6 книги поврзани со слободен софтвер што сите треба да ги прочитаме

Се приближуваме кон средината на годината и вистинско време е да препорачаме неколку одлични книги. Оваа листа вклучува книги за историјата на отворен извор, неговата култура и личности, лидерството и бизнисот, учењето и играњето со малина Пи, па дури и пишувањето.

 1. Момчето што може да го промени светот: Писма на Арон Сварц од Арон Сварц

(Момчето што можеше да го промени светот: списите на Арон Сварц од Арон Сварц) момче кое можеше да го смени финалето во светот

Оние што го познаваа го паметат како некој кој е смешен, сјаен и како некој што длабоко размислува за сè. Кога веста за неговата смрт беше позната во 2013 година, се чинеше невозможно некој со таков потенцијал да не е со нас. Тој беше момче кое можеше да го промени светот и кое постојано беше фрустрирано што светот одби да се промени.

Оваа книга е збирка на некои негови списи, каде што е претставен неговиот идеализам - со склоност кон невиност во раните години - неговата брилијантност и неговите достигнувања. Затоа што тој постигна многу, и покрај тоа што започна толку млад. Јасно се гледа еволуцијата на неговите идеи, како и неговата растечка фрустрација и цинизам со бавен напредок..

Без оглед дали се согласувате со идеите на Арон, оваа книга содржи увид бесплатни информации, политичка корупција, колаборативна содржина и разни теми од ваш интерес. За оние од културата со отворен код, овие идеи течат паралелно со теми од наш интерес што вреди да се потрошат неколку часа читајќи.

 1. Пракса на адаптивно лидерство: Алатки и тактики за промена на вашата организација и светот од Роналд А.Хејфец, Марти Лински и Александар Грашоу

(Практика на адаптивно лидерство: Алатки и тактики за промена на вашата организација и светот од Роналд А. Хејфец, Марти Лински и Александар Грашоу)

5764_500

Што прави компанија кога има проблем, но решението не е многу јасно, кога станува збор за проблем што може да се реши на различни начини во зависност од ситуацијата и ставовите на инволвираните луѓе? Во оваа книга, проблемите се нарекуваат „адаптивни предизвици“, каде што лице со авторитет или искуство не може успешно да ги нападне самостојно.

За ова лице ќе треба внимателно избран тим или некој од тимот да ги води. Методот со отворен извор може да биде пристап за зближување на сите засегнати страни, без разлика дали се во организација или отворена заедница.

 1. Авантури од малина Пи од Кери Ана Филбин

(Авантури во малина Пи од Кери Ана Филбин)

1119046025

Фондацијата Малина Пи неодамна ја прослави својата четврта годишнина и од своето лансирање досега продаде повеќе од 8 милиони единици низ целиот свет. Ако сте сакале да го испробате овој мал компјутер, но не знаете од каде да започнете, оваа книга е одлична опција.

Книгата содржи девет авантури што треба да се завршат. Првите им помагаат на читателите да се запознаат со малината Пи. Следното опфаќа креативно сметање, кое ги учи читателите како да напишат код за да компонираат музика со помош на Sonic Pi и како да се изгради трактор за игра на Minecraft со помош на програма Python. Во последната авантура, читателите ќе научат да го трансформираат Raspberry Pi во џубокс за да пуштаат музика и да го прикажат насловот на песната на екранот.

 1. Идеален член на тимот од Патрик Ленсиони

(Идеален тимски играч од Патрик Ленсиони)

книга

Тоа е брзо, привлечно и информативно читање. Високо функционалната заедница е од најголема важност за успехот на проект со отворен извор.

Еден од клучевите на високо функционалната заедница е тимската работа. Во оваа книга, авторот презентира како да се изгради успешен тим со три доблести:

 • Скромен: недостаток на прекумерно его или загриженост за статусот.
 • Гладни: луѓе кои бараат и сакаат повеќе. Повеќе да се направи, повеќе да се научи, повеќе одговорности да се преземат.
 • Интелигентно: тоа едноставно се однесува на здравиот разум на луѓето.

