9 симптоми што треба да мигрирате на Linux

На еден или друг начин веќе користите Linux секој ден. Линукс е доминантна платформа на веб-серверите, вклучително и онаа што се користи за домаќин на оваа веб-страница, а исто така е и јадрото на оперативниот систем Андроид, што можеби го користите долго време на вашиот таблет или паметен телефон. Покрај тоа, Linux е присутен и во многу други уреди, од најдобрите суперкомпјутери до мали специјализирани уреди, како што е ADSL рутерот што ви овозможува да се поврзете на Интернет.

Сепак, околу 90% од корисниците на работната површина користат Виндоус. Статистички, Виндоус 7. И за повеќето ова може да изгледа како единствена одржлива опција, иако може да биде малку фрустрирачки на моменти. Значи, ако некогаш сте имале проблем со Виндоус - кој не, нели? - и се прашувавте дали има нешто подобро или играше со некој од компјутерите на Епл во продавница за Мек и одеднаш ве „каснаа“ експериментирајќи со систем освен Редмонд, можеби ќе ве интересира да читате понатаму.

Вистината е дека постои Дистрибуција на Linux за секого, но сигурно има многу луѓе кои би можеле да користат Linux на нивниот десктоп или лаптоп компјутер само ако знаеја дека постои. Тоа е, недостасува Linux маркетинг и - барем засега - доаѓаат неколку десктоп компјутери Linux е инсталиран стандардно. До колку е тоа така, ние кои сме веќе корисници на Линукс ќе треба да «да евангелизираме„на останатите.

Имајќи го ова предвид, еве 9 симптоми што треба да ги испробате Linux.

1. Јас работам Windows XP и не сакам да се надоградувам во понова верзија

Постојат неколку причини зошто можеби не сакате да ја надградите во понова верзија на Windows. Можеби вашиот компјутер е премногу стар и се плашите дека новата верзија на Windows ќе работи многу бавно. Или едноставно не ви се допаѓа Windows 7/8. Се разбира, постои и можност дека не сакате или не можете да платите за такво ажурирање.

Без оглед на случајот, држењето до Windows XP е сè поопасен предлог. Тој веќе има 13 години! Тоа го прави апсолутно застарен во компјутерската смисла. Покрај тоа, Microsoft веќе не поддржува Windows XP, што значи дека нема да добивате безбедносни ажурирања за оперативен систем за кој веќе се знаеше дека е небезбеден. Можеби нема да можете да извршувате некои од најновите апликации на тој систем.

Ако не сакате или не можете да ја ажурирате најновата верзија на Windows, единствената опција е да пробате нешто друго. Покрај скапите компјутери на Apple, единствената опција ви е Linux, модерен и високо безбеден оперативен систем. Покрај тоа, дури и ќе можете да добиете дистрибуција на Линукс - Zorin OS или Lubuntu, на пример - тоа тие изгледаат многу слично она на што веќе сте навикнати во Windows XP.

2. Не зависам од ниту една ексклузивна апликација за Виндоус

Постојат луѓе чија професија или хоби бараат апликации што се достапни само за Windows, или затоа што еквивалентите што постојат во Linux не се на висина на задачата или затоа што употребата на алтернатива едноставно не е опција. На пример, производителите на електронска музика кои користат апликации како што се FL Studio, Cubase или Ableton може да најдат некои алтернативи на Linux, но овие се потешки за употреба или не одговараат на утврдените преференции и работниот тек на пазарот. Користењето емулација или виртуелизација за извршување на овие програми може да биде опција, но тоа обично носи цена на некои компромиси, особено во перформансите.

Но, ако не ви требаат овие типови на апликации, тогаш практично нема никаква пречка да користите Linux. Буквално сè што правите во Виндоус може да се направи во Линукс и има многу достапни апликации.

3. Не користам „егзотичен“ хардвер кој поддржува само Виндоус.

Постојат некои хардверски компоненти и периферни уреди кои не се целосно компатибилни со Linux, како што се некои професионални аудио интерфејси. Најверојатно, целиот хардвер работи добро, иако Linux сè уште има проблеми со поддршката на некои периферни уреди (веб-камери, печатари и сл.) Денес. Како и да е, секогаш можете да проверите дали вашиот хардвер е целосно компатибилен.

4. Јас го користам мојот компјутер само за да се поврзам на Интернет

Ако го користите вашиот компјутер само за да се поврзете на Интернет, вашето ниво на зависност од Виндоус е многу помалку значајно. Сите главни веб-прелистувачи, освен Интернет експлорер, работат како привлечност на Linux, вклучувајќи Firefox, Chrome и Opera. Сите главни апликации за говорни повици и разговори се исто така достапни за Linux, како и клиентите на Skype и IM за разни мрежи за пораки. Постојат дури и специјализирани клиенти за Твитер кои се прилично убави.

5. Ја користам мојата конзола за игри или не сум болен гејмер

Игри на среќа порано беа една од слабите точки на Linux, но работите во овој поглед драматично се подобруваат. Не дека порано немаше квалитетни игри на Linux, но обично стануваше збор за abandonware или бесплатни игри од независни развивачи, а најпопуларните комерцијални наслови честопати не носеа поддршка за Linux.

Денес Steam е достапен на Linux и сè поголем број врвни игри се пренесуваат во нашиот омилен оперативен систем. Valve, компанијата која стои зад Steam и голем број на тие популарни наслови (како Half Life, Portal, Team Fortress, DOTA и други), всушност, верува дека Linux е иднината на видео игрите. Дури се продава и Steambox, конзола базирана на Linux.

Сепак, сè уште е многу можно некои од вашите омилени игри да не се достапни, и ако сте хардкор гејмер, ова може да биде проблем. Тука постои и можност за употреба Вино, емулатори или виртуелни машини, но веројатно е дека искуството не е без проблеми или перформанси значително пониски од оние искусни во Виндоус.

Од друга страна, ако користите само конзоли за игри - како што се PlayStation или Xbox - за да ги извршувате вашите омилени игри, тогаш Linux сè уште не е рај на видео игрите не е проблем.

6. Уморен сум од вируси, рекламен софтвер, шпионски софтвер и малициозен софтвер воопшто

Повеќето, ако не и сите, софтвери за Windows се преземаат од веб-страницата на производителот на софтвер или од посебна страница за преземање софтвер, како што се Softpedia или Download.com. Добро познат факт е дека овие честопати се обидуваат да инсталираат дополнителен софтвер што веројатно не ви е потребен, што менува некои од вашите системски поставки и работи во позадина, трошејќи вредни ресурси. Некои дури продолжуваат да покажуваат досадни реклами или да испраќаат информации за вашите навики.

Не ретко тоа го прават без наша согласност и не е невообичаено полето за избор да ги инсталира овие типови на дополнителни програми стандардно да бидат претходно избрани и да бидат претставени на начин што е многу лесно да се игнорира. Тоа е ако инвеститорот бил „искрен“ доволно за да стави прво изборно поле.

Овој механичар скоро никогаш не се појавува на Linux. Всушност, велам „скоро“ само за да се покријам за исклучителни случаи за кои не сум запознат. Всушност, никогаш не видов нешто слично на Линукс. Поголемиот дел од софтверот што е инсталиран на Linux доаѓа од централно складиште управувано од истата компанија / заедница што стои зад вас Дистрибуција на Linux. Целиот софтвер е спакуван и одржуван од нив. На овој начин, ќе ги преземете и инсталирате програмите од еден вид централизирана библиотека, слично на продавниците за апликации Android (Google Play) или Apple (Mac App Store).

7. Сакам нешто поразлично. Се изморив од бубачка

Виндоус направи многу промени во последните верзии. На пример, изгледот значително се смени помеѓу Windows XP и Windows 7, па дури и подраматично меѓу Windows 7 и Windows 8. Како ова да не е доволно, може да се каже дека поголемиот дел од времето тие промени беа на полошо.

Виндоус 8 го отстрани почетното мени и го замени со модерен кориснички интерфејс на цел екран. Сепак, некои функции што значително ја подобруваат леснотијата и ефикасноста со кои ги користиме нашите компјутери сè уште недостасуваат во Виндоус (известувања, ефект на изложеност, виртуелни работни површини итн.). Значи, ако сте желни да пробате нешто поразлично, Линукс може да биде одговорот.

Уште повеќе, Linux нуди мноштво опции кога станува збор за начинот и изгледот на десктопот. Ако сакате кориснички интерфејс сличен на Windows XP, лесно е да стигнете таму. Од друга страна, ако претпочитате стил сличен на Mac, оваа опција е исто така достапна. Конечно, ако барате нешто сосема друго, можете да најдете илјадници варијанти во Linux.

