9 многу смешни и бескорисни команди за Linux + комбинации

.... Непотребно е да се каже ... навистина, командите се ЖЕНЕЛИ 😀 не е потребно многу вовед, најдобро е само да започнете да им покажувате LOL !!!

1-ви!

Почнувам со 1-ви ...

време мачка

Оваа команда е едноставно стоперка на терминалот, односно тие ја извршуваат и таа ќе остане таму ... суспендирана, и кога ќе притиснат [Ctrl] + [C] тоа ќе ви покаже од кога траеше кога ја извршувавте командата додека не притиснете [Ctrl] + [C], Јас ви покажувам пример за слика:

Како што можете да видите на сликата, ми требаа 5.9 секунди од кога го истрчав додека не го запрев.

2-ри!

Сега вториот

Овој многу ме насмеа… сметам дека е крајно смешно ЛОЛ !!!

да СМЕЕТЕ !!!

Мислам ... ставаат Да и го следеа текстот што го сакаат и тој ќе се појави веднаш во терминалот без да запре. за да излезете од оваа јамка (циклус) притиснете [Ctrl] + [C].

Оставив пример за слика:

3-ви!

Да преминеме на команда која е прилично iousубопитна

REV

Оваа команда (REV) она што го прави е едноставно за разбирање, текстот што го ставаме откако ќе го извршиме, ќе ни покаже обратно

Тоа е, ако ставиме:

REV

Linux

Usе ни покаже подолу:

xuniL

Оставам пример за фотографија:

 

4-ти!

Ова всушност не е глупа команда ... всушност е доста моќна O_O

фактор

Ова го распаѓа бројот што го ставаме во прости фактори, направете ги вашите тестови сами ... но имајте во предвид дека простите броеви и нивното распаѓање во прости фактори е (така да се каже) основа за современи процеси за шифрирање, безбедност на Интернет итн. Можете да прочитате повеќе за RSA на Википедија.

Ја оставам примерната фотографија:

5-ти!

Ова повеќе од една команда е синџир од нив, скоро скрипта hehe

Ви ги претставувам табелите за множење:

За да го видите ова, во терминал ставете го следново:

за јас во {1..9}; направи за j во $ (сек. 1 $ i); направи ехо -не $ i × $ j = $ ((i * j)) \\ t; готово; ехо; готово

Комплекс за паметење нели? … СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!

Но, еј, секогаш можеме направи а алијас наречен «табели'(без наводници) да го користите

 

6-ти!

Дали знаете колку вредност на Pi? … Да да, сите знаеме дека е 3,14 нели? ... но ... дали знаете колку е тоа точно?

Оваа команда ќе ви каже:

seq -f '4 /% g' 1 2 99999 | ставете -sd- + | п.н.л.

Неверојатно бескорисно нели? … СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!

Фото:

 

7-ми!

Оваа команда е само одлична, го сакам тоа што го прави

филета

Како таква, таа е апликација, прво мора да ја инсталирате за да можете да уживате во неа:

apt-get инсталирај ја филета (став Debian или деривати како Ubuntu, НанеИтн)

пакман -S филета (став Арх Линукс)

Ако користите друга дистрибуција, обидете се да го инсталирате пакетот наречен филета, исто така е достапен за Mageia, openSUSEитн

Што прави? ... едноставно, тој ни го покажува текстот што го ставаме, но со стил ASCII, најдобриот начин да разберат е да ја погледнат фотографијата на пример:

Што е СУПЕР КУЛ? !! 😀

8-ми!

Оваа, како и претходната, е апликација… и… како и претходната, навистина е кул

Инсталирајте го пакетот крава

И тие ја извршуваат (на пример) следнава линија:

cowsay -f /usr/share/cowsay/cows/eyes.cow ОдLinux.net

Appearе се појави следново:

Но, ова не е единствената „слика“ што можеме да ја користиме ... погледнете ја оваа:

cowsay -f /usr/share/cowsay/cows/dragon.cow FromLinux.net

Ги има многу, но ви оставам врска со избор што го направив, многу препорачано хехехее

Залепете од FromLinux - Избор на Cowsay

Какви било прашања во врска со тоа кажи ми

9-ти!

