Што да направите по инсталирањето на Linux Mint 17 Qiana

Linux Mint 17 неодамна беше објавен со голем успех. Тоа е најновата верзија со долгорочна поддршка (LTS) која носи разни подобрувања и нови карактеристики за да го направиме нашето работно искуство попријатно, што објаснува зошто се повеќе корисници на оваа дистрибуција знаат да се ослободат од Ubuntu и да тргнат по друг пат . ажурирање на наши водич за поинсталација да им помогне на корисниците нови во Linux.


Неколку размислувања што треба да ги имате предвид пред да започнете со упатството:

 • За разлика од Ubuntu, Mint доаѓа стандардно со повеќето мултимедијални аудио и видео кодеци, па затоа ажурирањето не е приоритет.
 • Друга важна компонента што е инсталирана по дифолт е Synaptic, добро познатиот менаџер на пакети.
 • Ако ја имате верзијата базирана на Ubuntu, многу програми и пакети се многу компатибилни меѓу двете дистрибуции.

Откако ги разјаснивме овие точки, продолжуваме да набројуваме некои работи што можат да го олеснат животот по инсталирањето на новата верзија на Linux Mint.

Linux Mint 17

1. Извршете го Менаџерот за ажурирање

Можно е да се појават нови ажурирања откако сте ја преземале сликата, па можете да проверите дали има достапни ажурирања од менаџерот за ажурирање (Мени> Администрација> Менаџер за ажурирања) или со следнава команда:

ажурирање на sudo apt-get && надградба на sudo apt-get

2. Инсталирајте ги сопствениците на возачи (видео картичка, безжична, итн.)

Во менито Преференции> Дополнителни драјвери можеме да го ажурираме и менуваме (ако сакаме) сопственикот на драјверот за графичка картичка или друг уред што предизвикува проблеми.

комерцијален возач линукс нане

3. Инсталирајте го јазичниот пакет

Иако стандардно Linux Mint го инсталира пакетот шпански јазик (или кој било друг што го наведовме за време на инсталацијата), тоа не го прави тоа целосно. За да ја смениме оваа ситуација, можеме да одиме во Мени> Преференции> Јазична поддршка или исто така со внесување на следнава команда во терминал:

sudo apt-get install language-pack-gnome-en language-pack-en language-pack-kde-en libreoffice-l10n-en thunderbird-locale-en thunderbird-locale-en-en thunderbird-locale-en-ar

4. Прилагодете го изгледот

Постојат многу начини да се направи тоа, и сите тие се бесплатни! Во http://gnome-look.org/ имаме голема база на податоци за позадини, теми, алатки и други елементи што ќе ни помогнат да ја „погледнеме“ нашата работна површина. Можеме да користиме и 3 добро познати алатки:

1. Доки, лента за кратенки и апликации за нашата работна површина. Официјална веб страна: http://wiki.go-docky.com/index.php?title=Welcome_to_the_Docky_wiki. Инсталација: во терминал пишуваме: sudo apt-get install docky

2. СВЕТ, друга лента за навигација, скоро конкурент на доки! Официјална веб страна: https://launchpad.net/awn Инсталација: од менаџерот на програмата.

3. Конки, системски монитор што прикажува информации за различни компоненти, како што се RAM меморија, употреба на процесорот, време на системот итн. Големата предност е што има многу „кожи“ на оваа апликација. Официјална веб страна: http://conky.sourceforge.net/ Инсталација: sudo apt-get инсталирај conky

5. Инсталирајте рестриктивни фонтови

Ако е потребно да ги инсталирате, мора да ги напишеме следниве команди во терминал:

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

Ние ги прифаќаме условите за лиценца управувајќи со TAB и ENTER.

Важно е да го сториме тоа од терминал, а не од кој било од менаџерите, бидејќи нема да можеме да ги прифатиме условите за употреба во нив.