8. Сакам да го прилагодувам мојот систем и / или сакам да научам како работи

Говорејќи за избор, во зависност од верзијата за Linux што ја избравтеВо Linux е можно да ја прилагодите работната површина по ваш вкус и да ја направите на неколку различни начини. Секоја дистрибуција на Linux овозможува различни нивоа на прилагодување. Ова, за разлика од она што се случува во Виндоус, каде што едноставна задача како промена на изгледот на работната површина може да стане кошмар.

Благодарение на активната и дарежлива заедница која стои зад секоја од дистрибуциите на Linux, ќе го сторите тоа знајте во длабочина како работи вашиот систем и да го „наместиме“ како што сакате. Можеби ќе можете да стекнете некои потенцијално вредни вештини ако сте одбрале кариера или работа поврзана со компјутерски науки.

9. Сакам да заштедам пари

Дистрибуциите на Linux се скоро сите бесплатни. Како ова да не е доволно, не само што не мора да плаќате ништо за да ги добиете, туку нивниот изворен код е достапен и нивните корисници можат слободно да ги копираат и дистрибуираат без да извршат какво било кривично дело. На пиратерија Виндоус практично не постои во светот на Линукс. Тоа е природата на лиценцирањето слободен софтвер со кои не се дистрибуираат само дистрибуциите на Linux, туку и голем дел од софтверот достапен во нивните соодветни складишта.

Ова може да заштеди пари затоа што, се разбира, повеќе не мора да купувате ажурирања на Windows за да работите легално на вашиот компјутер. Да не спомнувам дека буџетот се зголемува и се зголемува ако вашето семејство е големо.

Сепак, треба да се напомене дека и покрај тоа што е слободен софтвер - или можеби благодарение на тоа -, квалитетот на софтверот достапен за Linux е изненадувачки добар. Всушност, можеби веќе сте пробале некои камења на бесплатен софтвер како што се Chrome, Firefox, VLC и многу други.

Гледано во: Нуксифициран


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

99 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел dijo

  По читањето на статијата, станува јасно дека единственото нешто за што е добар Линукс е прелистување на Интернет. Најдете работа мрзлива.

  1.    елав dijo

   Следен ваков коментар и одите на списокот за модерирање. Јасно е дека никој нема да одговори на ваква порака што не придонесува апсолутно за ништо.

   1.    Хозе Родригез dijo

    Точно е дека коментарот не придонесува за ништо, но ми се чини дека овој напис е дизајниран да се размислува на таков начин. Ако ги прочитате точките, ќе сфатите:

    1. Не сакам да го надградувам Windows XP, користете Linux.
    2. Не зависам од никаква ексклузивна апликација за Виндоус, таа користи Линукс. Или значи, што ако зависи од, да речеме, Мајкрософт Ворд? Значи, миграцијата повеќе не е направена затоа што зависнам од програма според тој систем?
    3. Јас го користам мојот компјутер за да се поврзам на Интернет ... добро, оваа точка не заслужува многу објаснување.

    Мислам дека Линукс има многу повеќе да направи од наведените поенти. Кој и да доаѓа од Виндоус (како коментар) ќе се запраша дали тоа се причините (од мала тежина) да мигрира. Во основа се вели дека ако користите само Интернет, во Линукс има Firefox, Chrome. Опера!

    Написот е добар, но може да се позајми за тие детали.

  2.    Ramon dijo

   овој тип на луѓе кои користат прозорци и доаѓаат на блогови на / на Linux би морале да ја забранат својата IP доколку е можно.

   Ако има 100% од светската популација, 80% играат видео игри на компјутер, а преостанатите 20% ги прелистуваат или проверуваат своите е-пошта, зарем не треба тоа 20% да го прават истото како корисник на Linux?

  3.    Jeинк dijo

   елав, не грижи се, јасно ќе се забележи присуството на фрустриран корисник на Виндоус.
   И пред да се појават мислења за мојот коментар, мојот компјутер е двоен и дистрибуцијата што ја користам беше многу пофункционална од Виндоус

  4.    Сантијаго алесио dijo

   хаха би рекол дека е обратно, а прозорците тешко дека можете да го сторите тоа (затоа што треба да бидете многу внимателни да не ве фати вирус, шпионски софтвер, рекламен софтвер, итн.), исто така дека плаќате за нешто кога е нешто подобро или во секој случај хакирате и извршувате кривично дело кога имате подобри бесплатни работи

  5.    Sergio dijo

   Какво ливче тролајте го вашиот коментар. Корисно е за многу работи, не биди неук, ми се чини дека си fanубител на прозорци, не е се лошо, јас користам прозорци и за други проблеми но ми се чини дека фрлањето гомна за да можеш да ми продадеш нешто друго е срање. Што бараат тие? Работа? хахаха, но ако повеќето се експерти за програмирање на нешто што можеби немате доволно интелигенција. означувајќи го вашиот коментар

  6.    Sergio dijo

   @ Даниел Менуда пивце на Тролајте го вашиот коментар. Корисно е за многу работи, не биди неук, ми се чини дека си fanубител на прозорци, не е се лошо, јас користам прозорци и за други проблеми но ми се чини дека фрлање гомна за да можеш да ме продадеш нешто друго е срање. Што бараат тие? Работа? хахаха, но ако повеќето се експерти за програмирање на нешто што можеби немате доволно интелигенција. означувајќи го вашиот коментар

  7.    робета dijo

   @ Даниел, коментирај вака ... тие не придонесуваат ништо за слободен софтвер и ќе живеат вечно поробени под приватниот домен на прозорците што згора на тоа ... Windows 8.1 ги бара вашите лични податоци на вашата лична е-пошта и ги проверува да се види дали е вистина, ... односно апсолутен домен на мешање во приватноста или интимноста на нејзините корисници. Компјутери кои користеле Windows XP ... не се погодни за Windows 7 и уште полошо за чуда 8, ... затоа што? ... поради недостаток на хардвер (RAM меморија ... процесор ... графичка картичка ... итн.), ... поради недостаток на драјвери, и ако тие сè уште инсистираат на инсталирање на тие системи… .просто машината не дава повеќе и системот виси. Тестирав до центарот за пакети со windows 8.1. и не жалам што го фрлив речениот систем што го имав комплетен и сега сум задоволен со Linux Mint што машината цени и работи повеќе со стабилна безбедност без никој да им ги предаде записите или личните податоци на мрачните сили.

  8.    кик1н dijo

   Се разбира, linux има многу добри функции, како што е одличен на серверите, за програмирање. И сè уште можам да ти одговорам, Виндоус, тој се користи само за играње видео игри.

   Ве советувам да пробате Linux со Linux Mint.

  9.    SATAN dijo

   ГНУ / Линукс е многу повеќе од она што го зборуваш, лошо тажен игнорант и конформист како тебе, заклучен во светот на Winbugs, не го сфаќа тоа.

  10.    Марко dijo

   користејќи истражувач, вашиот коментар е роден мртов!

  11.    Хавиер М.Г. dijo

   Мајко Божја!!!
   Кои работи треба да се прочитаат: С ... феномен ова момче, хахаха

   Не мора да обрнувате внимание на Трол, но знаете дека ви велам: Оставете ги да подлегнуваат на јаремот на нивниот оперативен систем, јарем од кој се ослободив пред седум години и секој ден што го поминувам со мојот Xubuntu, толку повеќе ми е мило за денот кога го направив промена …… Вива Линукс !!!

   надвор од темата: Поздрав до Пабло затоа што од некои причини или други немав можност да го следам уште од деновите на usemoslinux .... Среќен сум со подобрувањето на блогот, што беше веќе десет точки пред и секако новиот дополнувања на персоналот на страницата.

   Tryе се обидеме редовно да читаме и да придонесеме до степенот на моето корисничко ниво.

   Ви благодариме што ни го понудивте тимот на оваа страница …… .. 😉

   Јави

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Благодарам Јави!
    Ти праќам прегратка! Павле.

  12.    Ауберто монтоја dijo

   Целосно се согласувам, тоа е да губам време бев корисник на Ubuntu и навистина служи само за навигација во безбеден режим ...

  13.    нејсонв dijo

   Па не, па дури и да беше на долг рок, во денешно време секој оперативен систем со прелистувач покрива 99% од потребите на мнозинството. На тоа се додава лесната инсталација, отсуството на вируси и не мора да се грижите за хакирање на што било.
   Не знам ни зошто не ни пишуваш од Линукс

 2.   Даниел dijo

  Сè уште нема одговор ... добро тогаш имам право. Збогум и исклучи го компјутерот и земи девојка.

