Што да направите по инсталирањето на Slackware 14

Откако ќе го направиме Инсталација на газиран софтвер 14, неопходни се некои помали прилагодувања.

1. Додадете нов корисник

Секогаш се препорачува во светот на Linux, НЕ користете ја сметката на корен за да работиме, затоа мора да создадеме различен корисник за оваа намена и тоа се постигнува преку командата adduser.

# adduser

Неопходно е да го додадеме нашиот новосоздаден корисник во различните групи

# usermod -a -G <nombre del grupo> <nombre de usuario>

каде може да биде: аудио, lp, оптички, складирање, видео, тркало, игри, напојување, скенер.

Исто така е неопходно корисникот што го создадовме привилегии за коренот, ова се постигнува со изменување на датотеката потење, во мојот случај ќе го користам vim.

# vim /etc/sudoers

или можеме да го сториме тоа на „посигурен“ начин преку

# visudo

Ние бараме и ние коментираме линијата (го отстрануваме знакот #)

#%wheel ALL=(ALL) ALL

Откако ова е направено, можеме да го продолжиме процесот преку нашиот корисник, затоа ја затвораме сесијата како корен

# exit

и ние се најавуваме со нашиот корисник.

2. Променете го јазикот на системот

Ако решивме да користиме KDE, можеме од параметри на системот променете го распоредот на јазикот и тастатурата, но ова би влијаело само на апликациите што припаѓаат на таа околина на работната површина.

За да се измени системот на системот воопшто, треба да се извезат некои променливи на околината, ова е постигнато уредување датотеката ланг.ш

$ sudo vim /etc/profile.d/lang.sh

Ја пребаруваме и коментираме линијата (го додаваме знакот # на почетокот)

export LANG=en_US

потоа додаваме

export LANG=es_MX.utf8
export LANGUAGE=es_MX.utf8
export LINGUAS=es_MX.utf8
export LC_ALL=es_MX.utf8

Можете да се промените en_MX.utf8 по јазик на вашата земја.

Да добијам целосен список на јазици поддржан тип во вашата конзола

$ locale -a

Ако користите друга школка освен bash (или планирате да ја користите), исто така треба да ја уредите датотеката lang.csh

$ sudo vim /etc/profile.d/lang.csh

Ја пребаруваме и коментираме линијата

setenv LANG en_US

потоа додаваме

setenv LANG es_MX.utf8

3. Ажурирајте го системот

Првото нешто што мора да направиме е да го избереме складишта што ќе ги користиме, по можност оние најблиските до нашата локација, за ова да ја уредиме датотеката огледала некоментирање на линиите што ги сметаме за соодветни.

Можеме да забележиме дека има сервери на филијалата тековната кои содржат повеќе ажурирани пакети

$ sudo vim /etc/slackpkg/mirrors

Што е подобра, стабилна верзија или тековна?

Во Slackware одлуката не е многу едноставна, не е точно помеѓу одлуката помеѓу Debian Squeeze и Wheezy. Стабилната верзија е многу полирана, но не е закрпена, освен за многу критични безбедносни прашања, филијалата тековната добива почесто ажурирања кои ја подобруваат безбедноста, но ја нарушуваат нејзината стабилност до одреден степен, сепак, има неколку прилики во кои тоа се создава вистински проблем.

Во текот на овој процес ќе го искористиме slackpkg, треба да се најавите како корисник корен.

а) Ажурирајте го списокот со пакети:

# slackpkg update

б) Инсталирајте го ажурираниот клуч за потпис што гарантира дека пакетите што се инсталирани се официјални. (Само прв пат)

# slackpkg update gpg

Ова ќе ни даде како резултат

Slackware Linux Project's GPG key added

в) Ажурирајте ги сите инсталирани пакети

# slackpkg upgrade-all

г) Инсталирајте ги новите пакети (ако сте решиле да ја користите тековната гранка, ова ќе ги додаде новите пакети на таа верзија)

# slackpkg install-new

4. Конфигурирајте го подигањето

Претпоставувам дека мнозинството корисници кои штотуку ја инсталираа оваа дистрибуција ќе бидат малку збунети кога ќе забележат дека не се пристапува директно до графичкото опкружување, но дека е потребно да се започне со употреба старткс.

