Distros и програми за болници или клиники

Многу се гледа на мрежата за употреба на слободен софтвер во големи и мали компании, но многу малку се гледа за употреба на слободен софтвер во други типови на компании или институции како што се болници или клиники, што е темата на која одам да се допре. денес.


Групата Биолинукс од Буенос Аирес-Аргентина пред години (2003 година) изврши исцрпна анализа на компјутерската состојба во аргентинската болница, што претставува, како и во цела Латинска Америка, посебни нијанси како што се ...

 • Низок степен на компјутерска болница и низок процент на имплементација на мрежата во болниците
 • Нема единствен оперативен систем во болничката или регионалната мрежа, со последичен недостаток на стандардизација на протоколите за комуникација, споделување апликации, алатки итн.
 • Во здравствените институции не постои единствен систем на клиничка историја, само локални системи без стандардизација.
 • Не постои унифицирана имплементација на болнички компјутерски системи со управување со слики и телемедицина
 • Софтверските системи се главно комерцијални, развиени од програмери или софтверски компании, со високи трошоци за развој и лиценцирање.
 • Покрај ова, недостасува и алтернативни оперативни системи и компјутерски алатки под слободен софтвер.
 • Ограничените ресурси се евидентни во однос на заедничкиот именител на достапниот хардвер.
 • Главните компјутеризирани области во болницата одговараат на административните, сметководствените и наплатата.

Како што ќе видите, овие случаи мора да бидат презентирани во многу земји и без потреба, бидејќи сето ова може да се покрие со користење на слободен софтвер. Потоа коментирам кои дистрибуции и апликации постојат за тоа.

СалуX Тоа е името на официјалната дистрибуција на групата, нов проект на групата БиоЛинукс во кој се спроведува создавање на дистрибуција ГНУ / Линукс за болници и здравствени установи. SaluX е базиран на Debian и ќе биде специјално дизајниран за инсталирање во болници и клиники. Повеќе информации на страницата SaluX на http://www.salux-project.eu/es. За жал, овој систем не доби повеќе ажурирања неколку години, но јас го поставив затоа што беше добро познат во тоа време.

ЦД-Медик
е друга дистрибуција базирана на Knoppix со разни симулатори на медицински слики, прегледувач на DICOM и PACS систем. Достапно во http://cdmedicpacsweb.sourceforge.net/cdmedic/es/index.html . Меѓу вклучените апликации се: Амид (Фузија на слики), Aeskulap (Прегледувач на DICOM), Xmedcon (конвертер на формат), AFNI (анализа и визуелизација на FMRI), DICOM to Analyze / SPM автоконвертер, OpenOffice 2.0 (канцелариски пакет), Медицински проверка на правопис, CUPS (управување со печатење), Mozilla Firefox (прелистувач), Thunderbird (е-пошта), Gimp (подобрување на фотографијата), Imagemagick (подобрување на фотографијата), XSane (скенирање), VLC (видео плеер) и Xmms (видео плеер). Аудио) меѓу другите .

GNU-Med на Knoppix
: новата верзија на GNUMed е вградена на ЦД на Knoppix. Ова ви овозможува да го тестирате GNUMed без да мора да инсталирате GNU / Linux. GNU-Med е мултиплатформен софтвер клиент-сервер развиен во Пајтон и поврзан со база на податоци во PostgreSQL, Овој бесплатен софтвер е за управување со болници, клиники и канцеларии. http://www.gnumed.org/

Дебиан-Мед
е внатрешен проект за развој на „Прилагодена дистрибуција на Debian“ што е особено добро прилагоден на потребите на медицинската пракса и истражување. Целта на Debian-Med е целосен систем за сите задачи извршени во медицината, изграден целосно со слободен софтвер. Дебиан-Мед

Грижа2x
е уште еден компјутерски развој за болници базиран на Apache, PHP и MYSQL. Достапно на шпански меѓу другите јазици. Таа има модули за прием и регистрација на пациенти и професионалци, управување со аптека, смени и лабораториски и радиолошки практики, меѓу другите. Дознајте повеќе на http://sourceforge.net/projects/care2002/.