6. Инсталирајте програми за репродукција

Покрај големата библиотека на игри што ја имаат складиштата, имаме и http://www.playdeb.net/welcome/, друга страница специјализирана за собирање игри за Linux системи во .deb пакети. Ако исто така сакаме да уживаме во нашите игри со Виндоус, да не очајуваме, бидејќи имаме некои алтернативи:

1. Вино (http://www.winehq.org/) ни обезбедува слој за компатибилност за да извршуваме не само игри, туку и сите видови компајлиран софтвер за системи на Виндоус

2. PlayOnLinux (http://www.playonlinux.com/en/) друг ресурс што ни обезбедува библиотека способна да инсталира и користи софтвер дизајниран за Windows

3. Лутрис (http://lutris.net/) гејмерска платформа развиена за GNU / Linux, одличен ресурс и покрај тоа што е во фази на развој.

4. Винетрикс (http://wiki.winehq.org/winetricks) работи како скрипта што помага во преземање на библиотеки потребни за водење игри на Linux, како што се .NET Frameworks, DirectX, итн.

За сите овие програми, можеме да се консултираме на нивните официјални страници, менаџерот на Linux Mint Programs или терминалот. Исто така, препорачуваме да го прочитате ова мини учител што објаснува како да се инсталира и конфигурира секоја од нив.

Пареа за Linux (http://store.steampowered.com/search/?os=linux)

Веќе некое време, платформата за игри Steam може да се користи природно. Ова значи дека има сè поголем број на игри достапни на Steam кои се природно развиени за да работат на Linux.

За да инсталирате Steam, само преземете ја датотеката .deb од Страница за пареа.

Потоа, тие ќе ја користат следнава команда:

sudo dpkg -i пареа_ најнови.деб

Можеби некои грешки во зависност. Ако е така, само внесете ја следнава команда за да ги поправите:

sudo apt-get install -f

Потоа, кога ќе го отворите Steam, тој ќе се ажурира. Тука Findе најдете комплетен список на игри со Linux достапни на Steam.

Пареа на Linux Mint

7. Инсталирајте аудио приклучоци и еквилајзер

Некои од нив, како Gstreamer или Timidity, ќе ни помогнат да го прошириме нашиот каталог на поддржани формати; и двете се наоѓаат во менаџерот на програми или можат да се инсталираат со помош на командата sudo apt-get install. Исто така, се препорачува да инсталирате пулсеудио-еквилајзер, способен за обезбедување напредна конфигурација на пулсот аудио и подобрување на квалитетот на звукот. За да го инсталираме, ќе користиме 3 команди:

sudo add-apt-repository ppa: nilarimogard / webupd8 sudo apt-get update sudo apt-get install pulseaudio-equalizer

8. Инсталирајте Dropbox

Во ерата на „облакот“, веројатно имате сметка во Дропбокс. Можете да инсталирате Dropbox од Менаџерот на програмата. Алтернативно, можете да го инсталирате користејќи ја следнава команда: sudo apt-get инсталирај dropbox.

9. Инсталирајте други програми

Останатото е да го добиете софтверот што го сакате за секоја потреба. Постојат многу начини да го направите тоа:

1. Во Менаџер на програма, што го внесуваме од Мени> Администрација, имаме многу дарежлив број на програми за која било функција што ќе ни се појави. Менаџерот е подреден по категории, што го олеснува пребарувањето на она што го сакаме. Откако ќе се лоцира програмата што ни треба, прашање е само да го притиснете копчето за инсталирање и да ја напишете администраторската лозинка; Можеме дури и да создадеме редица за инсталација што истиот менаџер ќе ја изврши последователно.

2. Со Менаџер на пакети ако точно знаеме кои пакети сакаме да ги инсталираме. Не се препорачува да инсталирате програми од нула ако не ги знаеме сите пакети што ќе ни бидат потребни.

3. Преку а терминал (Мени> Додатоци) и пишување обично sudo apt-get install + име на програма. Понекогаш ќе треба претходно да го додадеме складиштето со командите sudo apt-get ppa: + име на складиште; за да бараме програма со конзолата можеме да напишеме apt search.

4. На страницата http://www.getdeb.net/welcome/ (Сестрата на Плејдеб) имаме и добар каталог на софтвер составен во .deb пакети

5. Од официјална страница на проектот ако имате други чекори за инсталација.