Овој е многу, многу популарен: среќа

Како и претходните, мора да го инсталирате (инсталирај пакет среќа) Откако ќе се инсталира, ставете терминал: среќа -с и тие ќе видат како се појавува случајна фраза:

Но ... интересната работа што ќе ти ја донесам е да се приклучиш на претходната команда (крава) со ова (среќа):

cowsay -f "$ (ls / usr / share / cowsay / cows / | сортирање -R | глава -1)" "$ (богатство -s)"

Оваа команда случајно ќе генерира комбинации, еве неколку примери:

Што е интересно во врска со ова? 😀

И тука е друга комбинација на командите прикажани погоре:

да «$ (филета ЈЕЈЕЕEЕЈЕ)»

????

Како и да е ... овие се ... се надевам дека се забавувавте читајќи го овој пост колку што го напишав ХАХАХА.

Илјада благодарност до Adrien за прикажување на овие команди во објава од MakeTecheAsier 🙂

Поздрав и ... дали знаете други смешни команди? … Што чекаш, сподели го со сите овде? 😀


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

64 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   приказни dijo

  во дебијан работи во терминал
  apt-get moo
  и се појавува супер кравата

  1.    приказни dijo

   сликите може да се постават тука:
   [img] http://s9.postimage.org/6lythsg6n/escritorio2.png [/ img]

   [img]http://s9.postimage.org/p2t88lw4v/escritorio003png.png[/img]

   1.    приказни dijo

    второто е да работиме во конзолата:
    талент муо
    талент moo -v
    талент moo -vv
    талент moo -vvv
    талент moo -vvvv
    талент moo -vvvvv
    талент moo -vvvvvv
    еден по еден, и видете што ви одговара системот

   2.    приказни dijo

    корекција:
    [img] http://s19.postimage.org/ilri7x6rn/escritorio2.png [/ img]
    http://s19.postimage.org/ilri7x6rn/escritorio2.png
    и втората
    [img] http://s19.postimage.org/y8irlakjn/escritorio003png.png [/ img]
    http://s19.postimage.org/y8irlakjn/escritorio003png.png

    1.    Рајонант dijo

     Баш убаво !! Јас ќе останам со: „Добро, але, ако му дадам велигденско јајце, дали ќе си оди? xD

     1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      ХАХА да, тој е мртов хаха

    2.    Мануел де ла Фуенте dijo

     Само во случај да не сте ја знаеле приказната, се повикува слонот внатре во змија Малиот принц, каде точно се појавува истиот тој цртеж. 😉

     1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Па погледнете ... не, не знаев за овој О_О

     2.    елав <° Linux dijo

      Сè ми се чинеше познато хахаха .. Сигурно некој возрасен човек помисли дека е капа. ¬¬

     3.    Мануел де ла Фуенте dijo

      @elav: Постарите луѓе никогаш не разбираат ништо самостојно. ¬¬

      1.    елав <° Linux dijo

       ^^ Кој ми црта овца?


     4.    Храброст dijo

      Твојот пријател веќе знаеме кој

   3.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    ЈАЈАЈАЈАЈА многу, многу добра таа, не го познавав ЛОЛ !!!

    1.    приказни dijo

     запомнете го кога во дебијан или деривати погрешно пишувате команда и одговори дека: Оваа способност нема моќ на Супер крава.

     1.    фантомски dijo

      хахахахаха смешно не го познавав, салу2

 2.   Храброст dijo

  Различни грешки:

  Вредноста на Пи не е нешто бескорисно, во геометријата се користи многу, па затоа е корисно за студент по математика

  Простиот број не може да се разложи на други фактори поради фактот што тој е делив само помеѓу себе и 0

  Тие не сакаат да нервираат затоа што сум емо еден ден.

  1.    Рајонант dijo

   Човече, она што е бескорисно не е PI број, туку самата команда, она што е вистина е дека ова НЕ е точно PI затоа што ова е ирационално, што е прикажано таму е едноставно серијата скратена во одреден број на децимални места .

