LinuxTubers 2022: Најпознатите и најинтересните Јутјубери на Линукс

LinuxTubers 2022: Најпознатите и најинтересните Јутјубери на Линукс

LinuxTubers 2022: Најпознатите и најинтересните Јутјубери на Линукс

Пред речиси 2 години го направивме тоа нашата прва почит на Linux. Да ги објавиме и поддржиме некои од најпознатите и најинтересните Креатори на содржини на Линукс кои зборуваат шпански на YouTube. И денес ќе ја повториме истата почит за овие „LinuxTubers of the Year 2022 што зборуваат шпански“.

Како блогер, и лично, сметам дека е соодветно и корисно да ги поддржам. Бидејќи многу пати ние Блогери на Линукс кои зборуваат шпански, дека живееме во пишаните медиуми, користиме дел од нивната содржина и знаење за креирање на нашите написи. И сигурно, во некои прилики, тие ги читаат нашите написи и произведуваат свои видеа. Затоа, како и во сите ИТ медиумска заедница, синергијата помеѓу сите креатори на дигитална содржина, блогери, Влогери и подкастери, е нешто суштинско.

Хиспано-американски Linuxero почит: од блогери до блогери

Хиспано-американски Linuxero почит: од блогери до блогери

И како и обично, пред целосно да навлеземе во денешната тема за некои од најпознатите и најинтересните Креатори на содржини на Linux на YouTube оваа година, т.е. „LinuxTubers 2022“, за заинтересираните ќе ги оставиме следните линкови до некои претходни сродни публикации. На таков начин што ќе можат лесно да ги истражат, доколку е потребно, откако ќе ја прочитаат оваа публикација:

"Денес, оваа скромна публикација ќе ја посветиме на шпанско-американските Linux Vloggers. Оние кои, како нас, шпанско-американските блогери на Linux, придонесуваат секој ден, нашето зрно песок да придонесе за Linux. Користење на нашите способности и вештини за ширење, масовност и подобрување на слободните и отворени случувања, на шпански. Така, се надеваме дека ќе им се допадне на многумина, а во корист на сите латиноамерикански блогери на Linux". Хиспано-американски Linuxero почит: од блогери до блогери

Блогери: Професионалци на иднината
Поврзана статија:
Блогери: Професионалци на иднината. Меѓу многу други!

Информатика и компјутери: Страста на JedIT!
Поврзана статија:
Информатика и компјутери: Страста на JedIT!

LinuxTubers на годината што зборуваат шпански за 2022 година

LinuxTubers на годината што зборуваат шпански за 2022 година

Топ 10 канали на LinuxTubers 2022 од Шпанија и Европа

 1. Антонио Санчез Корбалан: Канал на експерт за Linux, идеален за учење на ракување и администрирање на слободниот и отворен оперативен систем во професионална средина. Тековни претплатници: 4110.
 2. Зафатен: Уживајте во Linux и Open Source со мене. Сè што можете да замислите може да се автоматизира, со малку програмирање, ресурси и трпение. Тековни претплатници: Скриени.
 3. Едуардо Медина: Канал на авангарден ентузијаст за слободен софтвер кој прави упатства за технички софтвер и го дава своето мислење за GNU/Linux. Тековни претплатници: 3930.
 4. Технолошкиот пингвин: Компјутерски канал на Linux, програмирање, Windows, Android и разни упатства. Тековни претплатници: 3340.
 5. Јаспер Луц Северино: Информативен канал, хардвер, софтвер и многу повеќе, но пред се она што е поврзано со слободен софтвер. Тековни претплатници: 3000.
 6. laguialinux: Канал за учење и уживање во слободен софтвер, технологија, микроелектроника и други сродни работи. Тековни претплатници: 5660.
 7. Проект на Карла: Канал на компјутерски и технолошки ентузијаст. Затоа, неговата цел е да ја сподели и пренесе својата страст за софтверот, особено слободен и отворен. Тековни претплатници: 63.300.
 8. Ни се допаѓа Linux: Канал за GNU/Linux и BSD оперативни системи и други бесплатни или отворени оперативни системи. Тековни претплатници: 9080.
 9. Салморехо Гик: Канал на заедницата на следбеници на Digital Hodgepodge познат како Salmorejo Geek, за прашања на SL/CA и GNU/Linux, како и Windows и macOS. Тековни претплатници: 16.600.
 10. Воро В.М: Канал посветен на видеа од GNU/Linux, наука, технологија и многу повеќе. Тековни претплатници: 27.300.

