Што да направите по инсталирањето на Fedora 20 Heisenbug

Федора 20 Хајзенбуг се појави на сцената пред неколку недели. Сепак, никогаш не боли да го разгледаме ажурирањето на нашето Водич за инсталација на Fedora пост, особено оние што започнаа со Linux. Се надевам дека ви е корисно!

федора20

Пред да започнеме, да започнеме со активирање на административните привилегии:

су -

и внесете ја лозинката за администраторот.

1. Ажурирајте ја Fedora

Откако ќе дадете привилегии за root, следното е да го ажурирате системот. Ова е 100% препорачано, со цел да се избегнат какви било грешки и да може да се инсталира сè со најновите пакети.

yum -y ажурирање

2. Ставете ја Федора на шпански јазик

Една од предностите на оваа нова верзија е што инсталатерот на Anaconda и поголемиот дел од околината доаѓаат со поддршка за шпанскиот јазик, но ако сакаме целиот систем да биде на наш јазик, само треба да одиме на Активности> Апликации> Систем Поставки> Регион и јазик и изберете шпански.

Во случај тоа да не работи:

KDE

yum -y install kde-l10n-Spanish
yum -y install system-config-language
system-config-language

Гном и други

yum -y install system-config-language
system-config-language

3. Инсталирајте дополнителни складишта

RPM Fusion е најважното (и скоро задолжително да се додаде) дополнително складиште во Fedora. Вклучува голем дел од пакетот што Red Hat не го вклучува стандардно во дистрибуциите за лиценцирање или патент, затоа ова складиште е од суштинско значење за, на пример, инсталирање на кодеци за репродукција на мултимедија. Ова е затоа што Федора има за цел да ни понуди бесплатни алтернативи за сопственички код и содржина за да ги направи целосно бесплатни и прераспределени.

su -c 'yum localinstall --nogpgcheck http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion- не-бесплатно-ослободување-стабилно. noarch.rpm '

За да завршиме, мора да ги ажурираме нашите складишта:

sudo yum проверете-ажурирајте

Ажурираме:

судо yum ажурирање

Сега, ако сме подготвени да инсталираме сопственички двигатели и кодеци на нашиот компјутер

4. Подобрување на yum

yum е како Ubuntu's apt-get. Со инсталирање на неколку пакети, ќе го подобриме и ќе работиме побрзо.

yum -инсталирај yum-plugin-fastestmirror yum -y install yum-presto yum -и инсталира yum-langpacks

5. Инсталирајте го двигателот на Nvidia

Пред сè, активирајте го складиштето за RPM Fusion со бесплатните и не-слободните гранки (видете чекор 3).

1. -  Проверете го моделот на вашата видео картичка

вртежи во минута -qa * \ nvidia \ * * \ kernel \ * | сортирање; uname -r; lsmod | grep -e nvidia -e nouveau; мачка /etc/X11/xorg.conf lspci | grep VGA

2. - Идентификувајте дали вашата видео картичка Nvidia е компатибилна со возачите, посетувајќи ја следната врска.

3. - Ажурирајте ги јадрото и SELinux модулот:

su
yum update kernel\* selinux-policy\*
reboot

4. - Инсталирајте според вашата видео картичка:

GeForceFX

yum install akmod-nvidia-173xx xorg-x11-drv-nvidia-173xx-libs

GeForce 6/7.

yum -y install akmod-nvidia-304xx xorg-x11-drv-nvidia-304xx-libs

GeForce 8/9/200/300/400/500/600/700

yum -y install akmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia-libs

Чекор 5: осигуруваме дека новото е отстрането од почетниците

su
mv /boot/initramfs-$(uname -r).img /boot/initramfs-$(uname -r)-nouveau.img
dracut /boot/initramfs-$(uname -r).img $(uname -r)

5. - Рестартирајте го вашиот компјутер.

6. Конфигурирајте ја Gnome Shell

Ова може да биде првото нешто што сакате да го направите во Fedora, бидејќи доаѓа Gnome 3 Shell. За да го конфигурирате, најдобро е да инсталирате gnome-tweak-алатка за измена на темата, фонтовите итн Уредникот на Dconf ќе ви овозможи понатамошно менување и прилагодување на Fedora.

yum инсталирај gnome-tweak-алатка yum инсталирај dconf-уредник

7. Инсталирајте аудио и видео кодеци

yum -инсталираш gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-bad-nonfree gstreamer-plugins-грд gstreamer-ffmpeg

8. Инсталирајте кодеци за да гледате ДВД-а

вртежи во минута -Uvh http://rpm.livna.org/livna-release.rpm yum проверете-ажурирајте yum инсталирајте libdvdread libdvdnav lsdvd libdvdcss

9. Инсталирајте Flash

32/64 бит блиц:

yum инсталирај алса-приклучоци-пулсеудио флеш-приклучок

10. Инсталирајте додаток java + java

OpenJDK, отворена верзија на Java што е доволна за повеќето задачи.

yum -инсталира java-1.7.0-openjdk yum -инсталира java-1.7.0-openjdk-приклучок

Меѓутоа, ако сте развивач на Java, можеби ќе сакате да ја инсталирате официјалната верзија на Sun Java.