Ако некое лице има две од овие три доблести, на прв поглед ќе се гледа себеси како идеален играч за тимот, но често неговите силни страни ги кријат слабостите; и во книгата ги класифицираат овие играчи:

 • Скромен и гладен, но не и интелигентен: Производител на случајни катастрофи.
 • Скромен и паметен, но не и гладен: Симпатичен ѓаволец.
 • Гладен и паметен, но не и скромен: Паметен политичар.

Ангажирањето на член на тимот е важно и авторот нуди практични согледувања во неговата книга за тоа како да интервју за идеален член.

 1. Мојата срамота во меурот на претприемачот од Дан Лајонс

(Мојата несреќа во -вездениот бум од Дан Лајонс)

Нарушен-капак-200х300

Во педесеттите години и барајќи нова кариера по напуштањето на „Newsузвик“, Дан Лајонс реши да се приклучи на технолошката индустрија и се приклучи на „ХабСпот“. Оваа книга е ваше мислење за вашето време со оваа компанија која развива и продава софтвер за „влезен маркетинг“.

Иако искуството за „постара работа со милениумци“ беше прикажано како комедија во неодамнешните филмови како „Модниот приправник“ (со Роберт Де Ниро и Ен Хатавеј) и „Офлајн чираци“ (со Винс Вон и Овен Вилсон ), Вистинското искуство на Лајонс не е толку смешно. Исто така, тој тоа го раскажува на смешен начин бидејќи неговото време во ХабСпот беше апсурдно бидејќи компанијата се однесуваше како братство на колеџ, а не како професионална деловна активност. Бидејќи различноста е главно прашање во технологијата и индустријата со отворен извор, неговата експертиза е лек за песимистите убедени дека нема ништо лошо во корпоративните монокултури што избегнуваат некој друг.

 1. Отворен извор: Гласови на револуцијата со отворен код од разни автори

(Отворени извори: Гласови од револуцијата со отворен код)

лрг

Со придонес на илјадници програмери ширум светот, ова е духот на софтверската револуција позната како Отворен извор. Netscape го отвори својот код за Mozilla, IBM го поддржува Apache, најголемите продавачи на бази на податоци ги позајмија своите производи на Linux.

Сега лидерите со отворен код се здружуваат за прв пат да разговараат за новата визија за софтверската индустрија што ја создадоа. Книгата покажува како функционира ова движење, зошто е успешно и каде оди. Ги открива мистериите за тоа како развојот гради подобар софтвер и како компаниите можат да го искористат софтверот за отворен пристап како конкурентна деловна предност.

Ако имате други препораки, ве покануваме да ги споменете за да дознаете повеќе за овој интересен свет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   АуросЗх dijo

  Ви благодариме за препораките, се чини дека тие се добри книги. И јас ве ценам што помогнавте да спречите ова да стане FromWordPress.

 2.   Агус Вергара dijo

  Ја сакав белешката Ана, претпочитам 1, 4, 5 и 6. Но, пред сè 5. Се сметам себеси за просечен читател, дури имам и е-книга, но никогаш не ми падна на памет да барам такви книги. ми ги отвори очите! хаха! Поздрав од Кордоба, Аргентина!

 3.   Мартин dijo

  Сосема се согласувам хаха

 4.   артус dijo

  Мислам дека недостасуваше Слободен софтвер за слободно општество од Ричард Сталман, друг би бил Слободна култура Лоренс Лесиг.
  Поздрав и честитка за статијата.

 5.   Исма dijo

  Сосема се согласувам со Артус.

  Одлични препораки од авторот, иако ми е чудно што не е: „Катедралата и чаршијата“ од Ерик С.Рејмонд.

 6.   Диего dijo

  Мислев дека и книгите се отворени ...
  Како и да е, благодарам за препораките!