Ова е затоа што Slackware по дифолт започнува во рок на траење: 3Од своја страна, оваа дистрибуција треба да започне во рок на траење: 4 За да пристапите автоматски до графичкиот режим, за ова мора уредување датотеката инитаб

$ sudo vim /etc/inittab

Ја пребаруваме и коментираме линијата

id:3:initdefault:

потоа додаваме

id:4:initdefault:

5. Конфигурирајте го LILO

Стандардно LILO Времето на чекање е поставено на 2:00 минути (1200 десетини од секундата), што може да биде малку вознемирувачко, имате можност да притиснете копче за да го прекинете броењето и да продолжите со оптоварувањето на системот, но ако е интересно за да го измените ова време на чекање на LILO треба да ја уредите вашата конфигурациска датотека, ова мора да го сториме како корен

# vim /etc/lilo.conf

Ние ја пребаруваме и коментираме линијата

timeout=1200

потоа додаваме

timeout=50

Значи, екранот на LILO Beе биде достапен само 5 секунди (времето мора да биде наведено во десетини од секунди, можете да ја користите количината што изгледа соодветно).

Направено ова, ние мора да го извршиме

# /sbin/lilo

Ова е потребно за повторно да се напише MBR.

Досега она што сметам дека треба да се направи откако ќе го инсталираме Slackware, во следната рата ќе зборувам за ракување со пакети во оваа дистрибуција.

Сакам да изразам посебна благодарност до крел [ksuserack [at] gmail [dot] com] кој беше доволно kindубезен да ми обезбеди комплетен напис за неговото авторство врз кој делумно се заснова ова и следното пишување во серијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

50 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул dijo

  Сигурно целата заедница треба да го цени акцентот на точката еден што препорачува НЕ да го користите системот како root. Особено за новиот корисник кој има тенденција да сака да ја елиминира употребата на лозинка за сите задачи и да го користи системот со прекумерни привилегии.
  Ви благодариме.

  1.    DMoZ dijo

   Да, тоа е многу честа грешка што ја правиме кога започнуваме во светот на Linux, лоши практики спонзорирани од Microsoft ...

   Всушност, има тенденција да ги уредува судерите на лош начин, давајќи им ги сите привилегии на корисникот на формата

   КОРИСНИК СИТЕ = (СИТЕ) СИТЕ

   Или уште полошо, додавајќи го NOPASSWD

   Но, како и да е, тие се практики кои со формата во која влегуваме, за среќа ги оставаме настрана ...

   На здравје !!! ...

   1.    елиотим3000 dijo

    [YaoMing] Ако сте прозорци и сакате да застанете во зависност од администраторот, препорачувам да започнете со Windows Vista, потоа Debian и потоа Slackware [/ YaoMing].

 2.   јаболко dijo

  Ако ти, како мене, не ти е гајле за ефектите на работната површина во kde.
  Тие не се по важност.
  -http: //xenodesystems.blogspot.mx/2011/02/como-mejorar-el-rendimiento-de-kde-4xx.html
  -http: //parduslife.wordpress.com/2011/02/17/how-acelerar-el-en Environment-de-descritorio-plasma-de-la-kde-sc/
  -http: //parduslife.wordpress.com/2012/04/03/how-acelerar-el-en Environment-de-descritorio-plasma-de-la-kde-sc-parte-2/
  -https: //blog.desdelinux.net/debian-wheezy-kde-4-8-instalacion-y-personalizacion/

 3.   helena_ryuu dijo

  гасена изгледа многу интересно, но имам некои сомнежи:
  за да може да се ажурира потребно е да се најавите како root?
  Значи, не можам да ажурирам со судо?
  Со колку рам работи ново инсталиран систем?
  дали е погоден за мини нетбук со hp со 1Gb рам?
  (и гасена како единствен оперативен систем)
  Ако изберам струја, тие проблеми со стабилноста се влошуваат со текот на времето, бидејќи сè повеќе се ажурирам?
  Јас можам да користам само лило и без груб?

  1.    DMoZ dijo

   Хахахаха, скоро успеа да направиш да ми експлодира главата xD ...

   Очигледно не е потребно да се најавувам како root иако досега е како го правам тоа, треба да навлезам во ова, јас сум многу почетен корисник на Slackware уште = П ... Но, бидете сигурни дека ќе го испитам додека не бидам целосно сигурен и ќе дојдам да ги оставам впечатоците тука ...

