Дали Виндоус сака Линукс да биде еден од вашите производи?

Не знам дали е време да се грижам или да се радувам пред најновите настани што се случуваат околу разни компании кои дистрибуираат дистрибуции на Linux и сопствениот софтверски гигант Windows. Она што е вистина е дека дозволувањето на Linux да работи на Виндоус може да биде прилично ризичен потег што, доколку е поволно за опкружувањето на Линукс, ќе донесе вметнување на многу повеќе апликации во нашиот оперативен систем.

Но, важно е да размислиме за намерите на претставниците на оваа организација со вградување во прва инстанца на алатки кои овозможуваат конзолата Линукс да биде присутна во Виндоус 10 и сега со најавата дека во иднина (навидум веднаш) можеме да пристапиме до ubuntu од Windows Store.

Што добива Линукс од ова?Дали Виндоус сака Линукс да биде еден од вашите производи?, Дали Линукс ќе изгуби дел од уделот на пазарот кој победил?, Дали Виндоус се чувствува загрозен од Линукс?. Овие и многу други прашања треба да ги постави секој од оние кои денес уживаат во Линукс и филозофијата на Слободен софтвер.

Малку по малку, Мајкрософт и неговиот водечки софтвер Виндоус се приближуваат до слободниот софтвер и Линукс, но искрено, придонесите што ги даде се многу малку во споредба со она што го доби за возврат. Но, ние исто така мора да разбереме дека ако сакаме забрзан раст на Linux, мора да ги поддржиме сите договори што носат придобивки на еден или друг начин на овој бесплатен оперативен систем.

Според мое лично мислење, верувам дека Линукс и слободниот софтвер треба да создадат бариери што нè штитат пред влијанието на Мајкрософт и целиот комерцијален софтвер, но избегнувајќи негирање на можноста за подобрување и искористување на придонесите што оваа индустрија може да ги понуди.

На другите не смее да им се дозволи да го консумираат во своја корист она што другите го развија во корист на светот, и во најлош случај, откако ќе го украдат она што не е нивно, тие создаваат кампањи за истребување на примарната идеја.

Јас сум еден од оние кои веруваат дека мора да избегнеме по секоја цена слободниот софтвер да стане социјалистички, сфаќајќи ја оваа фраза како процес на давање исто на секого и одземање на оние што имаат најмногу за да им ги дадат на оние што имаат најмалку. Линукс и слободниот софтвер мора да создадат јасни механизми за да избегнат паразити, кои имаат корист од развој на трети страни, без најмала намера дури и да не се заблагодарат за ваквите придонеси.

Сето ова треба да разбуди во нас критична визија, што и овозможува на целата заедница да има јасна визија за настаните што се случуваат, успевајќи да ги утврди добрите и лошите страни на движењата на Мајкрософт околу слободниот софтвер. И со ова не велам дека критичката визија мора да се врти околу бојкотот, напротив, мора да се врти околу канализирање на потребните механизми, така што слободниот софтвер е корисник.

Знаеме дека заедниците во некои случаи нема да влијаат на веќе воспоставените договори, или на идните договори, но важно е да ја ставиме нашата позиција јасна и пред се да ги искористиме најдобро од овие околности.

Dawе се раздени и ќе видиме, но во меѓувреме, Тукс нè штити.

ПС: ГНУ / Линукс, но знаеме дека Линукс е тој што е и веќе разговаравме за тоа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

70 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ousусеф dijo

  Драга моја, мислам дека немаш идеја што значи и што значи зборот социјализам!

  Честитки!

  1.    Луис dijo

   Почекајте коментар од ваков тип, тоа е идеологија што лично ми се чини дека недостига во здравиот разум што има за цел да ја обезбеди. Бидејќи го видов тој збор, отидов директно до коментарите за да видам кој прв се обиде за тој збор, за да го замагли контекстот што е важен.

  2.    Густаво запата dijo

   Хахаха навреден комунист, не сакајќи да ги засени статијата и главната идеја и без да сака да создаде нишка за коментар на друга тема. Дозволете ми да му кажам на коментаторот дека социјализмот е еднакво споделување на мизеријата, некој што живее во земјата што некое време имаше претседател како лик доста амблематски на социјализмот како што е Уго Чавез. Тој човек ја уништи оваа земја.

   1.    Команшарк dijo

    Тоа е прекршок затоа што ја искривува визијата за социјализмот. Аналогијата што ја создава, ако размислите за тоа, е глупава. Според него, социјализмот е „... да се даде истото на секого и да му се одземе на оној што има најмногу да му го даде на оној што има најмалку“. и потоа тој продолжува со „Линукс и слободниот софтвер мора да создадат јасни механизми кои избегнуваат паразити“; Значи, оние што имаат најмалку се „паразитите“? Создадете дефиниција субјективни на социјализмот и потоа паѓа во заблуда.

    Освен горенаведеното - што е едноставна грешка во аналогијата, за што да се напише дома - она ​​што тој сака да го демонстрира паѓа низ постоењето на Лиценци за ГНУ; сè што прави е да разгори непостоечки пожар.

    1.    Марио Гонзалес dijo

     престани да се бориш, единствената лоша работа што се случува овде е дека прозорците се обидуваат да стапнат на линукс, не е важно дали една или друга земја е социјалист или не, она што е важно е што не смееме да дозволиме прозорците да го победат нашиот сакан оперативен систем ...
     е коментар со охрабрување да се повика на единство меѓу корисниците на Линукс ...

   2.    Текрис dijo

    Вие не треба да одите таму истурајќи мислења за она што не е познато, и колку што е можно придржувајте се на вистината, Венецуела никогаш не била социјалист, со уставниот референдум од 2007 година имаше за цел да конституира социјалистичка држава во Венецуела, тоа се единствените избори што Хуго Чавез загуби.

   3.    Себас dijo

    Социјализам е кога нема приватна банка, а акционери на компаниите се работниците. Тоа е, економија без капиталисти, без луѓе кои се богати по цена на вишокот вредност на работата на другите.

    Јас само ја наведувам дефиницијата, не заземам страна дали е добра или лоша.

    И според таа дефиниција во Венецуела никогаш немало социјализам, само политичари зборуваат за социјализам додека седат во тотално капиталистичка економија. Исто како во пред-нацистичка Германија.

    1.    Chema dijo

     Ниту во Венецуела ниту во СССР.

     Во Советскиот Сојуз со средствата за производство никогаш не управувале работниците, ако не и самата држава; Нема изговор дека државата е своевиден „претставник“ кога во РФС на Југославија постоеше вистинско самоуправување од страна на работниците што ја следеа марксистичката теорија.

     На крајот, Троцки беше во право, државната сопственост на СССР не се разликуваше од капиталистичките односи на производство и неговиот начин на управување со фашистички режим, штета што беше прогонет и убиен заради тоа што ја кажа вистината.

     1.    Алдеранеј dijo

      Го мешате со комунизмот каде што ако е во сопственост на пролетаријатот, во социјализмот производствените добра и припаѓаат на државата.

