Гугл ја објави новата верзија на Мендел Линукс 4.0

Мендел Линукс 4.0

Пред неколку дена Гугл објави ново ажурирање на дистрибуцијата на Мендел Линукс, дизајниран за употреба на корални плочи како што се Dev Board и SoM. Дистрибуцијата на Мендел Линукс се базира на фондацијата Дебијан и тој е целосно компатибилен со складиштата на овој проект (се користат немодификувани бинарни пакети и ажурирања од главните складишта на Debian).

Промените се сведени на изврши компилација и создавање на преземена слика на картички eMMC и вклучуваат компоненти за поддршка хардверски компоненти на платформата Корал. Комралните специфични компоненти се лиценцирани под Apache 2.0.

Dev Board е платформа за брзо прототипирање на хардверски системие засновано на единицата за обработка на тензор на Гугл Еџ (TPU) за да се забрза машинското учење и операциите на нервната мрежа. SoM (System-on-Module) е едно од решенијата со клуч-клуч за извршување апликации поврзани со машинско учење.

Мендел Линукс 4.0 Главни нови карактеристики

Оваа нова верзија Тој е првиот на системот што е ажуриран во Debian 10, донесувајќи ја компилацијата е оптимизиран за вградени системи и содржи иновации на Debian 10 поврзани со поддршката на SecureBoot и AppArmor.

Меѓу иновациите се и поддршка за OpenCV и OpenCL, употребата на преклопувања на дрвото на уреди, како и ажурирање на некои компоненти на системот, меѓу кои се издвојуваат GStreamer, Python 3.7, Linux kernel 4.14 и U-Boot 2017.03.3 подигнувач.

Од специфични иновации, се споменува можноста за користење на коралниот графички процесор (Vivante GC7000) инсталиран на таблата за да се забрза конверзијата на податоците за пиксели од моделот на бои на YUV во RGB со продуктивност на до 130 слики во секунда за видео со резолуција од 1080p, што може да биде корисно кога користите плочи за обработка на видео од камери за да генерирате низа во формат YUV.

Да користите машинско учење за обработка на видео и звук во тек, Предложено е да се користи мултиплатформата и рамката со отворен извор «MediaPipe». Решенијата за машинско учење што ги има Google за MediaPipe вклучуваат следење на рацете и препознавање на гестови, следење на повеќе раце, откривање на лице, сегментација на коса и откривање на предмети.


На пример, врз основа на ова е можно да се имплементира систем за препознавање и следење на предмети или лица во видео пренесено од надзорна камера.

Типичните готови и готови модели за машинско учење составени за Edge TPU процесорите што се користат во коралните панели продолжуваат да се доставуваат на веб-страницата на проектот, но постепено се пренесуваат во општиот каталог на јавно достапни модели на TensorFlow Hub.

За поедноставување на развојот на овие решенија засновани на плочи Корал и Мендел Линукс, подготвен е водич кој покажува како да соберете паметен сортирач од достапни материјали што дистрибуира обоени и бели топчиња во различни корпи користејќи Малина Пи и Корал.

Si сакате да дознаете повеќе за тоа за ова издание, можете да ги проверите деталите во оригиналниот пост На следниот линк.

Преземете го Мендел Линукс 4.0

Со цел да се добие сликата за оваа нова верзија на системот, може да се направи со одење на официјалната веб-страница на проектот. Врската е оваа.

Од пакетите што се вклучени, Сликата на системот Мендел е обезбедена за Coral Dev Board во кој е вклучен и закрепнување.img, кој може да напише на SD-картичка и да поврати картичка што не започнува.

Google им препорачува на сите корисници од Корал СБЦ ажурирајте го вашиот Board Board или SoM на Мендел Линукс 4.0 „Ден“ ПОШТОК, следејќи ја внатрешната документација за тоа како да прикажете нова системска слика, што во моментов е можно само на платформите Linux и macOS.

Сепак, пред да прегледаат нова слика, корисниците треба да бидат свесни дека сите локални и системски податоци ќе бидат отстранети за време на процесот на инсталација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)