Топ 10 трикови за терминалот

1. Извршете ја последната команда со !!

Насловот кажува сè, само внесете го следново во терминал ...

!!

… За повторно извршување на последната внесена команда. Овој трик е многу корисен кога забораваме да влеземе sudo на почетокот. Во тој случај, ќе мора да внесете:

судо !!

За да откриете посложени начини да го извлечете максимумот од овој трик, препорачувам да го прочитате ова стар пост.

2. Извршете ја последната команда, но исправете грешка во пишување

Овој трик е навистина корисен кога внесуваме команда со едноставна печатна грешка. На пример, ако трчаме:

ехо „деделинукс“

Можете да го поправите со внесување на следново:

^z

3. Повикајте уредник на текст за да внесете долга команда

Понекогаш треба да внесете бесконечни команди во терминалот. Во тој случај, помошта на едноставен уредувач на текст, како што е нано или емакс, може да биде корисна.

За да го отворите уредникот, само притиснете Ctrl + x + e во терминал. Текстот што го внесовте досега ќе се копира во уредникот на текст откако ќе се отвори.

Од своја страна, користениот уредник ќе биде оној наведен во променливата $ EDITOR. За промена на оваа конфигурација, можно е да се изврши ...

извоз УРЕДНИК = нано

… Замена на нано со претпочитаниот уредник.

4. Извршете команда без да ја зачувате во историјата

Вистински хакер не може да го игнорира овој трик. Како што секој знае, bash ја зачувува историјата на извршени команди, до кои е многу лесен пристапот со помош на стрелките на тастатурата или Ctrl + R (да се изврши а обратно пребарување во историјата).

Во овој случај, она што треба да направите за да не се зачува внесената команда во историјата е да ставите празно место:

команда

5. Автоматски поставете го последниот параметар на командата

Да претпоставиме дека командата извршена порано беше

cp file.txt / var / www / wp-content / uploads / 2009/03 /

За пристап до предметниот директориум, можете да ја внесете командата cd проследено со Alt +. o Esc +. :

cd 'ALT +.'

Ова е само скратен начин за влез:

cd / var / www / wp-content / uploads / 2009/03 /
Продолжувајќи да ја притискате споменатата кратенка на тастатурата, можно е да ја разгледате историјата на последните извршени команди.

6. Извршете команда во одредено време

Да, да, за тоа постои cron. Сепак, понекогаш сакаме да извршуваме команда за да работиме во одредено време, но само еднаш.

Да претпоставиме дека сакаме да ја извршиме командата ls -l на полноќ. Во тој случај, ние мора да го извршиме на следниот начин:

ехо "ls -l" | на полноќ

7. Земете ја вашата надворешна IP адреса

Благодарение на услугата обезбедена од http://ifconfig.me/ Можно е да знаете разни податоци за вашата Интернет-врска, директно од терминалот:

навивам ifconfig.me/ip // IP адреса навивам ifconfig.me/host // навивам далечински сервер ifconfig.me/ua // навивам кориснички агент ifconfig.me/port // port

8. Научете како да користите Ctrl + u и Ctrl + y

Колку пати ви се случило да започнете да пишувате команда и да се сетите дека пред да биде потребно да направите нешто друго? Па, можно е да се направи еден вид сечење-паста, така што подоцна полесно е повторно да ја внесете командата што беше оставена на половина.

Да претпоставиме дека започнавте да пишувате ...

cd / home / user

и се сетивте дека пред да морате да проверите нешто во тековниот директориум. Во тој случај притиснете Ctrl + u (Тоа би било нешто како „крој“).

Внесете ја командата што требаше прво да се изврши. Да претпоставиме ...

ls -l

... и потоа притиснете Ctrl + y (Работи како „паста“).

9. Исчистете го терминалот лесно

со Ctrl + l терминалот може да се исчисти набрзина.

10. Одете во директориум, извршете команда и вратете се на тековниот директориум

Овој трик е задоволство. За да извршите серија команди без да го напуштите тековниот директориум, само групирајте ги во загради. Како што скоро сите знаат, за да извршите серија команди, треба да ги споите со користење на &&. Користејќи ги овие концепти, можеме да извршиме нешто како следново:

(cd / tmp && ls)

Резултатот од оваа команда (забележете ги заградите) ќе биде список на датотеките и директориумите во папката / tmp. Сите без да го напуштите нашиот тековен директориум. Скапоцен камен!

Јапа Наведете ги најчесто користените команди

Да ги видам најчесто користени команди само извршете го следново:

историја | awk '{a [$ 2] ++} END {for (i in a) {print a [i] "" "i}}' | сортирај -rn | главата

Во мојот случај, победници беа:

450 јаурт 415 sudo 132 git 99 cd 70 листница 70 killall 68 ls 52 pacman 50 xrandr 45 врвот

За fansубителите на терминалот, како овој сервер, препорачувам да ја посетите командна линија. Исто така, зошто да не, не престанувајте да гледате во архива од нашиот блог.