      1.    Себас dijo

       Не, во социјализмот добрата на производството му припаѓаат на пролетаријатот. Мислам, економските класи завршија.
       Во комунизмот, целта за искоренување на сите класи оди подалеку, затоа што нема ниту влада ниту религии (политичка класа и црковни класи). Така, во комунизмот се достигнува утописката држава каде што има само една социјална класа (работник / пролетаријат) без ништо над неа да живее во анархија (отсуство на влада).
       Затоа социјализмот е среден чекор кон комунизмот (што не секогаш значи дека социјализмот сака да доведе до комунизам бидејќи многу социјалисти го сметаат социјализмот со цел сама по себе бидејќи сметаат дека ова е „единствениот дел остварлива “за комунизмот).


     2.    Себас dijo

      Точно, тоа не е ништо повеќе од државен капитализам.

      Во Венецуела, изборот беше хибридната формула на социјализмот да коегзистира со капитализмот, формула наречена „XNUMX век“.
      Резултатот не се разликуваше многу од Чиле во Аleенде или пред-нацистичка Германија.
      Иста приказна иста грешка.

 2.   Џонатан dijo

  Мислам дека меѓусебната соработка помеѓу „Мајкрософт“ и заедницата ГНУ / Линукс е донекаде ризична, однапред знаеме дека „Мајкрософт“ не прави ништо само бесплатно, очигледно нема една, ако не и неколку причини зошто го прават ова, но мислам дека оние што може да ограничи колку далеку ќе оди овој претпоставен „сојуз“ и „соработка“, тие се најголемите раководители на проекти со отворен извор, како што се дебијан, убунту и редхет со сите нивни деривати, и каде корисниците кои сакаат и страстни за пингвинот и Wildebeest, дозволете ни да учествуваме во тестови, документирање, развој. Се разбира, микрософот може да придонесе и може да зграби работи од отворен извор, но секогаш почитувајќи ја идејата за заедницата и слободата, како што е анимето „Фул метал алхемичар“, ова мора да биде еквивалентна размена xD. Патем, одличен напис, поздрав од Мексико.

 3.   Агуајро dijo

  Дали ви треба Linux од Windows? Кому кого му користи (или го вампирира)?

  1.    Франциска dijo

   Агујро, добро рече ¡¡¡¡¡¡
   Сега, некој објасни ми, тука зборуваат за софтвер со отворен код и хакери ми рекоа: ве молам промовирајте само бесплатен софтвер, всушност не знам дали го правам тоа правилно, затоа што понекогаш филтрирам отворено затоа што ми изгледа интересно; За мојот LINUX тој е синоним за бесплатно и сè е со отворен извор, што не ме загрижува бидејќи воопшто не разбирам како да се справам со тоа, но станав тотално вешт бесплатно и спротивен на комерцијалниот
   Може ли некој да го расветли ова прашање? бидејќи информациите што ги добивам се вирализираат во групи каде ме именуваа за администратор
   Благодарност до оној што ме чита и многу благодарам за секој што ќе ми одговори

   1.    НЕКЕРАФА dijo

    Треба да бидете внимателни, бидејќи многу луѓе го мешаат тој концепт. Бесплатно на англиски значи бесплатно и бесплатно. Слободен софтвер е оној што е бесплатен извор (бесплатен софтвер), тој е бесплатен иако не е бесплатен (бесплатен софтвер), или тоа е обете.
    Побезбедно е да барате отворен софтвер бидејќи тој се однесува само на концептот на 100% бесплатен софтвер, без оглед на неговата цена. Постојат верзии на Ret Hat Enterprise кои чинат пари, но сè уште се отворени затоа што се дистрибуираат според лиценците на GPL.

   2.    Себас dijo

    Слободен софтвер или OpenSource, на многу начини се исти, и во код и во дефиниција.
    Во основа, тие се разликуваат само во кохерентноста на движењата, во кои OpenSource успеа да ја продаде својата скриена некохерентност со парапетот на „прагматизмот“, како да се работи за вегетаријанци што го направија својот живот велејќи дека вегетаријанската храна треба да владее, бидејќи тоа е она што подобро, поздраво, повкусно и на крај супериорно, но кога станува збор за јадење тие „мораат да бидат прагматични“ и јадат се што најдобро им одговара на нивните интереси во моментот.

    Тоа е причината зошто овие луѓе ви кажуваат да разговарате за FreeSoftware, а не за OpenSource, затоа што првиот ги одржува и извинува за своите принципи.

    Во двата случаи, тие можат да бидат бесплатни или платени. Тој аспект е неважен во полемиката.

  2.    Гонзало Мартинез dijo

   Јасно е дека linux има корист од која било компанија што ве интересира, бидејќи има многу ресурси за да придонесете за linux.

   Дали компанијата го прави тоа за своја корист? Се разбира, компаниите се бизниси, она што го кажуваат погоре за Виндоус сака да го уништи Линукс, Виндоус сака да заработи пари, а не да уништи ништо, се чини детски.

   Од друга страна, сигурно „Мајкрософт“ може да имплементира и развива работи за „Линукс“ за кои на досадно брадест човек низ куќата во слободно време ќе му требаат години.

   1.    Себас dijo

    Тотално точно. И реалноста е дека денес Линукс би заостанувал во праисторијата со децении, ако не беа придонесите на мултинационалните компании (идентични со Мајкрософт) кои ги вложија парите и платија професионалци за развој на Линукс на она што е денес. Брадестите мажи можеби имаат најдобри намери, но реалноста е дека нивните човечки ресурси не се доволни за да бидат во чекор со побарувачката на пазарот.

   2.    Леополдо dijo

    „Мајкрософт“ не дава ништо бесплатно, во минатото видовме како библиотеките што им беше дозволено да се користат како „бесплатни“ што еднаш ги користеше софтвер кој не е од „Мајкрософт“ беа лиценцирани (в) и се наплаќаа за авторски права. Мајкрософт ја загуби војната за мобилни телефони и сега се обидува да го уништи gnu / linux. Тие не придонесуваат за ништо, контролираат сè. Не кажувајте глупости како тоа што мултинационалните компании развиваат Линукс бидејќи тоа е лага. Проблемот со linux е токму количината на луѓе кои го користат затоа што е бесплатна, инсталираат вино (микро-срање емулатор) за да играат глупави игри „бесплатно“ без да плаќаат авторски права за неговата „сигстема“ или за игри „распукани“ и преземени на некои веб-страници што ги има многу.

  3.    Едгар dijo

   ова е нешто конкретно и доста елоквентно на оваа тема ...

 4.   Abaddon dijo

  Вие не сакате тоа да биде уште еден од вашите производи, тоа е веќе еден повеќе од вашите производи, бидејќи FEDORA, SUSE и вечната PU_A DE UBUNTU се веќе достапни во продавницата за Windows. Windows никогаш нема да купуваат Linux (јадрото), но тоа не спречува превземете ги дистрибуциите на gnu / linux, барем оние што не се во заедница, туку се деловни активности како fedosusubuntu.
  Ве поканувам да погледнете во bsd и да започнете да се оддалечувате од linux, на работната површина TrueOS е добра опција за почетниците да се унифицираат.

