0 АД бара помош

Здраво другари, elruiz1993 ве поздравува со брза белешка (бидејќи имам делумно во петокот, но овој вид на вест мора да се рашири).

Во оваа фаза од играта нема многу GNU / Linuxeros кои не знаат 0 АД, таа стратешка игра која е родена како мода на Age of Empires и која неодамна ја објави својата верзија Alpha 14.

И со тебе ... Маите!

Факт е дека развивачите (тимот на Wildfire Games) не сакаат нивната работа да има исто време за развој како војводата Нукем засекогаш и полуживотот 3, па затоа започнаа кампања на Индиегого за да му дадат последен притисок и да ја извадат на улиците на мрежата на мрежи.

Како што е вообичаено во овој вид кампања, тие ни нудат маици, ЦД-а, постери и други со цел да бидеме повеликодушни и да добиеме повеќе билети (тие исто така нудат да го стават лицето на фракција од војници или херој, но да ја кажам вистината тоа се случи да видам војници идентични на мене како биле масакрирани од катапулти, стрелци и други).

Без ништо друго да ти кажам, ти ги оставам линковите за да може да му помогне на кого сакаш (јас би сакал да помогнам, но немам кредитна картичка, па дури и да е тоа рекламирам)

IndieGoGo кампања

Соопштение за Алфа 14


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

33 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско_18 dijo

  Па, јас би сакал да го поддржам проектот, но немам ниту кредитна картичка, тој е еден од проектите што најмногу го привлекоа вниманието во играњето GNU / Linux, се надевам дека ќе продолжат.

  Честитка.

  1.    Дркпкг dijo

   Па, идем, единственото нешто што можете да направите е да придонесете.

 2.   Исус Делгадо dijo

  Во складиштата на новата верзија на Канаима4 (која е во бета фаза) ќе дојде играта 0 н.е.

 3.   пандев92 dijo

  Кога ќе излезе, треба да го користи моторот криза xD барем затоа што со бројот на години чекаме xd ...

  1.    елиотим3000 dijo

   Или моторот Извор на Valve.

 4.   Исус Делгадо dijo

  Можеме да го преземеме во Debian 7 со следнава команда:

  $ echo "способност инсталирај 0ad"

  и лоцирајте го во Мени> Игри> 0 н.е. тежи околу 350 МБ.

 5.   АГР dijo

  Би сакал да придонесам, го гледав овој натпревар подолго време, и се чини како интересен проект, но околностите не ми дозволуваат повеќе трошоци.

 6.   елиотим3000 dijo

  Додека чекам за е-пошта за потврда за преземање на ДОТА 2, ќе ја искористам оваа игра што изгледа спектакуларно.

  1.    елиотим3000 dijo

   Инсталирање 0 н.е.

 7.   Исус Делгадо dijo

  Ја коригирам командата: # способност инсталирај 0ad

  1.    елиотим3000 dijo

   Наместо тоа:
   sudo apt-get install 0ad

   Ако не користат СУДО, тогаш:
   apt-get install 0ad

   1.    Исус слаб dijo

    🙂 супер Се обидов да направам кодот да изгледа како терминален режим, но мислам дека е наменет за текстописци ако не се лажам.

    1.    Жоакин dijo

     Toе ве прашам зошто напишавте „ехо“. Нема смисла.

    2.    колаче dijo

     Не, сите ознаки се HTML-ознаки и можете да ги користите.
     ves?

 8.   шпикер dijo

  Иако ги имаат сите права во светот и тоа е многу добра опција, мислам дека овој метод на финансирање почнува малку да се злоупотребува.

 9.   хренек dijo

  Во однос на сликата, тие не се Маите. Тие се маури http://es.wikipedia.org/wiki/Imperio_Maurya

  1.    elruiz1993 година dijo

   Затоа не можете да верувате на Google Images хахахаха

   1.    елиотим3000 dijo

    Но, во истата слика стои „Mauryan Struktures“ (Структури од Мауријан на шпански). Така, грешката беше слој 8, а не слики на Google.

    1.    elruiz1993 година dijo

     Ok mea culpa 😛, но јас се обидувам да го уредувам објавата за да го коригирам и тој нема да ми дозволи, па ако некој може да го поправи, ќе бидам благодарен.

   2.    xbdsabelearn dijo

    Здраво elruiz1993 затоа што не правите статија во која зборувате за програмите што се појавија заради донации на луѓе и други кои очигледно беа многу добри проекти, но за жал беа запрени, поради недостаток на поддршка, би било интересно поздрав.

