DeFi: Децентрализирани финансии, финансиски екосистем со отворен извор

DeFi: Децентрализирани финансии, финансиски екосистем со отворен извор

DeFi: Децентрализирани финансии, финансиски екосистем со отворен извор

Вчера објавивме 3 интересни апликации на Отворен извор двојна намена, односно тие функционирале како Инстант пораки y Дигитален систем на плаќање со Blockchain технологија. Затоа, денес ќе разговараме малку за на определен обем, o Децентрализирани финансии, бидејќи, тоа е концепт кој е многу имплицитен во него.

Покрај тоа, DeFi е a технолошки тренд отворен извор што се случува околу неодамнешните блокчејна технологија за него финансиски свет, и тоа станува се посилно секој ден поради порастот на Криптовалути, и потребата од Дигитални системи за плаќање y финансиски трансакции посигурен, побрз, безбеден и приватен.

Технолошки финансии и криптовалути

Во неколку други прилики, ја допревме темата на Криптовалути, Blockchain и FinTech, бидејќи сите овие Нови технологии едвај пред една деценија или помалку, честопати се засноваат на развојот на Слободен софтвер y Отворен извор.

Додека, овој пат ќе разговараме за на определен обем, кои се нешто поново. Сепак, за оние кои сакаат да истражуваат претходни објави поврзани со Криптовалути, Blockchain и FinTech ви го оставаме следново:

Поврзана статија:
Крипто средства и криптовалути: Што треба да знаеме пред да ги користиме?
Поврзана статија:
Блокчејн, криптовалути и телекомуникација: Изгледи за 2020 година
Поврзана статија:
Латинска Америка и Шпанија: Проекти за блокчејн со криптовалути
Поврзана статија:
Крипто-анархизам: Слободен софтвер и технолошки финансии, иднината?

"Финансиски технологии, честопати нарекувани „Технолошки финансии“ или ФинТех, е концепт чие име доаѓа од кратенката за англиските зборови „Финансиски технологии“. И конкретно се однесува на сите оние современи технологии што ги користат организации (компании, бизниси и индустрии), јавни и приватни, во кој било сектор (финансиски, комерцијални, технолошки и социјални услуги) за создавање и нудење нови производи, стоки и услуги." Крипто средства и криптовалути: Што треба да знаеме пред да ги користиме?

DeFi: Содржина

ДеФи: Децентрализирани финансии

Кои се DeFi?

Многу пати, терминот е често збунет FinTech, споменато погоре, со терминот на определен обем,, што ќе го споменеме подолу накратко, како што следи:

"Кратенка за «Децентрализирани финансии». DeFi е концепт и / или технологија која опфаќа употреба на широка категорија DApps (децентрализирани апликации) чија цел е да се обезбедат финансиски услуги поддржани од блокчејн, без посредници, за да може секој со Интернет врска Земи дел." Извор.

Додека, широко, можете да ги дефинирате најважните за на определен обем,, како што следи:

"Движење што промовира употреба на децентрализирани мрежи и софтвер со отворен извор за создавање повеќе типови на финансиски услуги и производи. Идејата е да се развијат и работат финансиски DApps на врвот на доверлива рамка, како што се блокирањата без дозволи и други протоколи peer-to-peer (P2P). Затоа, меѓу многуте најважни цели и / или функции во рамките на DeFi се создавање услуги за банкарство преку пари, обезбедување платформи за заеми и заеми за peer-to-peer или здружување и овозможување напредни финансиски инструменти, како што се DEX, платформи за знаци, пазари. деривати и предвидувања." Извор.

DeFi и отворен извор

Можеше да се каже многу за на определен обем,Сепак, ние не сме Блог специјализиран во оваа област, но конкретно зборуваме за на определен обем, y Отворен извор, вреди да се заврши со следниот коментар, во кој можеме да го согледаме истиот позитивен ефект на транспарентност, безбедност и слобода што ни дава тој Слободен софтвер и со отворен извор во технолошки, но однесени на финансиски:

на на определен обем, како „Отворен финансиски екосистем“ дозволи изградба на мали финансиски алатки и услуги на децентрализиран начин на а блокчејн особено, на таков начин што тие можат да се комбинираат, модифицираат и интегрираат, во согласност со потребите на корисниците (учеснички членови). Додека FinTech ветува подобро и побрзо управување со средствата, на определен обем, нудат целосна контрола врз сопствените средства благодарение на децентрализација заврши преку целиот потенцијал на блокчејна технологија.

Ова, исто така, охрабрува Програмери на DApps работат заеднички за да создадат нови финансиски производи, при посвојување протоколи со отворен извор да работат преку децентрализирана размена, олеснување на создавањето на нови финансиски производи, посигурни, побрзи, безбедни и приватни на нив.

Дознајте повеќе

За остатокот, ако сакате повеќе информации во врска со тоа, препорачуваме да го посетите следново 2 корисни и едукативни бесплатни содржини за на определен обем, чии извори се 2 Онлајн едукативни платформи добро позната во областа на индустријата за крипто валути и технологијата на блокчејн: Линк за 1 y Линк за 2.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за «DeFi o Finanzas Descentralizadas», што е технолошки тренд отворен извор што се случува околу неодамнешните блокчејна технологија за него финансиски свет, и тоа станува се посилно секој ден поради порастот на Криптовалути; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јас немам xD dijo

  Престанете да кажувате „отворен извор“, „отворен извор“ и слично, ако не и апсолутно тоа, помеѓу тоа и тоните реклами на кликбајт и написите што промовираат сопствен софтвер и услуги.

  Ве молиме, за доброто на слободниот софтвер.