Некои софтверски препораки:

 • Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera: Интернет прелистувачи
 • Mozilla Thunderbird: менаџер за е-пошта и календар
 • Libre Office, Open Office, K-Office: канцелариски пакети
 • Mcomix: стрип-читател
 • Okular: повеќе читач на датотеки (вклучително и pdf)
 • Inkscape: уредник на векторски графики
 • Блендер: 3Д моделар
 • Gimp: креирање и уредување на слики
 • VLC, Mplayer: плеери за звук и видео
 • Rythmbox, Audacious, Songbird, Amarok: аудио плеери
 • Boxee: мултимедијален центар
 • Калибар: управување со е-книги
 • Picasa - Управување со слики
 • Смелост, LMMS: аудио платформи за уредување
 • Пиџин, Емезене, Емпатија: клиенти за мултипротоколарни разговори
 • Google Earth: добро познат виртуелен свет на Google
 • Пренос, Вузе: Клиенти на P2P
 • Bluefish: уредник на HTML
 • Geany, Eclipse, Emacs, Gambas: развојни средини за различни јазици
 • Гвибер, Tweetdeck: клиенти за социјални мрежи
 • K3B, Брасеро: дискофони
 • Furious ISO Mount: да монтира ISO слики на нашиот систем
 • Unetbootin: ви овозможува да "монтирате" оперативни системи на pendrive
 • ManDVD, Деведе: ДВД-авторство и создавање
 • Кајгана: отстранете ги непотребните датотеки од системот
 • VirtualBox, Wine, Dosemu, Vmware, Bochs, PearPC, ARPS, Win4Linux: емулација на оперативни системи и софтвер
 • Игри има илјадници и за сите вкусови !!

За да видите пообемна листа, можете да ја посетите Делот за програми на овој блог.

10. Прочитајте ја официјалната документација

La Официјално упатство за корисник Linux Mint не само што е преведен на шпански јазик, туку е многу препорачана референца за инсталација и секојдневна употреба на системот.

Истражете го нашиот нов систем

Веќе имаме комплетен оперативен систем подготвен за секојдневно користење. Како и секогаш, се препорачува да ги истражуваме менаџерите, опциите, конфигурациите и другите алатки на системот за да се запознаеме со сите доблести на нашиот систем.

На кратко, опуштете се и уживајте во придобивките од слободниот софтвер. Научете одеднаш како се чувствува да се ослободите од вируси, плави екрани и ограничувања од секаков вид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

58 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   хуансантијаго dijo

  Здраво, прочитав во некои постови дека нане 17 доаѓа со колега 18 затоа автоматско прилагодување на прозорците (што ги прави при движење да ја менуваат нивната големина и позиција автоматски, затоа што го пробав ова со други дистрибуции и работни површини на пр. Манџаро со lxde, Ова воопшто не ми се допаѓа, дали некој знае како да го деактивира? I'llе пробам нане 17 мате сега на лаптоп и ако ми заштедите време да дознаам одлично, ако не, ќе ви кажам како го направив тоа

 2.   гавран291286 dijo

  Гледам и водич сличен на овој на мојот блог, откако ќе инсталирам linux mint 17, само што ми недостасуваат некои детали што доаѓаат тука ... поздрав

  1.    Маркос_тукс dijo

   «Јас направив»

 3.   АкаИб8 dijo

  Добар водич за почетници, благодарам Пабло.

  Јас коригирам грешка:
  «Можеби некои грешки во зависност. Ако е така, само внесете ја следнава команда за да ги игнорирате:

  sudo apt-get install -f »

  Наместо тоа, грешките во зависност не се игнорираат со оваа команда, тие се поправаат

  прегратка!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Во право си! Поправено. Ви благодарам!

 4.   гавран291286 dijo

  здраво повторно, исто така можете да додадете некои опции на музички плеери, освен оние што доаѓаат стандардно,
  Како клементина:
  sudo apt-get install clementine
  исто така амарок:
  sudo apt-get install amarok

  Па тоа е вкус на сите, но тие се многу добри играчи ... поздрав

 5.   Оцелан dijo

  Здраво, прашање, како можам да го деактивирам прегледот на музиката? Дозволете ми да објаснам: Секој пат кога ќе лебдам над mp3-датотека, таа се репродуцира.
  Сметам дека е досадно и досега не најдов начин да го оневозможам, инаку доста уживам во Linux Mint. Ако некој може да помогне, јас би го ценел тоа.
  Поздрав.