  1.    Себас dijo

   Како и што е уште еден производ во Azure.
   Навистина, Linux е веќе уште еден производ на Microsoft.

 5.   Инуказе dijo

  Здраво, Мајкрософт има намера исто како и секогаш, да го уништи ГНУ / Линукс и сè друго што не е изум и е наметнато од Мајкрософт.

  1 - Што добива Linux со ова ?, R = Апсолутно ништо

  2 - Дали Линукс ќе изгуби акции на пазарот? , R = Не на серверите, на Крајните корисници, можно е дека, но ако некое лице имало доволно доследност и одлука да го мигрира оперативниот систем, тој нема да се врати од мигрираниот.

  3 - Што има стекнато со овие движења? , на што или на кого точно се однесуваш?
  ГНУ / Линукс, апсолутно ништо

  „Мајкрософт Виндоус“, проектирајќи лажна „Loveубов“ кон ГНУ / Линукс, така што тие ќе му овозможат влез да започне со неговите трикови за долго и бавно уништување, сакајќи да ги замени алтернативите со софтвер за неговото создавање, на пример со „Мајкрософт визуелно студио“.

  Кога тие самите ни рекоа помеѓу 2000 и 2005 година „Мајкрософт никогаш нема да создаде софтвер компатибилен со GNU / Linux, бидејќи тоа е лош оперативен систем“

  Затоа секогаш им велев да не користат ексклузивен софтвер на Мајкрософт, единствената намера е тие да ги заменат отворените стандарди на заедницата со комерцијални, за долгорочни цели, да ги направат своите својства стандард, така што сите ќе станат зависни. од Мајкрософт.

  Новел (SuSE Professional) и Cannonical (Убунту 11.04) први им дозволија на Мајкрософт да им наштети, а сега тие одат по „Debian, Fedora, OpenSuSE, ArchLinux“ од далеку јасно ги гледам нивните намери да им наштетат на заедниците и нивните филозофии во корист на твојата компанија.

  4 - Дали Виндоус се чувствува загрозен од Линукс? Без сомнение, ако не, тие не би ја имале таа желба да сакаат да го уништат одвнатре.

  Бидејќи масите се глупави и доминантни, сигурно „Мајкрософт“ ќе успее, бидејќи малкумина се оние кои се против нестандардизацијата на сопствениот софтвер на одредена компанија.

  Бидејќи да не беа, немаше да имаме SystemD долго време, но бидејќи повеќето крајни корисници се премногу глупави за да се грижат за лиценците и филозофиите на слободниот софтвер, немате идеја како тоа може да влијае на вас во иднина.

  Единственото нешто што огромното мнозинство на нови и средни корисници ќе ви го кажат е „Јас инсталирав дистрибуција, и тоа функционира, и единствено ми е важно“, но тие не внимаваат со софтверот што го користат и нивните соодветни лиценци. и малкумина кои навистина сакаат да научат од многумина што веќе знаат, многу од оние кои веќе знаат станаа прилично токсична заедница во најголем дел.

  Токму поради ова, мора да се едуцираме едни со други, да формираме солидни и одлучни заедници кои претпочитаат слободен софтвер и GPL лиценци, бидејќи на крајот ќе биде попогодно за секого, како за неговото зачувување и проучување, така и за оптимизациите на софтверот со вакви лиценци.

  1.    Франциска dijo

   ИНУКАЗЕ, она што го кажуваш би било одлично решение, но ретко се случува луѓето да размислуваат така, треба да се започне со обука на деца, од тоа треба да се направи голем револт, од тоа зависи многу во иднина, тука во Аргентина , многу луѓе продолжуваат со XP, затоа што тоа е она што тие го знаат и не сакаат ништо друго, и тешко е да се убедат во придобивките од слободниот софтвер, само децата би можеле да видат дека има нешто подобро и на дофат на раката
   Се надевам дека на овој свет ќе се појават предлози и решенија дека комерцијалниот веќе нè опива до смртоносни нивоа

   1.    Инуказе dijo

    Здраво, добро, ќе се проширам и ќе ви дадам резиме и мое мислење во врска со годините што ги користев GNU / Linux.

    Токму една од работите што има против ГНУ / Линукс е тоа што тие немаат стандардизирана точка во одредени работи како на пр.

    Аудио системи {OSS, OSS4, Alsa, Pulse, Roar, Gstremer, Phonon, Esd, Arts}
    Пакет {.tar.bz2, .tar.gz, .tar.xz, .xz, .txz, .tgz, deb, rpm} -> Искрено се надевам дека Flatplak ќе го реши ова прашање, но на ниво на систем во моментов го решава на ниво на корисник. за сега се обидувам да создадам некои „AppImages“ (преносни уреди)

    Што за мене нема многу смисла, тоа е како со PlayOnLinux, кој ги инсталира верзиите на Вино во конкретниот корисник, наместо да го инсталира на ниво на систем за сите корисници за да не го окупираме истиот простор со истиот верзија на вино кај различни корисници.

    Графички систем {XFree86, X.Org, Wayland, Mir}
    Верзионирани библиотеки и не се компатибилни за назад
    Возачи: nvidia, amd, amd / ati, intel, печатачи, wifi, bluetooh, тачпади, wacoms
    Десктоп околини: Плазма 5, KDE4, Тринити десктоп (KDE 3), Мате (Gnome 2), Xfce 4, LXQt, LXDe, Razor-Qt, Techcisa Desktop, Olix Desktop, Rox Desktop, Étoilé, Equinox Desktop, единство, цимет , Работна површина на Баџи, работна површина на пантеон, работна површина на Солус, работна површина на Мошка.

    Каде гледам дека проблемот главно лежи во
    1 - Програмерите никогаш не се консултираат директно со заедниците за нивната често употребувана опрема, за да утврдат колкав е просекот на употребена опрема од висока, средна, ниска и дисконтинуирана опрема.

    2 - Кога ќе откриете кои се прекинатите компјутери што се користат, можете да се фокусирате на создавање на екстремно лесна околина за работна површина ограничувајќи се на специфичен хардвер. во случај иако за многумина звучи како нешто сосема апсурдно. подобро е да се направи работна околина за прекинат хардвер на пример

    Пентиум MXX, 233 MHz
    RAM меморија: 64 Mb
    Видео: 8 MB со OpenGL 1.0

    Додека го читаат, ако прашаат зошто е тоа затоа што ако направите десктоп за тие ограничувања, тие го стабилизираат, потоа го дебагираат и оптимизираат така што е робустен, цврст и стабилен, кога се користи на компјутер со поголеми ресурси, ова ќе има само позитивно влијание во однос на потрошувачката на ресурси.