   Колку RAM меморија? Сè уште немам идеја ... Мислам дека треба да работи добро на тој нетбук ...

   Ако изберете струја (што е исто така многу стабилно), мислам дека немате навистина сериозни проблеми бидејќи тие пакети, како што споменав, се поправени со одредена фреквенција за да се избегне таква состојба ...

   Не можев со сигурност да одговорам на вашето последно прашање, но претпоставувам дека не треба да биде проблем да ја прескокнете инсталацијата LILO, а потоа да изберете GRUB ...

   На здравје !!! ...

   1.    helena_ryuu dijo

    хахахахахаха извини, дали кога ќе најдам нешто ново, curубопитноста ме принудува да ги замолам овие работи да соберат слика во умот, тоа е како логичен процес нешто чудно и параноидно-компулсивно Оо
    Вие бевте многу kindубезни да одговорите на моите прашања xDDD

  2.    еколокер dijo

   Slackware е конзервативна дистрибуција затоа:

   Почесто е да се најавувате како root отколку да се извршува судо, иако мислам дека ако е можно јас лично не користам судо.
   Работи многу услуги како да е сервер, па мора да го оневозможите она што не ви треба на вашата нетбук, што е добро што треба малку да го прочитате. Може да има подобри опции од Slackware за нетбук што ќе мора да ги барате.
   Лило се користи, но видов упатства за употреба на груб.
   Ако користите KDE, ќе потроши околу 300 mb рам (на мојот лаптоп), но сè е конфигурирано да се користи помалку (или повеќе lol).
   Ако сте нов корисник на Slackware, препорачувам да заборавите на струјата засега, тоа ќе биде за некое време подоцна.

   Со почит

  3.    јаболко dijo

   kde, ни овозможува да ја прилагодиме нашата работна површина во случај да е тетратка.

   однесување на работниот простор >>> работен простор >>> типот на работниот простор >>> промена од работна површина во тетратка и воила, ние применуваме и зачувуваме. Со почит

 4.   Блер Паскал dijo

  Само што го прочитав горенаведеното, едвај тестирам на vm, но ветува. „Оригиналното дистрибуција“ хехехе. Ви благодарам. Како што велат, она што е ветено е долг.

 5.   Ротс87 dijo

  Оо, скоро ме потсетува на прирачникот за геспади за инсталирање на арх лол, претпоставувам дека сите дистрибуции треба да изгледаат како ^ _ ^ ... Честитки за многу добра работа

  1.    Блер Паскал dijo

   Хехехе, истото што го велам, повеќе од корисниците и XD јазикот.

 6.   еколокер dijo

  Многу добри статии, честитки, и водичот за инсталација и овој се многу комплетни и двете. Всушност, упатството за инсталација е најкомплетниот што го видов, многумина прескокнуваат некои чекори како што е партиционирање на хард дискот што го сметам за многу важен. Со ова, корисниците на други дистрибуции сигурно ќе бидат убедени дека Slackware не е толку тежок за инсталирање, иако не само што се инсталира, ние мора да го конфигурираме системот малку по наша желба.

  Само неколку совети од моето МНОГУ ЛИЧНО МИСЛЕЕ: Пазете се од струја, силно ве советувам да не користите струја освен ако навистина не знаете што правите. Тековните пакувања претежно не се пакети за секојдневна употреба или производствена околина, тие се за експериментирање и системот речиси сигурно ќе стане нестабилен. Но, на пример, ако сакате да ја добиете најновата верзија на firefox од тековниот, нема толку многу проблеми, сепак ако јадрото или некој важен системски елемент / библиотека се наоѓа во тековната SSSSS, на пр. Ажурирањето на glibc би предизвикало проблеми со некомпатибилноста со апликациите и ние би мора да ги состави сите повторно. Исто така, не е препорачливо да го ажурирате функционалното јадро со slackpkg само затоа што, да, мора да го ставиме на црната листа (ако не ни прави проблеми во нашиот тим, зошто да го смениме?). Наместо тоа, би било внимателно со надградбата, советувам да барам што нè интересира, на пр. Firefox, во списокот со промени на slackware.com и потоа да не направи надградба на firefox ништо друго.

