Што да направите по инсталирањето на Linux Mint 16 Petra

Секој пат кога тие се повеќе на корисници од оваа дистрибуција што ја знаевте прекине de Ubuntu и тргнете по малку поинаква патека. Еве упатство за поинсталација за корисниците што започнаа.


Неколку размислувања што треба да ги имате предвид пред да започнете со упатството:

 • За разлика од Ubuntu, Mint доаѓа стандардно со повеќето мултимедијални аудио и видео кодеци, па затоа ажурирањето не е приоритет.
 • Друга важна компонента што е инсталирана по дифолт е Synaptic, добро познатиот менаџер на пакети.
 • Ако ја имате верзијата базирана на Ubuntu, многу програми и пакети се многу компатибилни меѓу двете дистрибуции.

Откако ги разјаснивме овие точки, продолжуваме да набројуваме некои работи што можат да го олеснат животот по инсталирањето на новата верзија на Linux Mint.

линекс цимет од нане

1. Извршете го Менаџерот за ажурирање

Можно е да се појават нови ажурирања откако сте ја преземале сликата, па можете да проверите дали има достапни ажурирања од менаџерот за ажурирање (Мени> Администрација> Менаџер за ажурирања) или со следнава команда:

ажурирање на sudo apt-get && надградба на sudo apt-get

2. Инсталирајте ги сопствениците на возачи (видео картичка, безжична, итн.)

Во Мени за претпочитани опции> Дополнителни драјвери можеме да го ажурираме и менуваме (ако сакаме) сопственичкиот двигател на графичката картичка или друг уред што предизвикува проблеми.

комерцијален возач линукс нане

3. Инсталирајте го јазичниот пакет

Иако стандардно Linux Mint го инсталира пакетот шпански јазик (или кој било друг што го наведовме за време на инсталацијата), тоа не го прави тоа целосно. За да ја смениме оваа ситуација, можеме да одиме во Мени> Преференции> Јазична поддршка или исто така со внесување на следнава команда во терминал:

sudo apt-get install language-pack-gnome-en language-pack-en language-pack-kde-en libreoffice-l10n-en thunderbird-locale-en thunderbird-locale-en-en thunderbird-locale-en-ar

4. Прилагодете го изгледот

Постојат многу начини да се направи тоа, и сите тие се бесплатни! Во http://gnome-look.org/ имаме голема база на податоци за позадини, теми, алатки и други елементи што ќе ни помогнат да ја „погледнеме“ нашата работна површина. Можеме да користиме и 3 добро познати алатки:

1. Доки, лента за кратенки и апликации за нашата работна површина. Официјална веб страна: http://wiki.go-docky.com/index.php?title=Welcome_to_the_Docky_wiki. Инсталација: во терминал пишуваме: sudo apt-get install docky

2. СВЕТ, друга лента за навигација, скоро конкурент на доки! Официјална веб страна: https://launchpad.net/awn Инсталација: од менаџерот на програмата.

3. Конки, системски монитор што прикажува информации за различни компоненти, како што се RAM меморија, употреба на процесорот, време на системот итн. Големата предност е што има многу „кожи“ на оваа апликација. Официјална веб страна: http://conky.sourceforge.net/ Инсталација: sudo apt-get инсталирај conky

5. Инсталирајте рестриктивни фонтови

Ако е потребно да ги инсталирате, мора да ги напишеме следниве команди во терминал:

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

Ние ги прифаќаме условите за лиценца управувајќи со TAB и ENTER.

Важно е да го сториме тоа од терминал, а не од кој било од менаџерите, бидејќи нема да можеме да ги прифатиме условите за употреба во нив.

6. Инсталирајте програми за репродукција

Покрај големата библиотека на игри што ја имаат складиштата, имаме и http://www.playdeb.net/welcome/, друга страница специјализирана за собирање игри за Linux системи во .deb пакети. Ако исто така сакаме да уживаме во нашите игри со Виндоус, да не очајуваме, бидејќи имаме некои алтернативи:

1. Вино (http://www.winehq.org/) ни обезбедува слој за компатибилност за да извршуваме не само игри, туку и сите видови компајлиран софтвер за системи на Виндоус

2. PlayOnLinux (http://www.playonlinux.com/en/) друг ресурс што ни обезбедува библиотека способна да инсталира и користи софтвер дизајниран за Windows

3. Лутрис (http://lutris.net/) гејмерска платформа развиена за GNU / Linux, одличен ресурс и покрај тоа што е во фази на развој.

4. Винетрикс (http://wiki.winehq.org/winetricks) работи како скрипта што помага во преземање на библиотеки потребни за водење игри на Linux, како што се .NET Frameworks, DirectX, итн.