   1.    Храброст dijo

    Човеку, потребно е да се скрати, ако не е бесконечно

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Ништо не е бесконечно пријателе 😀 (освен можеби, човечка глупост ...)

     1.    Храброст dijo

      Не требаше да кажам бесконечност, но она што мислам е дека научниците сè уште земаат децимали и не можат да го пронајдат крајот.

     2.    Мануел де ла Фуенте dijo

      @Courage: Прочитав интересна анегдота за тоа што го спомнуваш: Вилијам Шенкс, англиски математичар од 20 век (кој патем го има истото презиме како лик во мојата омилена аниме One Piece: P), посвети 707 години од својот живот на пресметајте ја точната вредност на π и доби 528 децимали, но долго по неговата смрт беше откриено дека тој направил грешка во децималната XNUMX и од таму сите не биле во право. 😀

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Ако откако зедов толку децимали ... некој ми рече дека не сум бил во право .. ¬_¬ ... јас го убијам тој некој без да размислувам двапати ХАХАХА


     3.    Хуго dijo

      Во математиката, бесконечноста навистина постои. Во овој случај, пи има бесконечен број на децимали кои не следат никаква шема на повторување, бидејќи тоа е ирационален број. На Википедија можете да видите неколку демо-демонстрации:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Proof_that_%CF%80_is_irrational

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Дали во математиката постои бесконечност? … Проклетство, секој ден се учи нешто ново


      2.    Храброст dijo

       Проклето, дали некогаш си бил на училиште?


     4.    Мануел де ла Фуенте dijo

      KZKG ^ Гаара: Добрата работа е што тој веќе беше мртов кога беше откриено, така што тој никогаш не знаеше. 😀

      Од друга страна, ако ми се случеше и тие ми кажеа, ќе имав срцев удар во тој момент знаејќи дека фрлив 20 години од мојот живот во ѓубре. : С.

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       ХАХАХА да 😀


     5.    Храброст dijo

      Снимив 17 и еве ме.

  2.    ахдец dijo

   Помеѓу него и 1 мислиш

   1.    Храброст dijo

    Да, тоа, јас сум прилично лош по математика

  3.    Ханибал dijo

   Добро.

   Ми се чини дека е помеѓу него и 1, а не 0.

   Поздрав.

  4.    marcos dijo

   Ставете да направите грешки, кажете ви дека првикот е поделен на, нула и едно.

   И вредноста на пи не е таа, не е точна, има бесконечни фигури за кои не се познати сите, но многу повеќе се познати отколку што има таму.

   И сега моето прашање, дали можете да ја комбинирате командата да со командата rev?

 3.   тарегон dijo

  Ми се допадна командата "rev", токму она што го барав за да направам генератор на лозинка.

 4.   гузман6001 dijo

  Објавата е одлична ... Тие не се сосема бескорисни ... xD

  Најдов крави + богатство неверојатно кул.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам, навистина ви благодарам ... Се обидов да го придонесам моето зрно до објавата, ставајќи доволно примери, слики ^ _ ^
   Поздрав хаха

 5.   Мануел де ла Фуенте dijo

  Корисниците на Old Arch веќе знаеја за ова, не јас, но кога го најдов тоа го сакав: вистински Pacman на конзолата Arch.

  Вие само треба да ја уредите датотеката /etc/pacman.conf и под [опции] напишете ILoveCandy.

  Подготвени, сега обидете се да извршите некоја задача со Pacman (a судо пакман -Сју, на пример), и тие ќе го видат тоа. 😉

  1.    Мануел де ла Фуенте dijo

   Патем, ILoveCandy Не смее да има период, го ставив само затоа што беше крај на реченицата. 😛

   1.    кеопетија dijo

    Ви благодариме за командата, многу е кул

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Штета што немам инсталирано Arch сега… би сакал да го пробам ова хаха
   Како и да е, благодарам за советот, сигурно многу други ќе го користат

 6.   Вики dijo

  Не е команда, но во археликс аур ми рекоа дека има пакет наречен girldfriend и ако се обидете да го инсталирате ќе добиете порака која вели дека „девојката е во судир со хомосексуалноста. Инсталирањето е откажано »или нешто слично. Работеше само ако си маж, но сепак бев смешен кога ми рекоа

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Phew Го промашив овој кога го користев Arch hehehehe ... ќе беше смешно да го доживеам LOL !!!