  Екранот на lilo може да се прескокне (на пр., Ако имаме инсталирано само Slackware и ништо друго) со коментирање на линиите за брза и истек на време.

  На здравје и мило ми е што видов повеќе Slackware на овој простор.

  1.    DMoZ dijo

   Ви благодариме за вашите прибелешки, тие секогаш се добредојдени од ветеран на Slack, сè уште ми недостига многу искуство со оваа дистрибуција, но работам дека =) ...

   На здравје !!! ...

 7.   медина07 dijo

  Ви благодарам многу, сега преминувам на инсталирање на Slackware на VirtualBox.

 8.   јаболко dijo

  За да создадеме корисничка сметка во slackware и да не го изложиме на ризик нашиот систем, го правиме следново. Како „корен“, прво додадете група на која ќе и припаѓа сметката што сакаме да ја креираме и следниот чекор ќе го користиме Кусер за да му ги дадеме посакуваните привилегии. Внесуваме во терминалот:

  groupadd [име на група]

  Откако ќе се создаде групата, го преземаме овој водич, тој е на англиски јазик, но тој е оној што ми успеа.

  docs.kde.org/stable/en/kdeadmin/kuser/kuser.pdf

  Поздрав.

 9.   соодветна dijo

  Slackware носи скрипта за создавање корисници „useradd“ е неговото име (adduser е командата што ја имаат сите дистрибутери, а useradd е скриптата Slackware)

  Со почит

 10.   тамуз dijo

  многу добро упатство

 11.   јаболко dijo

  Во slackware, okular не сака како решава фонтови, па затоа најпрво се обидов да го инсталирам пакетот adobe-reader (RPM) и да го трансформирам во извршна датотека за „slack“. Како и во Fedora, англиската верзија е ажурирана, резултатот беше негативен, затоа решив да го инсталирам бинарниот adobe-reader, резултатот беше позитивен. Ако сте заинтересирани да го инсталирате, го следиме овој водич. На здравје

  http://www.techonia.com/install-adobe-pdf-reader-linux

 12.   јаболко dijo

  За да инсталирате макромедија флеш плеер, прво ги читаме предупредувањата, во делот ФЛЕШ.

  http://duganchen.ca/writings/slackware/setup/

  Подоцна водичот за 32 и 64 бита.

  http://slackerboyabhi.wordpress.com/2012/01/17/installation-of-flash-player-for-slackware-13-37/

  Со почит

  1.    DMoZ dijo

   Да се ​​инсталира Flash е многу поедноставно со користење на Slackbuilds, подготвувам неколку статии, вклучувајќи и како да ги користам Slackbuilds, штом имам малку повеќе време, ќе ви ги испратам ...

   На здравје !!! ...

 13.   Елинк dijo

  Брилијантен!

 14.   андлинукс dijo

  многу добра компанија за придонес; ерос само што инсталирав гасена 14 64 бита .. но боли да оставам гасена 12.2 .. откако купив лаптоп од нова генерација за жал не поддржува гасена 12.2 .. и решив да инсталирам slack14 64bist ...
  добро денес сум малку зафатен браќа .. тогаш ќе ги сметам останатите поздрави slackeros

  1.    DMoZ dijo

   Не заборавајте да поставите било какви прашања на форумот, иако тука може да се ...

   На здравје !!! ...

 15.   Г-дин линукс dijo

  Му го должев овој коментар. Овој скапоцен камен на дистрибуција што е Slackware работи совршено, ви го должам вам. Ви благодарам

  1.    DMoZ dijo

   Нема на што…

   Драго ми е што сум на услуга =) ...

   На здравје !!! ...

   1.    st0rmt4il dijo

    Целосно работејќи, јас само го инсталирав Slackware на мојот личен лаптоп и пред сè немам VM.

    ????

    Сега одиме со чекорите на оваа тема!

    П.С .: Користам XFCE, единственото нешто што не успеав да го видам во горниот панел е известувањето за мрежите WIFI, па сега сум на Интернет жичен. : С.

    Ви благодариме!

    Честитки!

 16.   било кој dijo

  ПО ИНСТАЛИРАЕ, ТРЕБА ДА ГО ДЕНСТАЛИРАШ, НЕ Е КОРИСТ. ПОДОБРО ДЕБИЈА И УШТЕ AR

  1.    Мигел dijo

   од твојот коментар, мислам дека си нов во gnu / linux. Ме потсетува на корисниците на Windows кога ќе ги именувате Linux.

