Ја објави новата верзија на Firefox 67 и ова се нејзините вести

Mozilla Firefox Firefo

Пред малкуo Објавена е новата верзија на прелистувачот Mozilla Firefox 67 што додава нови карактеристики и особено поправени грешки околу претходната верзија. На ист начин, исто така е важно да се спомене дека со објавувањето на оваа нова верзија на Firefox 67 за работна површина, беше објавена и мобилната верзија на Firefox 67.

Од главните новини што се издвојуваат во ова ново издание е управување со меморијата, подобрување на перформансите на прелистувачот во системот.

Главни нови карактеристики на Firefox 67

Во ова ново издание на Firefox 67, како што споменавме, беше подобрено управувањето со меморијата, каде што си ја спроведе можноста за автоматско преземање јазичиња за ослободување ресурси.

Функцијата започнува кога има недостаток на меморија (помалку од 400 MB слободна меморија) и, пред сè, ги заменува јазичињата што не се користеле долго време.

Во овој случај, јазичињата не исчезнуваат, но се пренесуваат во состојба на подготвеност за вчитување (режим на подготвеност), слично на она што се забележува по враќањето на сесијата. Да се ​​контролира работата на режимот во за: конфигурација се додава опцијата "Прелистувач.tabs.unloadOnLowMemory".

Оптимизацијата се спроведува со намалување на приоритетот на управувачите со настани на тајмерите setTimeout за време на вчитувањето на страницата (по аналогија со јазичињата во позадина, предвидениот буџет се намалува, што се троши во извршувањето на тајмерот за управувачот со настанот)

Ограничувањето на управувачот во позадина ви овозможува да доделите повеќе ресурси на ракувачите кои влијаат на првичното прикажување на страницата.

На пример, главните скрипти на Инстаграм, Амазон и Гугл поради дополнителната оптимизација работат 40-80% побрзо.

Од друга страна бројот на повици на API што се достапни само при отворање страница во безбеден контекст, т.е. при отворање преку HTTPS, преку localhost или од локална датотека.

Во Firefox 67 за страниците што се отворени надвор од заштитен контекст, Известувањата за тост што не беа завршени преку API за известувања, прикажани надвор од прозорецот на прелистувачот.

Исто така, режимот за приватно гледање беше подобрен и можноста за за да зачувате лозинки во формулари на страници отворени во приватен режим.

Спроведени се контроли за активирање приклучоци во приватен режим: Во управувачот со приклучоци, корисникот сега може да одреди кои приклучоци да ги вклучуваат во приватен режим и кои да ги користи само во главната сесија.

За нови додатоци, активирањето во приватен режим е стандардно забрането (за промена на конфигурацијата потребно е да се активира).

WebRender

Оваа нова верзија на Firefox 67 вклучува систем за составување Servo WebRender, напишано на 'рѓа јазик и што ја носи на страната на графичкиот процесор операцијата за рендерирање на содржината на страницата.

Кога Се користи WebRenderНаместо системот за композиција вграден во Gecko моторот кој ги обработува податоците со помош на процесорот, засенчувачите работат на графичкиот процесор за да извршат резиме рендерирање на елементите на страницата, овозможувајќи значително зголемување на брзината на рендерирање. Цртање и намалување на оптоварувањето на процесорот.

Стандардно, WebRender сè уште е овозможен за околу 4% од корисниците на Виндоус 10 кои користат видео картички NVIDIA. Вклучувањето за другите корисници ќе зависи од резултатите од тестот.

Ако сè оди добро, на 27 мај опфатот на тестовите ќе се прошири на 25%, од 30 мај на 50% и во текот на првата недела од јуни на 100%.

Можете да ја потврдите активирањето на WebRender на страницата за: поддршка. Да се ​​присили вклучување во за: конфигурација, мора да ги активирате поставките "Gfx.webrender.all" и "gfx.webrender.enabled" или со извршување на Firefox со променливата за животна средина MOZ_WEBRENDER.

На Linux, Поддршката за WebRender е приближно стабилизирана за графичките картички Intel со контролори Mesa 18.2+.

Конечно, ажурирањата на оваа нова верзија ќе започнат да се распоредуваат отсега и ако сакате да го користите прелистувачот, можете да го преземете од неговата официјална веб-страница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.