    Исто така, направете ја модулирана работна површина, т.е. како што беше firefox на почетокот, и бидејќи денес има повеќе околини за работна површина, може да инсталирате екстензии и во зависност од тоа кои ќе се користат, тие ќе ја зголемат потрошувачката на ресурси.

    3 - по избор, имаат заборавени ефекти на Compiz, бидејќи при создавање општа намена за работна површина за крајниот корисник, многумина, дури и ако ја користат само за работа, сакаат да бидат визуелно пријатни.

    Очигледно за тоа, побарајте најмалку 64 MB видео (бидејќи компиз работеше во 2007 година со вклучени скоро сите карактеристики)

    4 - Другата работа е дека е прилагодлива и по можност дизајнот да се заснова на Вектори наместо на пиксели, со цел да се избегне создавање, на пример, исти икони во различни размери отколку ако «128 × 128» «64 × 64» «48 × 48 »« 36 × 36 »« 32 × 32 »« 24 × 24 »« 22 × 22 »« 16 × 16 »« 8 × 8 »

    5 - Воспоставете модул што овозможува избор на цртање на прозорците во системот што корисникот може да ги избере меѓу достапните, на пример:
    QT -> 1, 2, 3, 4, 5
    GTK -> 1, 2, 3, 4
    EFL -> 0.17, 0.18, 0.19, 0.20, 0.21
    XForms

    Засновајќи се на создавањето на ваква работна околина на упатствата за GNUStep и FreeDesktop.org.

    Кога ќе успеат да ги воспостават тие стандарди, тоа е дека тие ќе можат да привлечат секаков вид на корисници и програмери. бидејќи многу програмери ми рекоа дека навистина губат многу време создавајќи компатибилност со повеќе звучни системи, дури и преку SDL.

    Другите кои понекогаш користат толку многу различни пакети и библиотеки што не можат да ги одредат барањата на софтверот што го создадоа. иако многумина користат LXC за да решат онолку колку што можат понекогаш тоа не е толку ефикасно.

    На пример, програмерите како mednafen се чини дека користат дистрибуции како ArchLinux секогаш ажурирани, па на пример кога корисник на Slackware 14.2 се обидува да ги состави нивниот изворен код, тоа не е можно. бидејќи Slackware се справува повеќе со постариот софтвер, но исто така и многу постабилен.

    Како и да е, тоа е само нешто што нема да се случи затоа што
    1 - Развивачите на работната околина повеќето имаат свои идеи и сè додека можат да ги користат на своите компјутери, оние со постари компјутери не се важни

    2 - Други видови на развивачи, на пример, Управувач со прозорци, како што е Просветлување, иако идејата е добра, тие програмери не ја користат секојдневно, така што неговиот напредок е бавен, и патем нема да стане работна околина, иако ниво на изведба и потрошувачка, ова е најдобро

    Но, толку многу што тие дури и не знаат што да прават со нивниот проект што Бохди Линукс реши да создаде дериват од Е17, бидејќи Е21 иако е постабилен, целосно ја изгуби целта и компатибилноста со себе.

    3 - Програмерите кои би можеле да ја развијат, секој ќе сака да ја наметне својата идеја на идејата за другиот, и на крајот, тие можат да постигнат договор да ги вклучат и двете, уште полошо по цена на жртвување на ниските барања на десктоп околината што треба да се развие.

    4 - Корисници на токсика, таа заедница што само се жали и се жали и не придонесува ништо, единственото нешто што тие го прават е да се напуштат проектите. бидејќи не даваат никакви предлози, тие само се жалат на сè и на сè.

    Од овие причини, верувам дека е невозможно да изготват и применат најлогично и наједноставно решение, а тоа е да создадат софтвер за оние кои не можат да си дозволат понова опрема. Кога мигрирав на GNU / Linux во 1998 година, една од работите што особено ја сакав беа неговите екстремно ниски барања во споредба со Windows 98SE.

    И кога го инсталирав мојот SuSE 5.2, откако претрпев специфицирање на партициите, од Сектори, Цилиндри и Глави на тврдиот диск. Кога започнав со KDE1, иако изгледаше ужасно графички, неговата флуидност и стабилност ме натера да се за loveубам во системот.

    Но, во моментов развивачите и на работната околина и на видео игрите, тие веруваат дека апсолутно секој има пристап до Интернет, а економијата на секоја земја е толку просперитетна што можат да купат компјутер со следниве минимални спецификации

    Процесор: Quad Core, i7, 12 GHz
    Овен: DDR4, 16 GB
    Видео: 2 GB NVRAM, Nvidia, ATI / AMD или Intel

    Особено 3D развивачи на видео игри. уште повеќе, особено оние кои користат Единство за да создаваат игри. Кога има милиони мотори со кои можете да ги креирате вашите игри, тие се бесплатен софтвер и многу помалку барања.

    Неодамна видов 3 клона на Марио Брос од Нес на Гитуб
    Првиот е направен во Единство (моторот на играта не работната околина)

    Вториот е направен во Unreal Engine 4

    EL Tercero е направен во CPP + Allegro + SDL

    Барањата се:
    Единство: RAM -> 4 GB, видео -> 1 GB NVRam, процесор: quad-core на 6 Ghz

    Нереален мотор -> 2 GB RAM, видео -> 512 MB NVram, процесор: двојно јадро 3,00 GHz

    Третото -> 256 MB RAM, видео -> 8 MB, процесор, Pentium IV 600 MHz

    Каде што заедниците на повеќето од сегашните програмери размислуваат повеќе за тоа како да создадат игра брзо без оглед на барањата што ќе ги побараат.

    Наместо да креирам изворен код оптимизиран според видот на играта што ја креирате, бидејќи јас дури пробав многу добри проекти како „Adventure Time“ направени со Blender + Python и не троши многу

    Сумирајќи, многу од развивачите го напуштија структурираниот код и добро оптимизирани за машината, во корист на можноста да создадат повеќе што бара повеќе само за да може побрзо да се креира, жртвувајќи ја стабилноста.

    Како и да е. Мислам во отсуство на сериозна стандардизација на програмите направени во Слободен софтвер, тоа го отежнува создавањето на пообјективен софтвер. Ова исто така резултира во голема непријатност кога барате софтвер за специфични задачи кои се стабилни и лесни за употреба, на пример клон за AutoCad, не постојат, имаме алтернативи и иако многу се добри, некои се малку чудни за учење. употреба

    Софтверот насочен кон децата е уште еден предизвик, многу пати сум разговарал со развивачите на игри и секогаш им велам, ако можат да создаваат видео игри, дека можат да предаваат општа култура без играчот да знае дека ги култивира, тоа е најдобро што можат да сторат. . бидејќи има луѓе како мене кои не учат ништо читајќи книги, ако не, ние учиме преку видео игри од кои научив многу

    Возраст на империи -> Историја
    Скршен меч -> Историја
    Цивилизација -> Историја
    Покемони -> Логика
    Упориште -> Логика
    Диабло 1/2 -> Фантазија
    Доктор Кој -> Наука / фантастика
    Математички Blaster -> Математика
    Неверојатната машина -> Логика
    SafeCracker -> Логика
    Call of Duty 1/2 -> Историја
    Медал на честа: Сојузнички напад, Пацифик -> Историја
    Виножито Шест -> Логика
    Агата Кристи -> И нема повеќе (Врз основа на книгата 10 Негритос, знам затоа што ми кажаа моите пријатели кои читаа) -> Драма

    Навистина ми се допаѓаат фантастични и научни фантастични работи, бидејќи имам фантазија.

