Nvidia и Valve носат DLSS, технологија што им овозможува на гејмерите да добијат повеќе перформанси на Linux

За време на Компјутекс 2021 година, Nvidia најави соработка со Valve за да обезбеди поддршка на DLSS (Супер земање примероци од длабоко учење) присутни во нивните картички RTX.

DLSS, или Супер земање примероци од длабоко учење, е технологија што ви овозможува да добиете повеќе перформанси без да мора да се одрекувате од премногу квалитет на сликата. За да го направите ова, играта работи со резолуција помала од природната резолуција, а потоа сликата се претвора во природна резолуција со употреба на алгоритми.

Објавувањето за поддршка на Valve за поддршка на нејзината DLSS технологија е добра вест, бидејќи DLSS може драматично да ги подобри стапките на рамки без забележително влијание врз квалитетот на графиката.

„DLSS користи напредна рендерирање на АИ за да произведе квалитет на сликата споредлива со природната резолуција, а понекогаш дури и подобра, додека само дава конвенционална рендерирање на дел од пикселите. Напредните техники за повратни информации за време даваат остри детали за сликата и подобрена стабилност од рамка во рамка “, вели NVIDIA.

Влијанието на DLSS може да биде изненадувачки во игрите што ја поддржуваат оваа технологија. Во некои случаи, тој повеќе од двојно ги зголемува стапките на рамки без DLSS, обично со мало или без визуелно влијание. Интересот на оваа технологија лежи во длабокото учење.

Обучена нервна мрежа е подобра во идентификувањето на деловите од сликата што се порелевантни за човечката перцепција отколку старите класични алгоритми на логика и работи уште подобро кога станува збор за прецртување на растерски под-примерок во нешто што човечкото око очекува да го види.

За жал Nvidia DLSS е комерцијален и бара посебен хардвер на поновите картички на Nvidia (Серија RTX 2000 и погоре), покрај фактот што досега Nvidia не ја овозможуваше оваа одлика во своите мајчин двигатели на Linux, кои исто така се комерцијални.

Според некои аналитичари, оваа технологија ќе биде интересна бидејќи Valve, наводно, размислува да направи рачен гејмерски уред.

Тврдевме дека DLSS може да дозволи следниот генерација да работи далеку над својата тежина, а истото ќе се случи со лаптоп без тон графичка моќ, што најверојатно ќе работи со Linux.

На Windows, DLSS е една од многуте карактеристики на Nvidia што го отежнуваат разгледувањето на преселбата кон графичката картичка Radeon, дури и кога цената е соодветна и картичката е моќна. Во Linux, улогите се менуваат и многу е потешко да се избере Nvidia.

AMD ги отвори своите двигатели на Radeon за Linux во 2015 година, искористувајќи го бесплатниот и слободен извор AMDGPU јадрен модул со кој драматично го подобри квалитетот на драјверите, правејќи ги Radeon графиконите најдобриот избор за графички процесори со високи перформанси во светот.

За некои, дури и ако DLSS беше компатибилен со сите игри, „наместо само 50 или 60, би било тешко да се откажат од сето тоа за зголемување на брзината на слики“.

На пат е и технологијата DLSS на AMDили На „Компјутекс 2021“, „АМД“ објави своја верзија на примероци подобрени од АИ, кои ги нарекува „Супер резолуција“ на FidelityFX (FSR). До денес, работата на ФСР е непозната. Интересно е што FSR може да работи и на графички процесори на Nvidia, дури и оние што не поддржуваат DLSS на Nvidia.

За жал ФСР во ова време сè уште е само ветувањебидејќи нема да биде објавен до 22 јуни и не е јасно дали ќе биде веднаш достапен за Linux на денот на лансирање.

„Исто така, немаме толку примероци за квалитет на слика пред и по што би сакале. Ако FSR не може да се натпреварува со DLSS во однос на квалитетот, нема да биде многу важно дали FSR ја исполнува или дури и ја надминува својата сурова стапка на освежување “, вели AMD.

Иако Nvidia напомена дека поддршката за Vulkan ќе пристигне овој месец, а поддршката за DirectX ќе пристигне на есен, компанијата не спомена временска рамка за DLSS да дојде во Proton. Но, добро е да се види дека тој продолжува да се залага за игри со Linux за да го оправда искуството со Windows.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.