  1.    Жоакин dijo

   Здраво како си.
   Претпоставувам дека имате работна површина на Gnome, не сум ја користел долго време, но можеби ова ќе ви помогне: http://www.ubuntu-es.org/node/12916#.U5ECo67gIbI

  2.    суровОсновни dijo

   За овие типови прашања .. .. одете на форумот .. каде можеме полесно да ви помогнеме .. .. поздрав ..

 6.   Рафа Хуете dijo

  Здраво на сите. Користев Mint со години, пробав други дистрибуции и на крајот секогаш се враќам на Linux Mint.
  Имам едно прашање и би сакал да знам дали некој од вас може да ми помогне. Темата е следната; Пакетите од нивото 5 се појавуваат со црвена боја со денови во менаџерот за ажурирање, тие се однесуваат на јадрото. linux-header 3.13.0-24 / linux-image-extra3.13.0.24 генерички…. итн повеќето такви. Моето прашање е, ако треба да ги ажурирам, или да ги оставам за да бидат на ниво 5.
  Ви благодарам многу на сите. Го сакам овој блог.

 7.   ОтакуЛоган dijo

  Комикс одамна е прекинат (2009), јас би ја препорачал нивната вилушка MComix: http://sourceforge.net/p/mcomix/wiki/Home/ , исто така, во складиштата на нане: http://community.linuxmint.com/software/view/mcomix .

  1.    ајде да користиме linux dijo

   ДОБРО. Ви благодариме за податоците! Ажурирано! 🙂

 8.   напсикс dijo

  „ЕКВАЛИЗАР“ Јас го користам Audacious, тој веќе доаѓа со својот израмнувач и работи многу добро, не треба да го инсталирам пулсеудио-израмнувачот

 9.   габо dijo

  Она што продолжува да генерира сомневање на работната површина на MATE е неговото високо ниво на потрошувачка на процесори. На пример, со htop од конзолата секогаш ми покажува 2 јадра што трошат помеѓу 70% и повеќе од 90% процесорка. Сепак е најубавата и едноставна работна површина, секако по мој вкус, и многу многу агилна.

 10.   Коски dijo

  Кога ќе го поправите тоа мени за да биде побрзо? Знам дека не е да се влече за коса, туку тоа се детали

  1.    Волтер dijo

   Користете малку белило ... или нешто слично ... и ќе видите како некои работи работат побрзо. отворете го менито за секунда, по чистењето.

 11.   Герман dijo

  Само што инсталирав Mint OS X кој е базиран на Mint 17 Cinnamon и тој е многу комплетен, ќе видам што ми недостасува и ќе го следам образецот наведен во упатството.
  Ви благодарам многу што го споделивте.

 12.   Иван dijo

  Ви благодарам, ми бевте многу корисни, го запознав овој систем што го знаев само од гласини и е навистина удобен.
  Една дополнителна работа, дали би знаеле како да го активирате клучот Lock-num од самиот почеток?
  Ви благодариме за вашата работа и време. поздрав

 13.   Алфонсо Теиело dijo

  Здраво: Само што мигрирав од Убунту 12.04 во Нане 17, Мате. Работата е во тоа што не можам да најдам како да го сменам форматот на времето, од 24 во „наутро“. Можете ли да ме просветлите?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Можеби во оваа врска е одговорот.
   http://www.taringa.net/posts/linux/16054174/Cambiar-el-reloj-al-formato-de-12-horas-en-Mint-13.html
   Прегратка! Павле.

 14.   Луис: Д. dijo

  мммм сакав да знам дали ќе ми даде на овој компјутер
  AMD Radeon hd 7520g дискретна класа
  6 GB RAM рам ddr3
  3090mb графичка картичка
  Сакав да знам дали можам да ги инсталирам пакетите за ubuntu deb и врската за верзијата ubuntu
  и сакав да знам дали има возач за мојата видео картичка

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Хаха! Имаш многу, шампион ... имаш многу.
   Со таа машина, ЛМ лета!
   Прегратка! Павле.