    Јас се проширив премногу повеќе од потребното, но поентата е дека мислам дека мора да воспоставиме повеќе стандардизирани основи за крајниот корисник, кои можат да ги користат сите, и оттаму да бидеме пообјективни кога станува збор за располагање со алатки и алтернативи напредувајте пооптимално до слободен софтвер.

    1.    морфеокмг dijo

     Мислам дека документацијата ќе недостасуваше.
     Програмерите претпоставуваат дека знаете јазик, вие сте linux geek и знаете MVC, можете да го дешифрирате неговиот развој, со сопствен модел, недостаток на документација, главно, неговите класи, модули, итн. кои понекогаш не се стандарди. наведуваат компании или мини / компании да ја отфрлат употребата на слободен софтвер, поради потребата да се инвестира време во „преведување“ на она што го направил инвеститорот, и кога ќе ги прашате програмерите за имплементација на истиот во нивниот систем, тие едноставно ќе ви кажат , «Па, научи да програмираш».
     Документацијата е уште поважна од споделувањето на вашиот код и да очекувате да го користат.
     Морав да „укинам“ 2 или 3 проекти заради лошата документација или неподготвеноста на развивачите да објаснат што се обидоа да направат со нивниот софтвер.
     пример што можам да го ставам е GNU Health, yowsup 2
     Дека иако повторното спроведување на некои работи од софтверот и прилагодувањето на истиот кон потребите на клиентите е многу добро, некои клиенти не се доволно трпеливи за да може некој да го прилагоди наведениот софтвер на нивните потреби и претпочитаат да плаќаат за скапиот софтвер на „Мајкрософт“ за да спроведат бесплатен софтвер.

 6.   мумус dijo

  Кои ќе бидат основните намери во ова? е единственото нешто што можам да се прашам.

 7.   фрацеларевало dijo

  Секогаш постои можност за ас на вашиот ракав е дека сè што е постигнато со години на работа и добри шест оперативни проблеми во Linux, освен нивните дистрибуции, не може да биде со трепкање на окото, оној секогаш да прави профит

 8.   Б-лав dijo

  Премногу станавме многу сомнителни. Тоа е слободата што ја има „Мајкрософт“, на крајот кој може да го спречи да направи свој под-систем на Линукс? Ние мора да бидеме внимателни како заедница кон овие движења. Уништување на Linux би било невозможно. Не знам како може да се уништи во 90-тите со агресивна конкуренција и сите препреки и валкани игри на МС. Проверете дали е можно денес, кои се помалку релевантни секој ден.

 9.   Марк В.Р. dijo

  Тоа е валкан потег за програмерите да престанат да работат на нивните дистрибуции и да се префрлат на MS-Windows (зошто да работите бесплатно или скоро за ништо кога можат добро да ви платат за тоа). Кога тоа ќе се случи, дистрибуциите сè повеќе ќе недостасуваат, тогаш корисниците ќе бидат принудени да се префрлат на MS-Windows.

 10.   Густаво dijo

  Вашата анализа е многу интересна. Постојат неколку точки кои се контроверзни и тешко се непристрасни. На пример, придонесот што Мајкрософт го даде во (f) oss заедницата беше доста корисен. Тој придонесе за јадрото и објави добри проекти, како што се .NET core и VS Code. Покрај тоа, тој е познат да соработува со отворени проекти како што се фондацијата Node.js, OpenLightDay, Open API, R конзорциум, меѓу другите. За сето ова, мора да бидеме благодарни, бидејќи на некој начин, ресурсите на „Мајкрософт“ дадоа се од себе за да ја направат заедницата подобра.

  Бидејќи Сатја ја презеде улогата на лидерски работи, очигледно, тие се сменија. Соработка или ЕЕА? Не знаеме и тоа сигурно не треба да нè држи будни. Во овој момент, темелите на заедницата за слободни и со отворен извор се добро засадени, идеологијата е силна и, според она што го гледам и ми се допаѓа, е добро одбрана од нејзините членови.

  Цврсто верувам дека „Мајкрософт“, денес, нема избор или интерес да направи некаков „маневар“ за дестабилизација на екосистемот на слободен софтвер, а причината е сосема логична: „Мајкрософт“ има корист и од заедницата. Јасен пример се вашите проекти што се на GitHub, како што се NET-јадрото, VS-кодот, EntityFramework Core, итн.; тие добиваат огромна поддршка од заедницата и резултатите се добри. Друг пример е Azure, усвојувањето Linux на вашиот облак е едноставно прашање на ефективност на трошоците.

  На кратко, IMHO, Linux и неговата голема заедничка заедница значат профитабилност за Microsoft, да, можеби повеќе од она што го добиваме од нив.

 11.   Vic dijo

  пред да напишете толку истрели, прочитајте ги лиценците, за да не мора да зборуваат толку многу срања заедно, од написот до коментарите ФАТАЛ !!!

 12.   Танракс dijo

  OS X донесе повеќе развивачи на Linux на своја страна. И светот продолжува да се врти. Како развивач, ако треба да работам на Виндоус, ќе бидам супер удобен.

 13.   снежна виулица dijo

  Така што можете да видите колку лошо работи, бидејќи тоа го прави преку виртуелна машина. Тоа нема да ги направи корисниците на Виндоус многу среќни и тие ќе мислат дека Линукс е смрдлив. Значи, Линукс ќе изгуби нови корисници?

 14.   Мигел dijo

  Прво ... добро утро !!!
  Според мене, многу е поедноставно да се заклучат намерите на „Микрохофф“.
  Предметната тема Бил Кејтс не престана да биде плејбој и опортунист кој во еден момент од животот знаеше да ги „украде“ идеите на другите и да ги искористи за своја корист.
  Со други зборови, „ПРОФИТ“ со потта на другите.
  Она што ве тера да мислите дека неговиот внатрешен механизам ќе се промени и тој ќе стане модел човек кој ќе придонесе интересни работи за заедницата на начин што нема корист.
  Овој човек го претвора она што го допре во злато и им дава милостина на оние кои знаат како да го работат.
  Мислам us .усурерооооо !!
  Како линуксен допир, можеме да се збогуваме со нешто што вреди.

 15.   Адвокатот на ѓаволот dijo

  Која статија глупост! . Гну / Линукс ќе продолжи како и обично, бидејќи лиценците нема да се променат и четирите слободи нема да се променат. GÜINDOS ќе продолжи со својата ролна, ќе работи со што и да е и по секоја цена.

