓаат стандардно во Убунту не ве сакаат, можете да отидете во Центарот за софтвер на Убунту.

Од таму ќе можете да инсталирате одлични апликации со само неколку кликања. Некои популарни избори се:

 • OpenShot, уредник на видео
 • AbiWordЕдноставен, лесен уредник на текст
 • Thunderbird, е-пошта
 • Хром, веб прелистувач (бесплатна верзија на Google Chrome)
 • Pidgin, разговор
 • Потоп, порој
 • VLC, Видео
 • XBMC, центар за медиуми
 • FileZilla, FTP
 • GIMP, уредник на слики (тип на Фотошоп)

9. Променете го интерфејсот

Кон традиционалниот интерфејс на GNOME
Ако не сте fanубител на Unity и сакате да го користите традиционалниот интерфејс на GNOME, направете го следново:

 1. Одјавете се
 2. Кликнете на вашето корисничко име
 3. Побарајте го менито за сесии на дното на екранот
 4. Променете го од Ubuntu во Ubuntu Classic
 5. Кликнете на најавување.

Во случај оваа опција да не е достапна од некоја чудна причина, пробајте прво да ја извршите следната команда:

sudo apt-get инсталирај gnome-session-backback


Гном 3 / Гном Школка
Ако сакате да го пробате Gnome 3.6 со GNOME Shell, наместо со Unity.

Инсталација: пребарување во Центарот за софтвер: школка за гном. Во спротивно, можете да ја внесете следнава команда во терминал ...

sudo apt-get инсталирај ја gnome-shell

Може да го инсталирате и од GNOME Shell PPA, што сигурно ќе вклучува повеќе ажурирани верзии:

sudo add-apt-repository ppa: ricotz / тестирање sudo add-apt-repository ppa: gnome3-team / gnome3 sudo apt-get update sudo apt-get install gnome-shell gnome-tweak-tool
Внимавајте: инсталирањето на GNOME Shell на овој начин веројатно ќе инсталира други пакети на GNOME 3.6 што момците од Ubuntu ги изоставија. На пример, Наутилус 3.6. Секако, можеби е тоа што сакате, па во тој случај нема да има проблем, но мора да бидете свесни што ќе се случи.

Ако одлучивте да ја инсталирате Gnome Shell, можеби ќе ве интересира и инсталирање на Gnome Shell екстензии. Да ги инсталирате во GNOME Shell 3.6:

sudo apt-get install gir1.2-gtop-2.0 wget -O gs-extensions-3.6.deb http://dl.dropbox.com/u/53319850/NoobsLab.com/apps/gs-extensions-3.6.deb sudo dpkg -i gs-extensions-3.6.deb sudo rm gs-extensions-3.6.deb

Кинамон
Cinammon е вилушка на Gnome 3 што ја користат и развиваат креаторите на Linux Mint и ви овозможува да имате пониска лента со задачи со класичното мени за стартување.

sudo add-apt-repository ppa: gwendal-lebihan-dev / cinnamon-stabil sudo apt-get update sudo apt-get install cinnamon

MATE
MATE е вилушка на Gnome 2, која се појави како алтернатива за корисниците на GNOME по драстичната промена што ја претрпе оваа околина на работната површина кога ја користеше контроверзната Shell. Во основа MATE е ГНОМ 2, но тие ги сменија имињата на некои од нивните пакети.

sudo add-apt-repository "deb http://packages.mate-desktop.org/repo/ubuntu $ (lsb_release -sc) главно" sudo add-apt-repository "deb http://repo.mate-desktop.org / ubuntu $ (lsb_release -sc) main "sudo apt-get update sudo apt-get install mate-archive-keyring sudo apt-get install mate-core mate-desktop-Environment

10. Инсталирајте индикатори и брзи листи

Индикатори - Може да инсталирате многу индикатори, кои ќе се појават на горниот панел на вашата работна површина. Овие индикатори можат да прикажуваат информации за многу работи (временски услови, хардверски сензори, ssh, системски монитори, dropbox, виртуелно сандаче, итн.).

