6 кариери со отворен извор може да се развиете

Со текот на годините можете да видите колку созрева отворениот извор и се претвора од движење кон можна кариера. Денес, софтверот со отворен извор се наоѓа во скоро сите области на технологијата и ова им овозможи на различни кариери - не само на развивачите - да соработуваат во развојот на проекти од ваков тип.

описПрог

Професионално, постојат голем број кариери во кои можете да бидете вклучени со отворен извор. Овие се најпопуларните и најновите:

 1. Заедница менаџер

Брзо започна со проекти кои почнаа да растат. Овие менаџери во заедницата обично се дел од проектот и го знаат многу добро. Тие ја разбираат културата со отворен извор, имаат вештини за управување со проекти и можат да управуваат со тим. Тие дури организираат курсеви за обука, конференции, сесии за планирање итн. И тие обично интервенираат и управуваат со сè што е потребно за проектот да биде успешен.

За да дознаете повеќе за управителите на заедницата, се препорачува да ја прочитате „Уметноста на заедницата“ од оно Бејкон или „Компании и заедници“ од Зора Фостер.

заедница

 1. документација

Ова е една од најкритичните области со отворен извор за нови и сегашни програмери. Документацијата е одлично место за вклучување на некој нов и е одлично место за учење за некој проект. Ова ќе му овозможи на волонтерот да пишува за мал дел од кодот, да ја впие оваа култура и да расте од таму.

 1. правни

Правните улоги брзо прераснаа во лиценци со отворен код што воведуваат нијанси во практиката на закон за лиценци. Во рамките на компанијата, адвокатите мора да дадат упатства за употреба на отворен извор, усогласеност, придонеси и креирање политики. Ова лице обично е традиционален адвокат кој научил за употребата на отворен извор во компанијата и пораснал на оваа тема.

Тимови за правна заедница може да се најдат во Заштита на слобода на софтвер или Фондација за слободен софтвер, помагајќи им на проектите и развивачите со прашања како што се усогласеност со лиценцата. Адвокатите за приватни практики често се консултираат со стартапи, големи компании и проекти за работи со отворен извор. Можете да дознаете повеќе на оваа тема во книги како „Практичен водич за лиценци за отворање кодови“ од Хедер Микер.

 1. Маркетинг

Комерцијализацијата на отворен извор е многу важна улога и се појавува во различни форми. Маркетингот на компанија која продава производ базиран на отворен извор е еден начин, бидејќи е потребно да се артикулира зошто производите базирани на отворен извор се иновативни и како можат да се ублажат ризиците.

На проектите со отворен извор често им е потребна комерцијализација, но тие имаат тенденција да ја одбијат. Промоцијата може да ви помогне да добиете финансии, да регрутирате повеќе соработници и да се поврзете со повеќе корисници.

Конечно, движењето со отворен извор треба да ги објави и да ги пласира своите победи и успеси. Од оваа причина, создадени се фондации како што се Фондацијата Linux и OpenStack Foundation кои придонесуваат во овој поглед и сите можеме да придонесеме исто така.

дизајнер-програмер-веб

 1. Образование и новинарство

Денес, сè уште постои потреба да се едуцира за тоа како работи со отворен извор, како да се учествува во тоа и поврзаните ризици. Образованието е улога за оние кои се страствени во оваа област и се добри комуникатори.

Друга форма е технолошкото новинарство, каде истите заедници придонесуваат за себе. Постојат некои новинари како Деб Николсон и Рики Ендсли, кои блескаат на прашања и настани со отворен код; и традиционалните како Стивен Вон-Николс и Свапнил Бартија, кои станаа дел од заедницата и помагаат да се подигне свеста за отворениот извор и неговиот кредибилитет.

 1. Лидер на канцеларија со отворен извор

Ова стана една од новите и нови функции: водење канцеларија со отворен извор на компанија. И тие имаат различни имиња во секоја компанија како што се програми со отворен извор, стратегија со отворен извор, меѓу другите. Кој и да е на оваа позиција, има улога да ги координира сите аспекти на отворен извор во компанијата и се клучните контакти за организациите во оваа област и нивните темели.

За секоја компанија, фокусот ќе зависи од деловните причини. Една компанија можеби ќе сака да користи методологија за развој на отворен извор за да ги разгради силосите, други да се фокусираат на исполнување на задачите, па дури и да ја поттикнат свеста за работата на компанијата со отворен извор.

Ова лице треба да се чувствува пријатно да ја менува брзината и движењето на правните проблеми, и уште еден ден во инженерските алатки. Исто така, треба да биде некој што е подготвен да биде агент за промени и кој може да ги охрабри традиционалните компании да бараат отворена иновација. Некои примери се Крис ДиБона во Гугл, Ибрахим Хадад во Самсунг, Имад Соусу во Интел и Гај Мартин во Аводекс.

621A5B74-C85F-67DF-1438E6633AE48A7C

Овие се само неколку. Заедницата со отворен извор има и други улоги како што се превод, тестирање и планирање настани, и ве покануваме да истражувате и во нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   atатан dijo

  Вашата статија е многу интересна. Не размислував за некои од овие можности за кариера со Слободен софтвер. Добра работа би било лесно да најдете компании кои ценат или бараат работни места поврзани со нив. Во Мексико засега не сум видел вакво нешто и би било многу пожелно да работам на место со тие доблести надвор од администрацијата на системите со GNU / Linux, што е она што најмногу го сметам за понудите за работа.

  1.    Исус Пералес dijo

   Ако овде во Мексико се грижат само дали е бесплатен или работи xD

 2.   Луис Контрерас dijo

  И секој од нив има доволно да го изостри и со тоа да го консолидира слободниот софтвер.