4 команди за да знаете податоци од нашиот HDD или партиции

Одамна не објавував, ова не значи дека воопшто го заборавив FromLinux, воопшто ... едноставно, некои работи се сменија на лично ниво и моето време сега е многу помалку отколку што беше порано.

Сепак, во ова време научив неколку нови команди, команди што сакам да ги споделам со вас

Е започнам со две што, како што вели насловот на објавата, ни покажуваат податоци за нашите хард дискови и партиции.

Команда sudo lsscsi

Првиот е: sudo lsscsi (треба да го инсталираат овој пакет за командата да биде достапна)

Поврзана статија:
Со терминал: Команди за големина и простор

Команда sudo lsblk -fm

Вториот е: sudo lsblk -fm

Еве слика од екранот на излезот од секоја од нив: Постојат многу други начини да се добијат овие и други податоци од нашите партиции и HDD-дискови, тие не се само овие две команди ... туку, како што сум видел малку како се спомнувам за нив, затоа решив да ги споделам

Исто така, оставам други команди што можат да ви дадат многу слични податоци:

Команди sudo fdisk -l

 

Еве го екранот: Друга команда е типична df -h

како да се
Поврзана статија:
Како лесно да ги убиете процесите

Команда df -h

Еве го екранот:

Како и да е, се надевам дека ви е корисно

Дали знаете некоја друга команда што дава податоци што тие не ги знаат? ...

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

32 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карпер dijo

  Ви благодарам многу за информациите, поздравите.
  ПС: веќе си пропуштил.
  XD

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   хахахахаха ти благодарам
   Да ... Во последно време сум доста офлајн, како што рече Персеј на твит ... «брате, ги слушнавте сирените како пеат и ве изгубивме поради нив, минута молк за паднатиот пријател Т.Т.»

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!

   1.    Хуго dijo

    Ах, па токму пеењето на сирените ве држеше зафатени? 😉

    1.    елав dijo

     Сиромашно бебе .. нема чепчиња за уши хахаха

     1.    Хуго dijo

      Па, реакцијата е разбирлива, има сирени на кои некој паѓа, хехе

      1.    елав dijo

       Јас веќе ти кажувам !! 😀


 2.   Хуго dijo

  Командата lsblk се чини многу корисна, благодарам затоа што јас барем не бев свесен за тоа.

  Што се однесува до другите команди, бидејќи во Linux, секогаш можете да најдете корисни работи:

  sudo blkid
  sudo cat /proc/partitions
  sudo cat /etc/mtab
  sudo lshw -short -class storage -class disk
  sudo lshw -class storage -class disk | less
  sudo hwinfo --disk | less
  sudo parted /dev/sda print
  sudo hdparm -I /dev/sda | less
  sudo smartctl -a /dev/sda | less

  За партиции од типот LVM има и други корисни команди:
  sudo pvdisplay
  sudo lvdisplay

  Можете исто така да најдете curубопитни скрипти, како оваа што користи само стандардни алатки како што се find and grep:

  for file in \
  $(find /sys/block/[sh][dr]*/device/ /sys/block/[sh][dr]*/ -maxdepth 1 2>/dev/null |
  egrep '(vendor|model|/size|/sys/block/[sh][dr]./$)'| sort)
  do
  [ -d $file ] && \
  echo -e "\n -- DEVICE $(basename $file) --" && \
  continue
  grep -H . $file | \
  sed -e 's|^/sys/block/||;s|/d*e*v*i*c*e*/*\(.*\):| \1 |' | \
  awk '{
  if($2 == "size") {
  printf "%-3s %-6s: %d MB\n", $1,$2,(($3 * 512)/1048576)
  } else {
  printf "%-3s %-6s: ", $1,$2
  for(i=3;i<NF;++i) printf "%s ", $i; print $(NF)
  }
  }'
  done

 3.   Хуго dijo

  Патем, df може да прикаже малку повеќе информации повикани вака:

  df -hT

 4.   Хуго dijo

  Уште една наредба за колекцијата:

  sudo systool -c block -v | less

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   О_О… проклето, благодарам за толку многу команди ЛОЛ !!!