 7.   приказни dijo

  друга многу видена, во терминалот извршена:
  маж жена

  1.    Рајонант dijo

   Сите се многу curубопитни, всушност кога го отворив терминалот Mint 10, секогаш се појавуваше цртеж, реченица, сега знам дека она што го извршува на почетокот е cosway + fortune xD

  2.    дијазепан dijo

   Нема влез за жена (жена)

 8.   ren434 dijo

  Одличен пост, би сакал да пробам фиглет, но го немам во складишта, можам само да додадам дека богатството има верзија со навредливи фрази, во нане, на пример, се вика Fortune-es-off.

 9.   приказни dijo

  „Последниот и заминуваме“, иако не е 100% од предметот, многу одамна видов програма слична на Твитер, односно исполнува само 140
  http://jsbin.com/egiqul/49

  1.    ren434 dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!! најсмешна работа е лиценцата.

 10.   sieg84 dijo

  Мислам дека зборот е криптирање.

 11.   хунабку dijo

  Тие се многу смешни, ми се допадна оној со сликите
  Честитки!

 12.   Кима dijo

  ммм постот е добар, но вашите неефикасни команди се всушност вакуумите на оперативниот систем за да можете да ги решавате проблемите со бинарни и слично, читањето на машински јазик или под компјутерите не би ве повредило

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво и добредојде
   Реков бескорисно, бидејќи има малкумина што ги користат овие команди, тие не се команди како „ls“ или „cp“ што се користат многу почесто, сепак, драго ми е што знам дека ви се интересни

   Поздрав.

   1.    Храброст dijo

    Не можете лесно да наречете такво нешто бескорисно.

    Социјалните мрежи ми изгледаат глупаво како катедрала, но затоа не отворам статија за стилот Социјалните медиуми се целосен шупак, на пример

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Насловот не го ставив јас, јас само ја преведов статијата, ставив повеќе примери, објаснив повеќе, но го задржав насловот, го оставив линкот во објавата

 13.   родритории dijo

  На која платформа на Linux сте? можеш од ubuntu?

  1.    Храброст dijo

   Тие важат за сите дистрибуции ¬_¬

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, може да се користи во секое дистрибуција

 14.   sieg84 dijo

  телнет -t vtnt miku.acm.uiuc.edu

 15.   Патник dijo

  Ви благодариме што го споделивте, ми помогна да ме забавува некое време

 16.   Алекс Ати dijo

  Многу добро!!!. како се смеев, одличен пост, честитки!

 17.   Зерберос dijo

  За да го дознаете бројот на пи, постои друга команда што е полесно да се запомни:
  „Пи 33“
  каде 33 е бројот на цифри што ги печати командата.
  Патем, тие не знаат начин да го сторат истото со бројот e, нели?

 18.   елиотим3000 dijo

  Ова е она што ми треба за да го прилагодувам мојот Bash!

 19.   dctons dijo

  Знам дека доцнам, и немав време да ги прочитам сите коментари, но го заборавивте возот.

  способност инсталирај сл

  и ќе го извршите со:
  sl

  однос на

 20.   xnmm dijo

  еве уште еден
  среќа -с | rev | крава | филета

 21.   Фернандо dijo

  Добро Доаѓајќи од иднината, напишав едноставно за да кажам нешто за малиот воз: излегува дека повторно ставам и ставам sl во терминалот сè додека не ми падне на памет да го сторам тоа без корен. Et voiâ излезе гореспоменато. Поздрав и благодарност затоа што написот е забавен далеку за влегување ако сте кажале или сте престанале да велите. Не мора да читате малку меѓу редови и да разберете зошто е речено тоа. На пример, воопшто не ме интересира дали пи има милион цифри или 2, едноставно од curубопитност да ја проширам мојата култура и да знам повеќе, но тоа не значи дека велам дека Пи не е важен, туку напротив.