Комплетен список на индикатори, заедно со краток опис на нивната инсталација, е достапен на Прашајте го Убунту.

Брзи списоци - Брзите списоци ви овозможуваат пристап до вообичаените функционалности на апликациите. Тие поминуваат низ лентата што се појавува лево на вашата работна површина.

Ubuntu веќе доаѓа со стандардно инсталирани неколку. Сепак, можно е да користите некои прилагодени брзи списоци. Комплетен список, заедно со краток опис на нејзината инсталација, е достапен на Прашајте го Убунту.

11. Инсталирајте Менаџер за поставки на Compiz и некои дополнителни додатоци

Компиз е оној кој ги прави оние неверојатни канцелариски материјал што сите нè остава без текст. За жал, Ubuntu не доаѓа со никаков графички интерфејс за конфигурирање на Compiz. Исто така, не доаѓа со сите инсталирани додатоци.

За да ги инсталирам, отворив терминал и напишав:

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager compiz-fusion-plugins-extra

12. Отстранете го глобалното мени

За да го отстранам таканареченото „глобално мени“, што го прави менито за апликации да се појавува на горниот панел на вашата работна површина, едноставно отворив терминал и го напишав следново:

sudo apt-get отстрани appmenu-gtk3 appmenu-gtk appmenu-qt

Одјавете се и најавете се повторно.

За да ги вратите промените, отворете терминал и внесете:

sudo apt-get инсталирај appmenu-gtk3 appmenu-gtk appmenu-qt

13. Отстранете ги резултатите од Amazon од цртичка

Можете да го оневозможите од Системските поставки> Панелот за приватност. Откако ќе стигнете таму, поништете ја опцијата „Вклучи резултати на Интернет“.

Друга малку порадикална опција е да го деинсталирате соодветниот пакет:

sudo apt-get отстрани купување единство-леќи

14. Интегрирајте ја мрежата на вашата работна површина

Додадете ги вашите сметки на социјалните медиуми

За да започнете, одете во панелот за поставки на системот> Сметки преку Интернет. Откако таму, кликнете на копчето "Додај сметка".

Поддржани услуги вклучуваат Aol, Windows Live, Twitter, Google, Yahoo!, Facebook (и Facebook Chat), Flickr и многу други.

Апликациите што ги користат овие податоци се Емпатија, Гвибер и Шотвел.

Вебапс

Ubuntu WebApps е нова опција што им овозможува на веб-страниците како Gmail, Grooveshark, Last.fm, Facebook, Google Docs и многу други, беспрекорно да се интегрираат во работната површина на Unity: ќе можете да ја пребарувате страницата преку HUD, ќе добивате известувања на работната површина, брзите списоци ќе бидат додадени и дури ќе се интегрираат во менито за пораки и известувања.

За да започнете, само треба да посетите една од поддржаните страници (имаме комплетен список) овде) и кликнете на скокачкиот прозорец "инсталирај" што ќе се појави, како што е прикажано на горната слика.

15. Водич за работна површина на Ubuntu

Ништо подобро од разгледување на официјалната документација (на шпански јазик) за Убунту. Тоа е одлична помош за новодојденците и покрај тоа што е многу сеопфатно, напишано е со најновите корисници, па затоа е многу корисно и лесно се чита.

Beе можете да најдете информации за тоа што има ново во Ubuntu и информации за тоа како да го користите фрлачот за да започнете апликации (што може да биде збунувачко за оние кои никогаш не користеле Unity), како да пребарувате за апликации, датотеки, музика и многу повеќе со Dash, како да управувате апликации и поставки со лентата со мени, како да ја затворите сесијата, да ги исклучите или промените корисниците и долга и слично.