  1.    Јоакоеј dijo

   Вие користите интернет истражувач ... фучи

   1.    Кристијан dijo

    Мислам дека треба да поминете низ прозорци и да видите дека iexplore еволуираше доволно за да биде добра алтернатива

    pd: во метро режим на површината iexplore е навистина кул cool

   2.    Јоакоеј dijo

    Да, го пробав, еволуираше, но сè уште е глупост во споредба, кога истражувачот ineternet отиде, другите истражувачи одеа и се враќаа 40 пати, и секогаш ќе биде така, затоа што иновациите не се дел од тој истражувач, што секогаш е позади. Единственото нешто што мислев дека е добро е да можам да ги закачам веб-страниците на лентата со Виндоус, но ниту тоа не е толку корисно. Исто така, видете колку време требаше да се вклучи опцијата за синхронизација на обележувачи. Од друга страна, верзијата 11 излезе минатата година и тие сè уште ја немаат ажурирано, наместо другите, објавуваат неколку ажурирања годишно.
    За мене нема ништо како добар Firefox, најдобриот прелистувач на мрежата.

   3.    елиотим3000 dijo

    @Christian:

    IE многу се подобри, но за жал дава предности на инструкциите .NET во однос на HTML5 стандардите, и згора на тоа, при прелистување во FB, скитникот се урива.

  2.    Ersonерсон dijo

   @ Даниел:
   Да глупави зборови, глуви уши.
   Користам GNU / Linux повеќе од 3 години и заборавив на Виндоус.
   Јас го користам Kubuntu 14.04 (64) за колеџ, работа, забава, игри, итн.
   Кога добро познавате оперативен систем и го споредувате со друг што бил користен, разликите се гледаат и тоа не дава овластување да се навредува, напротив, тоа ве учи да гледате, разбирате, соработувате и критикувате само кога знаете како да го подобрите она што критика, односно презентирање решенија.
   Волшебна прегратка

  3.    Рубен Котера dijo

   Goingе ти одговорам на единствениот можен начин: хахахахахајајајаџајајајајајајајајајајаја.

   Ако барате проблеми, одете тролајќи на друго место. Овие луѓе завршуваат одлична работа, и јас знам што е да се работи добра статија за вас за да дојде некој како вас, без никакво почитување на работата на другите да ја вознемирува. Ве молам, бидете, пред сè, ЛИЦЕ!

   На одговорните за страницата: Честитки! Сакам да се спротивставам на лошата карма на оваа личност, така што ќе бидете охрабрени да пишувате сè повеќе и повеќе. Ç Го сакам блогот и учам многу од тебе.

  4.    Дајара dijo

   Потребна ви е девојка, дојдовте тука само за да се откажете од газот.

  5.    Хавиер М.Г. dijo

   На момчето му станува здодевно и наместо да ги исчисти бројните остатоци од неговиот систем и да ги отстрани бесконечностите бубачки кои се прикрадоа на задната врата, тој се посветува на нас да нè насмее со својот саркастичен хумор ... доста детал, малку хумор секогаш доаѓа добро

   Како трол, вие сте феномен дете ... браво!

   (I.e.

  6.    нејсонв dijo

   немаш девојка. Да го имавте, немаше да го трошите времето правејќи трол

 3.   ОтакуЛоган dijo

  Seeе видиме што ќе се случи со точка 6, можеби е клучот на домашно ниво. Бидејќи уживам во старите видео игри и снимање емулатори, немам проблеми, но за другите луѓе тоа е нешто поважно од другите ексклузивни апликации за Виндоус, бидејќи за Фотошоп, Офис и други постојат алтернативи ако не е потребна професионална употреба. Не е дека видео-игрите на GNU / Linux се лоши, но сепак се навистина големи.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Тоа се менува, малку по малку ... благодарение на Steam.

 4.   Црно лито dijo

  „... и земи девојка“. хахахахахахаха

  Јас лично користам Линукс околу 12 години (мора да ја направам сметката правилно). И никогаш не го поминав нивото на обичен корисник.
  Она што ме натера да го инсталирам беше заради тоа недефинирано нешто што едниот е половина или скоро сопственик на нешто што го стекнал. Тој што изнајмува куќа и живее во тоа одбројување од потпишувањето на договорот, мора да разбере што сакам да кажам.
  Во тоа време, одбив да го инсталирам и да се поврзам на Интернет; но штом се одвиваше нешто, знаев дека машината е веќе сто проценти моја; Ова чувство е многу поволно во капиталистичките средини.
  И кога машината ќе се подигне, јас ја имам таа сигурност дека сум на работ на трговски тестаменти или деловно вртоглавица.
  Се разбира, изгубив дел од пријатели кои ми даваа клучеви и други добрите.

  1.    Azureus dijo

   Не е да звучи блеф, но јас познавам линукс-гикови кои се женкари, curубопитно е што дури и познавањето на Линукс може да се искористи во предност да флертуваат со жени кои сакаат интелектуални типови или гикови.
   П.С. офтопик: Гледам многу луѓе со W7 / 8 на овој пост (во мојот случај за емулирање на Soul Reaver на psx, ми здосади да сакам да ја конфигурирам контролата во Arch: v)

 5.   Јоакоеј dijo

  Лошата работа кај игрите е што повеќето од нив не се бесплатни, дури и ако ги водите на Gnu / linux.
  Покрај тоа, во денешно време малку луѓе плаќаат за игри, ако во Виндоус кршењето им е глупост, од друга страна, оние неколку што ги има во Гну / линукс треба да ги платите за нив, што барем јас нема да ги правам.
  Можеби не сум гејмер, затоа Linux е во ред за тоа што го користам.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Јас ти кажувам, PlayOnLinux (Вино) е феномен за голем број игри со Виндоус, вклучувајќи ги и многу од најмодерните.

   1.    Јоакоеј dijo

    Да може да биде, но јас претпочитам да имам Windows во двојно подигнување со Linux и тоа е тоа.

  2.    mmm dijo

   Сеп, јас истото, се навикнав на прозорците никогаш да не плаќам ништо ... главно игри, а ако имам прозорци тоа е да играм без да се облекувам. Иако неодамна размислував за можеби, „плати“ нешто ... хахаха, но сериозно, дури и некои програми, бах, плати или донирај пари, бидејќи некои работи се многу добри, а гледањето на работата на луѓето ве тера да сакате да ги подобрите нивната работа (нешто што тешко се случува со супер мега продукција на микрософт сите затворени). Единственото нешто што е во долари, овде во Аргентина, поради „економските ужаси“ никогаш не сте целосно сигурни колку плаќате или донирате ...
   Да не беа „бесплатните“ игри, немаше да имам прозорци.
   Од друга страна, мразам кога во Linux имам проблеми со зависност ... тоа е да се каже, недостасува и не го решавам со брзо пребарување во гугл ... но еј, јас би бил корисник кој е повеќе десктоп компјутер ... прелистувач, процесор за текст, програма за филмови и музика, peerflix, мултимедијален сервер… и. niente piú, со linux сум како удар со тоа.
   Поздрав и благодарност за статијата.

  3.    Инферат Владимирвр Врас dijo

   Јас сум со «joakoej», ако треба да плаќам игри, тоа ќе биде купување на конзолата што ја имам дома (xbox). Што се однесува до компјутерот, секој дома (особено мојата мала ќерка), со она што доаѓа во софтверскиот центар (Убунту 14.04), е доволно за неа. Неговите омилени: супертекс картинг, фрогато, опренарна, супертекс, итн ...

   1.    Azureus dijo

    Дали вашата ќерка игра отворена арена? Д:
    Или станува гејмер, или станува голема XD linuxra (или и двете).

 6.   Ramon dijo

  Не знам што друго недостасува ако маркетингот или невроните во прозорците сакаат гну / линукс и мак?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Маркетингот недостасува, ве уверувам ...
   Но, повеќе од тоа, повеќе компјутери со Linux стандардно треба да бидат продадени. И со лесни за употреба дистрибуции.

  2.    Кристијан dijo

   Недостига вистинска канцеларија, се додека не се претпоставува дека слободните канцеларии и „стандардите“ за odf не се де факто стандарди, многумина од нас нема да се преселат, бидејќи канцеларијата е без споредба и второ, затоа што документите што веќе ги генерираме, тие се деконфигурираат кога се увезуваат во алтернативна алатка ... „стандардите“ затворени во четири wallsида не се многу важни, за корисникот што не е многу важно, тие само сакаат тој да работи

   1.    елиотим3000 dijo

    Во Европа ОДФ стана револуција што дури ја проколна канцеларијата на ВПС, што во Латинска Америка нема да се случи.