  Што се случи со Гну / Линукс бидејќи Андроид се заснова на тоа? Гугл го изеде? . Што нудиме да инсталирате дистрибуции на виртуелна машина од вашата продавница за апликации? Амос прошетки !!! Ајде да видиме дали се посветувате на пишување поинтересни статии отколку да губите време со оваа глупост.

  1.    Abaddon dijo

   Ако не ви се допаѓа овој блог толку многу, можете да одите на друг, ве молам

   1.    Адвокатот на ѓаволот dijo

    Ако не ми се допаѓаше блогот, не би го ни коментирал написот, бидејќи немаше да го прочитам. Она што го критикувам е самиот напис, содржината, која не е иста. И, ако не ви се допаѓа критиката, деактивирајте ги коментарите и решената материја.

  2.    Алберт dijo

   Андроид не е заснован на „GNU / Linux“. Андроид се базира на изменето јадро на Linux. Ако на почетокот не ги знаете разликите помеѓу овие концепти, што друго велите, не претставува никаков интерес.

   1.    Адвокатот на ѓаволот dijo

    Вистина е дека направив мала грешка велејќи: „засновано на Гну / Линукс“ кога требаше да кажам „засновано на Линукс“. Но, морам да додадам дека и ова што го кажувате не е целосно точно, бидејќи Андроид не го „модифицира“ јадрото на Линукс.

    Вистината е, тој не го користи целиот кернел, ги користи само модулите што го интересираат, но не прави модификации како што тврдите. Како и да е, фактот дека сте ја направиле оваа мала грешка не ги поништува вашите аргументи ... Ахх, извинете ... но не сте користеле ниту еден аргумент!

 16.   Карлос dijo

  „Мајкрософт“ Само сакам пари, огромното мнозинство од луѓето се чувствуваат слободни со гласање за „linux“, бидејќи „linux“ и понатаму се чувствуваат слободни

 17.   Валдо dijo

  Фразата што го опишува социјализмот не е она што вие го велите, туку „Од секој според неговата способност, секој според својата потреба“. Што е доста различно од вашиот опис.
  Стратегијата на МС секогаш била „усвојување, проширување, гаснење“. „Усвојување“ затоа што наводно усвојува нови стандарди и технологии, потоа ги „проширува“, ги зголемува до тој степен што само сопствената верзија на тие технологии завршува „компатибилна“ поради степенот на наметнување на пазарот. По кршењето на консензусот, тој ја „гаси“ технологијата што ја „усвои“ и „експлодираше“.
  Нема повеќе. Продолжете да го правите истото.

  Поздрав.

 18.   Команшарк dijo

  Твоите грижи се премногу.

  Најпрво: МајкрософтКако и секоја комерцијална компанија, таа бара профитабилност во својот бизнис; клима со главата до Linux тоа може да биде стратегија за профит.

  П.С: Вашата „аналогија“ за социјализмот е мрачна.

  1.    Гил dijo

   Мајкрософт, за разлика од многу меркантилистички компании, заработува со кршење на законите. Тоа е компанија која ден за ден, заедно со своите пријатели лаптопи (HP, ACER, ASUS, LENOVO,…) продолжуваат да ги кршат законите на Европската унија со наметнување на набавка на Windows со лаптопот. Забрането со законодавството што ја пренесува директивата 2005/29 / СЕ во нејзиниот анекс I, член 29 за навредливи и агресивни практики (наметнување на набавка на еден производ заедно со друг), во шпанскиот закон 29/2009, член 31.2. Во Италија убедување Corte di Cassazione n. 19161 од 11 година. Тие се два производи, а не пакет, заради: а) различна природа (опиплив добра-софтвер), б) различно применливо законодавство (продажба и купување на лиценци за употреба на физички добра систем), в) различен договор (едниот за набавка, а другиот за отворете ја и прифатете ја лиценцата). Вратете го украденото, престанете да крадете и тогаш разговараме.

   1.    Команшарк dijo

    Тоа веќе го знаеме, прашањето е: Каноник, Сусе, Фондацијата Линукс и ФСС што велат тие? За да бидам „опасност“ за слободниот софтвер, не гледам никакво движење.

 19.   Фернандо Гонзалес dijo

  На крајот на краиштата, Ричард Сталман ќе биде во право во целата работа што дозволува комерцијални уреди или мешавини на комерцијални со бесплатни уреди да се користат како што прави јадрото на Линукс, јас не ... Не гледам добро лице за тоа што прави Мајкрософт.

 20.   Марио Гилермо Завала силва dijo

  Јас целосно се согласувам со вашата позиција ... што имате намера?

  Честитки

 21.   Мигел Ангел dijo

  Стратегијата на Мајкрософт за ЕЕЕ (Прегратка прошири уништи) е добро позната. Денес е редот на Linux. Само денес Linux е солидна и зрела платформа, многу распространета на серверите, не е нешто почетно како што беше HTML кога се роди HTML, на пример.

 22.   pablo dijo

  »Избегнувајте паразити кои не заслужуваат да ви се заблагодарат» Јас практично бев во Линукс од првиот убунту, и ако нешто јасно ја напуштив врската со Linux за сето ова време, тоа е дека нивните заедници се луѓе кои се развиваат, барем во нив дали „незаинтересирано“ значи, тие немаат намера да бидат обожени или да ве стават во авион на супериорни луѓе, и да, пријателе, целата околина на Линукс е комунистичка, се базира на заедницата, нема ниту еден развивач што го прави тоа сам, повеќе е сè што придонесува и создава Linux,
  но секогаш има црни овци кои кога ќе започнат со нешто ново и се молат луѓето да го користат популарно и кога ќе го сторат тоа, тие сакаат да станат милионери, најдобро е тоа што овој вид на развој не се внесува директно во линукс.

  1.    Команшарк dijo

   Добро кажано!

   Една од работите што сакав за ГНУ / Линукс е како работеше заедницата (Нешто „утописко“ според лошите страни на комунизмот).

   Вистината е дека авторот на статијата, промовирајќи еден вид на бариера, е да се уништи сè што значи слободен софтвер; ситуацијата ќе биде добра сè додека се почитуваат лиценците.

 23.   EraерардоЛ dijo

  Според Јоусеф, авторот се чини дека не го знае значењето на социјализмот, за остатокот, написот покренува нешто многу интересно. Дали Мајкрософт го искористи ГНУ / Линукс за да се збогати уште повеќе ...? а погоре изгледа дека не живее во Венецуела и не ги гледа опипливите и нематеријални достигнувања на де Чавез

 24.   Алфредо Пералта dijo

  Голема корпорација близу до системот што одржува висок процент на технологија на планетата, воопшто не звучи добро.
  а во врска со прашањата поставени од авторот, имам неколку одговори во личен капацитет.
  Што добива Линукс од ова? Ништо, дали Виндоус сака Линукс да биде еден од неговите производи? Верувам дека повеќе од тоа да се биде производ би било апсорбирање на знаењето стекнато благодарение на слободниот софтвер, дали Линукс ќе изгуби дел од уделот на пазарот што го има стекнато? Не мислам дека Виндоус се чувствува загрозен од Linux? Долго време, но сега со сè што е поврзано со IoT, Cloud, Mobile, итн. Мајкрософт е далеку од многу светлосни години. На кратко, времето ќе покаже.