 15.   Hugo77 dijo

  Одлично! момците од linuxmint ги прават работите многу добро, упатството е како што треба: едноставно, останатото е направено од менаџерот на софтвер, го инсталирав LM17 Mate пред околу 2 недели, пред да користам kubuntu, но не можев да се навикнам тоа воопшто. Мате е без сомнение најдобрата работна површина, совршен е во зависност од опремата. Нането секогаш ми беше најпосакувано дистрибуција и мојот прв 24 монитор што го купив за нане. Многу добро!

 16.   S3TC dijo

  Дали има друго дистрибуција што доаѓа со вклучени кодеци?

 17.   Зоро dijo

  Здраво, трет пат пробувам со линукс, овој пат пробав со нане 17 и беше прва што ми се чинеше пријателски, го следев водичот и се беше во ред, некоја разлика со прозорците но добро, што најмногу ме изненади тоа што откако тестирав седум и 10 скоро 8 дена, нема шанси да извршам три монитори заедно со една видео картичка бидејќи картичката има три излези, hdmi / dvi / vga, освен што не имам само проблеми со тоа видео, ако не и со hdmi аудио, накратко, нај изненадувачки беше што инсталирав нане и одев само на екраните, го овозможив третиот екран, го сторив истото со аудио и с everything оди, има многу малку упатства што зборуваат за овие прашања, Вистината е дека јас сум многу задоволен од овој линукс и да бидам уште еден, да бидам прв пат и да не знам ништо разбрав сè, многу добар пост и извини ако Бев многу обемна, поздрав

 18.   gabry_herrera dijo

  Здраво на сите!!
  Само што инсталирав нане за Linux, велејќи дека ова е првпат да се нурнам во светот на linux.
  Поминаа два дена и сè уште не можам да ги инсталирам драјверите за мојата ralink usb wifi картичка.
  Некакви идеи ?? но те молам имај предвид дека ми недостига знаењето што постои во овие делови.
  Кога ќе го отворам управувачот со возачот и откако ќе ја внесам мојата лозинка, нема ништо повеќе, сив екран што можам да го минимизирам или затворам, но ништо друго.
  Јас навистина би ја ценел вашата помош, бидејќи по оваа одисеја размислувам дали е добра идеја да се влезе во овој свет.
  Поздрав!!

 19.   Оскар dijo

  здраво, имам проблеми со linux mint 15 olivia, кога ќе го стартувам менаџерот за ажурирање ми дава грешка што е ова:

  W: Не успеав да ја преземем archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/raring-updates/universe/binary-i386/Packages 404 Не е пронајдено [IP: 91.189.92.201 80] W: Не успеав да ја преземам / raring-updates / multiverse / binary-i386 / Packages 404 Not Found [IP: 91.189.92.201 80] Е: Некои индекс-датотеки не успеаја да се преземат. Тие се игнорирани, или наместо нив се користат стари.

  Ви благодарам многу однапред (како што ќе видите, јас сум прилично новак ха)

  1.    Seba dijo

   Очигледно, она што се случува е дека кога се обидува да ажурира не може да ја најде адресата, па затоа не може да ги ажурира пакетите што се наоѓаат на таа IP адреса. Обидете се друг ден или проверете со друга адреса за тие пакети. На здравје

 20.   Seba dijo

  Сакам да пробам нане и цимет, но се сомневам во која верзија (32/64) имам лаптоп Samsung R480 со I3 - 3 GB RAM, сакам да го користам за програмирање. Се надевам дајте ми неколку упатства, поздрави.

 21.   Дејвид Бишоп dijo

  Здраво, многу добри и детални информации, за оние од нас кои започнуваат во опкружувањето на Линукс и се обидуваат да ја напуштат платформата Виндоус.
  Се цени.