    Иако OOXML на Мајкрософт (што го користат новите верзии на Office) е стандард кој претрпува најголема корупција од претходниот стандард на Office и ODF заедно, тој сепак се користи благодарение на притисокот од Мајкрософт. Досега, Кингсофт најдобро ја оптимизираше WPS Office за уредување на вакви канцелариски датотеки без корупција.

 7.   Набеирус Андрез Пења dijo

  Јас сум корисник

 8.   Набериус Андрез Пења dijo

  Здраво, јас сум 97% корисник на Linux, мојот десктоп компјутер и мојот лаптоп се 100% Linux Debian, но за мојата работа користам windos 98 if 98,

  1.    елиотим3000 dijo

   Јас користам Виндоус 98 во виртуелна машина за работа со Visual Studio 6.0, а со тоа избегнувам проблеми при работа со Виндоус Виста / 7/8.

 9.   нифосио dijo

  Виндоус не е ѓавол, тој е само уште еден ОС. Ако ти е убаво, ако не користиш нешто друго.
  Да се ​​каже дека го имате голем и дека другиот го има мал, воопшто не помага. Но, кога причините што ги наведувате се полувистинити.

 10.   Јомес dijo

  Како прво, две појаснувања. Прво: Ова го пишувам од Виндоус затоа што тоа е компјутерот на кој работам. 1-ри: Извинете за глаголството; понекогаш не можам да помогнам ... ó_ò

  Се согласувам со општата содржина на објавата, но сакам да разјаснам неколку точки. Не за критикување или за правење интересна, туку само за чиста забава ... и ако служи за подобрување на објавата, толку подобро. = Д

  - Ако некој што доаѓа од Виндоус ќе зборува за Вино, јас секогаш препорачувам да го спомнувам (дури и минливо) предниот дел на PlayOnLinux: конфигурирањето на Виното директно може да биде доста тешко за обичен корисник; PlayOnLinux, без магично решавање на сите проблеми, во голема мера ја олеснува оваа задача.

  - Моето искуство ми кажува дека не е „егзотичниот“ хардвер што предизвикува проблеми во Линукс, туку специфични производи (лаптоп чипсети, некои WiFi модули, итн.) Или цели палети на производи од специфични компании (на пример, малку стара ATI / AMD графика: бесплатниот двигател нема одредени важни функции, сегашниот комерцијален веќе не ги поддржува и старите верзии не работат во современи дистрибуции). Сепак, професионалните и малку познати печатачи обично работат прв пат, чудните гаџети за USB се препознаваат без проблем или има бесплатен двигател на Интернет, тачпади кои во Виндоус и со официјалниот драјвер не прифаќаат мулти-допир да се претконфигурираат во Линукс да скрола со два прста ...
  И сето тоа го видов со овие мали очи! Уште повеќе, ги видов повеќето од овие случаи на мојот сопствен компјутер!

  - Пареата е репер во однос на игрите на Линукс, но во никој случај не е единствениот важен извор. Вреди да се спомене дека во Humble Bundle тие исто така имаат добар избор на мајчин наслови на Linux (и, покрај тоа, без потреба да имаат никакви клиентски програми во позадина и без DRM во многу случаи). Неодамна, GOG исто така нуди наслови за Linux, дури и самата компанија е одговорна за пренесување на некои самостојно (и исто така без DRM или клиент во позадина).

  - "Ова, за разлика од она што се случува во Виндоус, каде задача едноставна како промена на изгледот на работната површина може да стане ноќна мора." Не се согласувам.
  Опциите за прилагодување за работната површина на Windows, токму затоа што се многу малку, се многу лесни за употреба. Користењето решенија од трети страни (на пр .: Dexpot, Classic Shell, Desktop Info…) бара малку повеќе искуство, но тие исто така се лесни за инсталирање и конфигурирање.
  Десктоп опкружувањата во Linux нудат многу поголемо прилагодување, но ова е честопати некако криптично, во зависност од менување на конфигурациските датотеки рачно, или бара многу покомплексно скриптирање отколку што просечниот корисник може да претпостави. Покрај тоа, големиот број на алтернативни околини за работна површина може да заплаши многу корисници ... и тоа да не ги спомнувам некомпатибилностите, тешките инсталации (тие не се вообичаени, но има и такви), проблеми со зависност, итн ...

  Во друга насока, јас сум изненаден што Виндоус 7 и 8 се повикуваат неколку пати, но Виста не се споменува во кое било време, како директен наследник на XP. Всушност, за да надградите од XP на 7 без повторно инсталирање, прво мора да направите привремена надградба на Виста.
  Претпоставувам дека има многу врска со слабото прифаќање на производот од јавноста, поради големите проблеми што ги имаше при неговото (избрзано) лансирање, но тоа не значи дека тој постои или оправдува дека се игнорира; накратко, и Windows 7 и 8 сè уште го имаат јадрото на Виста со одредени подобрувања.

  Како конструктивна критика кон авторот, би му препорачал да не се обидува да користи локализам во неговото пишување, особено во одредени глаголски конјугации („... се плашите дека ...“, „ако барате нешто“, "Можеш да најдеш"). Во вашиот регион можеби е вообичаен начин на зборување, но ако сакате да пишувате за поширока публика, подобро е да ги избегнувате овие изрази што можат да предизвикаат непријатност кај читателот, кој споделувајќи јазик, доаѓа од друг дел од свет.
  Јас самиот сум Андалузија и во мојот секојдневен живот зборувам со многу изразен акцент и користам разговорни изрази кои се малку помалку од несфатливи дури и за другите Шпанци. Меѓутоа, кога зборувам со луѓе од други региони или кога пишувам (дури и ако тоа е за мене), се обидувам да користам неутрален шпански јазик како што ми дозволува моето знаење.

  ПС: Се надевам дека никој не е навреден или скандализиран од овие коментари. Не ми е намера да вознемирувам некого, ниту да иницирам „пламен“ * или нешто слично. Само сакав да ја искористам одличната можност што ја нуди Интернетот да изразам мислења и можеби да започнам интересна дискусија.

  * Дали некој знае израз на шпански еквивалент на ова? „Навреденост“ ми паѓа на памет, но не знам дали надвор од Шпанија е обичен збор.

  1.    елав dijo

   Вашиот коментар е многу успешен ... за зборот „гнев“, бидејќи повеќе би сакал да биде „војна“ во овој случај или едноставно „дискусија“, она што се случува е тоа „дискусија заглавена“, затоа што некои сакаат да бидат во право други.

  2.    Жоакин dijo

   Здраво Јомес. Се согласувам со критиката за начинот на пишување, но исто така мора да имаме предвид дека секој писател има свој начин на изразување и со текот на времето, кога читаме статија, можеме да знаеме кој го напишал скоро со погодување.

   Јас разбирам што зборувате затоа што и во Шпанија и во Латинска Америка користиме различни регионални изрази кои можеби не се разбрани или погрешно протолкувани. Јас сум од Аргентина и зборуваме доста поинаку од шпанскиот, но секогаш кога пишувам, се обидувам да користам неутрален јазик со изрази познати на сите.

  3.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Јомес! Одличен коментар. Воопшто не сум навреден, напротив, ви благодарам што застанавте и пишувавте. Всушност, мислам дека некогаш треба да се охрабрите да напишете пост.

   Во врска со она што го зборувате за Linux, јас целосно се согласувам, од крај до крај. Во врска со „регионализмите“, пред сè, разјаснете дека voseo-то што се користи во Аргентина и во други земји не е колоквијален начин на зборување, туку едноставно начинот на кој зборуваме. Како што во Шпанија велат „бевте“, ние велиме „бевте“. Искрено, нема да го променам начинот на кој пишувам затоа што не гледам луѓе како тебе да пишуваат исто нешто на блогови што користат шпански „регионализам“, да те злоупотребуваат и многу зборови да завршуваат со теис, оис и не Знам уште многу работи.

   Како заклучок, пишувањето на поинаков начин, за мене, во одреден момент е откажување од тоа што сум, од мојот сопствен идентитет. Јас пишувам како што е напишано во мојата земја. I'mал ми е ако има луѓе на кои им е тешко да го следат читањето, на ист начин како што е тешко за мене и воопшто за Латиноамериканците да го разбереме шпанскиот јазик во Шпанија.

   Ти праќам прегратка,
   Павле.

   1.    Јомес dijo

    Како прво, ги повлеков критиките во друг коментар. Втора мисла, не требаше да го напишам тоа на прво место.