Одете во десктоп водич за Ubuntu 13.04

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

63 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   мансанкен dijo

  Добри луѓе, вистината е дека оваа нова верзија е одлична, или барем одлично одговара на мојата машина, но имам проблем со онлајн сметки бидејќи не додава сметки на Фејсбук, кој може малку да ми помогне би било одлично благодарам

 2.   Макс АВ dijo

  Колку одличен пост, еден од најдобрите што сум го видел, продолжете брат и благодарам за целата помош.

 3.   Хорхе Антонио dijo

  Ви благодарам многу за информацијата

 4.   NC Penumbra dijo

  Со почит
  Може ли да користам видео повик на Фејсбук во оваа верзија на Убунту?

  Одлично објавување
  Ви благодариме.

 5.   Карел Квироз dijo

  Не слушајте елав, бидејќи неколку медиуми тврдат дека за среќа 13.04 е направен полесен од 12.04 и 12.10. За да го забрзате ubuntu, одете на оваа адреса: http://www.ubuntuleon.com/2013/01/acelera-unity-tu-cacharro-la-altura-de.html

 6.   Карел Квироз dijo

  Еве водич за забрзување на Ubuntu, иако оваа нова верзија (13.04) многу се подобри во овој поглед. http://www.ubuntuleon.com/2013/01/acelera-unity-tu-cacharro-la-altura-de.html

 7.   Карлончо Линусеро dijo

  Можете ли да користите Делфин без да влијаете на Шел? ако е така, ги менувам поставките за Grub.

 8.   мансанкен dijo

  Оваа најнова верзија е многу добра, она што би сакал да го знам како да го забрзам.

 9.   мансанкен dijo

  Многу добри момци, материјалот, како и секогаш помага многу, но ве замолувам да прегледате некои команди затоа што тие не работат добро, добро за останатите, одлични.

 10.   Марио Алберто Хец Хец dijo

  Willе го пробам подоцна

 11.   Естебан Хавиер dijo

  Моето прашање е, ова мора секогаш да се прави, велам ако ажурирам, дали е исто така погодно?

 12.   Хавиер Фернандез dijo

  Мислев дека видео повикот на Фејсбук е Skype? ...

 13.   Естебан Хавиер dijo

  Да, но сè уште не е поддржано на Linux, само на Win и би го помислил тоа и на Mac.

 14.   Марко dijo

  Не, но за тоа ги имате познатите google hangout или skype. Подобри опции по мој вкус.

 15.   Лотиопеп dijo

  Добро Многу добар пост, иако ми се чини дека командата за инсталирање на додатоците за компиз е погрешна.

  Наместо…

  sudo apt-get install compizconfig-settings-manager compiz-fusion-plugins-extra

  треба да биде

  sudo apt-get install compizconfig-settings-manager-compiz-plugins compiz-plugins-extra

  Користев скрипта за да инсталирам разни работи и немаше начин да ја активирам коцката или другите приклучоци. Мислев дека во оваа верзија на Убунту тие се оневозможени, до вчера сфатив дека во скриптата ставам компиз-фузија-приклучоци-екстра наместо компиз-приклучоци-екстра (т.е. преостанува „фузија“).

  1.    Bryan dijo

   Одлично!!! Можете да видите дека има и такви кои се заинтересирани ... Ви благодарам пријателе за тој детал ...

 16.   џокер dijo

  кубунту со kde е потежок, отстранете го единството и користете полесен фрлач, како каиро-пристаниште што ви овозможува да влезете во сесија со тој фрлач и да чистите единство или во вашиот случај користете авант, сепак може да се направи во оваа верзија, иако не во официјалното репо.

 17.   џокер dijo

  хахаха т.е., кде е потежок, затоа што е очигледно дека кубунту носи кде, како и xubuntu xfce итн. извинување, но кога видов дека веќе го испратив и не можев да ја уредувам пораката.

 18.   Ајде да користиме Linux dijo

  Хаха!

 19.   Jerеронимо Наваро dijo

  Многу добар водич Пабло!

