Што да правам кога нашиот WiFi уред има драјвери само за Windows?

Одлучив да го решам ова прашање бидејќи Wi-Fi мрежите стануваат доста популарни во студиските центри и во многу работни центри, но што да правам кога уредот Wi-Fi на нашиот компјутер има само драјвери за Виндоус?

Кога ќе ни се случи оваа ситуација, корисниците на Linux не треба да стравуваат, постои апликација наречена ndiswrapper која ни овозможува да работиме со уредот со драјверот за Windows.

Начинот да го направите со користење на Debian 6 и неговите деривати е:

1: Инсталирајте го Ndiswrapper

$ sudo apt-get install ndiswrapper-common ndiswrapper-utils-1.9 wireless-tools

2: Копирајте ги датотеките .ИНФ y .SYS кои доаѓаат на ЦД-то во папка на вашиот компјутер на пример / дома / tu_user

3: Инсталирајте го возачот

$ sudo ndiswrapper -i nombre-driver.inf

Потоа, проверете дали возачот е правилно инсталиран

$ ndiswrapper -l

Конечно инсталирајте го двигателот на ndiswrapper

$ sudo modprobe ndiswrapper

Ако при извршување на оваа команда се појави грешка велејќи дека го нема модулот ndiswrapper (тоа обично се случува кога го имаме инсталирано јадрото на багдемот, ми се случи неодамна)

$ sudo apt-get install module-assistant

$ sudo m-a a-i ndiswrapper

Со оваа опција повторно ќе го составиме модулот (или двигателот за јадрото што го користиме).

Потоа

$ sudo modprobe ndiswrapper

За да потврдите дали уредот работи правилно

$ sudo iwconfig

и вакво нешто треба да се појави на екранот:

нема безжични екстензии. ет0 без безжични екстензии. wlan0 IEEE 802.11bgn ESSID: исклучено / каков било Режим: Управувана пристапна точка: Не-поврзана Tx-моќност = 20 dBm Обидете се со долго ограничување: 7 RTS thr: off Фрагмент thr: исклучено Клуч за шифрирање: исклучено Управување со напојување: на pan0 без безжични екстензии.

Сега кога сè е во ред, го ставаме возачот на ndiswrapper да се вчита кога системот ќе започне.

$ sudo ndiswrapper -m

За да го активирате безжичниот интерфејс

$ sudo ifconfig wlan0 up

Последното мора да се направи секој пат ако го стартувате системот, освен ако не го направиме автоматски.

ЗАБЕЛЕШКА: ако имате Linux X64, возачите мора да бидат и за X64 архитектура

Програмата ndiswrapper е дизајнирана за возачи на безжични WIFI уреди кои можат да бидат USB или PCI, но во некоја друга документација пишува дека истото може да се направи и за winmodems и друг хардвер, не сум го пробал тоа и го оставам тоа поле отворено за читатели.

И сега, за да уживате во безжичната мрежа, но мора да ги инсталирате програмите за откривање мрежи, на пример, Wifi Radar, но тоа е друга статија.

Написот е преземен од ГУТЛ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Дали ова решение ќе работи и на Визи?

 2.   Блер Паскал dijo

  Многу добро. За среќа, мојата WiFi картичка не ми донесе толку многу болка, јас само го менувам NetworkManager за Wicd, за жал возачите не работат оптимално.

 3.   Елинк dijo

  Ви благодариме за советот!

 4.   B1tBlu3 dijo

  Ви благодариме, тоа ќе биде корисно!

 5.   елендилнарсил dijo

  Само еднаш морав да се приберам кон оваа постапка, и тоа беше со Мандрива 2011 година, и одев напорно.

 6.   Карлос-Хфце dijo

  Мојот лаптоп Sony Vaio од октомври 2006 година има прекинувач за Wi-Fi. Излезе дека таквиот прекинувач, и на моделите на Sony Vaio и Toshiba, е глупост што лесно се оштетува и го оштетува вашиот Wi-Fi. Како ме натера да страдам!

  Неодамна купив адаптер Wifi, модел DWA-125N од марката D-Link. И ебениот прекинувач стандардно ја оневозможи мрежата! Многу страдав, но најдов како да го поправам тоа.

  Во денешно време Благодарение на овој адаптер за Wi-Fi, можам да уживам во одлична безжична врска без употреба на сопственички драјвери, бидејќи брендот D-Link нуди драјвери за Linux. 🙂

 7.   труко22 dijo

  Интересно, зачувување на информациите кога ви требаат 😀 многу ви благодарам.

 8.   гик dijo

  Ја користев и оваа алтернатива претходно со широкопојасен компјутер 4318 кои се малку спротивставени во некои дистрибуции, но драјверите што ги прифати мораше да бидат компатибилни со windows xp.

  Сега, кога знам малку повеќе, само инсталирав фирмвер-b43-инсталер што се поврзува преку кабел за да ги преземем пакетите и voila!

 9.   Виножито-мува dijo

  Хм, дали ова би важело и во Арх?

 10.   MSX dijo

  Но… дали постои модерен HW wifi што не е поддржан од јадрото?

 11.   Nila dijo

  Здраво! Брзо прашање што е целосно надвор од темата. Дали знаете како да ја направите вашата страница мобилна пријателска? Мојата страница изгледа чудно кога гледате од мојот iphone. Се обидувам да најдам тема или приклучок што може да го реши овој проблем.

  Ако имате препораки, ве молиме да ги споделите.

  Многу благодарам!

 12.   Карлос-Хфце dijo

  Елав каде си? Бидејќи немам ниту Фејсбук, ниту Твитер, ниту Гугл+, ова е единствениот начин на кој што можев да помислам да те контактирам.

  Нешто чудно само што ми се случи со Тунар: неговите трепки излегоа! Но, чудното е што некое време (минатата година) немам ажурирано ништо на мојот Xubuntu 12.10. Се чувствува навистина чудно, особено кога ќе кликнам на тркалото на глувчето.

  Можете ли да направите статија за тоа?

  Ви благодарам многу и среќна нова година.

  1.    елав dijo

   Хахахаха, дали Тунар навистина има трепки? Ох !! Не знаев хахахаха .. Извини пријателе, морам да инсталирам Виртуелна машина за да продолжам да пишувам за Xfce затоа што KDE ме зароби во пештерата на Конќи и не ме пушти да излезам ..

   1.    Карлос-Хфце dijo

    Здраво Ви благодариме што одговоривте, Елав. Еј, нешто чудно се случува, моите трепки веќе не излегуваат на Тунар И уште нешто почудно: во прелистувачот Ironелезо сега изгледа како стариот интерфејс на Јутјуб, додека во Firefox го гледам новиот. Јас не разбирам.

    Па, не грижи се за тоа што побарав од тебе. Замислувам дека KDE ви носи нов и интересен свет. Сè уште не сум ја дал можноста бидејќи овој лаптоп што го користам е од 2006 година и со Xfce работи како шарм.

    До следниот пат! Се надевам дека ќе ве прочитам наскоро во нова статија.

    1.    елав dijo

     Па, да, сè е чудно, нели? 😕

 13.   хелверт камачо dijo

  здраво, јас сум нов во linux, но ја добивам следната грешка кога одам да го инсталирам возачот $ sudo ndiswrapper -i net8192cu.inf
  не може да се отвори net8192cu.inf: Датотеката или директориумот на /usr/sbin/ndiswrapper-1.9 линија 162 не постојат.