    За пишувањето објава, веќе го правам! Учествувам и модерирам на форум за PSP со години, пишувам упатства и слично. Имам и мал блог за Линукс во кој одвреме-навреме го објавувам своето глаголство, иако тоа е многу личен проект и го посетуваат само четири мачки.
    Во секој случај, благодарам! Коментарот ме натера да имам лош ден. 😀

  4.    Јоакоеј dijo

   Да, за мене ова што го зборуваш е исто така многу добро, освен она што го рече за начинот на кој се изразуваш.
   Она што мислам е дека „ти“ не е регионален израз, барем не целосно, не е како да започнав да кажувам „кретен“, „чабон“, „јута“ итн во објавите.
   Вос плус завршницата -ás -iste -ís, итн е глаголска форма, за која дури не сум сигурен дека е формирана во Аргентина, иако се чини дека е единствената земја каде што се користи.
   И, може да му кажете на еден Аргентинец да не каже ниту еден од неговите изрази, споменати погоре, но нема да го убедите да престане да го користи восо, затоа што за Аргентинец да се користи „ти“ е скоро смешно, бидејќи не е погрешно е да се користи vos, тоа не е разговорен израз, целосно е валидно да се користи во какви било околности и дел од шпанскиот јазик.
   Не знам дали се објаснувам.

  5.    Јомес dijo

   Па, се чини дека прашањето за јазикот привлече повеќе внимание од која било од техничките нијанси. Претпоставувам дека требаше да го очекувам тоа.
   Би сакал да појаснам дека написот не изгледаше тежок за читање од таа причина, само ми е малку чуден начинот на зборување. Всушност, ми се чини дека е многу добро напишано (инаку не би го прочитал).
   Читајќи ги коментарите, ги преиспитав. Јас разбирам дека користењето друг начин на зборување (или пишување) ќе го направи авторот понепријатно да пишува отколку што може да биде за мене да читам додека тој пишува, па затоа ја повлекувам таа критика.

   Драго ми е што дискусијата беше срдечна и конструктивна. Тоа кажува многу за читателите на оваа страница! = Д

  6.    елиотим3000 dijo

   Имам само две работи да кажам за вашиот коментар:

   1.- Добро речено. Многу добро разјаснето за искуството со ГНУ / Линукс, иако за дистрибуциите на КИСС тие се оние кои обично предизвикуваат проблеми во многу, многу специфични случаи.

   2.- На пламен: најблискиот термин до речениот англицизам: Тепачка.

   1.    Јомес dijo

    Па да, мислам дека тоа е збор со поблиско значење. Не размислував за тоа. XD
    Ви благодариме!

 11.   патодкс dijo

  Добра статија, тоа е како најтежок кога одлучувате да го смените оперативниот систем. Она што сакам да го кажам и покрај тоа што е повеќе од познато, е дека Libre Office го има клучот за успехот на Linux, јас го велам тоа за 6 месеци, многу луѓе ме прашаа за Linux и типичното прашање, дали можам да користам Office. ??? и кога прашуваат за игри, двојното подигање не е нешто што им предизвикува антитела, напротив, дури им е интересно.
  Огромното мнозинство од нив се соученици на колеџ кои сакаат да имаат нешто ново и исто така затоа што слушнале нешто таму наречено „Убунту“.
  Поздрав.

 12.   Себах dijo

  Имам Linux случајно, но не се враќам на прозорците. Со прозорците секогаш имате проблем, ажурирање што треба да го платите или немате клучеви, вирус, ве тераат да одите од еден на друг ... принудени сте да одите кај техничар . И не го користам само за прелистување, туку го користам и за истражување. Проблемот што го најдов е при испраќање датотеки (word, ppoint, exel) дека кога ќе се отворат во други прозорци (2003, xp, седум, 2010 ...) тие никогаш не остануваат како што ги остава ...

 13.   Темно виолетова dijo

  Хром бесплатен софтвер?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Па, не беше точно ... Хром (на кој се базира Хром) е ...

  2.    елиотим3000 dijo

   Секако, ако тоа е вилушката Chromium (и главниот родителски проект на Google Chrome).

   Во моментов го користам (верувале или не).

 14.   мечка dijo

  Хахаха, добра „дебата“ што ја вооружија оние што користат прозорци, накратко тоа е прашање на вкус.

 15.   Sergio dijo

  Здраво затоа што мојот коментар не се појавува, јас сум добри луѓе, никогаш не правам зло на никого сега кога направив да го заслужам ова ... О_О Не разбирам што се случи добро, не е важно или дали ќе плачев хахаха, навистина не знам што се случи те сакав од linux

  1.    Sergio dijo

   Добро, очигледно, коментарот трае некое време за да се појави, јас сум малку вознемирен, не е моја вина ПАЗ

 16.   mmm dijo

  Генијален

 17.   gonzalezmd (# Bik'it Bolom #) dijo

  Добра статија, ќе ги користам аргументите и придонесите за да продолжам да убедувам повеќе корисници. На здравје

 18.   Гримтотем dijo

  За гејмерите, LInux НЕ е опција, иако Steam се бори да направи компатибилни многу игри, а самата индустрија не ги следи, а ВИНО или слично едноставно не е решение затоа што треба да додадете слој за емулација и со тоа да го деградирате крајното искуство.

  Многу игри имаат многу проблеми во Виното, а има и такви кои едноставно не работат.

  Виндоус е одличен оперативен систем, избегнува многу проблеми за просечен корисник (90% од корисниците), дозволува стандардизирана интеграција на работата и е основа за многу работни алатки (не само за автоматизација на канцеларијата, туку и за дизајн, програмирање и контрола), мислам дека дека една статија како оваа наместо да помогне да се дефинираат предностите на Linux, го деградира и додава на вечната борба на децата на татко ми ја победува твојата.

  Линукс може да има многу работи, употреби, комунални услуги, предни краеви, но сè додека неговите корисници продолжуваат да го ставаат под сенката на прозорците кога прават едноставни споредби, тогаш луѓето нема да можат да ги разберат опциите што ги имаат.

  Иронично, најголемиот непријател на Линукс денес е Андроид, кој дури и врз основа на неговото јадро, успеа да даде насока да масови многу општи и специфични карактеристики, како што се центар за забава, канцеларија за автоматизација итн.

  1.    елиотим3000 dijo

   На ниво на развивач, Linux е поекономична и разноврсна платформа за вградување во аркадни машини. Забележителен случај е Андамиро, кој користи Степманија за моторот на главната игра за американската верзија на симулаторот за танцување Pump It Up.

 19.   Мартин dijo

  Интересна статија, gnu / linux е многу добар во смисла на стабилност и има интересна ниша. Општо, тоа може да биде заменето, освен во специфични случаи како што се игри.
  Кога ќе може да се играат и „слободни“, да не кажам трикови, тоа ќе биде завршено

 20.   Тинчо dijo

  Многу добра статија, ги користам двата система, но 99.9% сум на Linux,
  ах, не заборавајте да не го нахраните неуспешниот трол горе, изгледа како изгубен кожурец на мрежата

 21.   Јован dijo

  Кој е најдобриот оперативен систем на Linux?

  1.    Јоакоеј dijo

   оној што ти се допаѓа најмногу

  2.    Horacio dijo

   Хуан, мислам дека сите оперативни системи GNU / Linux се многу добри, само што има некои за „почетници“ и други за кои се потребни повеќе компјутерски вештини. Мислам дека Debian, Linux Mint, Ubuntu или openSUSE се лесни за инсталирање и употреба на оперативни системи.

 22.   Оскар Мурсија dijo

  Недостасуваше важна причина, веројатно поврзана со причината # 8 од статијата: Linux е веројатно најдобриот и најшироко користен оперативен систем за развој и програмирање. Во врска со бесплатните хардверски предлози како што се Raspberry Pi, Arduino, Beaglebone и слично, светот на Linux е далеку пред Windows и Mac во однос на развојот и програмирањето. Со Linux, односот корисник-компјутер го надминува едноставниот однос на вообичаена потрошувачка, проширувајќи се на односот на постојано знаење и учење. Тоа е одличен оперативен систем.

  1.    Тина Толедо dijo

   Arscar Murcia dixit: »Со Linux, односот корисник-компјутер го надминува едноставниот однос на вообичаена потрошувачка, проширувајќи се на врска со постојано знаење и учење. Тоа е одличен оперативен систем “.
   Ова е вистина и знам. Денес купив пет печатачи HP LaserJet Professional P1102W ... за што да пишувам дома. Поврзав двајца од нив на два iMac и тоа беше само „приклучок“; Поврзав уште две до две работни станици со Windows 8.1 и исто така беше „plug'n'play" ... поврзете една на друга работна станица со Windows 8.1 и Linux Mint Qiana и добро ... со Windows «plug'n'play» ; Во Linux Mint инсталирав драјвер, тој го препозна печатачот ... но не се печати. Истражувајќи, открив дека овој двигател не работи со верзијата на Linux Mint што ја инсталирав, затоа морав да пребарувам на Интернет каде да го преземам соодветниот двигател, и еднаш со инсталатерот на возачот на мојот хард диск, да го инсталирам! ... Ах ... но почекај! Терминалот ми испраќа порака: треба да инсталирате зависности што недостасуваат ...! Па, ги инсталирав зависностите и… ох не… сега излезе дека има некаква некомпатибилност со инсталираниот двигател затоа што е постара верзија… порака во терминалот ме прашува што сакам да направам:
   a.-Деинсталирајте го стариот двигател и инсталирајте ја новата верзија.
   б.-Напиши го.
   в.-прекинете ја инсталацијата.