Други помали и помалку познати YouTube

 1. 24H24L: 470.
 2. AgarimOS Linux: 2640.
 3. барбарапаола 2003 година: Непознато.
 4. Од Windows до Linux: 1560.
 5. ForatDotInfo: 2500.
 6. Хуан Џеј Џеј – Linuxeroerrante: 351.
 7. Играње на Linux: 625.
 8. KDE Шпанија: 694.
 9. Педро Креспо Ернандез: 414.
 10. Ренг Техника: 355.
 11. Сè во Linux: 471.

Топ 10 канали на LinuxTubers 2022 од Америка и Соединетите Држави

 1. loopsubuntu: Корисен канал за оние кои се приклучуваат на светот на слободниот софтвер. Мал придонес за Ubuntu и заедницата воопшто. Тековни претплатници: 3360, Перу.
 2. Linux Cupi: Видео канал за упатства, вести, рецензии за технологија, повеќето од нив ориентирани на оперативниот систем GNU/Linux. Тековни претплатници: 7090, Аргентина
 3. Драјмека (Мануел Кабрера Кабалеро): Канал кој бара сите да учат со отворен код без потреба да бидат инженери. Тековни претплатници: 18500, Колумбија.
 4. Пештерата на последниот змеј Последниот змеј: Канал посветен на ширење на технологија во Мексико и Латинска Америка, особено слободни и отворени технологии. Тековни претплатници: 8050, Мексико.
 5. Професорот Карлос Леал: Канал на универзитетски професор, ентузијаст за слободен софтвер и компјутерска безбедност, кој промовира правилна употреба на ИКТ, особено бесплатно и отворено. Тековни претплатници: 6680, Никарагва.
 6. Луд по Linux: Каналот е фокусиран на прегледи на сè што GNU/Linux, воопшто, и слободен софтвер. Тековни претплатници: 15.600, Бразил.
 7. Нестор Алфонсо Портела Ринкон: Канал кој се обидува да донесе малку за сè во аспектите на технологијата, Linux, Ubuntu, Слободниот софтвер и програмирањето. Тековни претплатници: 15.700. Колумбија.
 8. Упатства за компјутер: Канал ориентиран кон Windows и Linux софтвер. Ќе најдете упатства, комунални услуги, информации, прегледи и повеќе. Тековни претплатници: 15.700, Аргентина
 9. Рацете и машините помеѓу видеата: Канал со разновидна тема, но секогаш фокусиран на идејата за создавање материјал за помош. И со многу видеа за GNU/Linux. тековни претплатници: 6.560, САД
 10. Затиел: Канал посветен на Unboxing прегледи и упатства за оперативниот систем и учење на сè што е поврзано со употребата на Linux Windows и OSX. Тековни претплатници: 56.800, Мексико.

Други помали и помалку познати YouTube

 1. Бени Вајт: 906 (Венецуела).
 2. Компју канал: 1550 (Колумбија).
 3. Крис – Мачка Греп: 189 (Непознато).
 4. Бинарна ентропија: 1010 (Уругвај).
 5. Федерико Раика: 95 (Аргентина).
 6. informaticconfig: 6810 (Доминиканска Република).
 7. ItzSelenux: 681 (Мексико).
 8. GNU Linux Latino: 1250 (Мексико).
 9. латински Linux: 151 (Аргентина)
 10. Линукс креолски: 159 (Колумбија).
 11. Линукс дома: 2940 (Колумбија).
 12. Линукс Gaming шпански: 2610 (Колумбија).
 13. Linuxtuber: 442 (Перу).
 14. паблинукс: 166 (Непознато).
 15. ЈАД Патка: 602 (Аргентина).
 16. Проект Тик Так: 189 (Венецуела).
 17. rickmintEC: 289 (Еквадор).
 18. Следете го белиот зајак: 281 (Соединети Американски Држави).
 19. Технички преглед: 2690 (Непознато).
 20. Смокинг 76: 1.770 (Соединети Американски Држави).
 21. Малку Линукс: 255 (Венецуела).
 22. Талкање на ГНУ-Линукс: 379 (Ел Салвадор).

