1Password, управувач со лозинки што размислува во Linux

Снимка на екранот од 1 Пасовор

Корисниците на Гну / Линукс отсекогаш имале слој на безбедност што другите корисници на други оперативни системи никогаш го немале, но тоа не го прави систем без измама.

Затоа, постојат алатки за Гну / Линукс што можеме да ги инсталираме и користиме за да ги направиме нашите податоци и опремата посигурни.

Не, нема да зборуваме за традиционалниот антивирус, туку за еден вид непозната, но сè поважна алатка: менаџери за лозинки.

Менаџерот за лозинки ни овозможува да користиме безбедни лозинки на веб-страници или апликации без да мора да ги меморираме секоја од нив.

Во DesdeLinux разговаравме за која било од овие опции, но неодамна беше објавена првата стабилна верзија на генераторот на лозинка што се интегрира скоро природно со дистрибуциите на Gnu / Linux. Оваа алатка се вика 1Password.

1Password е многу широка крос-платформска алатка. Под ова мислиме дека програмерите не само што создадоа верзија за секој оперативен систем, туку и започнато е проширување за главните веб-прелистувачи и е целосно компатибилен со најпопуларните апликации на пазарот. Последново ни овозможува да користиме 1Password во скоро секоја апликација со лозинка што ја имаме.

1Password има заштита од енкрипција од крај до крај што го прави безбедно внесување на лозинка во која било форма. Исто така, има две многу интересни дополнителни функции, како што се заштита за фишинг и заштита за клучни блогери. Првиот ја прави апликацијата да ја препознава страницата и ако станува збор за лажна или фишинг-страница, лозинката нема да биде внесена. Втората заштита прави оперативниот систем или мрежата да не го препознава влезот на буквите по клуч и затоа не може да се следи.

Програмерите на 1Password воведоа и друга заштита што исчистете ја таблата со исечоци на таков начин што никој не може да ја пронајде лозинката во оперативниот систем. Ова може да биде интересно, но може да биде и непријатност ако направиме многу копирање на лозинка. Ова веќе зависи од употребата што ја дава секоја од нив.

Изненадувачки, го коментирам ова, бидејќи ретко која апликација се фокусира или покажува предност на Gnu / Linux, а не на друг оперативен систем, апликацијата за Gnu / Linux има функции што ги немаат апликациите 1Password за други платформи.

Слика од екранот за најавување со 1Password

Една од овие дополнителни функции е вклучена компатибилност на јадрото, во монитор за лозинка што ни помага да видиме дали некој бара лозинки и дали е безбеден или не; дополнителни информации за тоа кој на што пристапува; целосна компатибилност со главните менаџери на прозорци вклучувајќи функција за режим на ноќ; и, можеби најценетата, употреба на моќен пребарувач придружен со систем на категории што ќе ни овозможи да управуваме и да ги пребаруваме нашите лозинки или информации за нив во нешто под три потези со глувчето.

апликацијата Гну / Линукс има функции што ги немаат апликациите 1Password за други платформи

1Password има и недостатоци

Менаџерот за лозинки е многу добар, можеби најдобриот на пазарот, но има и лоша страна: има месечна цена.

И под ова не мислам на она што треба да биде бесплатно, лично не мислам дека целиот софтвер мора да биде бесплатен. Но 1Password има ефект на заклучување што не се препорачува во безбедносниот свет. Кога ја користиме услугата, имаме пробен период од 14 дена, по овој период ние треба да плаќаме 2,90 УСД месечно. Ако не сакаме да плаќаме, или затоа што не сакаме или затоа што немаме пари, менаџерот ќе престане да работи и со тоа веќе нема да имаме пристап до нашите лозинки.

Ако е точно дека можеме да направиме резервна копија на овие лозинки, но тогаш можеме да ја користиме и бележната тастатура и да ги залепиме лозинките таму, не се безбедни.

Ниту, пак, ни нуди можност за добивање на софтвер и извршете одржување сами преку инсталација на нашиот сопствен сервер, нешто што го прават другите управувачи со лозинки.

Ако споредиме со другите управувачи со лозинки, цената на 1Password не е многу висока и е во согласност со другите слични програми, но ова не предизвикува ефект на заклучување, т.е. зависност од програмата, бидете опасни и бидете таму.