   Која е разликата ?! Да ја деинсталираме старата верзија и да ја инсталираме новата! 45 минути подоцна инсталацијата е завршена… и сега треба да го рестартирате системот за возачот да го „открие“ печатачот. Linux Mint веќе се рестартираше сега мора да го конфигурирате печатачот.

   Вкупно ми требаше од 90 до 100 минути целиот процес; од откривање на проблемот, до барање на вистинскиот инсталерот за верзијата на Linux Mint што ја користев, до можноста за печатење тест. Ако некој ми каже дека научив нешто денес, ќе му кажам ... ќе го испратам. Искрено е стресно. За мене, тоа е стресно ... Која е вината не кај GNU / Linux, туку кај производителите на HP кои не ги обезбедуваат двигателите за овие дистрибуции? Што ми е гајле за тоа?! Во практична смисла за мене нема никаква разлика: со едното беше многу едноставно, а со другото не беше.

   Дали ова искуство го претвора мојот Linux Mint во лошо дистрибуција? НЕ! Ми се допаѓа, ќе продолжам да го користам и ќе продолжувам да го препорачувам, но не можам да ја продадам идејата дека дистрибуциите на GNU / Linux се полесни за употреба од MacOSX или Windows затоа што не е точно.

   1.    елав dijo

    Тина, твојот пример е валиден, но мора да го земеш со зрно сол.

    Јас целосно разбирам за што зборувате, но ако Виндоус или Мек го откриле печатачот во тоа време не е затоа што тие се одлични и едноставно лесни, туку затоа што HP им ги обезбедува потребните двигатели (со пари, договори, договори помеѓу нив) и затоа тие работат во исто време. прво Многу е направено од страна на развивачите на Linux кои успеваат да ги поддржат скоро сите видови хардвер со обратно инженерство.

    Не знам ниту која верзија на LinuxMint ја користите, но замислувам дека е нешто LTS или стабилно. Ако е така, нормално е дека некои возачи не работат правилно кога хардверот е многу понов. На крајот изгубивте 90 минути од вашето време (сè уште не разбирам зошто толку, можеби поради брзината на врската или нешто слично), но барем Linux Mint го откри печатачот и ви даде чекори за да го инсталирате правилно За што сте во право, тоа не е лош систем. 😉

    Со почит

   2.    Жоакин dijo

    Се согласувам со обете, во некои системи може да биде полесно од другите да се поврзат уредите, но мора да видиме што е причината.

    За среќа, никогаш немав проблеми со печатачот (мултифункционален hp) и GNU / Linux ми го препознава веднаш. И сега кога користам Linux Mint со KDE сфатив дека можам да пристапам до некои уреди што со Gnome или Xfce не можев, а во Windows ми требаат драјвери cd:

    -Kodak EasyShare Z8612IS дигитален фотоапарат -> пристап до картичката за преземање слики.
    -Cellular Nokia 5610 -> пристап до картичка за копирање датотеки и пристап до папки на самата опрема.
    -Ви-фи мрежна картичка (TPLink, не се сеќавам на моделот)
    -Камкордер Sony dcr-dvd308 -> пристап до ДВД и мемориска картичка.
    -Кинески мобилен телефон без марка -> користете предна или задна камера како веб-камера

    Но, исто така, во друго време не работеше за мене со други околности или околини.

   3.    елиотим3000 dijo

    Тоа е разбирливо, бидејќи HP е болка во кабината не само на хардверско ниво (како што беше случај со оригиналните касети), туку и на ниво на софтвер. Затоа ги сакам Канон и Епсон затоа што имаат подобра компатибилност со ГНУ / Линукс и дека ГНУ / Линукс користи CUPS за препознавање на печатачи.

    И, ако тоа не беше доволно, тоа не е ништо. Поминав како 4 часа да го инсталирам возачот на Huawei E175 во Debian Jessie (во Визи, не ми создаде проблеми).

    Што се однесува до Windows и OSX, тие се исто толку ранливи. Во однос на GNU / Linux, го делам истото мислење како и со OpenBSD и GNU / Hurd: тие се доста транспарентни со корисникот и барем ја чувствувате човечката топлина кога се консултирате со форумите и страниците за поддршка посветени на соодветните дистрибуции.

   4.    Тина Толедо dijo

    @elav и @Joaquin, благодарам илјада за читањето на мојот коментар.

    @elav dixit: «… ако Виндоус или Мек го откриле печатачот во моментот тоа не е затоа што тие се одлични и едноставно лесни, туку затоа што HP им ги обезбедува потребните двигатели"
    @Tina Toledo dixit: «Која е вината на ГНУ / Линукс, но на производителите на HP кои не обезбедуваат двигатели за овие дистрибуции? Во практична смисла, за мене нема никаква разлика: со едното беше многу едноставно, а со другото не беше “.

    Елав, апсолутно си во право: за мене Linux Mint Qiana е, или повеќе, одличен од Windows 8.1 или MacOSX. Убеден сум во тоа. Но, оперативниот систем не е остров и не можеме, ниту треба да ја процениме неговата лесна употреба врз основа на тоа колку е лесно да се инсталира, прилагоди или дали треба да се грижите за црви, тројанци и вируси. Мислам дека целта на оперативниот систем не е да постои сама по себе, туку да биде алатка способна да задоволи одредени специфични потреби кои варираат во зависност од тоа за што ни треба. Ако забележите дека во моето олеснување од коментар-приговор не обвинувам никого, јас само покренувам еден факт: барем Linux Mint Qiana може да претстави проблеми што го отежнуваат користењето. Не го велам тоа затоа што некој ми кажа за тоа, но тоа е мое искуство како корисник: Имав сериозни проблеми со скршени зависности што ме принудуваат повторно да инсталирам сè, скенери невозможни за употреба, бидејќи нема возачи за нив и дури и лаптоп чиј wi -fi не работи со Mint - Дали се сеќавате дека пред скоро две години ви реков за тоа? -. Тоа се само неколку примери.

    Надвор од слободарската филозофија на GNU / Linux, сметам дека Linux Mint е одлична дистрибуција за сите оние кои сакаат да го напуштат Windows, но исто така верувам дека мора да бидеме искрени со оние на кои ќе им го претставиме GNU / Linux на ова свет.: Барем Linux Mint веројатно нема да ви ги предизвика истите проблеми како Виндоус, но ако се обидете да се најдете со проблеми што, некои, можат да бидат лесни или, други, комплицирани за решавање. Во таа смисла, мора да му оставите предупредување на тој нов корисник: ако не сте подготвени да го вложите вашето време во решавање на овие проблеми и многу брзо се фрустрирате, GNU / Linux не е за вас. И ова разгледување ја надминува познатата песна на „самоподобрување“ и „глупост“, едноставно, сите не ги имаме истите цели, интереси и приоритети во нашиот живот.

    Како што вели Хоакин:… во некои системи може да биде полесно од другите да се поврзат уредите, но мора да видиме што е причината. Но, надвор од разбирање и оправдување е фактот дека, од која било причина сакате и испраќате, минатата ноќ за мене беше многу тешко да се користи печатач на мојата сакана Linux Mint Qiana.

    pd Елав, преземањето и инсталацијата не ми одзедоа толку време. Поминав деведесет минути - или можеби малку повеќе - откривајќи го проблемот зошто не можам да печатам, пребарував и го наоѓав вистинскиот двигател - ова беше процес на обиди и грешки, бидејќи морав да преземам три различни верзии за да видам која работи - сè додека конечно можев да добијам доказен лист. Ако немав брза врска, целиот процес ќе ми траеше подолго.

   5.    елав dijo

    pd Елав, преземањето и инсталацијата не ми одзедоа толку време. Поминав деведесет минути - или можеби малку повеќе - откривајќи го проблемот зошто не можам да печатам, пребарував и го наоѓав вистинскиот двигател - ова беше процес на обиди и грешки, бидејќи морав да преземам три различни верзии за да видам која работи - сè додека конечно можев да добијам доказен лист. Ако немав брза врска, целиот процес ќе ми траеше подолго.

