2 совети за VLC

VLC, господар и господар на медиа плеерот. Како што вели насловот, два мали совети што ги користам, може да бидат од помош на некого.

Поставете го еквилајзер

Не знам дали забележале дека дури и кога менувате некое претходно поставено еквилајзер при затворање и повторно отворање, промените не се зачувани. Што да направите е:

 1. Посета Алатки »Преференции» Сите »Аудио» Филтри »Еквалајзер
 2.  Каде вели Претходно поставено еквилајзер изберете го претходно поставениот што сакате да го користите, нема разлика помеѓу едното и другото. Го ставив оној со слушалките.
 3. En Добивка од бенд мора да се забележи добивката на секој од бендовите, вредна за технолошки вишок.
 4. En Глобален профит добро, што и да сакаат да стават таму.
 5. Зачувајте ги промените и рестартирајте ја апликацијата.

vlc-еквилајзер

Спречи ме да го модифицирам јачината на звукот PulseAudio

Друг мал проблем што многу ми пречи е јачината на звукот. Ако го зголемам од VLC, го зголемува и во PulseAudio, но ако го намалам, PulseAudio не го спушти повторно, самиот син на ... Оние што се случија, ќе ме разберат.

Решението е многу лесно.

 1. Посета Алатки »Предлогреференци »Аудио
 2. En Модул на салида изберете Ау заминувањедаде АЛСА.
 3. En Уред стави на Стандардно.
 4. Зачувајте и рестартирајте.

vlc-пулс-алса


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   cr0t0 dijo

  Бидејќи зборуваме за VLC, се случи најдобрата кожа: http://maverick07x.deviantart.com/art/VLC-MinimalX-385698882

  1.    колаче dijo

   Пробав и изгледа одлично, но затворањето на VLC го прави мојот компјутер бавен на некое време: / чудно.

  2.    кенат dijo

   Многу убаво кожата не знаеше за тоа.

 2.   Јав dijo

  Ви благодариме за советите, многу добро.

  Единствената работа што ја нема vlc е одликата што, на пример, xmbc ја има кога играме видео автоматски прашува дали сакаме да започнеме од почеток или од последната точка каде што ја оставивме претходната репродукција на истата.

  Со почит,
  Јав

  1.    колаче dijo

   Претпоставувам дека ќе има некој начин да се работи вака, ќе видам.

 3.   sieg84 dijo

  За пулсно аудио, доволно е да инсталирате пакет наречен VLC-приклучок-пулс (зависи од дистрибуцијата)

  1.    колаче dijo

   Што прави тој пакет? Во Arch не постои, но VLC работи со PulseAudio, проблемот е само оној на објавата.

 4.   тие се плеткаат наоколу dijo

  Здраво, многу добар совет. Но, имам прашање што нема никаква врска со написот; Која е темата на прозорецот што ја зафаќате?

 5.   sieg84 dijo

  pkgs.org/mageia-3/mageia-core-release-i586/vlc-plugin-pulse-2.0.6-1.mga3.i586.rpm.html, имав и проблем што при пауза на репродукцијата и потоа продолжување веќе немаше звук.
  или така го решив во openSUSE и Mageia.

 6.   sieg84 dijo

  pkgs.org/mageia-3/mageia-core-release-i586/vlc-plugin-pulse-2.0.6-1.mga3.i586.rpm.html, работи како што прави, проблем е интеграцијата.

  Имав и проблем што кога ја паузирав репродукцијата и потоа ја продолжив, повеќе немаше звук.
  или така го решив во openSUSE и Mageia.
  Исто така, беше решено со правење на она што е споменато во статијата (за алса).

 7.   шини-кире dijo

  Д: Претпочитам SMPlayer илјада пати, сметам дека VLC е многу тежок веќе: / и smplayer е многу лесен и немате проблеми