За сите овие програми, можеме да ги консултираме нивните соодветни официјални страници, или во менаџерот на Linux Mint Programs или во терминалот. Исто така, силно препорачуваме да го прочитате ова мини учител што објаснува како да се инсталира и конфигурира секоја од нив.

7. Инсталирајте аудио приклучоци и еквилајзер

Некои од нив, како Gstreamer или Timidity, ќе ни помогнат да го прошириме нашиот каталог на поддржани формати; и двете се наоѓаат во менаџерот на програми или можат да се инсталираат со помош на командата sudo apt-get install. Исто така, се препорачува да инсталирате пулсеудио-еквилајзер, способен за обезбедување напредна конфигурација на пулсот аудио и подобрување на квалитетот на звукот. За да го инсталираме, ќе користиме 3 команди:

sudo add-apt-repository ppa: nilarimogard / webupd8 sudo apt-get update sudo apt-get install pulseaudio-equalizer

8. Инсталирајте Dropbox

Во ерата на „облакот“, веројатно имате сметка со Dropbox или Ubuntu One.Можете да ги инсталирате Ubuntu One и Dropbox од Менаџерот на програмата. Алтернативно, можете да инсталирате Dropbox користејќи ја следнава команда: sudo apt-get инсталирај dropbox.

9. Инсталирајте други програми

Останатото е да го добиете софтверот што го сакате за секоја потреба. Постојат многу начини да го направите тоа:

1. Во Менаџер на програма, што го внесуваме од Мени> Администрација, имаме многу дарежлив број на програми за која било функција што ќе ни се појави. Менаџерот е подреден по категории, што го олеснува пребарувањето на она што го сакаме. Откако ќе се лоцира програмата што ни треба, прашање е само да го притиснете копчето за инсталирање и да ја напишете администраторската лозинка; Можеме дури и да создадеме редица за инсталација што истиот менаџер ќе ја изврши последователно.

2. Со Менаџер на пакети ако точно знаеме кои пакети сакаме да ги инсталираме. Не се препорачува да инсталирате програми од нула ако не ги знаеме сите пакети што ќе ни бидат потребни.

3. Преку а терминал (Мени> Додатоци) и пишување обично sudo apt-get install + име на програма. Понекогаш ќе треба претходно да го додадеме складиштето со командите sudo apt-get ppa: + име на складиште; за да бараме програма со конзолата можеме да напишеме apt search.

4. На страницата http://www.getdeb.net/welcome/ (Сестрата на Плејдеб) имаме и добар каталог на софтвер составен во .deb пакети

5. Од официјална страница на проектот ако имате други чекори за инсталација.

Некои софтверски препораки:

 • Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera: Интернет прелистувачи
 • Mozilla Thunderbird: менаџер за е-пошта и календар
 • Libre Office, Open Office, K-Office: канцелариски пакети
 • Комикс: читач на стрипови
 • Okular: повеќе читач на датотеки (вклучително и pdf)
 • Inkscape: уредник на векторски графики
 • Блендер: 3Д моделар
 • Gimp: креирање и уредување на слики
 • VLC, Mplayer: плеери за звук и видео
 • Rythmbox, Audacious, Songbird, Amarok: аудио плеери
 • Boxee: мултимедијален центар
 • Калибар: управување со е-книги
 • Picasa - Управување со слики
 • Смелост, LMMS: аудио платформи за уредување
 • Пиџин, Емезене, Емпатија: клиенти за мултипротоколарни разговори
 • Google Earth: добро познат виртуелен свет на Google
 • Пренос, Вузе: Клиенти на P2P
 • Bluefish: уредник на HTML
 • Geany, Eclipse, Emacs, Gambas: развојни средини за различни јазици
 • Гвибер, Tweetdeck: клиенти за социјални мрежи
 • K3B, Брасеро: дискофони
 • Furious ISO Mount: да монтира ISO слики на нашиот систем
 • Unetbootin: ви овозможува да "монтирате" оперативни системи на pendrive
 • ManDVD, Деведе: ДВД-авторство и создавање
 • Кајгана: отстранете ги непотребните датотеки од системот
 • VirtualBox, Wine, Dosemu, Vmware, Bochs, PearPC, ARPS, Win4Linux: емулација на оперативни системи и софтвер
 • Игри има илјадници и за сите вкусови !!

За да видите пообемна листа, можете да ја посетите Делот за програми на овој блог.

10. Прочитајте ја официјалната документација

La Официјално упатство за корисник Linux Mint не само што е преведен на шпански јазик, туку е многу препорачана референца за инсталација и секојдневна употреба на системот.

Истражете го нашиот нов систем

Веќе имаме комплетен оперативен систем подготвен за секојдневно користење. Како и секогаш, се препорачува да ги истражуваме менаџерите, опциите, конфигурациите и другите алатки на системот за да се запознаеме со сите доблести на нашиот систем.