    Значи, ако научивте нешто

   6.    адот dijo

    И јас го имав истиот проблем и му дадов втора шанса на Линукс, но гледам дека секогаш се враќа да биде кршач на јајца.

   7.    елиотим3000 dijo

    @Tina_Toledo:

    Toе ти кажам да дојдеш во Debian, но сфаќам дека страдањето со Linux Mint е повеќе од доволно. Дебијан essеси е полна со нерешени мистерии како што е некомпатибилноста на Huawei E173 при регистрација за да го препознае како USB модем (нешто што во Дебијан Визи е веродостојна).

    Како и да е, има моменти во кои наидуваме Ориноко работи.

   8.    Тина Толедо dijo

    @ eliotime3000:

    Па, се чини дека Linux Mint си го трасира својот пат на Debian. Се надевам дека ќе престане да биде само проект и Linux Mint е вистинска дистрибуција базирана на Debian.

   9.    Гијокс dijo

    Штета за лошото искуство што го имавте со вашиот печатач, јас никогаш немав навистина проблем со печатарите. Имам 2 епсон и КС, секогаш ги поврзувам и ги детектирам без да инсталирам ништо. Уште полесно беше да ги користам во Linux, бидејќи не морав да инсталирам ништо (во Windows мора да ги инсталирам драјверите). Дури и морав да печатам од канцеларијата на Мајкрософт што работи на вино.

   10.    Тина Толедо dijo

    Здраво TheGuillox!
    Па, јас користам Linux Mint скоро шест години и веќе знам дека се случуваат такви работи. Всушност, овој проблем е исто како што вели Хоакин: секое дистрибуција и секоја работна околина обично имаат различни недостатоци, со некои одредени периферни уреди работат добро, а со други не. Но, мојата поента е дека не е многу коректно да се промовираат весело дистрибуции на GNU / Linux како да се работи за свет чудотворец кој ќе ги реши сите наши проблеми на речиси магичен начин. Мора да бидете искрени и да ги предупредите потенцијалните нови корисници дека сè уште ќе се соочат со проблеми и да им дадете индукција за да можат самите да бараат и да наоѓаат решенија.

    Користењето на Linux Mint толку многу години, без промена на дистрибуцијата, ме натера да го познавам доста добро и кога ќе му препорачам ставам голем акцент на проблемите што ми ги даде и како ги решив, препорачувам страници-блогови, форуми ... - каде новиот корисник може да биде советуван од експерти - јас не сум експерт - и, од искуство, забележав дека ова создава нови поверни корисници затоа што не создава лажно очекување. Искрено, претпочитам четири нови постојани корисници од таа од десет, конечно, останува само еден, бидејќи девет веќе трчаа безгрижно кога Linux Mint го претстави првиот проблем.

   11.    Жоакин dijo

    @Tina: Се согласувам дека мора да ја покажете добрата и лошата страна на сè кога препорачуваме дистрибуција, особено ако станува збор за корисник кој не знае GNU / Linux.

    Пред да го користам Нане, го пробав OpenSUSE и ми се допаѓаше начинот да инсталирам апликации од веб „со еден клик“ (за разлика од Ubuntu и Mint, кои треба да ги додадат репоата на списокот), но беше нешто поразлично во однос на неговиот поставување (знам повеќе за семејството Дебијан) и не можев да поправам аудио проблем (нема звук на јутјуб).

    Пробав нане затоа што има репутација на многу едноставна и е is но мора да земете предвид многу работи. На пример, во Нане wifi не работеше ако го користев истиот кернел како openSUSE (3.11…). Како и да е, работите се случуваат и јас немам знаење, време и трпеливост да го најдам тешкото решение, затоа користам постар, но функционален јадро (3.2 ...).

    Ја разбирам вашата грижа, понекогаш нема време да го надминете проблемот, но исто така не се жалам толку многу на некои тешкотии затоа што мислам дека благодарение на фактот дека станува збор за слободен софтвер, во одреден момент решението ќе дојде. Освен тоа, го избрав тој систем затоа што ми е удобен и со него можам да направам што сакам. Мене многу ме вознемирува и ме лути кога купувам уред кој има поддршка само за Виндоус и проблеми се појавуваат во самиот Виндоус, ми се чини неприфатливо.

 23.   Horacio dijo

  Од 2008 година го користам Убунту (т.е. од верзијата Харди Херон) како многу едноставен корисник: Користам пакет за канцеларии, слушам музика, гледам филмови, сурфам по мрежата, скенирам слики, уредувам музика и видеа; накратко, ништо пресилно.

  Мислам дека никогаш не би се вратил на Window $ заради стабилноста и безбедноста што ми ги дава GNU / Linux.

 24.   кик1н dijo

  Tssss, Како го сакам овој тип на објава.
  „Дами и господа, дојдете дојдете, дојдов да ве известам за нашиот спасител, Линукс.

  Момци, ако Linux е добар, но тоа не е за давање вакви „придонеси“: „Кажете„ да “на„ Линукс “,„ Не “на„ Виндоус “.

 25.   РафаЛиин dijo

  Евангелизмот на Линукс, денес, е наследен дефект отколку доблест.
  Пред неколку години, тоа го имаше своето значење кога работеше со списанија и тркалаше ЦД-а.
  Денес со сеприсутниот интернет, нема смисла да се скара луѓе. Оној што има немир дознава веднаш и оној кој нема немир, не е важно што ќе кажете. И, најверојатно, е да го трошите вашето време со објекти и други. И за 10 дена ќе ви каже дека се врати во прозорците. Покрај тоа што ве има како технолошки секретар.
  Најдобро е да не ги поддржувате прозорците. Во панк стил, со слабост што го дава само многу пати паноли. „Не знам, не користам прозорци“ и што користите вие? »Линукс, слободен софтвер што не го дава тој проблем, прогуглај го» и готово. Ако бубачката ве касне, таа ќе ја побара. И ако не, тој друг ви дава бесплатна поддршка за прозорците.

  Подобро е да направите туторство на NET и да го имате за секого, отколку да губите време со сосед кој нема интерес. Помалку евангелизирање и повеќе потомство.

 26.   винсук dijo

  искористете го фактот дека нането од Linux е задоволство, лесно (многу полесно од победа) и не предизвикува никакви проблеми, барем со мојот хардвер.

 27.   hnонфгс dijo

  „Сакам нешто поразлично. Се уморив од Winbug »

  Winbug, Window $, M $ Windows се зборови што треба да се користат како филтер за секоја сериозна статија ... сериозно ... Некој очекува објективен извештај откако ќе прочита нешто такво?

 28.   бети dijo

  здраво технолошки генијалци, сакам што прават.
  Пред извесно време, со помош на lovelock, успеав да инсталирам ubunto на компјутерот на мојот сопруг, но тоа функционираше само, трансакцијата со мојот сопруг да го користи неговиот компјутер, во исто време немаше трага од ubunto на компјутерот. сопствен скут-топ и би сакал да мигрирам во ubunto, ќе започнам да ги читам написите и ќе научам да ракувам со системот ubunto, јас сум сè уште нов човек.
  Ве поздравувам искрено.
  Бети

  1.    бети dijo

   тоа е фер и потребно.

 29.   Жоакин dijo

  Во врска со точка 7 «Сакам нешто поразлично. Ми здосади Winbug »Мислам дека пред да знам GNU / Linux, користев XP и пребарував на Интернет трикови за забрзување на системот и работите. Да бидам искрен, мислев (во апсолутно незнаење) дека Виндоус е дел од компјутерот и доаѓа со него.

  Многу пати ми се здосади, па дури и се ослободив од нејзината бавност и непознати грешки, но никогаш не ми падна на ум дека има и други оперативни системи и искрено верувам дека никој што не знае нешто за компјутерите и го користи својот компјутер само за Интернет и «не работи во Word ”, го знаете зборот“ оперативен систем ”.

  Мислам дека тоа е големиот проблем во сето ова, како може човек да избере ако знае само една опција?

 30.   Маси dijo

  Ги прочитав само првите пет коментари за да го сфатам апсурдното ривалство помеѓу некои корисници на прозорци. Ако сте на блог за Linux, што чекаат луѓето? Мразите постојат и мора да научите да живеете со нив.
  Јас имам 24 години, користам прозорци од 8 години. Единствената причина што никогаш не мигрирав на Linux е тоа што сум тврд гејмер, па дури ни тоа не е доволна причина да останам на Виндоус. Јас само сакам да го оставам моето гледиште во врска со миграцијата од прозорците кон Linux.
  Ако сте студент на системи / информатика / софтвер итн. Миграцијата кон Linux е неопходен услов, бидејќи збогатувањето во професијата нема мерлива вредност. Тоа укажува на предизвик и интерес за познавање на оперативниот систем на повеќе нивоа. Инсталирањето на нов софтвер може да биде сложено, па дури и пребарувањето алтернативи е многу забавно и предизвикувачко.
  Луѓе, Само кажете благодарам за објавите затоа што навистина можете да ја видите страста во вестите.