 20.   Хозе Родригез dijo

  Ура Јас сум првиот кој добро коментира само сакам да кажам дека е добар пост и го ставив на мојот блог се надевам дека ќе продолжат да растат. http://notiubuntu.blogspot.com/2013/05/que-hacer-despues-de-instalar-ubuntu.html

 21.   нејсон Даниел dijo

  буаххх одличен брат, имаше неколку работи што не ги знаев. Благодарам многу

 22.   Лав dijo

  Честитки за објавата. Многу комплетен

 23.   елав dijo

  Искрено, не мислам дека можеш .. Убунту станува сè побавен и потежок. Обидете се со Кубунту

 24.   Ангел Адријан Вера dijo

  Јас, кој сум скоро почетник во ова, направив практично сè користејќи го водичот 12.10!
  Доцнев неколку дена 🙁

 25.   Marcus dijo

  Само една корекција, командите за инсталирање на компиз и управувачот, мора да го смените делот каде што е: „компиз-фузија-приклучоци-екстра“ во „компиз-приклучоци-екстра“ инаку сè е во ред.

 26.   ivan dijo

  Го инсталирав ова:

  sudo apt-get install rar unace p7zip-full p7zip-rar sharutils mpack lha arj
  :
  Читање на списокот на пакети ... Готово
  Создавање дрво на зависност
  Читање на информациите за статусот ... Готово
  Lha пакетот не е достапен, но некои други препораки за пакетот
  до. Ова може да значи дека пакетот недостасува, застарен или само
  достапно од некој друг извор

  тоа значи дека не дозволува инсталирање

  1.    Александар dijo

   Вие само треба да отстраните: lha
   Со почит

 27.   ivan dijo

  „Во цртичката напишав јазик и од таму ќе можете да го додадете јазикот што го сакате.“

  цртичката каде што ја наоѓам за да направам промена на шпански? благодарам

 28.   Ј.М Али dijo

  Многу добар водич, се надевам дека подоцна можете да објавите поздрав за kubuntu или xubuntu 13.04.

 29.   Андрес dijo

  Еј.
  Имам верзија 10 на Убунту, се обидов да ажурирам од администраторот, но пишува дека оваа верзија не е поддржана повеќе и не ми дозволува да правам никакво ажурирање. Како да го ажурирате тој Ubuntu во верзија 12 или оваа 13 од самиот Ubuntu?
  Благодарам

 30.   Алекс Провансио dijo

  Многу корисен водич, благодарам!

 31.   Izаизу dijo

  Одлично! Со нетрпение го очекувам ажурирањето, го усовршувам упатството и е навистина корисно.

 32.   мартин-чо dijo

  Здраво, ја сакав статијата, таа е многу корисна, напишав скрипта заснована на овој напис што малку го автоматизира сето ова. Еве ги оставам https://github.com/idcmardelplata/ubuntu13.04-postinst

  Среќно хакирање

  1.    sb dijo

   Curубопитно е сценариото ... Но, ве молиме, напишете со 'v'

 33.   Хозе Мигел Охоа dijo

  многу добро твоето сценарио .. со среќа пријателе продолжи да придонесуваш

 34.   шепа dijo

  Ако вашата верзија е LTS, можете да мигрирате во друг LTS, 12.04. Ако не мора да го направите тоа рачно, јас би препорачал чиста инсталација

 35.   Владимир dijo

  Слушнав коментари од сите бои и вкусови, за оваа верзија и 12.04 на Ubuntu, и барем досега на мојот лаптоп работи добро. Инсталирајте ја верзијата 13.04 и следејќи ги овие совети, јас сум оптимизиран и таму, кодошејќи по мрежата, најдов уште неколку совети за повеќе да го оптимизирам, и досега е одлично .. и ќе ви кажам дека мојот лаптоп има просечни ресурси ( за она што сега се работи комерцијално).
  Неколку поплаки досега имам во врска со оваа верзија… ..

  поздрав и благодарност за советот ...