На кратко, опуштете се и уживајте во придобивките од слободниот софтвер. Научете одеднаш како се чувствува да се ослободите од вируси, плави екрани и ограничувања од секаков вид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

28 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   вавилон dijo

  Здраво Што мислите кога ќе кажете дека „многу програми и пакети се многу компатибилни меѓу двете дистрибуции“? Дека не сите дистрибуции се компатибилни со сите пакети GNU / Linux? Го прашувам ова затоа што мислам дека оваа изјава може да ги збуни почетниците.
  Без оглед на тоа, мислам дека статијата е многу добра за оние кои влегуваат во светот на нане.
  Поздрав.

  1.    Тесла dijo

   Претпоставувам дека тоа значи дека, иако Mint е базиран на Ubuntu и ги користи своите складишта за голем дел од софтверот, може да има пакет што е инсталиран стандардно во Ubuntu, а не во Mint и тоа е зависност од пакетот што сакаме да го инсталираме. Знаете, зависноста се тркала.

   Сепак, ништо што не може да се реши и за повеќето софтвери нема да има проблем.

   Честитки за објавата! Многу корисно и, иако нането според мене доаѓа подобро подготвено од Убунту, никогаш не боли да се знае таа информација!

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Така е луѓе. Тесла го погоди клучот. 🙂
    На здравје! Павле.

 2.   темно dijo

  Добар пост, но какво опкружување за работна површина би ми препорачале во оваа верзија на нане за Linux?

  1.    мачка dijo

   Цимет ако имате добар графички процесор и МАТЕ во спротивниот случај.

 3.   мачка dijo

  Ажурирањата најдобро се прават од менаџерот (икона за штит), бидејќи Mint, за да се одржи стабилноста на системот, ги хиерархизира ажурирањата и само ви овозможува да инсталирате стандардно до ниво 3 Ако ажурирате по конзола, некои клучни системски датотеки може да бидат изменети.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Интересно ... Јас ги немав тие информации! 🙂

 4.   ДМИСИС dijo

  Се чини дека Петра се покажа како добра опција, мислам дека ќе се охрабрам да ја испробам

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Напред! 🙂

  2.    Маурициус dijo

   Па, јас бев корисник на Ubuntu 12.04, и инсталирав Mint Petra KDE, го пробав неколку дена и не се двоумев да го форматирам лаптопот и да го оставам само Mint, работи одлично, многу стабилно и со премногу голем интерфејс.

 5.   аиорија dijo

  Преминав на цимет и навистина ми се допадна ...

 6.   темно dijo

  одлично упатство многу ми помогна

 7.   Луис Маркез dijo

  Поздрав и благодарност за придонесот, само сакам да видам колку останува поддршката за оваа одлична верзија и кога ќе излезе lts, ​​каде да видам повеќе детали за тоа.

  Ви благодарам и го чекам вашиот kindубезен одговор.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   LM 16 ќе биде поддржан до јули 2014 година.
   http://www.linuxmint.com/oldreleases.php
   На здравје! Павле.

 8.   ДиегоГарсија dijo

  Добро утро на сите.
  Информациите навистина ми се допаднаа.
  Имам проблем што се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш.
  Имам неколку недели обидувајќи се да инсталирам linux mint 16, но во моментот на скоро завршување на инсталацијата добивам грешка со легендата што вели нешто како „инсталаторот се сруши“ и кога ќе го рестартирам ова, го избришав грубот што ме спречува да започнете со linux или win2 што ги имам во друга партиција.
  Ме прави очаен бидејќи секогаш кога ќе се обидам и не успејам, треба да инсталирам Ubuntu 13 за да си го вратам двојното подигање.
  Се обидов да инсталирам нане со USB со употреба на Јуми и согорување на ISO на ДВД и резултатот беше ист. вчера симнав нешто слично на програмата за креаторите на lili и со ова сфатив дека iso има оштетени датотеки. дури и кога ќе ја преземете од официјалната веб-страница.
  Се надевам и може да ми помогнете, навистина сакам да инсталирам linux mint на мојот лаптоп HP 42.
  Претходно ви благодарам многу.

  1.    Салвадор dijo

   ¡Хола тодос!

   Овој коментар е за Диего Гарсија, кого гледам дека сè уште не добил одговор.
   Ако, како што велите, имате оштетени датотеки, дури и ако сте го презеле ISO-то од официјалната веб-страница, проверете дали можете да пристапите од друг компјутер за да го преземете и да го запалите на дискот. Можеби на овој начин ќе избегнете грешки што може да се појават при снимање на вашиот компјутер. Или, некој што го познавате, нека ви остави копија. Ако постојано ви се случува, тоа значи дека нешто е некомпатибилно во хардверот (малку чудно).

