Оптимизирајте ги вашите GNU/Linux: Debian пакети за развивање апликации

Оптимизирајте ги вашите GNU/Linux: Debian пакети за развивање апликации

Оптимизирајте ги вашите GNU/Linux: Debian пакети за развивање апликации

помеѓу ослободувањето на Debian 10 (Бастер), пред повеќе од 3 години (07), а тоа на Debian 11 (Bullseye), пред нешто повеќе од 1 година (08.), ја објавивме нашата вообичаена серија на објави на „Претворете го вашиот GNU/Linux Distro во…“. Да се ​​биде еден од нив, 2 од нив, еден по име „Претворете го вашиот GNU/Linux во Distro погодна за развој на софтвер“, а другиот, „Пакети за поддршка за развој на софтвер на DEBIAN 10“. И во двете, даваме одлични предлози и препораки за софтверски пакети што треба да се инсталираат за тоа ИТ поле.

Меѓутоа, во моментов, бидејќи развивам интересна мала апликација за GNU/Linux, наречена Инсталирање на постови на Linux – Напредна скрипта за оптимизација (LPI-SOA); Забележав дека има и други одлични Debian пакети кои треба да се вклучат во целиот овој ИТ свет. Пакети кои се однесуваат повеќе на, кога развиваме „.deb пакети и домашни апликации“ едноставно, на пример, користење јазици за скриптирање како Bash Shell или Python. Затоа, денес споделувам со вас интересна и корисна листа на „Дебиан пакети за развој на апликации“.

Пакети за поддршка на развој на софтвер на DEBIAN 10

Пакети за поддршка на развој на софтвер на DEBIAN 10

И, пред да започнете да го читате овој пост за неопходното „Дебиан пакети за развој на апликации“, ќе оставиме неколку врски до претходни поврзани објави за подоцнежно читање:

Пакети за поддршка на развој на софтвер на DEBIAN 10
Поврзана статија:
Пакети за поддршка на развој на софтвер на DEBIAN 10

Претворете го вашиот GNU / Linux во Distro погоден за развој на софтвер
Поврзана статија:
Претворете го вашиот GNU / Linux во Distro погоден за развој на софтвер

Препораки за пакети на Debian за развој на апликации

Препораки за пакети на Debian за развој на апликации

Списоци на Debian пакети за развој на апликации

Debian пакети потребни за развој на апликации

Следниот редослед на команди ја содржи листата на оние пакети што се разгледуваат минимално потребни за развој и составување, од нула и целосно, секаков вид пакет, апликација и програма, основно и мајчин, на Debian GNU/Linux:

apt install autoconf automake autotools-dev build-essential dh-make debhelper debmake devscripts dpkg fakeroot file gfortran git gnupg fp-compiler lintian patch pbuilder perl python quilt xutils-dev

Имајте на ум дека, како и обично, многу од овие пакетите суштински за развој имаат зависности, што ќе предизвика да се инсталираат други потребни пакети при инсталирање, со што ќе се постигне а минимална конфигурација, но доволно за конструкција на пакет.

На пример, пакетот изградба-од суштинско значење е:

Пакет кој содржи информативна листа на пакети кои се сметаат за неопходни за градење на Debian пакети. Овој пакет зависи и од пакетите во таа листа, за да се олесни инсталирањето на основните пакети за изградба.

Додека autoconf, automake и autotools-dev се пакети кои служат како помошници (поддршка за обработка и документација) за други нови програми, кои користат конфигурациски датотеки и датотеки на Makefile. и пакетите dh-make и debhelper тие се потребни за да се изгради скелетот на пакетите и да може да се користат некои алатки за изградба на пакетите.

За повеќе информации за оваа точка, можете да го истражите следново линк.

Debian пакети потребни за графички кориснички интерфејси

Следниот редослед на команди ја содржи листата на оние пакети што се разгледуваат минимално неопходни за развој, од нула и целосно, било графички кориснички интерфејс, и за терминали (CLI) и за работната површина (GUI), на Debian GNU/Linux:

apt install dialog gtkdialog kdialog libnotify-bin gxmessage yad zenity 

Дебиан пакети се потребни за да се додаде мултимедијална поддршка

Следниот редослед на команди ја содржи листата на оние пакети кои се сметаат за минимално неопходни за додавање мултимедијална поддршка неопходно, за да може една апликација генерира или репродуцира пријатно и ефикасно, мултимедијални датотеки (MP3-датотеки, GIF-датотеки, JPG и PNG-датотеки) и гласовни звуци; и на терминалите (CLI) и на работната површина (GUI), на Debian GNU/Linux:

apt install espeak espeak-ng speech-dispatcher speech-dispatcher-espeak speech-dispatcher-espeak-ng festvox-ellpc11k festvox-en1 festvox-kallpc16k festvox-kdlpc16k festvox-us1 festvox-us2 festvox-us3 festival festival-freebsoft-utils mbrola mbrola-en1 mbrola-es1 mbrola-es2 mbrola-es3 mbrola-es4 mbrola-us1 mbrola-us2 mbrola-us3 mbrola-vz1 mpg123
LPI - SOA: Напредна скрипта за оптимизација направена во Bash Shell
Поврзана статија:
LPI – SOA: Напредна скрипта за оптимизација направена во Bash Shell
MilagrOS 3.1: Веќе се работи на втората верзија од годината
Поврзана статија:
MilagrOS 3.1: Веќе се работи на втората верзија од годината

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, сигурно, многу други Напредни корисници, и пред сè, развивачи на софтвер и системски програмери, ќе има и други одлични предлози или препораки за тоа што „Дебиан пакети за развој на апликации“ се неопходни за да се направат апликации, програми и системи на нашите Дистрибуции на GNU / Linux. Значи, ако некој знае или има нешто корисно предлог, препорака или исправка на она што е дадено овде, добредојдени сте да го сторите тоа преку коментарите.

И да, едноставно ви се допадна оваа публикација, не престанувајте да ја коментирате и да ја споделувате со другите. Исто така, не заборавајте да ја посетите нашата «почетната страница» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации за денешната тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.