32 бита:

wget -c -O jre-oraclejava.rpm http://javadl.sun.com/webapps/download/AutoDL?BundleId=81809
yum -y install jre-oraclejava.rpm
cd /usr/lib/mozilla/plugins/
ln -s /usr/java/latest/lib/i386/libnpjp2.so
echo 'PATH=/usr/java/latest/bin:$PATH' >> /etc/profile.d/java.sh

64 бита:

wget -c -O jre-oraclejava.rpm http://javadl.sun.com/webapps/download/AutoDL?BundleId=81811
yum -y install jre-oraclejava.rpm
cd /usr/lib64/mozilla/plugins/
ln -s /usr/java/latest/lib/amd64/libnpjp2.so
echo 'PATH=/usr/java/latest/bin:$PATH' >> /etc/profile.d/java.sh

Ако приклучокот за icedtea е инсталиран, тој мора да биде деинсталиран или оневозможен.

11. Инсталирајте zip, rar, итн.

yum -инсталираш unrar p7zip p7zip-приклучоци

12. Инсталирајте го LibreOffice на шпански јазик

yum -инсталираш libreoffice-base libreoffice-calc libreoffice-core libreoffice-подготви libreoffice-импресионирај libreoffice-langpack-en libreoffice-математика libreoffice-писател hunspell hunspell-en

13. Инсталирајте вино

yum инсталира вино yum -и инсталира cabextract

Можете исто така да инсталирајте Winetricks (збир на DLL потребни за извршување на некои програми на Windows). Откако ќе се инсталира, можете да го извршите вака: / usr / bin / winetricks

Јапа: автоматски инсталери

Постојат различни скрипти што ни овозможуваат да автоматизираме голем дел од задачите што треба да се извршат по инсталацијата на Fedora. Меѓу нив, вреди да се спомене Лесен живот y Федора Утилс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Одличен водич .. Но, боже, каков начин да се направат работите по инсталирањето хахаха.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Хаха! Да ...

  2.    Озкар dijo

   После викинг, јас инсталирам база, а потоа и остатокот, лачен бран или netinstall debian

 2.   aminамин-Самуил dijo

  одличен пост

  Откако го прочитав сето ова, единственото нешто што можам да кажам е: „Фала му на Бога, Linux Mint веќе доаѓа со сето ова стандардно“

  xD

  1.    ајде да користиме linux dijo

   И, дека не започнав да детализирам како да ги инсталирам сопствениците на двигатели. Мислам дека тоа е дистрибуција во која тоа е покомплицирано… далеку.

  2.    ноќна dijo

   Тоа е она што треба да се согласи или да не се согласи со „Отворен извор“ и Федора е. Ако сакате програми што не се во таа област, тоа е она што треба да го направите. Патем, дали додатокот Oracle Java доаѓа и во Linux Mint? Постои OpenJDK што освен на специфични веб-страници е исто толку валидно. Ако почнеме да стануваме неисправни со тоа што не ги ставаме работите стандардни, ќе мора да инсталираме многу повеќе затворени програми како што се Vydeo, Skype, Nero, Adobe Air, Opera итн.

   Поздрав.

   1.    lea dijo

    Како што е ... Друга работа, да се стави на шпански не е потребно да инсталирате ништо, да го конфигурирате во инсталацијата или да не успеете штом ќе се инсталира системот и ќе се напишат linbreoffice, libreoffice-calc, libreoffice-draw и libreoffice- импресионираат доаѓаат со системот.
    Една од одличните одлики на Fedora е тоа што тој користи само бесплатен софтвер, па затоа возачите на сопственици се во согласност со личниот вкус на сите, јас ги користам двигателите на табелата за мојата графичка конфигурација и многу добро ми одговара.

 3.   шини-кире dijo

  Не знам зошто мојот ум ми дојде под името xD до тоа да кршам лошо хаха

  1.    О_Пиксот_О dijo

   И јас xDD

 4.   О_Пиксот_О dijo

  Како предлог, ако ставите повеќе од една команда, ставете ги «;» Значи:
  ова:
  yum инсталирај вино
  yum -и инсталираш кабекстракт
  Значи:
  yum инсталирај вино; yum -и инсталираш кабекстракт
  Толкува дека сето тоа е во исто досие (мислам дека веќе знаете, го велам во случај некој што не го прочита)

 5.   Не од Бруклин dijo

  Луѓе, не ме критикувајте Федора. Постојат и лесни начини да се направи целата оваа скрипта? Исто така, но во основа:
  [шифра] su -c «навивам http://satya164.github.io/fedy/fedy-installer -o fedy-installer && chmod + x fedy-installer && ./fedy-installer de [/ code]

  1.    Не од Бруклин dijo

   Колку поголемо промашување, не знам зошто мислев дека е WordPress.

  2.    Дајара dijo

   Може да кажете дека не го испробале Slackware. Го користев некое време и ми се допадна, но какво ѓаволско време да го подготвам.

 6.   Кристијанхд dijo

  Промашив
  AMD графичка = преминете на nvidia или користете интегрирана графика на Intel: се смее

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Хаха ... не е лесно да се инсталираат сопственички двигатели во Федора ... не е лесно.

