3 алатки за познавање на хардверот на вашиот систем

Ya видовме во неколку наврати како да се добие  информации за него хардвер во употреба, особено од терминал. Денес ви претставуваме 3 графички алатки кои се подеднакво валидна алтернатива за новодојденците или оние кои претпочитаат удобност на корисничкиот интерфејс.

Лшв-гтк

Тоа е графички интерфејс на lshw, алатка за командна линија што веќе детално ја разгледавме друга ставка се користи за прикажување на информации за хардверот што се користи.

Инсталација

En Дебиан / Убунту и деривати:

sudo apt-get инсталирај lshw-gtk

En Fedora и деривати:

sudo yum инсталирај lshw-gui

En Лак и деривати:

јаурт -S lshw-gtk

 

На сите дистрибуции, само стартувајте lshw-gtk за да ја стартувате програмата. Во Fedora, командата за употреба е lshw-gui.

Хардинфо

HardInfo покажува детали за користениот хардвер, но, за разлика од lshw, тој исто така покажува неколку интересни факти за оперативниот систем: резолуцијата на екранот и другите поврзани информации, верзијата на јадрото, името на компјутерот и тековниот корисник, работна околина, време на траење, активни модули на јадрото, достапни јазици, информации за датотечниот систем итн.

Кога станува збор за хардверски информации, тие се помалку детални од lshw, но се поинтуитивни благодарение на попријателскиот интерфејс.

Исто така, хардинфо овозможува извршување на разни тестови за изведба (репери):

Процесор: Blowfish, CryptoHash, Фибоначи, N-Queens
FPU: FFT и ратирање

Како и во lshw, сите информации можат да бидат извезени во датотека само за текст (TXT) или до HTML страница. Сепак, мора да се нагласи дека крајниот резултат е многу подобар од lshw бидејќи информациите се појасни, подобро групирани, итн.

Инсталација

En Дебиан / Убунту и деривати:

sudo apt-get инсталирај хардинфо

En Fedora и деривати:

sudo yum инсталирај хардинфо

En Лак и деривати:

судо пакман -С хардинфо

Сисинфо

Sysinfo е малку понапредна алатка од Системскиот монитор што доаѓа стандардно во скоро сите дистрибуции, затоа не очекувајте премногу. Сепак, тоа е лесна и минималистичка алтернатива кога станува збор за добивање на малку поцелосни информации од системот.

Инсталација

En Дебиан / Убунту и деривати:

sudo apt-get инсталирај го sysinfo

En Лак и деривати:

јаурт -С сисинфо

 

За да видите комплетен список со команди и алтернативи за познавање на хардверот на вашиот систем, можете да го прочитате овој стар напис.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пакоелојо dijo

  Добра информација, но само белешка и се надевам дека нема да ја сфатите на погрешен начин, наместо убунту и деривати, тоа треба да бидат Дебиан и деривати, и ви реков благодарам за информацијата

 2.   Александар Нова dijo

  Многу сум изненаден што не го видов KInfoCenter овде

 3.   металус dijo

  Многу корисно и интересно.
  Ви благодариме.

 4.   Куктос dijo

  Одлично благодарам!

 5.   Оскар dijo

  И, дали можам да знам детали за RAM меморијата на мојот компјутер?

  Ви благодарам!

 6.   Габриел lоренс dijo

  Здраво, како можам да го користам тврдото инфо од командната линија за да извршувам репери? Благодарам многу!!