   И сега општ коментар: Откривам дека и убунту и нане имаат проблем со дозволи на корисникот, со тоа што дисковите „не се во сопственост на тој корисник“. Дозволете ми да објаснам: ако инсталирам пријател на linux нане "веднаш до" прозорецот $ $ $ (партиција C: за систем, партиција D: за податоци), оставајќи го системот со неговиот корисник за автоматско најавување со "стандардни" дозволи и администратор (со кој го инсталирав системот), мојот пријател не може да пристапи до партицијата "D:" (ntfs) затоа што бара лозинка за администраторот (што не сакам да му ја дадам за да не расипува ништо).
   Сум бил илјада пати и не можам да најдам начин да ги сменам дозволите на партицијата „Д:“ така што, бидејќи не се монтира автоматски, барем да ја монтирате кога сакате да ја отворите.
   Ако решението е да ги зачувате вашите сопствени документи во вашите папки, не би сакал: од прозорецот $ $ $ дознав дека податоците не смеат да бидат далеку од објектите.

   Претходно, на секој корисник им беа расипани дозволите и можеше лесно да се пристапи до нив. Сега има само две можности: „стандард“ и „администратор“ ... Ако сега на стандардниот корисник му треба администраторската лозинка ... ние сме добри!

   Поздрав до сите!

   Спасител.
   (Од Бадалона)

   1.    Талисман dijo

    Салвадор, треба да креирате кратенка за D: во рамките на администраторската сесија и да ја поставите вашата лозинка. таму му давате дозволи за извршување на корисникот на вашиот пријател. Ако сè уште не работи за вас
    можете да креирате кратенка од вашата сметка и да му дадете дозволи за извршување на вашиот корисник.
    Да, ми успеа без проблеми во сите верзии на Убунту.

 9.   Арисменди dijo

  Здраво, јас сум нова линукс нане, само што ја инсталирав и овој пост многу ми помогна, ја истражувам страницата и вистината е дека многу ми се допадна.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Толку добро! Драго ми е што е корисно.
   Прегратка! Павле.

 10.   Гастон Барига dijo

  Ви благодарам многу за овој многу корисен пост. Јас сум нов човек на Linux. Само што инсталирав Linux Mint 16 на мојот стар лаптоп Lenovo 3000 N200 0769, се чини дека сè оди добро, освен WiFi; Не можам да ја натерам безжичната врска да работи. Кога ќе го отворам управувачот со возачите, гледам празен прозорец, без никаков список на драјвери или уреди, само со порака "сопственичките двигатели не се користат". Копчињата Врати се и Примени ги промените се неактивни. Како можам да го активирам безжичниот контролер? Јас навистина ја ценам секоја помош.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Според она што го опишувате, веројатно треба да го сторите тоа „рачно“ ... како во Виндоус, или слично.
   За тоа, мора да инсталирате ndiswrapper и да го набавите двигателот за прозорци на картичката.
   Така што повеќе или помалку имате идеја за што станува збор, ви оставам врска (иако во вашиот конкретен случај може да биде различна):
   https://blog.desdelinux.net/que-hacer-cuando-nuestro-dispositivo-wifi-solo-tiene-drivers-para-windows/
   Прегратка! Павле.

 11.   Лутерански_Елсалвадор_503 dijo

  многу добар придонес за оние од нас кои ја започнаа миграцијата и кршење на синџирите од приватно кон бесплатно е многу голем придонес благодарение

 12.   Абел Лопез dijo

  Јас сум нов, инсталирав Linux Mint без интернет, нема каде живеам, што треба да направам сега? Добив пријателска куќа што ми овозможува да се поврзам, дали се ажурира автоматски или треба да го направам тоа сама? Мечка со мене, јас сум ... 82-годишен атарот ... желен за учење.

 13.   Хектор dijo

  Кога инсталирам пакети во linux mint 17.1, ми кажува дека врската со складиштата не успеа, како можам да ја решам?

  1.    Фани dijo

   Здраво, јас сум обожавател и би сакал да знам кои оперативни системи можат да поддржат цимет, кој го користи, елементи што го сочинуваат и општи информации. Те молам, итно е

 14.   Хаиме Антонио Авила dijo

  Јас сум нов во оперативните системи и сè што е поврзано со компјутер.
  Интересот доаѓа затоа што учам одредена тема и јас
  мендарон, видете за Linux Mint.
  Навистина ми се чини многу добро, но бидејќи сум нова, ги прашувам.
  Мојот компјутер не може да ги слушне ЦД-а, сакам да знам дали треба да го сменам читателот
  cd, или ако е тоа аудио систем и дали можам да ги поправам со драјверите.
  Ви благодарам многу, до следниот пат и се надевам дека ќе ми дадете одговор.

 15.   Хозе dijo

  како ацер, така што linux mint 17 rebeca не ме прашува секогаш за клучевите

  1.    Јукитеру dijo

   Клучеви? Кои клучеви?