 25.   Зодијак Карбурус dijo

  systemd, во мали букви, бидејќи неговиот развивач Ленарт Поетеринг сака да биде наречен замена за „System V“, што е „иницијален“ систем на UNIX, татко на сите „UNIX Like“ оперативни системи. Инуказе е единствениот што го споменува во сите претходни коментари. Според мое скромно мислење, усвојувањето на systemd од скоро целата заедница на Linux го означи почетокот на крајот за слободата на Linux. Ако не, живејте да видите. systemd е високо оптимизиран за работната површина. Поетингот го брани развојот на Linux за сметка на кршење на неговата компатибилност со POSIX и со други оперативни системи како што се BSD и деривати, кои се UNIX. Понекогаш најголемите проблеми се внатре или се внатрешни, а не надвор или надворешни. И, како што веќе коментираа, во повеќето случаи Заедницата не може да влијае на долгорочни договори за милионери потпишани од моќни компании. Пари.

  Стебло на статијата, драг гуштер!

  Слободниот софтвер ги обединува слободоумните и позитивни човечки суштества за да се постигне слобода на избор. Да има остварлива алтернатива на приватниот софтвер. Да бидам послободен.

 26.   Fabian dijo

  Ставањето вакви пречки е спротивно на основните слободи на слободниот софтвер. Бесплатните лиценци се за секого, а тука спаѓа и Мајкрософт. Од друга страна, ова има многу придобивки од Linux, сега апликациите за пренесување ќе бидат многу полесни затоа што ќе ги користат истите алатки.

 27.   Мигел Тујаре dijo

  Авторот не стави на маса дека „Мајкрософт“ претставува технолошки монопол во многу земји во светот и дека му донесе милионерски тужби од таа причина, сите изгубени. Ниту, пак, го коментира пресвртот што го имаа многу земји - и продолжуваат да го имаат - во корист на слободниот софтвер, дури и ставајќи го „на местото на„ Мајкрософт, а не „со“ како што е случај во Германија и други. Свртувањето кон слободен софтвер во владините агенции не е само заради лиценците, туку затоа што тие се подобри, поцелосни, полесни за одржување и долг список на други (може да се каже дека јас сум дел од овие последни)

  Да се ​​приклучиш на „Мајкрософт“ значи да ја направиш најголемата супа на светот за истребување на ГНУ / Линукс, и тоа не е шега или висока приказна, тоа е најчистата вистина.
  Дали некој навистина верува во некој алтруистички принцип од страна на Мајкрософт?
  Ако некој одговори со да, ги замолувам да направат бргу гуглање или патка на компанијата и нејзините вести денес и засекогаш, за да се разбудите од реалноста и да излезете од космичкиот прдеж.
  Овде и на Марс и во целиот универзум, она што управува со сè е Бог на парите и тие одат само на тоа.

  Светот на ГНУ / Линукс не е само прашање на „лиценци“, туку филозофија на мислата и работата на животот и делувањето, сосема поинаква и сосема спротивна на Мајкрософт.

  „Мојата работа со слободен софтвер е мотивирана од идеалистичка цел: ширење на слободата и соработката. Сакам да промовирам ширење на слободен софтвер, заменувајќи го комерцијалниот софтвер кој забранува соработка, со цел да го подобриме нашето општество “. (Ричард Сталман)
  Книгата се вика „Слободен софтвер за слободно општество“. Дали мислите дека „Мајкрософт“ и другите големи компании сакаат слободно општество? Спуштете се на земјата !!!

  Мајкрософт е најлошото нешто што можеше да ни се случи на нас компјутерските научници затоа што човек со многу имагинација и малку пари формираше империја заснована на маркетинг и измама.
  Измама што сè уште продолжува затоа што Виндоус 10 е „софтверска машина“ создадена да ве шпионира и да се сретне со единствена цел да ви продава стока.

  Прочитајте ја статијата за „Прагматичен идеализам“ што ја напишав пред неколку години и објаснува нешто друго за тоа што се крие зад слободниот софтвер:
  https://www.migueltuyare.com.ar/software-libre/105-el-idealismo-pragmatico.html

  И овој друг што зборува за «Природноста на слободниот софтвер»:
  https://www.migueltuyare.com.ar/software-libre/132-resumen-de-la-naturalidad-del-software-libre.html

  Конечно, ви го оставам овој за „Информативниот социјализам“, во врска со она што го цитираше авторот на овој напис:
  https://www.migueltuyare.com.ar/variete/80-socialismo-informatico.html

  1.    Јован dijo

   Не знам во вашата земја. Во Шпанија, во администрацијата, политичарите ги исполнуваат устите зборувајќи за LinuX што тие го политизираат (Постојат дистрибуции по региони, едно за Каталонците ... друго за Ла Манча ... друго за Андалузијците ... Да, малку светла. Наместо придружете се на сите во едно или престанете да играте креатори на оперативни системи застарени најмалку една година во однос на основната дистрибуција (скоро секогаш Убунту) ... Како и да е. Јас не одев на тоа. toе го донесов LinuX донесен од наши драги политичари да Образовни центри и универзитети. Но, тогаш службениците од висок среден ранг го сакаат Гуиндос со офис. И кога ќе скокнеме во повисоката класа, политичарите. Овие сакаат само Mac, Ipones и iPad, а потоа испраќаат отпад и 4 е-пошта ... помеѓу игрите на Кандикер

   Ова е вистината за слободниот софтвер во Шпанија: «Линукс? Слободен софтвер? за што? Ако во трговијата тие веќе ми го наметнуваат Гуиндо $ со дослух на оние што управуваат со нас. Ако можам бесплатно да ги имам ofis и potorroshop, само за да ја коригирам осветленоста на фотографијата. Дечкото во продавницата вели дека ми ги дава бесплатно, не правам ништо незаконско “.