 17.   кралот7345 dijo

  Инсталирајте XFCE во виртуелна машина и во инсталацијата деактивирајте ја опцијата за да не ја инсталира KDE околината, но по следниве чекори инсталирам неколку KDE апликации .. дали може да се избегне тоа? Исто така, како да ги инсталирам двигателите на Nvidia за Geforce 8600? одлично упатство

 18.   Лукас Матијас dijo

  Ви благодариме за туторот, сакам да го испробам ова дистрибуција и ми требаше такво нешто

 19.   Ками dijo

  Одличен пост !!!

 20.   Пиксели dijo

  Добра вечер, пред сè ви благодарам многу за туторството,
  Сакам да коментирам дека тие се малку нови во овој свет на Линукс и сакам да продолжам да учам.

  Поточно, во точка бр. 2, променете го јазикот на шпански, јас го направив наведениот во мојот случај во сè, наместо да ставам MX, поставив GT, ја рестартирав Виртуелната машина и ништо, ОС сè уште следи англиски, може ли да ми кажете што би можел да ме натера да промашам.

  Вреди да се спомене дека не сум ги уредил посочените документи од конзолата, туку од уредникот на текст со кој секако може да се отворат датотеките во рамките на Slackware.

  Ви благодариме за поддршката, поздрав.

  1.    DMoZ dijo

   Сега само треба да го смените јазикот во KDE, ова го правите во Системски преференции.

   На здравје !!! ...

   1.    Пиксели dijo

    Благодарам за вашиот одговор, можам да ви кажам дека веќе ја имав спроведено оваа постапка, менувајќи го јазикот во Системските преференции, но по рестартирање сè уште е на англиски јазик.

    Можеби нешто не е во ред, но јас веќе ги проверив и повторно ги следев чекорите до писмото и не работи.

    (I.e.

    1.    DMoZ dijo

     Ви препорачувам проблемот да го објавите поцелосно на форумот (http://foro.desdelinux.net/viewforum.php?id=4), за да можеме да ви помогнеме да најдете решение ...

     На здравје !!! ...

 21.   Дејвид dijo

  одлична, јас сум фана од лабава да го пробам

 22.   DwLinuxero dijo

  Многу добро, но треба да го конфигурирате звукот (алса или притиснете не знам кој ќе се инсталира стандардно)
  Исто така, треба да наведете како да инсталирате плимаут стартување (систем) plymouth или fbsplash или splashy без да мора да го закрпите јадрото (не сакам да влегувам во цревата на волкот само за ова)
  Ги имам двигателите на hercules Mk2 во tar.gz, но имам и двигатели на RPM и hdjcpl и во таа датотека. Дали може да се претвори во формат Slackware? Дали би работел?
  Зависностите не се голема работа (мислам дека) dkms, заглавија на јадрата и уште малку што мислам дека се сеќавам
  Со почит

  1.    Авра dijo

   Тоа е Slackware: KISS
   Не е убунту.

 23.   DwLinuxero dijo

  Заборавате на неколку детали, на пример
  Bootsplash од подигнување на системот
  Инсталација на возачи од трети страни, како што е за конзолата за херкули DJ Mk2 (тие се со формати .deb и .Rpm, соодветно и повеќе)
  Инсталација на gnome и индикатор за мени за да се постават менијата во стилот на единство
  Конфигурирајте скрипти за суспендирање / хибернација за убивање и рестартирање на одредени демони за да работи правилно (пример jackd, pulseaudio итн.)
  Инсталирајте пакети на трети страни како во дебијан / арх
  Со почит

 24.   хинолоко dijo

  Одличен пост! има ли некој начин да се спаси, или нешто слично?
  Јас сум нова, благодарам !!

  1.    DMoZ dijo

   Благодарам,

   Јас го исполнив ветувањето дека ќе составам PDF за вас, ќе почекам да го завршам пишувањето и со информацијата дека Елиот ни дава услуга, можеме да ви оставиме добар прирачник.

   На здравје !!! ...

