Google ги раскина односите со Huawei и ќе го ограничи пристапот до своите услуги и продавницата за апликации

huawei-ban-google-play-store

Во согласност со ограничувачките мерки наметнати од Министерството за трговија на САД против Huawei, Гугл ги прекина деловните односи со Хуавеи во врска со трансфер на опрема, софтвер и технички услуги, со исклучок на јавно достапни проекти под отворени лиценци.

Додека за идните модели на уреди на Huawei базирани на Android, изданието ќе се прекине ажурирањата на апликациите што ги нуди Google (Google Apps) и работата на услугите на Google ќе биде ограничена.

На Претставниците на Гугл ја потврдија ситуацијата во која беа принудени да ги следат упатствата на Министерството за трговија на САД.

Но ги увери корисниците дека ограничувањата нема да влијаат на уредите што веќе се користат и дека тие сè уште можат да ги користат услугите на Google, вклучително и Google Play и да преземаат ажурирања за апликациите дистрибуирани од Google.

Сево ова тоа е генерирано од проблеми со месеци, почнувајќи со желба за блокирање на Huawei во неколку земји, како и обвинувања за вклучување на шпионски софтвер и други работи.

Пред неколку дена (15), Министерството за трговија на САД го додаде Хуавеј и сите негови поделби на списокот на бескрупулозни странски компании.

Американските компании немаат право да ја пренесат технологијата на компании од оваа листа без да добијат специјална дозвола од Бирото за индустрија и безбедност на САД.

Како причина за вклучување на Huawei на црната листа Се споменуваат активности што се спротивни на интересите на националната безбедност или надворешната политика на Соединетите држави. Huawei е обвинет за кршење на Меѓународниот договор за итна економска моќ (ИЕЕПА), односно непочитување на иранските санкции и мешање во истрагата за наводни повреди.

Уредите Huawei повеќе нема да можат да користат Google Play или да добиваат ажурирања на нивните апликации

Huawei ќе биде лишен од пакетот „Апликации на Google“. Во идните модели на уреди, додека пристапот до каталогот на апликации Google Play за идните уреди е сомнителен.

Од една страна, во изјавата се споменува да не се блокира можноста за работа со Google Play, туку да се ограничи пристапот до одредени апликации на Google Play.

Особено зборуваме за комерцијални апликации на Google дистрибуирани преку Google Playкако што се Google Play Protect, Drive, Docs, Gmail, YouTube и Chrome, што може да се исклучи од проблемот за новите уреди на Huawei.

Од друга страна, сето ова е предмет на комерцијален договор со Гугл, е меѓу услугите контролирани од Гугл и е поврзано со пакет компоненти во сопственост на Андроид. Сè уште не е донесена одлука за тоа кои специфични услуги и апликации ќе бидат блокирани.

Ограничувањата ќе влијаат само на услугите и апликациите на Google за кои е потребен деловен договор.

Апликациите доставени под отворени лиценци не се засегнати. Вклучувајќи го Х.uawei, може да продолжите да ја користите платформата Android на вашите уреди, но тоа ќе биде ограничено само со основниот код на AOSP (Проект со отворен извор за Android) јавно достапен.

Huawei ќе биде лишен од пристап до пред-експериментални верзии на Android зад затворени врати, но ќе може да ги користи ажурирањата на Mainline развиени како дел од развојниот циклус на Android 10, што ќе овозможи брзо ажурирање на компонентите на системот на платформата. целата платформа.

Модулите со слични ажурирања ќе бидат дистрибуирани со отворен извор и веднаш поставени во складиштата на AOSP.

Претставниците на Huawei споменаа дека се подготвени да воведат вакви мерки и тие развија свои технологии во последниве години за да ги заменат услугите на Google. Некои од овие технологии веќе се успешно применети на уреди произведени за кинескиот пазар.

Во Кина, повеќето мобилни апликации на Google се забранети, а алтернативните услуги првично им се нудат на корисниците. Измените исто така нема да влијаат на испораката на системските ажурирања за Андроид, бидејќи ажурирањата на ОТА се генерирани и доставени од Huawei.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   хурт dijo

  ... затоа што големиот засегнат ќе биде Гугл, блокиран од апсурдна политика што сака само да ја одржи на власт економијата што веќе не е број 1
  Така, можевме да видиме клон од неколку услуги на Google, поддржан од Huawei, кој прво ќе се обиде да се позиционира во Азија, најголемиот пазар во светот и ако е така, лесно ќе го прошири на остатокот од светот.
  И така, конечно можевме да го видиме вистинскиот конкурент на YouTube