Ардор 3, најдобрата бесплатна DAW до денес, достапен за преземање

Го чекавме со години, но тој конечно е тука. Ардор 3 Тоа е вистинско чудовиште што ќе ни овозможи да ги снимаме нашите музички проекти под ГНУ / Линукс со целата моќ на најдобрите мулти-траки.

Сега е достапен за преземање од официјалната веб-страница, бесплатно или со донации кои се движат од симболично евро до месечна претплата.


Како софтвер со повеќе траки, Ardor беше насочен кон дигитална обработка на аудио, оставајќи ги задачите на миди-секвентори на други програми како што се Rosegarden, Muse или слично. Најголемиот напредок во оваа промена на верзијата е вградување на сите можни можности за управување со MIDI, покрај обновениот интерфејс со некои релјефи што го олеснуваат разбирањето, особено во миксерот. Сè уште не е програма погодна за слаби срца, особено за целиот потенцијал што го има (скриен или не).

Од друга страна, по објавувањето на верзијата 3, Пол и компанијата одлучија верзиите A3 да бидат објавени побрзо, поправајќи грешки и додавајќи подобрувања постепено.

Можете да преземете верзии 2 и 3 за x32 или x64 системи од официјалната веб-страница. Откако ќе ја преземете, отпакувајте ја папката и стартувајте го инсталерот од терминалот како корисник:

$ ./instal.sh

На сличен начин, исто така обновената веб-страница на проектот обезбедува одличен прирачник (на англиски) што ве советувам да го прочитате за да го извлечете максимумот од Ардор. Сепак, наскоро ќе започнам серија упатства засновани на оваа програма, затоа продолжете да слушате. И за да го изгубите стравот, ви оставам видео од Ардор 2.8 што покажува дека не мора да биде тешко ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  да инсталирате во Ubuntu 13.04, само напишете терминал apt-get инсталирајте мерка и тоа е тоа.

 2.   Марко dijo

  Голем Гај! Сега ве следам на оваа страница. Јас ќе бидам внимателен кон вашите вредни објави.

 3.   Гаиус балтар dijo

  благодарам! ќе се обидеме да бидеме достојни! 😀

 4.   Dj Даниел dijo

  Поздрав, како да ја преземам бесплатната верзија? Ви благодарам

 5.   Гаиус балтар dijo

  Кликнете на „бесплатната верзија“ и потоа tell кажувате дека не можете да платите ништо. Или додајте ги складиштата KXStudio. 😉

  Секако, тоа ќе биде во репосите на останатите дистрибуции некое време, но за тоа е потребно време.

  http://usemoslinux.blogspot.com/2013/03/convierte-ubuntu-1210-en-una-distro-de.html

 6.   Гаиус балтар dijo

  ПС: Веќе е во складиштата на KXStudio

 7.   Ајде да користиме Linux dijo

  Добро појаснување.

 8.   Atонатан dijo

  ОДЛИЧНА АПЛИКАЦИЈА ЛЕСНО ЗА КОРИСТЕ CЕ И КРЕИРАЕ НА ДОБРИ ЕЛЕКТРОНСКИ ЗВУКИ НАВИСТИНА ПРЕПОРАЧАНИ

 9.   DwMaquero dijo

  Да, секако БЕЗ вклучен прегледувач или уредувач на резултати, а исто така е тешко да се направи да звучи со некои SF2.
  Кога ќе додадат прегледувач како MuseScore или Denemo, тогаш ќе разговараме и ќе додадеме опција како во LMMS што ви овозможува да изберете Sf2 за да звучи кога ќе го допрете глувчето.