Мајкрософт работи на потсистем Андроид за Виндоус 10

Поддршката може да се обезбеди наскоро за апликации на Андроид користејќи специјално софтверско решение за Виндоус 10 што би ја елиминирало потребата од емулација на Андроид или пресликување на телефонот.

Мајкрософт е во процес на создавање на потсистем, Слично на потсистемот Виндоус за Линукс, кој им овозможува на Андроид апликациите да работат на Виндоус 10.

Иако постојат различни начини да се имитираат апликациите за Android, сè уште нема официјална поддршка за Android на Windows.

Новото софтверско решение Има кодно име „Проект Лате“ и може да дебитира следната година. Компанијата своевремено имаше идеја да ги интегрира апликациите на Андроид во Виндоус 10 преку проект со кодно име Асторија, кој никогаш не го виде светлото на денот.

Проект Лате има за цел да обезбеди сличен производ и веројатно се напојува од потсистемот Виндоус за Linux (WSL). Сепак, „Мајкрософт“ ќе треба да обезбеди сопствен потсистем „Андроид“ за апликациите на Андроид, за да можат навистина да работат.

Со удел на пазарот од околу 70% во мобилниот сектор и за разлика од iOS, екосистем со отворена апликација, би било грешка да не се интегрира директно поддршката за Android во Windows 10.

Microsof веќе започна да нуди ограничена поддршка за лансирање апликации за Android на Windows 10 користејќи ја апликацијата «Ваш телефон» и компатибилни уреди со Android. Сепак, лансирањето апликации за Android преку вашиот телефон се врши со стриминг на апликациите од телефонот, наместо да ги извршувате на Windows 10.

Новиот потсистем за Виндоус 10 би дозволиле апликациите на Android да се дистрибуираат преку Microsoft Store и работи во виртуелизирана средина.

Можеби ќе се запрашаме како „Мајкрософт“ би се справил со графичкиот кориснички интерфејс потребен за Андроид апликациите.

Но Со објавувањето на WSL 2, Microsoft започна да работи на проект наречен „WSL-G„Или“ WSL - графичка архитектура “. Овој проект користи сервер за приказ на Wayland вградена за извршување на Linux GUI апликации директно во корисничкиот интерфејс на Виндоус 10.

Стив Проновост на Мајкрософт зборуваше на конференцијата XDC 2020 минатиот септември и детално ја објасни новата опција WSL-G што ја креира Microsoft:

„Поддршката за графички интерфејси на апликации во WSL станува реалност! Се приближуваме кон првичен Преглед и сме среќни да објавиме верзија на Преглед за Windows Insiders во наредните месеци. “ „Вклучивме многу детали за подесување и завршување, како што се прикажување икони за апликации на Линукс на лентата со задачи и поддршка на аудио со вашиот микрофон (и да, тоа е навистина верзијата со Linux на Тимовите на Мајкрософт што работи на WSL). «

Пристаниште WSL WSL, вклучувајќи компонента G или нешто слично, за извршување на оперативниот систем Андроид и дозволување на Виндоус 10 да работи виртуелизирани Андроид апликации.

Проект Лате, ќе им овозможи на развивачите на апликации да доставуваат апликации што сè уште немаат достапна верзија на Windows. Некој може да се запраша какви апликации ќе бидат достапни ако проектот навистина започне, бидејќи многу апликации за Android се првенствено дизајнирани за телефони и се помалку пожелни на поголем екран од телефонот.

Мајкрософт допрва треба да ги коментира вестите за Проектот Лате, Но, под претпоставка дека не ги менувате вашите планови, воведувањето на Андроид апликации на платформата ќе го направи Виндоус 10 скоро универзален оперативен систем кога станува збор за него. апликативна поддршка, според Windows Central. Проектот може да биде дел од ажурирањето на Виндоус 10 во есента 2021 година.

Проектот Latte не би бил ексклузивен за некоја посебна платформа, што значи дека ќе можете да извршувате апликации за Android на хардвер на Intel, AMD, па дури и на ARM. Ова може да им даде поттик на Виндоус 10, кој се бори на платформата на АРМ.

Сепак, некои посочија на некои проблеми со Вејленд.

„Тоа чувство кога стабилната верзија на Wayland ќе биде објавена на Виндоус побрзо од Linux; (Предупредување: Се обидов да го користам на Nvidia, но тој е далеку од употреблив, се обидов да го користам и на Radeon 5700, виси при стартување, дури и глушецот не работи) “, Е


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.