 36.   Sergio dijo

  Здраво, како си? Добро попладне, јас сум нов човек на Ubuntu и добро, имам прашање, инсталирај сè, добро, не е сè што зависи од двигателите на ати, но кога ќе се рестартирам, не се појавува лентата за единство, ниту горниот, ниту левиот, го гледам само долниот дел од екранот она што го направив за да го отворам или да влезам во истражениот, да влезам со gnome без ефекти и би сакал да знам зошто исчезна лентата за единство

 37.   andres dijo

  и инсталирав Ubuntu 13.04 и ми даде грешка во скоро 30% од инсталациите, пишува дека Ubuntu претрпе внатрешна грешка и системот умира, тој се инсталира добро и по неколку дена употреба системот умира, вистината е многу лоша искуство, од 10 компјутери 3 дај ми проблем 2 од секој компјутер е бавен, и бидејќи единството е многу збунувачко за корисниците кои доаѓаат од прозорците, вистината е дека ubuntu треба многу да созрее во однос на маркетингот и вистината мислам што е како да имате една формула управувана од група животни, ако продолжат вака, еден ден прозорците ќе научат да ги поправаат своите грешки и линукс ќе се збогува.

 38.   Јули dijo

  Здраво, добра статија, Ubuntu продолжува да расте секој ден ... Јас исто така ви дозволив да го направите откако ќе го инсталирате Ubuntu 13.10

  http://lifeunix.com/?q=que-hacer-despu%C3%A9s-de-instalar-ubuntu-1310

  1.    елав dijo

   Јули:
   Го оставивте истиот коментар во друга статија. Ве молиме, не продолжувајте да ја пишувате истата работа или може да се смета за СПАМ.

   Со почит

 39.   Марсело Килмес dijo

  Благодарам за сето ова, јас сум нов човек и исто така е добро што е на шпански јазик за да може да се додадат овие функции за да се започне со користење на ОС како што треба. салу2

  1.    ајде да користиме linux dijo

   За разлика од! Прегратка! Павле.

 40.   Густаво dijo

  цица, инсталира и виси

  1.    Duque dijo

   Треба да чувате поголема почит ...
   Сите дистрибуции на Linux се големо достигнување на компјутерската заедница која работеше напорно за да го постигне тоа, запомнете дека и ОС и поддршката се бесплатни, а не платена услуга како Виндоус ...
   Мојот Ubuntu 13.04 излезе од десет на многу ограничена нетбук, што кажува многу, а поголемиот дел од времето проблемите во овие ОС се во наша неукост, односно корисникот ...

 41.   Duque dijo

  Придонесот на наставникот е многу ценет.
  Многу ми помогнавте, многу ми се допаѓаат компјутерите но цел живот користам Виндоус, а сега кога сакам да се пуштам е тешко, но со ваква помош навистина олеснува многу ...
  Продолжи така! На здравје!

 42.   Nelson dijo

  Многу добра информација !!!! Благодарам многу

 43.   edo dijo

  Моја почит за многу комплетната објава и во екот на она што некој би очекувал да го прочита на овој блог.
  Само се надевам дека за Убунту 13.10 повторно ќе ги напишам, дури и ако се работи за иста информација, секогаш е корисно да ги имам на располагање.

 44.   Паникуз dijo

  Вистината е дека не знам зошто некои се толку лелекави и се жалат, вистината е дека бидејќи јас го користам Убунту и зборувам од верзијата 6 наваму, никогаш немав проблеми, еден или друг што се вообичаени, по инсталациите, Денес Јас сум со 13.04 и ми се чинеше подобро од 12.04, што веќе ми се чинеше многу брзо, и немав никаков проблем на бавноста или висењето, мислам дека оние што тврдат тука, но се оние кои ги инсталираат работите брзо, во надеж дека сè ќе оди лесно и убаво, или дали се само типични фунбои на Виндоус, кои не можат да се соблечат од здолништата на портата за сметки, да дојдат да го дискредитираат бесплатен систем 😉 Поздрав ubunteros

 45.   Дантс dijo

  За момчето кое имало проблеми со инсталирање на ubuntu.
  Погледнете, најбезбедно е што имате машина со различен процесор од интел или (само некој AMD, тие го работат).