Дали недостасуваат трикови? Не заборавајте да споделите и да коментирате подолу. 🙂

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   лисица dijo

  Имаше една што ја искористив големи букви во мојот inputrc, затоа што искрено многу датотеки што започнаа вака ќе се лизгаат во мене.

 2.   Исус Пералес dijo

  Мислам дека една од најважните е командата за историја во која враќа нумерирана листа
  од командите што ги користевте и ако сакате да користите некоја од нив, само користете ја следнава линија
  22

  што ќе ја изврши командата што е во вашата историја на бројот 22

  Да пребарувате команда со автоматско завршување е
  ctrl + r

  1.    Xurxo dijo

   Јас исто така секогаш користам Ctrl + r за да ја повторам последната команда; откако ќе се појави последниот, можете да дојдете назад низ историјата со притискање нагоре паг (стрелка нагоре).

   Поздрав.

 3.   Родриго Браво dijo

  Добар напис. Ви благодариме за споделување на овие совети.
  Сакам да споделам една што ја користам секој ден, што е „fg“, што ви овозможува да ги отворате апликациите што претходно сте ги запреле со „Ctrl + z“.

  1.    Гискард dijo

   И со „bg“ ги испраќате во позадина

  2.    ајде да користиме linux dijo

   Погледнете ве ... добар трик! Ви благодариме што го споделивте.
   Прегратка! Павле.

 4.   Gabriel dijo

  Одличен пост, тие секогаш ве тераат да запомните работи што сте ги знаеле и на крајот ги заборавиле, но кои се навистина корисни.

 5.   Квич dijo

  Терминалните измами се секогаш добредојдени.
  Неверојатно не знаев дека додавањето простор на командата е изоставено од Историјата.
  Ви благодарам многу, поздрав !!

 6.   Езекиел dijo

  за да користите автоматска целосна историја на филтрирање, додадете во датотеката $ HOME / .inputrc
  "\ E [5": пребарување историја-назад
  "\ E [6": пребарување историја-напред

  и на пример, во одреден момент сте користеле:
  $ cd / one / path / подолг / than / the / срање

  и сега сакате да го користите повторно, мора да направите:
  $ cd
  и потоа притиснете ги копчињата "Page Up" или "Page Down" за да се движите низ сите команди во историјата што започнаа со "cd".

  1.    Гискард dijo

   ИЛИ Без да измените ништо, притиснете Ctrl + R и потоа cd (ако сакате да барате нешто со 'cd') и со постојано притискање на Ctrl + R ќе ги видите сите команди што го содржат сè додека не стигнете до онаа што ја сакате. Очигледно, ако е претходниот, ќе добиете еден.

  2.    ајде да користиме linux dijo

   Многу добро!

 7.   Ант dijo

  Всушност, ls / tmp треба да биде доволно за да се наведе директориумот без да се остави тековниот.

 8.   убиец dijo

  Можете исто така да ја споите командата користејќи ";" како на пример бр. 10 би било вака:

  (cd / tmp; ls)

  Со почит

  1.    Руда Мачо dijo

   Тој ";" Работи поинаку од "&&" (и), кога правиме команда-1 && команда-2, втората команда се извршува само ако излезот од првиот е "0", тоа е, без грешка. Во случај на точка-точка, втората команда се извршува без оглед на излезот од првата. Да се ​​прошири, тука е операторот «||» (или), во овој случај втората команда се извршува само ако првата фрли грешка на излезот. Со почит

 9.   анонимни dijo

  Така што секоја линија што се сеќава на историјата има датум и време, постои променлива на околината во b .bashrc на нормалниот корисник или коренот.

  # нано .башрц
  извоз HISTTIMEFORMAT = »% F% T»

  # историја
  492 2014-09-02 14:25:57 revdep-обнова -i -v
  493 2014-09-02 14:31:14 eclean-dist -d
  494 2014-09-02 14:31:23 localepurge -v
  495 2014-09-02 14:31:29 итн-ажурирање
  496 2014-09-02 14:31:54 се појавуваат –депчисти - се преправаат
  497 2014-09-02 14:39:08 ажурираниb

  Постојат повеќе опции, што се за количината на линиите што ги зачувува, ги тестирам.

 10.   чакТ dijo

  Многу добар пост. Навистина многу корисно. Трикот со број 4, оној на извршување команда без зачувување во историјата, ми работеше само на Убунту, не на Дебиан или на Центос.

  1.    Azureus dijo

   Ми работеше на расбијан, а не на арх.

 11.   Chaparral dijo

  Мервило !!

