10 команди за управување со бази на податоци со MySQLAdmin

Со години секогаш управував со моите бази на податоци MySQL со внесување на MySQL серверот и извршување на упатствата, т.е.

mysql -u root -p

И тука ја напишав лозинката и можам да направам што сакам, но само што открив: mysqladmin

Верзија и статус на MySQL?

Прво, да ја провериме верзијата на MySQL што е инсталирана:

mysqladmin -u root -p ping

О добро:

sudo service mysql status

Во мојот случај го добивам ова:

mysql-статус-жив

Сепак, тие можат да ја кажат верзијата на MySQL со која работиш:

mysqladmin -u root -p version

Како да поставите или смените лозинка за да се вкорени во MySQL?

Во многу дистрибуции кога е инсталиран MySQL сервер, тој не е секогаш конфигуриран со root-лозинка по дифолт за MySQL, за да се воспостави лозинка за root кога нема, едноставно е како:

mysqladmin -u root password PASSWORD-QUE-QUIERAN

Ако не, и тие навистина имаат лозинка за root, но сакаат да го променат, синтаксата е следна:

mysqladmin -u root -pPASSWORD-QUE-TIENEN password 'NUEVO-PASSWORD'

Како да креирате база на податоци во MySQL?

Едноставно како трчање:

mysqladmin -u root -p create NOMBRE-DE-DB

Како да избришете база на податоци во MySQL?

Многу слично на претходната инструкција:

mysqladmin -u root -p drop NOMBRE-DE-DB

Како да знаете какви врски има со серверот MySQL?

mysqladmin -u root -p status

Додека ја пишувам оваа статија на мојот лаптоп, тоа ми го покажува следново:

Време на работа: 19381 Теми: 1 Прашања: 9518 Бавни пребарувања: 0 Отворања: 431 Исцрпувачки маси: 1 Отворени маси: 106 Пребарувања во секунда просечно: 0.491

Исто така, ако сакате да ги знаете сите вредности и услови на променливите, само ставете:

mysqladmin -u root -p extended-status

Излезот овојпат ќе биде многу пообемен.

Или ако ова не ви ги каже потребните информации, обидете се:

mysqladmin -u root -p variables

Во случај да сакате да ги вчитате привилегиите, т.е. направете флеш, командата би била:

mysqladmin -u root -p reload;
mysqladmin -u root -p refresh

Сите овие команди работат со серверот MySQL што е во localhost, ако сакате да извршите инструкции на оддалечен сервер, мора да додадете:

-h IP-DE-SERVIDOR

Како и да е, знам дека многумина претпочитаат PHPMyAdmin и други едноставно го претпочитаат терминалот, тука имаме неколку совети за терминалот

Ако сакате да дознаете повеќе за MySQLAdmin, веќе знаете - » mysqladmin –помош

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елиотим3000 dijo

  Забележете го уредникот на објавата дека сликата не може да се прегледа или има проблеми со дозволите на директориумот за прегледување на графичката.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Сега го коригирам, благодарам 🙂

   1.    исто dijo

    Сè уште не се гледа

    1.    sieg84 dijo

     веднаш, промената се применува

     1.    елиотим3000 dijo

      Досега, јас воопшто не гледам ништо. Најлесно е да ја поставите сликата на Imgur, тогаш ќе ја поврзете и тоа е тоа.

     2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Поправено е, извинете за доцнењето ... Деновиве имав проблеми со влегувањето на Интернет.

 2.   елав dijo

  Мм .. Ниту јас не можам да ја видам сликата, се чини дека „некој“ ги стави прстите таму каде што не треба

 3.   Натан dijo

  Научете го Microsoft Access, не трошете време со ова. Никој не го користи

  1.    елав dijo

   JAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA… Microsoft Access? Сериозно? Добра тага, што да прочитате ...

   1.    елиотим3000 dijo

    Исто така, го велам истото, иако MySQL изгледа многу полесно да се справува отколку Access во однос на неговите функционалности (и повеќе ако го направите тоа од конзолата).

    1.    елав dijo

     Дали тој пристап воопшто не е ист со MySQL. Ајде да видиме Кој управува со ДБ на една страница користејќи Access?

     1.    пандев92 dijo

      е дека acces не ја извршува истата функција LOL!

  2.    елиотим3000 dijo

   Во Перу, тие го користат многу во MyPES, дури и така, вистинската употреба што ја дава овој систем е минимална, без да се земе предвид дека е прилично слаба во споредба со MySQL / MariaDB, PostgreSQL и банда.

  3.    Родолфо dijo

   Пријателниот пристап не е ДБ како таков, sql сервер да, пристапот е како мала симулација на DB, Mysql ако е мотор за база на податоци, кој во овие времиња има многу работи што се сопственички ДБ, нема што да им завидувам на другите мотори од ДБ.

   Дали знаевте дека домаќините на Интернет даваат поддршка за mysql? многу смс, како Друпал, ,умла, Вордпрес и се што е поврзано со веб апликации, во повеќето случаи користат mysql, каде што сигурно ќе ве научат дека прават нешто основно и затоа користат пристап, но потребно е да прочитате и да дознаете за мотори или управители на бази на податоци.

   1.    Ангел dijo

    Родолфо Да, знаете благодарам
    Acces не е DB acces е комерцијална програма Guindous

 4.   елиотим3000 dijo

  Сигурно, проблемот се должеше на фактот дека KZKGGaara играше со BD на VPN и тотално ја направи сликата невидлива.

 5.   КЛОВНОТ dijo

  Во случај да бидете толку бескорисни што ниту една од командите не работи за вас, копирајте ја оваа команда во терминал:

  remove # sudo apt-get -y remove -purge mysql

  1.    елиотим3000 dijo

   ХАХАХАЈАЈАЈАЈАЈАЈАЈАЈААААААААААА !!!!!!

   Не ми се верува дека толку бргу го фрлија во пешкир со MySQL.

 6.   киборгот dijo

  Здраво
  пристап, го користат оние кои не можат да си дозволат ништо подобро, и секоја голема компанија користи mysql,
  престани да бидеш трол

  1.    елиотим3000 dijo

   Затоа во Перу, хипер зависен од „Мајкрософт“, ги искористува своите производи исцрпно (меѓу нив, „Пристап“ и „SQL Server“)

 7.   јанус981 година dijo

  Мислам дека недостасува важна команда: mysql -u root -p извор db-име што се користи за увоз на база на податоци. Со почит

  1.    елиотим3000 dijo

   Знам дека од кога ме учеа MySQL со Виндоус.

 8.   Вилијам dijo

  Досега не најдов нова одлична алатка за работа со MySQL - Valentina Studio. Тоа е бесплатно издание што можете да направите повеќе од многуте комерцијални алатки!
  Проверете го препорачливо. http://www.valentina-db.com/en/valentina-studio-overview

 9.   Марио Риверос dijo

  Како да управувате со db mysql во centos 6 со windows клиент

 10.   Мануел Луцеро dijo

  Проценето.

  Како можам да знам со конзола во сервер за Linux, инсталираните мотори на базата на податоци?

  Ви благодариме.
  Atte.
  МЛ

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво,

   Под претпоставка дека користите дистрибуција како Debian што ја има веќе инсталирано командната способност, можете да проверите вака:

   aptitude search mysql | grep server

   Ова ќе ви каже дали е инсталиран или не серверот MySQL

   Истото би можеле да го пробате и со Postgre.

   Запомнете дека првата буква лево е индикаторот. P значи дека не е инсталиран, мислам дека е инсталиран.

 11.   Хуан Пабло Морено dijo

  Ја сакав оваа информација, многу е интересна
  ти благодарам за се…