 46.   ехего dijo

  Здраво, вашиот блог е многу добар. Јас ти кажувам дека имам проблем со ажурирањето од ubuntu 12 до 13, не можам да слушам интернет радио и кој било пакет што сакам да го инсталирам ми кажува: Е: Пакетот libfreehep-graphicsio-emf-java треба повторно да се инсталира, но датотека за оваа.
  Го чекам вашиот одговор или помошта на некоја добротворна душа.
  Поздрав.

 47.   pablo dijo

  Складиштата на Mediubuntu веќе не работат, треба да го замените со ова http://www.ubuntu-guia.com/2013/09/medibuntu-desaparece.html Ви благодариме за вашите водичи, тие секогаш се многу корисни.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Добро. Ви благодарам! Ние веќе ги ажурираме информациите за објавата. 🙂

 48.   Франциско Ландос dijo

  Одлично, бев со проблем што екранот замрзнуваше и тастатурата беше активна само со глувчето, ги следев вашите препораки чекор по чекор и не се замрзнуваше повторно. Не можев да отворам повеќе од 2 апликации, во моментот имам 4 отворени). Ви благодарам

 49.   Берени dijo

  Многу добра работа, благодарам пријателе

 50.   Roxana dijo

  Имам проблеми со логовите на мојата конзола. Излезе дека ако сакам да се вратам наназад за повторно да ги користам искористените команди, не можам да ги направам. Ги зачувува само командите на тековната сесија, барем со обичниот корисник. Од корисничкиот корен, ако можам да го сторам тоа. Истата работа ми се случува кога ја користам командата историја, таа ми ги покажува податоците од таа сесија. Ова не ми се случи со Ubuntu 12.10 и претходните верзии. Можете ли да ми помогнете? Ви благодарам.
  Roxana

 51.   кригла dijo

  сè добро, 10 поени ... Ми се допадна сè ... ubuntu е најдоброто ...

 52.   Фидел Фајардо dijo

  добро… ..
  Правам тестови за промена на работната платформа за да видам како работи, бидејќи помагам како поддршка за прозорците за да расчистам некои сомнежи дека луѓето што ме консултираат работам со радио, телевизија и компјутер и ги поправам, а клиентот секогаш прашува нешто за компјутерот и пред да можам да одговорам, би сакал да ме советува како работи Ubuntu и какви апликации има и ако можете да продолжите да ги работите истите работи со оваа платформа, секој вид предлог е секогаш добредојден, благодарам однапред

  1.    ајде да користиме linux dijo

   здраво Фидел!
   моја препорака: копирајте го ubuntu на pendrive, конфигурирајте го вашиот биос за да се подигне од таму и ќе можете да го тестирате Ubuntu „во ​​живо“ од pendrive (т.е. без да избришете ништо од вашиот хард диск). На тој начин ќе можете да тестирате дека сè работи како што треба и дури ќе можете да ги извршувате програмите со кои доаѓа Ubuntu и да инсталирате нови.
   За повеќе информации, препорачувам да прочитате: https://blog.desdelinux.net/distribuciones/
   прегратка! Павле.

 53.   Jorge dijo

  Треба да знам како да инсталирам WiFi-уреди за мојот ubuntu не сака да открива безжични мрежи

 54.   Ricardo dijo

  Здраво, благодарам за многу корисната објава за да можете постепено да преминете целосно во Linux Ubuntu

  Но, имам проблем и не можам да го најдам решението, тоа е дека ДВД-менијата не можат да се ракуваат со плеерот за играчи. Би сакал да знам што можам да направам за да се реши тоа.

  Однапред ви благодариме.

 55.   риква dijo

  Здраво, ви благодарам многу корисно што полека се движевте во ubuntu linux

  Но, имам проблем со стандардниот ДВД плеер. (играч)

  Не можам да управувам со ДВД-менија. Би сакал да знам што можам да направам со тоа

  благодарам.