 12.   ерјуак dijo

  Здраво,
  што да ставите простор пред да извршите команда за да не биде регистрирана во историјата, бидејќи не работи ...
  [корисник @ домаќин /] $ ls -l
  Вкупно 104
  dr-xr-xr-x. 2 корен корен 4096 21 август 03:55 бин
  dr-xr-xr-x. 5 корен корен 3072 20 август 17:26 подигање
  drwxr-xr-x. 2 корен корен 4096 декември 9 година групна група

  [корисник @ домаќин /] $ историја
  1024 ls
  1025 ls
  1026 историја
  1027 ls -l
  1028 историја

  интересна статија ..

  честитки

 13.   ерјуак dijo

  Извинете, што не ги прочитавте сите објави,
  Тестот се прави и во центос.

 14.   елиотим3000 dijo

  Добро со Ctrl + U и Ctrl + Y.

 15.   НауТилуС dijo

  На мојот систем, списокот на најчесто користени команди работеше за мене со промена на променливата на 5 долари.

  Излезен пример:

  1122 судо
  362 литри
  279 јасно
  214 цд
  142 копа
  141 јеурт
  130 внстат
  122 м.в.
  112 вим
  112 историја

  Ова е затоа што во мојата датотека .bashrc ја имам следнава линија:
  # Покажете го датумот на командата за историја
  извоз HISTTIMEFORMAT = '% F% T:'

  Скоро сум сигурен дека многу околу нас користеа неколку терминали истовремено.
  Сега, не знам дали да ти кажам дека тоа е финта за терминал, но бидејќи обично имам многу прозорци или користам екран за да имам отворени неколку терминали, ова овозможува секоја команда внесена во некој од тие терминали, како што ќе се рефлектира во сите .

  Ова влегува во датотеката .bashrc:

  ХИСТИЗАЈ = 90000
  ХИСТИЛИЗИРАЈ = $ HISTSIZE
  HISTCONTROL = игнорира простор: игнорирани прегледи

  историја () {
  _bash_history_sync
  вградена историја „$ @“
  }

  _bash_history_sync () {
  вградена историја - број 1
  ХИСТИЛИЗИРАЈ = $ ХИСТИЗАЈ # 2
  вградена историја -в # 3
  вградена историја -r # 4
  }

  PROMPT_COMMAND = _bash_history_sync

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Многу добар придонес! Ви благодариме што поминавте.
   Прегратка! Павле.

 16.   Рој dijo

  Честитки за статијата.
  Многу практично и научив неколку команди.

 17.   linuXgirl dijo

  Иако веќе сум донекаде „искусен“ во овие работи, овие трикови секогаш се ценат, па затоа ... за трупот на трикови !!!

 18.   неименуван dijo

  супер, благодарам за триковите, тие се навистина корисни

 19.   винсук dijo

  Патеките на конзолата се несогледливи

 20.   десикодер dijo

  Трикот со притискање на контролата + u и контролата + y не зависи од обвивката, туку од конфигурацијата што ја има tty. До денес под Linux, tty се многу сложени субјекти, всушност јас ја истражував нивната работа и можам да уверам дека тие имаат многу повеќе нешта отколку што се чини. ТТИ имаат некои контролни карактери кои го менуваат нивниот статус, на пример, ми се случи понекогаш да направам мачка во бинарна датотека, и откако ќе се појави „ѓубрето“ на екранот, предлогот изгледа чудно или со друг кодирање. Ова е затоа што во случајна датотека постои голема веројатност да наидете на tty контролни знаци.

  На пример, извршете го ова во школка:

  печати „33c“

  Тоа ќе го исчисти екранот (како да работиш јасно).

  Другите комбинации, како што се контролата + L за чистење на екранот, доаѓаат од самата обвивка што се користи, класичните / bin / sh школки обично не ја носат оваа одлика.

  Покрај тоа, денес има многу сложени опции за управување со датотеки и приклучоци под Linux. На пример, ако отворите tty уред користејќи open (), во режим AIO (Асинхрон влез / излез), процесот ќе добие SIGIO секој пат кога има достапни податоци во влезниот тампон.

  Ако, на пример, bash работи едноставно со читање на линиите и извршување команди (како што работи при извршување на скрипта), при притискање на контролата + L, оваа низа од карактери едноставно би била вклучена како дел од командите, но бидејќи bash има контрола на тампонот на влезот може да го открие.

  На пример, понекогаш кога програмирав користев fcntl за да добијам не-блокирачки тампон за влез, што го користев дури и со библиотеки со ncurses (манипулирај со контролниот tty пред да започнам ncurses во програмата).

  Честитки!

 21.   Lautaro dijo

  За оние кои не работеа со просторот на почетокот, а можеби и за да го додадат во белешката, постои променлива наречена ИСТИГНОР, каде што карактерот што се додава пред командата е конфигуриран да се игнорира во историјата.
  Во некои инсталации, оваа променлива не доаѓа од
  Поздрав и добар пост! директно до фаворитите!

  Забележете дека во коментарите видов и неколку интересни работи .. !!

 22.   Рамон Идалго dijo

  Сите навистина многу корисни. Ви благодарам.