Клиника за клиенти
комбинира решенија со отворен извор за да обезбеди бесплатна и отворена платформа за развој. Тој е во состојба да работи на кој било веб-сервер кој поддржува PHP3 или PHP4, без никаков вид на проблеми или посебни барања. Неговиот кориснички интерфејс е лесен за употреба, со едноставен панел за администрација и дел за помош секогаш при рака. Неговите функции вклучуваат: администрација на медицински досиеја, генерирање извештаи, администрација на членови, улоги итн. Повеќе информации во http://openclinic.sourceforge.net/openclinic/index.html.

Ворлдвиста
е систем за управување со болница, во моментов 70% од модулите се на шпански јазик. Може да се справи со мали болници, дури и со мрежа на болници. Меѓу најистакнатите модули се

 • Управување со радиолошки слики, кардиограми, итн.
 • Историја на пациентот преку веб.
 • Менаџмент на резидентни и надворешни лекари
 • Управување со простории, магацин за лекови и може да се интегрира во системот за нарачки на лабораториски материјали.
 • Управување со итни случаи, надворешни консултации.

http://www.worldvista.org

Други специфични апликации како што се Одонтолинукс, софтвер за управување со стоматолошки ординации, напишан во PHP4 и кој го користи PostgreSQL како менаџер на база на податоци. Повеќе информации во http://sourceforge.net/projects/odontolinux/.

Гледано во | Вести за ГНУ / Линукс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ВИРGИНИЈА ПАЛАЦИОС dijo

  Би сакал да знам повеќе за вашиот систем, ние сме болница која во моментов има 16 соби и медицинска кула и сме во реконструкција / продолжување на уште 36 соби, затоа ни треба ефикасен, пријателски и пријателски. ЧЕКАМ ИНФОРМАЦИИ, БЛАГОДАРАМ.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Вирџинија: Моја препорака е да ги погледнете страниците на секој од проектите за да видите кој од нив најдобро одговара на вашите потреби.
   Прегратка! Павле.

 2.   Алваро dijo

  Софтверот DriCloud работи многу добро, ние сме многу задоволни од системот. Сè работи од облак и е најкомпатибилно што некогаш сме го нашле, бидејќи работи исто за Windows, за Mac, Linux и за сите модели на мобилни телефони и iPad, Android.
  Иако цената е многу ефтина, таа не е бесплатна, но можете да ја добиете тотално бесплатна доколку прифатите рекламирање.
  Погледнете што ви велам и кажете ми што мислите.
  http://www.dricloud.com

  Поздрав

 3.   електронска медицинска евиденција dijo

  Долго време имав Care2x во мојата клиника и вистината е дека не ја менувам за никого. Нема многу работи што ги вклучува софтверот од најновата генерација, но е многу практичен и едноставен за употреба.

 4.   Луис Енрике dijo

  Облакот е дизајниран така што сите ажурирања се направени на сервер во облакот, така што треба да барате a Медицински софтвер. Значи, нема потреба компјутерите да работат цела ноќ за одржување. Секоја клиника е уверена дека е ажурирана со медицински софтвер, без компликации и ризици што ги носи ажурирањето на нивните сопствени компјутери.

 5.   Луис Енрике dijo

  Како и да е, ако сакате да го пронајдете најдобар медицински софтвер внесете ја врската што ја означив. Тоа е најдобрата споредба што сум ја видел. Така, можете да донесете добра одлука пред да купите софтвер за вашата клиника.
  Среќно!

 6.   стоматолошки софтвер dijo

  Веќе подолго време управувам со мојата стоматолошка пракса со XDental Dental Software. Јас сум супер среќен.

бул (точно)