1Инсталација на пасворд на Gnu / Linux

Инсталирањето на 1Password на систем Gnu / Linux е многу лесно. Постојат пакети за главните дистрибуции, па ако имаме дистрибуција Базирана на Дебиан, ние само треба да преземеме пакетот деб и трчај го.

Ако, пак, имаме дистрибуција врз основа на Федора или Ред капа користете го rpm системот за пакети, затоа што мораме пакетот вртежи во минута и трчај го.

Исто така, имаме можност да го инсталираме преку Snapstore, за ова мора да одиме во записот 1Password и да го инсталираме како секој пакет за предвремени активности.

И за повеќе ветерани корисници кои имаат доверба во терминалот, можеме да го направиме тоа преку терминалот. За да го направите ова, го отвораме терминалот и го запишуваме следново:

навивам -sS https://downloads.1password.com/linux/keys/1password.asc | sudo gpg --dearmor - output /usr/share/keyrings/1password-archive-keyring.gpg

Следно го додаваме складиштето:

ехо 'deb [arch = amd64 потпишано од / / usr / share / keyrings / 1password-archive-keyring.gpg] https://downloads.1password.com/linux/debian/amd64 стабилна главна' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/1password.list

И, конечно, го инсталираме преку командите:

ажурирање на sudo apt && sudo apt инсталирај го 1-збор

И ако немаме Федора или Убунту, ниту нивни деривати, не сакаме предвремен пакет, туку само ние користиме Манџаро или Арх Линукс, тогаш треба да го сториме следново:

навивам -sS https://downloads.1password.com/linux/keys/1password.asc | gpg - увоз

По извршувањето на горенаведената команда, го додаваме официјалниот пакет 1Password во нашите складишта:

git клон https://aur.archlinux.org/1password.git

И ние ја правиме инсталацијата со следниве команди:

cd 1password makepkg -si

И, ако имаме проблем со овие методи за инсталација, Поддршката за 1Password ни нуди повеќе алтернативни методи за инсталација, кои да за не толку почетници.

Снимка на екранот од 1 Пасовор

Мислење

Пред неколку месеци не сакав да управувам со лозинки, не знаев како тие работат и не бев многу јасен за безбедноста што ја нудат, но откако почнав да го тестирам, воодушевен сум од овој вид софтвер и го имам на мојата главни уреди. 1Password е одлична алтернатива, но ефектот на заклучување што го произведува многу ме загрижува и се чини дека не е многу јасно како да го поправам. Можеби ако овој проблем е надминат, 1Password станете еден од најдобрите менаџери за лозинки за Gnu / Linux.

Затоа го користите На лично ниво, мислам дека не се препорачува. Сепак, на деловно ниво, каде што е потребна поголема безбедност и поддржан софтвер повеќе отколку на личен план, 1Password изгледа најдобра опција: за поддршката што ја нуди и за брзината што ја нуди употребата на безбедносни системи не прави помалку продуктивни.

Во секој случај, ако барате сличен софтвер, мојата најдобра препорака е тоа го преземате 14-дневниот пробен период и го тестирате со неважни страници и со персонализирани лозинки што можете да ги запомните, користете го колку што можете повеќе и размислете дали 1Password навистина одговара на вашите потреби или не. Јас го сторив тоа и моето пребарување беше брзо решено.

 

Извор и слики .- Блог со 1 пасворд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   зикокси 3 dijo

  Не верувам во ништо во управувачот со лозинки во облакот. Ниту 1Password, ниту Bitwaden, ниту LastPass… со кои имав проблем… Порано или подоцна тие завршуваат со нарушувања на безбедноста, иако немам што „важно“ да чувам.
  Ниту, не им верувам на Мозила или Гугл во нивните прелистувачи ... Моето е KeepassXC локално, и пред сè, моја шема. Тешко ми е потребен менаџер со моделот.

  1.    Хоакин Гарсија Кобо dijo

   Здраво, јас бев исто така многу скептичен во однос на менаџерите за лозинки, но кога ги пробав најновите верзии многу ми се допаднаа и мислам дека не создаваат нарушување на безбедноста, иако сум со вас дека Облакот е нешто опасно, најдобрата опција е да имајте го на свој сервер или на истиот компјутер, без сомнение.
   Ви благодарам многу што коментиравте

 2.   Со dijo

  За жал, не. Апсолутно е можно менаџерот за лозинка да користи сервер за некоја функционалност, додека не му верувате.