  Прегратки!

 31.   Владимир Паулино dijo

  Виндоус има вистински придобивки:

  1. Целиот хардвер што излегува на пазарот, вклучително и СИТЕ хардвер од најновата генерација во графика, звучни картички и повеќе уреди корисни во различни професии, доаѓаат за Windows… и (како додаток) Mac. Да се ​​биде неверојатно лесен за конфигурирање во Windows и давајќи ги сите свои перформанси (понекогаш) на таа платформа.

  2. Главните професионални програми и апликации што ги користат повеќето професионалци доаѓаат за Виндоус или имаат ефективни верзии за тој систем. Ова се програми што се користат толку многу што универзитетите учат како да ги користат.

  3. Виндоус е целосно ориентиран кон продуктивноста систем (Амин на игри). Корисникот на Виндоус, со исклучок на мало малцинство, не менува икони, скоро никогаш не менува теми на работната површина, не разубавува, генерално не ја менува Позадината, НЕГОВА РЕАЛНА ЗАДАЧА е да прави работни документи. Сите години кога го користев Win XP, никогаш не размислував да менувам икони, сепак направив многу документи на таа платформа.

  4. Оперативен систем е лесен за правење, рече извршен директор на Азиски Хавеи, тешко е, додаде тој, да се создаде ЕКОСИСТЕМ на апликации, а во светот на компјутерите екосистем на производители на хардвер кои ја поддржуваат таа платформа. Линукс, дури и денес, сериозно недостасува во тоа, и кој и да му се даде да го купи најновиот хардвер или доживува многу фрустрации, или на крајот станува Хакер на јадрото заради она што го учи да го започне последниот купен хардвер.

  5. Бројот на апликации за Виндоус преплавува, за практично каква било потреба има седум, единаесет, па дури и повеќе опции, помеѓу бесплатни и платени Апликации, многу од нив исклучителни. Во Linux, сепак, иако, како целина, има многу апликации, многу се многу неисправни или зелени и за многу специфични задачи за работа или рекреација, сметаме на прстите на раката апликациите што ги има и имаме прсти да ги поштедиме .

  6. Конечно, премногу работи што нормалниот корисник треба да ги направи во Виндоус се неверојатно лесни.

  Јас неодамна се определив за Виндоус 7, не заради што било од горенаведеното, туку затоа што ме разлути, гледајќи ја заедницата со шпанска Линукс, ме налути да го поминувам преостанатото време менувајќи икони, тестирајќи апликации, објавувајќи излез од најновата Прелистувач на Гугл, тестирање дистрибуции, тестирање околини за работна површина, преземање нови деривати на Убунту и во сето тоа нема никаква продуктивност, освен професионални страници Јас имам 42 години и нема да достигнам педесет години пред компјутер што бара икон пакет.

  Поради оваа причина, инсталирав Виндоус 7 и се грижам само за безбедноста, што е проблем во Виндоус, како во Андроид и неодамна во Мек, бидејќи секоја платформа што е масовно е интензивно нападната.

  Сè друго продолжува како порано: Хром како прелистувач. Тандерберд како клиент за пошта; досега Libre Office како процесор за текст, VLC како видео плеер и сега iTunes, Windows Media Center и бесконечен број апликации за репродукција на медиуми.

  Искрено, „секојдневниот живот“ што зборува за работите што ги спомнав: Икони, теми, работна околина, дистрибуции, добиени од Ubuntu, ажурирања на апликациите, не е она што го сакам за моето слободно време во она што останува.

  Во моментов можам да најдам само добар уредувач на видео, има многу, и да се концентрирам на читање, проучување и изработка на професионални документи, што е она што отсекогаш сум го правел. Сигурен сум дека во Виндоус 7 не треба ни да размислувам за теми, икони и слични работи. Тоа не треба да се разгледува таму, туку, во мојот случај, попродуктивни работи, бидејќи она што никогаш не можев да го постигнам во Linux е да бидам продуктивен како што бев кога користев Win XP, овој факт за мене е мистерија, но беше како тоа.

  Не се сомневам во инсталирањето на Ubuntu подоцна, сигурно, но како споредна работа, сега не сум на него, иако многу му благодарам на тој систем. Обезбедив блогови, ќе ја посетам заедницата Убунту, ќе споделам какви било новости, но до таму.

 32.   Франциско dijo

  Многу добра публикација, јас користам Линукс повеќе од година и пол, мора да разбереме дека е лесно за нас да го направиме тој трансфер од Виндоус на Линукс, затоа што ме смени, на почетокот беше curубопитност и ми се допадна сè повеќе и повеќе, сè додека не сакам да ги имам моите два стари компјутери со Linux и нула прозорци, откако поминав еден дистрибуција по друг, го најдов идеалниот за мене и тоа е фантастично и покрај толку многу митови за дистрибуција на тркалање, Арх е прекрасен, ме чинеше многу да го инсталирам и разберам, уживам во ова дистрибуција, што ако треба да бидеш скромен, со Linux никогаш не завршуваш со учење, мора да имаш многу трпеливост и упорност.

  Мои најдобри поздрави.

 33.   OSEОСЕ АНТОНИО ТОРРЕС ВИВАС dijo

  Прво на сите, дозволете ми да изразам искрена благодарност за сите дадени информации. Тогаш би сакал да ми кажете кој софтвер за Linux би можел да го имплементирам како мој оперативен систем, имајќи предвид дека имам лаптоп сони вајо, со процесор Intel core i5, со меморија од 4 GB, тврд диск од 500 GB, 2,53 Ghz. Ви благодарам.

  1.    Жозе dijo

   Здраво Хозе Антонио!

   Прво на сите да ви кажам дека ова е мое мислење.

   Ако немате многу знаење за Linux, препорачувам да започнете со Debian, без сомнение.

   Најтешкиот дел е изборот на околина за работна површина што ви одговара.
   Јас лично го користам Gnome и не го сменив за никој друг, во секој случај, во вашата ситуација би барал споредба помеѓу опкружувањата Gnome и KDE.

   Честитки!

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Здраво Хозе! Како прво, ви благодарам што го оставивте вашиот коментар.

    Мислам дека би било подобро ако го поставите ова прашање во нашата повикана услуга за прашања и одговори Прашајте FromLinux или на нашиот Форум за да може целата заедница да ви помогне со вашиот проблем.

    Прегратка, Пабло.

 34.   Пол Кел dijo

  Добро попладне, јас сум корисник кој користеше Windows со години, (започнав со Win98), јас, 2000, xp, vista, 7, 8, 8.1 надградба 1. и само неколку години користејќи Linux: slax, ubuntu, kubuntu, xubuntu, linux нане, кутре linux, итн итн.

  И можам да кажам дека првите верзии на linux што ги користев беа ѓубре, тие не работеа добро на мојот компјутер, немаа звук или видео. Главниот проблем беа возачите.

  Но, во моментов тие се многу подобрени. За жал, не можам да престанам да користам Виндоус. Јас моментално подигнувам ubuntu-Windows. Но, главно за канцеларијата, игрите, комуналните услуги и програмите што се наоѓаат во прозорците.

  И, каква iosубопитност, што најдобрите програми за Виндоус се бесплатни, дури и бесплатни, и дека тие работат само на Виндоус!

  За навигација, Linux е одличен, тој е многу стабилен, Linux е убав и бесплатен! Скоро нема вирус, нема антивирус, пософистициран, без толку многу ограничувања и пред се, пофлексибилен. Со оглед на тоа што Виндоус е многу одговорен. Дури и инсталатерот не ви дозволува да користите живи прозорци, а кога ќе се оштети, тоа е друг проблем.

  Но, еј, мора да ги користите двата система. Во мојот случај, јас користам Win8.1, кој во смисла на стабилност е подобрен, тој е поцврст и може да играте, и да користите аудио, мултимедија, видео, игри, графички дизајн и сл. Програми за конвертори. И кога е бесплатно, одете на груб и изберете Ubuntu 🙂 И пребарувајте, слушајте музика, гледајте нови програми итн.

  Како и да е, засега, користете ги двата система, во зависност од приликата.

  Честитки!

 35.   бети ...... евстаквија dijo

  многу јасно, повторно користете го описот.
  многу ти благодарам