 7.   луизмаламок dijo

  Недостасува додаток на делот за складиштето на Adobe за да може успешно да се инсталира приклучокот за блиц.

  За сè друго, тоа е одлично и прилично едноставно, достигнувајќи ја точката што сакав да ја најдам.

  Поздрав.

 8.   Александар dijo

  Само што повторно инсталирав и овој водич беше совршен за мене, благодарам Пабло !!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Напротив, ви благодарам што застанавте и коментиравте!
   Прегратка! Павле.

 9.   Знеарслзз. dijo

  Се надевам дека видео картичката работи добро, за да можам да играм дота 2 на пареа XD

 10.   Знеарслзз. dijo

  Помогнете ми за ова, бидејќи го познавам моделот на мојата картичка nvidia, го добивам ова што е и ако е компатибилен, ве молам

  [root @ localhost zznearslzz] # вртежи во минута -qa * \ nvidia \ * * \ кернел \ * | сортирање; uname -r; lsmod | grep -e nvidia -e nouveau; cat /etc/X11/xorg.conf lspci | grep VGA
  abrt-addon-kerneloops-2.2.1-1.fc20.x86_64
  kernel-3.11.10-301.fc20.x86_64
  kernel-3.14.3-200.fc20.x86_64
  kernel-modules-extra-3.11.10-301.fc20.x86_64
  kernel-modules-extra-3.14.3-200.fc20.x86_64
  libreport-plugin-kerneloops-2.2.2-2.fc20.x86_64
  3.11.10-301.fc20.x86_64
  нове 943445 1
  mxm_wmi 12865 1 ново
  ttm 79865 1 ново
  i2c_algo_bit 13257 2 i915, ново
  drm_kms_helper 50239 2 i915, ново
  drm 278576 7 ttm, i915, drm_kms_helper, nouveau
  i2c_core 34242 7 drm, i915, i2c_i801, drm_kms_helper, i2c_algo_bit, nouveau, videodev
  wmi 18697 3 dell_wmi, mxm_wmi, ново
  видео 19104 2 i915, ново
  мачка: /etc/X11/xorg.conf: Датотеката или директориумот не постојат
  cat: lspci: Датотеката или директориумот не постојат

 11.   Знеарслзз. dijo

  Мојата видео картичка е оваа:
  NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 540M] (Rev A1)
  и ако сега е на списокот за поддршка, која од овие команди ја извршувам

  1.- GeForce FX

  yum инсталирај akmod-nvidia-173xx xorg-x11-drv-nvidia-173xx-libs

  2.- GeForce 6/7

  yum -инсталира akmod-nvidia-304xx xorg-x11-drv-nvidia-304xx-libs

  3.- GeForce 8/9/200/300/400/500/600/700

  yum -инсталира akmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia-libs

 12.   JP dijo

  Информативниот партнер е ценет!

 13.   Карлос dijo

  Не можам да инсталирам полесни работни површини ... дали некој знае што ми недостасува?

 14.   Макс Мишел dijo

  Дефинитивно, ова е само врв на ледениот брег од она што најмногу ме очајува од огромното мнозинство на системи на Линукс: дека овој вид написи е неопходен.

  Подобри јам? Зошто Федора не требаше да работи на тоа? Во понуда на систем кој дава максимални перформанси? Тоа не треба да биде потребно и треба да биде ДЕЛ НА СИСТЕМОТ. Јас целосно се согласувам дека системот никогаш нема да биде совршен, но; како цитираниот пример: само додадете неколку редови код за да се подобри yum. Зошто ебате да не го додадам како основа? !!

  1.    Пако dijo

   1-ви Ако инсталирате ЦД во живо, Fedora доаѓа со основните работи.
   2º Ако не вклучува пакети, тоа се должи на прашања за лиценцирање или затоа што не се вклопува во филозофијата на дистрибуција
   3. Ако не сте програмер, користете Виндоус, затоа што вашиот коментар ме прави да разберам

 15.   Tuxk316. dijo

  Каков начин да имате noob корисник, чист винтендо на овој блог, ако не сакате да правите ништо, продолжете Wintendo 888888888, linux е за луѓе кои мислат дека не се за noob корисник кој има сè, иако сè работи погрешно, но тоа работи ХАХАХА
  , информациите се ценат иако се секогаш исти, Fedora веќе ми здодевно, не ви дозволува да соберете ништо XD, ќе треба да ја скенираме датотеката linux =)

 16.   Адријан dijo

  Одличен придонес !!!

  Ви благодариме.

 17.   Андрес Бенавидес dijo

  Многу добри информации, за оние од нас кои започнуваат со Linux

 18.   Марлон dijo

  извинете што ја инсталирав fedora и сега сакам да ја ажурирам и да инсталирам некои програми, се обидов да го сторам тоа, но ја добивам оваа грешка:
  [root @ localhost ~] # yum -y надградба
  Вчитани додатоци: пакети, освежување-пакет пакет
  Грешка: Не може да се поврати metalink за складиште: fedora / 20 / x86_64. Проверете ја неговата патека и обидете се повторно