Аилурус 10.2 на располагање

Сега е достапна верзијата Ailurus 10.2. Ailurus е апликација чија цел е да го олесни користењето на Linux

Меѓу неговите функции:

 • Инсталирајте / отстранете ги апликациите што не се во официјалните складишта.
 • Овозможете / оневозможете складишта на трети страни.
 • Покажете / скријте ги иконите за мојот компјутер, дом, ѓубре и мрежа
 • Ги прикажува информациите за BIOS-от, матичната плоча, процесорот и батеријата
 • Конфигурирајте ја скриената меморија на Наутилус
 • Конфигурирајте го контекстното мени Наутилус
 • Конфигурирајте ги апликациите за автоматско стартување на Gnome
 • Конфигурирајте го однесувањето на прозорецот
 • Прикажи / скриј го екранот на гном

и уште повеќе…

Ако користите Karmic, можете да го инсталирате со:

sudo add-apt-repository ppa: ailurus
sudo apt-get update
sudo apt-get инсталирај го ailurus

Гледано во | ubuntulife


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Миле dijo

  и за FEDORA 17 како е инсталиран?

 2.   Јуселк dijo

  Прашање: Имам eeebuntu 9.04 на Asus EeePC 900 HD и не можам да го инсталирам Ailurus, по терминал ми кажува дека не ја препознава командата. Што можам да направам? Ви благодарам

 3.   Ајде да користиме Linux dijo

  Мора да ја додадете ЗДП „рачно“:
  sudo gedit /etc/apt/sources.list
  И залепете ги следниве 2 реда:
  deb http://ppa.launchpad.net/ailurus/ppa/ubuntu радосен главен
  deb-src http://ppa.launchpad.net/ailurus/ppa/ubuntu радосен главен

  Потоа,
  sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 9A6FE242

  За да дознаете како да инсталирате PPA, препорачувам да го прочитате ова: https://launchpad.net/+help/soyuz/ppa-sources-list.html

  Се надевам дека бев корисен! На здравје! Павле.