 5.   Руда Мачо dijo

  Многу добро lsblk, благодарам!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 6.   насилник dijo

  судо се раздели -л

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Одлично, не го знаев овој
   Благодарам

 7.   кики dijo

  Многу добро, знаев само "fdisk -l". Она што најмногу ми се допадна е „lsblk“, тоа е оној што најдобро ги покажува информациите.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 8.   неуки dijo

  Јас секогаш се занимавав со df -h / и диск -l, другите што ги игнорирав.

 9.   анонимни dijo

  Чудно што никој не знае за тоа:
  # blkid -o список
  ги дава информациите добро табелирани и секако lsblk дека направив алијас во мојот .bashrc
  $ cat .bashrc | grep -i псевдоними
  алијас lsblk = »lsblk -o RM, RO, МОДЕЛ, ИМЕ, Етикета, FSTYPE, MOUNTPOINT, ГОЛЕМИНА, PHY-SEC, LOG-SEC, MODE, СОПСТВЕНИК, ГРУП, УИД

  Ви благодариме за ваквите придонеси.

 10.   Raiden dijo

  Ви благодариме за командите, секој ден од најмалку 20 минути читање, е ден поминат

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 11.   Родолфо dijo

  Многу добро, исто така би било добро ако препорачате за повеќе детали да ја погледнете страницата за маж на секоја команда, поздрави.

 12.   Виктор dijo

  Да се ​​знае температурата ...
  root @ darkstar: / home / salvic # smartctl -A / dev / sdc | грп "194" | awk '{печати 10 $}
  34

 13.   вокер dijo

  одличен «lsblk», не го познаваше! Многу корисно, бидејќи секогаш кога сакам да пристапам до таа информација, јас завршувам со користење на fdik -l што е повеќе незгодно, а за UUID правам „ls -lha / dev / disk / by-UUID“ и почнувам да се идентификувам. Со «lsblk» сè е обединето и чисто во една единствена команда и зафаќа малку простор на терминалот 🙂 Ви благодариме за придонесот

 14.   Маркос_тукс dijo

  Генијален

 15.   федекс5 dijo

  огромна!

  корисни и едноставни благодарам

 16.   Едисон квисигиина dijo

  Ви благодарам многу корисен пост

  Благослови.

 17.   Фаусто Фабијан Гарсет dijo

  Одличен придонес. Навистина добро ми служеше. споделената статија.

 18.   Мигел Лојо dijo

  Ви благодарам многу, командите ми помогнаа.

 19.   Мигел dijo

  Ви благодарам многу за споделувањето на оваа информација.

  Одлично ми дојде.

 20.   Предатукс dijo

  Здраво на сите, би сакал да знам дали има некаква наредба за идентификување на партициите на формата (0,2), (4,3) итн.
  Имам мал проблем да го стартувам Remix OS од партиција на хард диск sde6, за која разбирам дека е (4,6), но багажникот секогаш не успева велејќи дека не е точен.

  Благодарам и почит

 21.   Диего dijo

  Здраво на сите, сакав да ве прашам следново, имам компјутер каде што имам виртуелизиран linux и еден од дисковите што го има монтирано морав да го истребувам достапниот простор, тоа е во ред, но мора да ја продолжам партицијата затоа што од linux сеуште можете да го видите претходниот простор Јас ја имав, а не новата, затоа разбирам дека мора да ја проширите партицијата за да се рефлектира подоцна кога ќе ја монтирате повторно во Linux. Поентата е дека таму имам бекап и не треба да ги губам информациите таму. Може ли да ми помогнете ако ми кажете која е точната наредба за проширување на партицијата, бидејќи таа премина од 128 GB на 1 TB, и откако ќе заврши ова, поставете ја на Linux. Типот на партиција ми се чини дека е ext3, ги чекам вашите коментари, благодарам однапред.

 22.   волфгимп dijo

  Секогаш се цени соработката помеѓу корисниците на Линукс.
  Како што велеше татко ми, ако е добро и концизно, двојно е добро.