 22.   РОДРИГО ГАРЦИЈА dijo

  ЗДРАВ ПРИЈАТЕЛ И ТИ МНОГУ ИНТЕРЕСИРАТЕ ОВОЈ ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ, САКАМ ДА ГО ИМПЛЕМЕНТИРАМ ВО КАЈБЕР, КОЈА ИМАМ КОМПЈУТЕРИ МОUЕ МЕ ПОМОГНЕТ

 23.   JOSE dijo

  Ви благодариме за упатството. Се обидувам да го сторам тоа што го објаснивте тука со Linux Mint 17 Qiana, но тој постојано ми бара лозинка, на пример за ажурирање, но не ја знам лозинката, се обидов со лозинката на корисникот, но не е, која е единствената што ја ставив При конфигурирање, дали имате зададена администраторска лозинка? Ако е така, како се менува?

  1.    JOSE dijo

   извини, тоа беше моја грешка. Ја напишав лозинката погрешно, таа е таа што ја поставив при конфигурирање со корисничкото име.

 24.   хоакин бериос dijo

  Не можам да го поврзам локалниот печатач i320 од канон, како да направам?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво!
   Идеално место за поставување вакви прашања и да ја натерате целата заедница да ви помогне е тука: http://ask.desdelinux.net
   Прегратка, Пабло.

 25.   Рубен dijo

  Здраво, Пабло!
  Тема: Firefox остана на англиски ...
  Ми се случи во други прилики (последниот само со нане 17 Qiana KDE). Ако не ми избега, не сфаќа како да го сторам тоа во „Што да правам понатаму ...“. Јас го решив со инсталирање на додатокот .xpi од официјалната страница. Во мојот случај
  ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/33.0/linux-x86_64/xpi/ar-AR.xpi

  Како да го направите тоа го објаснува јасно и детално во:
  http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=68&t=101622

  Извонредно како и секогаш.
  Со почит Рубен

 26.   Карлос Робертс dijo

  Не можам да инсталирам AWN на linux mint 17 quiana ????????????????

 27.   Карлос dijo

  Јас сум корисник на нане за Linux веќе неколку години ... но со 17 доживувам проблеми со хром што ги немав со претходните верзии и исто така го забележувам малку бавен ... мислам дека истото му се случи и на некој друг ..

 28.   Kevin dijo

  Не можам да ги најдам Sis 3 Mirage видео драјверите на прозорците што ги добив, но сега кога инсталирав нане на Linux не ги наоѓам и не знам од каде би можел да ги набавам ...
  Ако некој ги има или знае друг начин за инсталирање на драјверите, затоа што тоа е само видеото што не го инсталирам. Wifi, аудиото се совршени за мене ...

 29.   Перси dijo

  Како да ракувате со печатачот EPSON XP-201 поврзан на лаптоп со оперативен систем LINUX MINT 17 QIANA?

 30.   Перси dijo

  Како да стартувате печатач Epson XP-201 поврзан на мојот лаптоп со оперативен систем LINUX MINT 17 QIDA?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Перси!

   Препорачуваме да го поставите ова прашање во нашата повикана услуга за прашања и одговори Прашајте FromLinux за да може целата заедница да ви помогне со вашиот проблем.

   Прегратка, Пабло.

 31.   Вирџинија dijo

  Здраво, моето име е Вирџинија и јас сум нова личност за нане. Сакав да направам барање за аудио датотеките што ги преземав од страната на кикас преку потоп, имам проблем што не можам да ги слушам на мојот мобилен телефон бидејќи аудио форматот не е компатибилен, се обидов да го сменам со преименување на пример на кој беше. mp3 и можев .mpeg но не добив добри резултати. Ако можете да ме советувате, тоа ќе ви биде од голема помош!

  1.    елав dijo

   Вирџинија:

   Прво на сите ќе видиме дали ќе се разјасниме. Startе започнете да зборувате за Linux Mint, а потоа преминете на Cellular. Дали имате проблем во Нане или во Мобилен? Патем, mpeg не е аудио формат, туку видео + аудио. Аудио форматите се .mp3, .ogg, .aac, итн.