   1.    елиотим3000 dijo

    Не грижи се за тоа, бидејќи во текот на овие преостанати денови ќе завршам со пишување на мојата статија за Slackware 14 и некои додатоци за помошници, како што се менаџерот за пакети slapt-get и backport Alien и Slacky.eu за да не морам зависат од слабите градби.

   2.    хинолоко dijo

    Ви благодарам многу за одговорот, вистината е дека продолжив да го читам повторно, бидејќи ако не, не ни знаев дека ми одговоривте, се надевам дека ќе ја држам раката за овој блог
    Честитки!

 25.   луклабаико dijo

  Здраво.
  Само што го напуштив Ubuntu (го мразам единството и Gnome умира ...) и стариот Slackware е големо и пријатно изненадување (иако го најдов преку Wifislax дека не е правилно дистрибуција, туку збир на специфични алатки во принцип. ..) Но, на крајот работиш во С ...
  Единственото нешто што ме врзува за W $ $ $ е Фотошоп, Гимп не пристигнува и покрај тоа што е фантастична алатка.
  ПС оди на Slackware под WINE на прифатлив начин ... сè додека не ја користите алатката TEXT и таа не се затвори без двоумење. Јас го имам видено истиот проблем со Ubuntu во некои верзии и тие укажуваат дека проблемот е во тоа што имаме инсталирано премногу ИЗВОРИ ????
  А каде е тоа? На мојата партиција за W7? Се разбира, ако ВИНО влезе во W за да бара извори, тоа е затоа што ни требаат инсталираните таму, не е доволно со неколку од нив ...

  Не знам дали ќе имате одговор или некаков трик од алмендруко; но најголемата врска со W $ $ $ е тој џоио ПС (во некои случаи не може да се преговара, ГИМП е добар, но не можам да започнам повторно по 7 години да бидам во поточоп).)

  Во секој случај, дали знаете како да инсталирате нови фонтови во Slackware што влијаат на GIMP, LibreOffice и така натаму? Дали знаете некој тфф-прегледувач-инсталатер за Slackware како FONT MANAGER или слично? Дали треба да инсталирате Еден по еден? И како?
  Како и да е ... Дали знаете нешто за ова? Сето тоа е на чуден странски англиски јазик таму ...

  Mutxas zenkius за вашата работа и интерес. XD

 26.   Слободно dijo

  Одличен влез, шетав разгледувајќи ги записите на Slackware во блоговите, има многу повеќе информации отколку кога започнав пред 6 години uu, само за да придонесам нешто повеќе. Квиза за новото издание на Slackware
  Slackware и дава големо значење на безбедноста, така што и стабилната гранка, тековната и претходната гранка, ставаат голем акцент на безбедноста, користејќи стара верзија на Slackware е многу безбедна бидејќи ажурирањата се примаат подолго време, па затоа за безбедност не треба да се грижиме .
  Slackware има многу многу добри скрипти, како што е корисникот во третиот дел од оваа скрипта, само кога ви дава предупредување, ќе го притиснете копчето за нагоре и по магија, групите се појавуваат за обичен корисник на работната површина, ако сакате повеќе групи што ги додавате токму таму.
  Исто така постои и xorgsetup за графичко опкружување, Креирајте jdk и jre пакет кој е повлечен поради правни проблеми, Инсталирајте пакет Office различен од Koffice.

 27.   Д_Jејми dijo

  Многу добар блог !!!!!!!!
  Само сакав да ти честитам.

 28.   Sergio dijo

  Добро попладне,
  Тоа е да видам дали некој може да ми даде информации за да инсталирам slackware 14.2
  Кои се минималните пакети за да започне ова.
  и исто така кои пакети се потребни за мрежата да работи со пинг или тракерут.
  Благодарам

 29.   Jordi dijo

  Slackware е прилично целосна дистрибуција што секогаш се препорачува да се инсталира во целост. Освен ако немате многу ограничен простор на дискот, така што на почетокот на инсталацијата можете да изберете пакети што ќе ги инсталирате со откажување од избор на оние што не ве интересираат.
  Ако претпочитате повеќе минималистички Linux, одлучете се за Archlinux што ви дава сè со капка по капка.

 30.   Педро Ереро dijo

  Здраво,

  Само што инсталирав Slackware 14.2-current и ја направив и инсталацијата и последователната конфигурација со помош на ова упатство.

  Денес е сè уште во сила, и е многу корисно

  благодарам