    1.    elruiz1993 година dijo

     Би било потребно да се погледне, бидејќи она што го разбирам дека сакате да го направите е список на бесплатни програми што напредуваа благодарение на колективното финансирање, нели? Во тој случај го познавам само OpenShot, кој благодарение на тоа доби средства за пренесување на програмата до QT (што патем сè уште не покажа ништо) и оваа. Ако имате повеќе информации или ако сакате да ја напишете статијата, добредојдени сте

     1.    xbdsabelearn dijo

      Па, не толку список би бил предолг. само споменете ги најпознатите примери, пример би бил мешалка за донации, кодот излегол по формирањето на фондацијата, Дебијан, би можел да го спаси кодот за секој случај, хаха.
      Со Librecad управуваат донации, но тоа е добар проект, но е многу зелено за да се натпреваруваме со големите, Примери за тоа како компаниите се црвени капа, linuxmint, ubuntu. Проектите што изгледаа добро би биле Композитор за иницијаторите во светот на веб-дизајнот, но упс го напушти пазарот. Draftight кој е многу добар софтвер, но е платен, но многу економичен во споредба со другите. Заурбратен дека во моментот на преземање на играта излегуваат реклами, ubuntu и linuxmint кои се справуваат со маици за малопродажба, капи, ранци. тие би биле добри примери.
      Со почит

 10.   АуросЗх dijo

  Уште еден заинтересиран за играта и без кредитна картичка: / Би сакал да донирам нешто и да ја испробам таа игра еднаш засекогаш.

 11.   Виножито-мува dijo

  Искрено кажано .. нели е сега премногу долго? дури и за инди игра со проблеми со финансирање .. според википедија проектот постои скоро 14 години ..

  Другите понови проекти и со многу проблеми со финансирањето, заклучија „финална“ верзија за 4 години

  Се прашувам дали програмерите се навистина мотивирани да ја направат оваа игра по толку долго време .. xD

 12.   насилник dijo

  Сакам игри на табла, имам играно Age Of Empires 2 илјади пати и „ЛОТР: Битка за Средната Земја“, го ослободив за една недела, се надевам дека 0AD има добра завршница, се обидов да ја играм тековната верзија, но сè уште ја нема .

 13.   / dev / null dijo

  Па, тогаш за да го инсталирате XD

 14.   xbdsabelearn dijo

  Како можат да бидат такви, луѓето бараат помош и коментари што ги видов. Никој не е подготвен да помогне? (Зборуваа само за играта) -.-! 1, ако ние ќе ги поддржиме, = Ох што лошо се тркалаат луѓе, добро јас веќе донирав. Не биди таков, се надевам дека некој повеќе од еден придонес, развивачи на слободен софтвер, ќе ни дадат многу, ги користиме нивните БЕСПЛАТНИ алатки, време е да ги поддржиме. За да продолжат со оваа голема работа, вистина е дека има многу проекти што ги поддржуваат по заедница (Но, тие се многу бавни во нивниот развој или во подобрувања, во најлош случај беа запрени).

  Другите се поддржани од рекламирање, донации за маркетинг и приватни проекти на компании, а некои дури станаа и платени (но да, тие сепак се поевтини од приватниот софтвер).

  Дали е тоа кога ќе го слушнете зборот ПАРИ, ПАРИ некои не сите, јасно е, тие го гледаат тоа погрешно, луѓето со тоа плаќаат сами:
  Транспорт, електрична енергија, телефон, храна, облека да споменеме неколку примери, тие одвоија време, за да ни помогнат, постојат проекти што се одржуваат како: дебијан, мешалка и може да ви бидат дадени од вас, со која било комерцијална програма. Да не речам од линукс, морав да видам неколкумина повторно плаќаат хостинг, само слика за секунда, дека хостингот немаше да биде платен што ќе се случеше еее? (Можеби ќе најдеа други средства за решавање на блогот) Ги оставам за вас да размислите, да помогнете и да придонесете. Со почит

  П.С: Слика која е Гоку од која бара да ги кренете рацете џиџи XD

  1.    Жоакин dijo

   Вистината е дека си во право. Една од причините зошто користиме бесплатен софтвер е затоа што во принцип тие се бесплатни и оние што се плаќаат, чинат 5, 10 или 20 долари.

   Некои од нас можеби не можат да донираат со платежно средство што се користи, но скоро сите имаме некој што го познаваме и кој често ги користи тие средства за плаќање. Само дајте that на готовина на тоа лице и донирајте со нивната сметка.

 15.   leonardopc1991 година dijo

  Добра вест, кога ќе стигнам дома, ќе се обидам да ја инсталирам во мојот Сабајон

 16.   Жоакин dijo

  Ви благодариме за информацијата. Мора да го споделите.

  1.    xbdsabelearn dijo

   Вистина е дека ќе ги раширам информациите на мојот канал, но ќе остане до петок оваа недела јас сум зафатен тука со работа. така, додека јас ќе го испратам на моите социјални мрежи. Со почит