Juggernaut, Sphinx и Status: Интересни апликации за инстант пораки

Juggernaut, Sphinx и Status: Интересни апликации за инстант пораки

Juggernaut, Sphinx и Status: Интересни апликации за инстант пораки

Продолжувајќи со модерната тема за тековните и можните алтернативи на апликацијата за размена на пораки на WhatsApp, денес ќе претставиме 3 интересни апликации за размена на инстант пораки со отворен извор.

Тие се Juggernaut, Sphinx and Status, и не само што имаат интересни предности како апликации за пораки, туку и како механизам или средства за плаќање, бидејќи тие се засноваат на блокчејн технологија.

Групни комуникациски платформи за GNU / Linux

Групни комуникациски платформи за GNU / Linux

Иако овие 3 нови апликации што треба да се претстават се од софтвер со отворен код, интересна работа е нејзината конструкција под Blockchain технологија. Сепак, за оние кои сакаат да истражат алтернативи кои не ја вклучуваат оваа технологија, имаме многу претходни публикации што препорачуваме да ги прочитаат откако ќе заврши:

"Апликациите или платформите за комуникација ја олеснија и зголемија комуникацијата од личност до личност или од група во група, што е исклучително корисна дозволувајќи ефективни и ефикасни комуникации меѓу нив од каде било на планетата со пристап до Интернет во реално време преку повеќе канали за комуникација." Комуникација: Платформи за оперативни системи GNU / Linux.

Групни комуникациски платформи за GNU / Linux
Поврзана статија:
Комуникација: Платформи за оперативни системи GNU / Linux

Делта разговор: Бесплатната и отворена апликација за пораки заснована на е-пошта
Поврзана статија:
Делта разговор: Бесплатната и отворена апликација за пораки заснована на е-пошта
Сесија: Апликација за безбедни пораки со отворен извор
Поврзана статија:
Сесија: Апликација за безбедни пораки со отворен извор
Јами: нова платформа за бесплатна и универзална комуникација
Поврзана статија:
Amiами: Нова платформа за бесплатна и универзална комуникација
Телеграма или WhatsApp: Зошто TG е најпосакувана апликација за корисниците на Linux?
Поврзана статија:
Телеграма или WhatsApp: Зошто TG е најпосакувана апликација за корисниците на Linux?

Juggernaut, Sphinx и Статус: Содржина

Апликации за инстант пораки со Blockchain Technology

Што е Juggernaut?

Според Официјална страница на југгернаут, опишано е како:

"Апликација за инстант пораки што го замислува начинот на испраќање пораки, користејќи механизам за енкрипција од крај до крај, со рутирање преку кромидната мрежа, што го прави отпорен на цензура, додека обезбедува ефикасен механизам за пораки и систем на плаќање од врсник до врсник. Која е причината зошто Juggernaut е повеќе од само нова апликација за размена на пораки, бидејќи им овозможува на своите корисници да уживаат во сите можности обезбедени од Bitcoin и мрежата на молња."

Juggernaut: Апликација за Linux

Блаженство апликација за вкрстена платформа моментално е достапна во Windows, Mac OS и Linux. И форматот на датотеката за инсталерот влегува Формат ".AppImage". Покрај тоа, неговите развивачи ветуваат дека наскоро ќе биде достапен и за платформите за мобилни оперативни системи. И за повеќе информации за сè за вашето преземете и инсталирајте можете да ја посетите вашата официјална веб-страница на GitHub.

Што е Сфингата?

Според Официјална страница на Сфингата, опишано е како:

„Апликација за инстант пораки што работи на мрежата на Молња и користи TLV за да испраќа пораки над неа. Што значи дека секоја порака е плаќање испратено од еден на друг корисник. Што, пак, значи дека секоја порака има потреба од микроплаќање што осигурува дека јазлите ги насочуваат своите пораки. Ако се користат официјалните сервери, плаќањата не се наплатуваат, бидејќи сатошите никогаш не ги напуштаат своите јазли, иако може да ги поврзат и своите јазли. Конечно, меѓу многу други поволности, апликацијата поддржува испраќање и барање на плаќања, на двонасочен начин и создавање групи."

Сфинкс: Апликација за Linux

Блаженство апликација за вкрстена платформа моментално е достапна во Windows, Mac OS и Linux. И форматот на датотеката за инсталерот влегува Формат ".AppImage". Покрај тоа, тој е достапен за платформи за мобилни оперативни системи, iOS и Android. И за повеќе информации за вас, можете да ја посетите вашата официјална веб-страница на GitHub.

Што е статус?

Според Статус официјална страница, опишано е како:

„Апликација за инстант пораки, крипто-паричник и прелистувач Web3 изградени со најнова технологија. Затоа, може да се смета како моќна супер апликација за приватна и безбедна комуникација. Плус, ги користи најновите алатки за шифрирање и безбедност за да осигури дека вашите пораки и трансакции се ваши и само ваши. И ги отсекува средните луѓе за да ги чуваат вашите пораки приватни и вашите средства да бидат безбедни."

Статус: Апликација за Linux

Блаженство апликација за вкрстена платформа моментално е достапна во Windows, Mac OS и Linux. И форматот на датотеката за инсталерот влегува Формат ".AppImage". Покрај тоа, тој е достапен за платформи за мобилни оперативни системи, iOS и Android. И за повеќе информации за сè за вашето преземете и инсталирајте можете да ја посетите вашата официјална веб-страница на GitHub.

 

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Juggernaut, Sphinx y Status», 3 интересни апликации за инстант пораки со отворен извор заснован на блокчејн технологија; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.