Linux: и неколку интересни ресурси

Tux

Пребарување на Интернет во потрага по статистички податоци за одредена дистрибуција, наидов на интересна веб-страница. Можеби некои веќе го знаат тоа, но за оние кои не го знаат, сега ќе ви го претставам. Во него можете да видите многу ажурирани статистички податоци и многу интересни информации за употреба и дистрибуција на Linux. Сигурно ќе им се допадне на сите оние кои сакаат ваков вид статистика.

Исто така, пред некое време наидов и на некои други Ресурси на Linux тоа може да заинтересира некои. Она што ќе го сторам во оваа статија е да ги оставам линковите до сите тие ресурси за оние што нè читаат. Како што веќе реков, сигурно многумина веќе ги познаваат, но секогаш е добро да се групираат во една статија за сите оние кои бараат вакво нешто ...

Па, првото нешто е таа страница за која почнав да зборувам со А. огромна количина на информации и статистики за Linux. Можете да најдете од процентот на програмери кои претпочитаат Linux како платформа, до бројот на сервери што користат GNU / Linux, паметни телефони со оперативен систем базиран на Linux и многу повеќе. Овој ресурс (на англиски) го имате тука:

Ако лошо се снаоѓате со командите и сакате да ги подобрите, или само сакате да ги имате овие измамник листови во поглед Со најпопуларните команди и нивните опции, на оваа страница можете да преземете 21 од нив бесплатно:

Ако сакате вежбајте команди и учете со GNU / Linux околина, но не сакате да го оштетите вашиот систем или не сакате да инсталирате виртуелна машина, можете да користите некои мрежни системи каде што можете да направите скоро се што сакате како да сте на вистински систем (ова се моите два омилени):

  • JSLinux (со неколку опции за избор)
  • Веб-меминал (многу добар онлајн терминал, иако на моменти може да оди малку бавно)

Дознајте за јадрото на Linux со овие супер интересни ресурси кои ви дозволуваат да „навигирате“ низ јадрото, видете го коментираниот код итн.:

И, конечно, иако тоа не мора да има врска директно со Linux, туку за оние кои сакаат учат програмски јазици Преку гемификација, можете да ги користите овие видео игри во кои учите играјќи (има неколку јазици за избор, вклучително и Ц):

Се надевам дека ви се допаѓа и ви помага ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.