0 АД (стратешка игра на Linux)

0 н.е.. е бесплатна и стратешка игра со отворен извор во стратешко време за GNU / Linux поставени во антички војни и слични на други игри како Age of Empires, Империја Земја o Возраст на митологијата.

Играта се состои во тоа да се наметне како цивилизација на другите жители на земјата, да може да избере кој било од народите што постоел помеѓу 500 п.н.е. и 500 г.

Секој град има уникатни карактеристики, кои го регулираат начинот на кој цивилизацијата ќе напредува во текот на играта. Добро познавање на секоја од единиците, зградите и карактеристиките на секој град може да биде од витално значење за време на играта.

Играта вклучува режим на Интернет, уредник за ниво, па дури и поддржува надворешни модификации, со кои се множат можностите за извлекување максимум од играта.

Сето ова го прави АД 0 еден од најинтересните проекти во однос на бесплатните игри со стратегија.

Потребно:

Process процесор од 1 GHz.

● Видео картичка (минимум GeForce 3).

● 512 MB RAM и 680 MB простор на тврдиот диск.

● Складиште: ppa: wfg / 0ad

● Архитектура: i386

Неколку видеа за оваа одлична игра

Тест за игри

Игра игра

За повеќе информации во врска со играта и начинот на инсталирање, посетете го овој линк:

http://www.wildfiregames.com/forum/index.php?showtopic=16051

Инсталација на ArchLinux:

АД 0 Таа е достапна во складиштето на Заедницата. SVN пакет е во AUR.

Значи а pacman -S 0ad треба да биде доволно.

Инсталација на Debian:

0 АД Достапно е во складиштата уште од Debian 7.0 Wheezy.

Инсталирање на пакетот (потребни се дозволи за корен):

apt-get install 0ad

За да работиме и да играме користиме:

0ad

Или користејќи ја апликацијата во менито 0.AD

Среќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Макубекс Учиха dijo

  Многу добри информации Сакав да го играм долго време, но поентата е дека е на англиски: - / Дали знаете како да го ставите на шпански?

  1.    нерјамартин dijo

   Претпоставувам дека ќе има заедница или група преведувачи ... Сигурен сум дека ќе најдете повеќе информации на официјалната веб-страница. Имајте на ум дека зборуваме за проект на заедницата, така што сигурно ќе има превод… и ако немаше… СЕ ПРАВИ !!!! 🙂

   1.    Макубекс Учиха dijo

    хехех xD тогаш ќе видиме што е со ова already јас веќе го симнувам на мојот majaro linux distro lol, па ќе видам подоцна дали ќе најдам нешто да го ставам на шпански

 2.   АуросЗх dijo

  Би сакал да го играм и да ги оживеам добрите времиња на ерата на империјата: ')

  1.    Вики dijo

   Јас секогаш ги избирав византијците

 3.   alex dijo

  Интересно, ќе го инсталирам за да има такво извршување ...

 4.   Анубис dijo

  Извор: Објави во Таринга од страна на корисникот Arry2006 и официјалната страница http://wildfiregames.com/0ad/

  Од кога Таринга се смета за извор на оригинални написи? xD

  1.    мерлин дебианитот dijo

   Режим на трол
   [на]

   Копирајте залепете насекаде!

   Режим на трол
   [исклучено]
   XD

   Запомнете дека ако сакате понова верзија во дебијан или ubuntu, linuxmint и деривати: Запомнете да ги додадете репродукциите на Playdeb.

 5.   мерлин дебианитот dijo

  Можете ли да ја промените Hp и јачината на нападот на единиците како во мегаглеста? затоа што да, така е сега го спуштам.

 6.   Јотануеве dijo

  Ја играв, ми се допадна, но избришете ја, бидејќи беа овозможени само неколку опции, исто така, движењето на маузата не е лесно и жанрот на оваа игра е од суштинско значење, бидејќи со брзината да се прават работите може да биде предност или неповолност, добро не ми се допадна во моментот што не најдов друга бесплатна, но ќе се вратам кај еден стар пријател наречен преторијанци за виното, секако, поздрав

 7.   DMoZ dijo

  Само што го инсталирав во Слек и се оди многу добро, пред некое време играв АОЕ и АОМ, овој изгледа добро, ќе се фатам за работа = Д ...

 8.   јеходрам dijo

  Имаше друга игра наречена Мегаглест е добра, ја препорачувам за компјутер со помалку ресурси и оние кои сакаат да играат игра.

 9.   Иван Алдаир Круз dijo

  Ви благодарам многу за вашиот голем придонес, честитки! Ова е добра игра.

 10.   Тона dijo

  Во моментов е на шпански јазик, тоа е една од најдобрите игри, неговата АИ е доста добра.
  Јас го препорачувам