Други помали и помалку познати Федиверс

 1. Gnuxero каналот Rikylinux

да за а Следна почит на блогерите и подкастерите на Linux, сакам да предложам некои сопствени или канали од трета страна, можете да го направите преку следново Телеграмски канал, да се земе предвид.

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, оваа нова почит на „LinuxTubers of the Year 2022 што зборуваат шпански“ Тоа ќе биде од голема помош за сите слободна и отворена заедница. И за потрошувачите на содржини на Linux и за креаторите на содржини на бесплатни и отворени технологии, особено GNU/Linux. Бидејќи, тоа сигурно ќе го фаворизира успехот, растот и продуктивноста на нивните канали. Значи, сите да ги поддржат оние што сакаат и сакаат.

Се надеваме дека оваа публикација е многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». И не заборавајте да го коментирате подолу и да го споделите со другите на вашите омилени веб-локации, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации на темата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Зансон dijo

  а mrwhitebp каде е тој да е таму наместо затиеловиот мецо

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав Зансон. Ви благодариме за вашиот коментар. Не го знаев LinuxTubers „mrwhitebp“, па благодарам што го споделивте со нас. Веќе се претплатив на вашиот канал. Ако сакате, внесете ја групата телеграма што се појавува во објавата, за да можете и таму да ги споделите информациите, за да знаат многу повеќе за тоа. И да го имаме на ум за следното препознавање на LinuxTubers.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав Даниел. Ви благодариме за коментарот и придонесот. Каналот Rikylinux веќе е додаден во Пост.

 2.   Хернан dijo

  Ви благодарам! Добар датум.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Хернан. Ви благодариме за вашиот позитивен коментар.

 3.   Arcan Hell dijo

  Salmorejo Geek: Тој рече дека повеќе не прави видеа за GNU/Linux што би биле само за Windows и Mac

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, ArcanHell. Ви благодариме за вашиот коментар. Сигурно го правеше тоа, но продолжи да објавува видеа на теми за Linux и интервјуа со други Линуксери, големи и мали.

 4.   Воро М.В dijo

  Еј.
  Ви благодариме многу за ширењето на каналите за емитување Линукс.
  Помеѓу сите нас, ќе можеме да ја направиме оваа прекрасна Заедница поголема.
  Поздрав и сила.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав Воре. Ви благодариме за вашиот коментар. Задоволство ни е да придонесеме со вредна содржина за полето на слободен софтвер, отворен код и GNU/Linux, а вие LinuxTubers придонесувате многу за тоа.

 5.   slú dijo

  Здраво, списокот е многу добар, но треба да го додадам наставникот „Бинарна ентропија“ е едукативен канал и повеќе за светот на отворен код

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Сло. Ви благодариме за коментарот и придонесот. Јас веќе го вклучив.

   1.    бинарна ентропија dijo

    Ви благодарам многу за вклучувањето и признанието.
    Благодарение на вас и на Слу, успеав да видам други канали на колеги кои го прават истото како еден, и кои имаат многу добра содржина.
    Овој тип на гест е многу важен за креаторите на малцинствата.
    Поздрав од Уругвај и нарачки за било што. Прегратка.

  2.    бинарна ентропија dijo

   Ви благодарам многу, Сло.
   Без вашиот придонес, ова спомнување немаше да биде возможно.

 6.   Тони Монтана dijo

  Недостигаа одличните juanetebitel и pedrote2222 од Шпанија, заедно со Peka Linux, исто така не ставија SystemInside, бидејќи поранешниот основач на овој блог е Кубанец.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав Тонимонтана. Ви благодариме за коментарот и придонесот. Јас лично се претплатив на првите 3 спомнати, а на SystemInside сум многу години. Првите 3 канали буквално веќе не објавуваат содржина во моментов, а SystemInside го прави тоа, но е многу разновиден во однос на технологиите и речиси ништо од GNU/Linux. Како и да е, преку твојот одличен коментар сигурен сум дека исто како мене и другите ќе се претплатат на 4-те што ги спомна.