   Ха ха ... добро немаме

 28.   Санти Линукс dijo

  Моето гледиште за тоа какво прашање е тоа што Мајкрософт / МС-Виндоус го прави ова е за стратегија што според мене мислам (ако не можете со вашиот непријател и неговите пријатели да му се придружат и да го уништат одвнатре) всушност оваа стратегија Веќе се применуваше во минатото со познатата битка помеѓу Microsoft и Java (Sun MicroSystems) и според мене не знам што другите мислат дека треба да спречиме Windows да не ја допира раката, иако на втората мисла имаме и малку вина за повторното спроведување на WIN32 API во WINE на кој Microsoft одговори со лансирање на познатата стратегија Усвојување, проширување и уништување, иако ние не сакаме да ја препознаеме, секогаш ќе има корисници кои сакаат канцеларија отколку бесплатни linux алтернативи или корисници на Windows кои би сакале Bash или дел од јадрото на Linux е таму на вашиот мајчин систем

  И да ја кажам вистината, иако Линукс сè уште не го надмина Виндоус во квотата за десктоп, Линукс победи на пример во Андроид, во инфраструктурната лоза и во облакот со своите сервери кои работат деловно, тоа е местото каде што Linux треба да напаѓа повеќе. на неговите конкуренти затоа што да ги разгледаме придобивките од linux што да се каже вистината во тоа што linux може да влијае на компаниите е напад од стручни хакери во linux кернелот поради некоја грешка или грешка во кодот на ова додека компаниите што користат Виндоус во неговиот сервер или деловна верзија секогаш ќе има грешки во тоа, ако има напад за рансомвер, компанијата мора да ги исклучи своите компјутери или да чека брз одговор од Мајкрософт, па затоа самите извлечете заклучоци во кои веќе Јас велам дека Linux е подобар од Windows бидејќи Linux има поддршка за стари уреди и други, затоа ова го оставам на вас

 29.   Виножито-мува dijo

  Од Линукс, имате телеграмски канал?

 30.   Исус Пералес dijo

  Само знам дека е потребно да се биде многу внимателен со она што го прави Microsoft, не треба да ги заборавате документите за Ноќта на вештерките и да заклучите дека има уште многу такви.

 31.   Димакс dijo

  Ако не можете да ги победите, придружете им се.
  Непријатели подобро да ги имаат близу.
  Кој ќе се приближи до добро дрво ...
  Деловни стратегии, ништо ново.

 32.   Габриел Гордило Хердез dijo

  Мора да созреете размислувајќи за ова!

 33.   елиотим3000 dijo

  „Мајкрософт“ сака да се фокусира на продажба себеси како „одлична алатка за развивачите“, повеќе не истакнувајќи го Виндоус како свој врвен производ, туку повеќе, како да се натпреварува со компании како Оракл и алтернативи како Докер.

 34.   Луис dijo

  Имам впечаток дека прозорците се насочени кон почетниците, кои имаат некаков интерес за linux, но без да ја напуштат околината на windows или за игри, за некоја програма или едноставно за страв или удобност. Во суштина тоа е да се запре целосната миграција на вашиот систем и да се задржат корисниците во заробеништво.

 35.   пиетре.линукс dijo

  Да, вистина е, проблемот лежи во придобивките од фосот во сите овие договори и давањето на Фондацијата ФСС и Линукс со шлаканица на зглобот за склучување на овие договори од мала или никаква корист, да се потсетиме колку аранжмани склучил Мајкрософт заедно со Интел за да Caparnos сите производи на Intel, така што е компатибилен само со прозорци, безбеден подигање, uefi и многу други радости, ако се такви пријатели? Зошто не ослободуваат возачи?

 36.   Мигел dijo

  Виндоус е зло воплотен. Смрт за прозорците!

 37.   Ed dijo

  Групата што зборува за политика на овој пост наместо да не зборува за дистрибуции и линукс укажува на тоа дека тие ја мешаат сланината со брзината.
  Linux е алтернатива на Windows, иако пазарот е 100% за Windows. Постојат програми кои сè уште не можат да се извршуваат на Linux и многумина се уште се запознати со Linux, иако големите сервери се уникс. Мора да има причина

  1.    Себас dijo

   Да, но луѓето разговараа за работи што влегоа во написот. Сакале или не.

 38.   Ален ваз dijo

  Јасно е дека гуштерот е многу збунет, ако нешто тука е дел од новиот либерализам е Windows или Mac, тие сакаат профит, тоа е масивен и скап софтвер, од друга страна Linux е достапен и со отворен извор, отворен за реципроцитет, кога споделувате, можете дури и да придонесете со додавање на свои библиотеки, т.е. ако нешто е социјалистичко и никој не го забележа тоа е Линукс. Тоа е дел од филозофијата што Карл Маркс се обиде да ја објасни во одреден момент, но дека со толку многу бесрамни и премногу амбициозни не може да се примени во пракса, можеби кога доволно еволуиравме, ќе биде можен слободен и егалитарен свет со реципрочен карактер.

 39.   Ласпра dijo

  Виргилио веќе го кажа тоа во „Енеида“: „Timeo danaos et dona ferentes“. Мајкрософт е компанија која сака да ги зголеми своите профити и тоа се случува со продажба на се повеќе и повеќе за што треба да ја елиминира својата конкуренција. И тоа може да се направи со нивно уништување или проголтување. Но, никогаш не соработувајте.

 40.   Орландо dijo

  Добро
  Јас сум нов во блогот.
  Јас работам со linux centos, suse, ubuntu сервери, користам oracle, zimbra, samba, apache, итн на овие сервери. Се поврзувам со сите со станици на Виндоус. Ова е она што луѓето без компјутерско образование го знаат најмногу.
  Сите ме чинеа нешто за инсталирање. Јас не сум развивач на Linux.
  Она што сакам да го достигнам таму е недостаток на образование како во скоро сите наши градови, ако некој не го научи тоа, тоа никогаш нема да го достигне секого.
  Доброто нешто би било да започнете од почеток, да го научите да го користи, а не само да го научите за себе.
  Корисниците на Linux, како што ги познавам, се многу alousубоморни на нивното знаење, тие создаваат зависност и идеално, ако сака да има поголем опсег и да го надмине MS, ќе мора да спроведе наставни политики за користење на производот и програмерите ќе имаат повеќе можности да креирате нови апликации.
  Андроид е примерот, сите мобилни брендови што ги користат луѓето ги имаат, некои кои веруваат малку повеќе како општество користат iPhone, за што? Не знам какви дополнителни придобивки ќе ви донесе, ако дури и апликациите за MS се веќе инсталирани на Android.

  Википедија
  Андроид е оперативен систем заснован на јадрото на Линукс. Тој беше дизајниран првенствено за мобилни уреди со допир како што се паметни телефони, таблети, а исто така и за паметни часовници, телевизори и автомобили. Википедија
  Систем за управување со пакети: Google Play, APK и алтернативи како F-Droid
  Најнова стабилна верзија: 8.1.0 „Орео“ /; 5 декември 2017 година (15 дена)
  Тип на јадро: Монолитен
  Модел на развој: Отворен извор
  Првично ослободување: 23 година (инфо)
  Тип на пазар: Паметни телефони; Таблети; Андроид ТВ; Android Auto; Android Wear

  ОВА Е господа од LINUX и мора да го искористите бидејќи е побезбеден, а прозорците не работат добро досега на мобилните телефони.
  Што сака МС да го нападне тој пазар фаќајќи нешто што до сега не може да биде МОНОПОЛИЈА, тука нема социјализам, тие сакаат само пазар што го освојува друг производ и кој е подобар начин да се постигне до него? Здружување на некој начин. Познатиот ако не можете против нив да им се придружите !!!
  Тоа е мое скромно мислење