   Препорачувам да одите на нашиот Форум или да прашате за да го решите вашето прашање. На здравје

 32.   но dijo

  Здраво, купив компјутер што носи линукс мента квиана и кога сакам да влезам во папка како управувач на контролор ме прашува за лозинка не знам за каква лозинка станува збор. Мислам дека тоа веќе го носи од фафрика не знам дали некој може да ми помогне во тоа, фала.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво ное! Ова прашање треба да го поставите во нашата услуга Ask FromLinux: ask.fromlinux.net.

 33.   Луис Алфредо МОЈА dijo

  Здраво, имам инсталирано Linux Mate 13 и веќе некое време сакам да го ажурирам на 17 и НЕ МОTАМ, изговор за моето незнаење, што треба да направам и како, благодарам однапред ако можете да ми помогнете. Луис - излупениот.-

 34.   Хавиер Ариас dijo

  Би сакал да знам дали со линукс нане Qiana можете да програмирате слика и кои програми треба да ги користам за таа намена.

  благодарение

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Хавиер!

   Мислам дека би било подобро ако го поставите ова прашање во нашата повикана услуга за прашања и одговори Прашајте FromLinux за да може целата заедница да ви помогне со вашиот проблем.

   Прегратка, Пабло.

 35.   Фернандо dijo

  Здраво, дефинитивно добар пост за почетници. Јас сум нов во светот на Linux, пред една недела ја инсталирав верзијата 17.1 (Rebbeca) што ја споделувам со Win7 на мојот компјутер и секогаш кога ќе сакам да ја истражувам мојата верзија на нане, веќе делумно ја прилагодив, но би сакал ако постои каков било начин за прилагодување на менито, промена на неговата боја, транспарентност, итн. Десктоп околината што ја користам е Xfce, што мислам дека е одлична.

  Поздрав.

 36.   Ерик Морено dijo

  Здраво, како си? Немате многу за да инсталирате Linux Mint Xfce „Ребека“, јас инсталирав Вино и инсталирав игра токму таму (Borderlands) се чинеше дека сè одеше добро до моментот на извршување, ми рекоа дека недостасува „Pixel shader 3.0“, дали можете да ме водите ако Windowsе имаше решение, во прозорците, ако играта се кренеше добро.

 37.   Сервер1212 dijo

  Ви благодариме што споделивте малку од она што го знаете за овој оперативен систем, особено за оние од нас кои ја истражуваме оваа тема. Добро! 🙂

 38.   Ангел Чедежо dijo

  Здраво, јас сум нов во светот на linux, инсталирав цимет од нане 17, но кога го започнав ми кажува нешто слично дека процесорот работи повеќе отколку што е потребно, можеби поради грешка на видео драјверот, имам vx900 Chrome 9 hd , дали можете да ми помогнете со тоа што ќе ми покажете каде можам да преземам возач за да уживам во моето дистрибуција, благодарам многу ...

 39.   Јувинао dijo

  Користам нане неколку часа и досега ми оди одлично, го сакам.

 40.   Jaime dijo

  Одлично, благодарам

 41.   Бертолдо dijo

  Еј.
  Инсталирав Linux Mint на компјутер со матична плоча MSI 760GM (видео Ати 3000), двоен режим со прозорци.
  Аплицирав до ажурирања за Ниво 2.
  Од Управувачот за ажурирања (графички приказ): Дали е препорачливо да се ажурираат на ажурирања на Ниво 3 и да се активираат старите пакети да бидат заменети со нови што пристигнуваат?

  Ако работата е завршена од Терминал:
  Дали командите: sudo apt-get update && sudo apt-get надградба, дали тие ќе ги ажурираат сите достапни надградби, до оние на Ниво 5?
  Како може ова да се дозира од терминалот, така што ги ажурира само ажурирањата на одредено ниво, на пример до Ниво 3 или 2?

 42.   Едуардо dijo

  Здраво Само што инсталирав Linux mint 17.1 и не можам да се поврзам на WiFi, очигледно драјверите недостасуваат. Дали е можен водич за нивно инсталирање? Ви благодарам многу однапред.

 43.   Алберто Гарсија dijo

  здраво пана, ми треба помош за инсталирање на mintosx linux mint и звукот не ме препознава не сакам да го реформатирам мојот клиент не сака windows 7 сака само linux mint многу му се допадна како можам да инсталирам комерцијален двигател
  ?