AppFlow, нова услуга што го олеснува преносот на податоци помеѓу AWS и SaaS

Амазон претстави неодамна лансирањето на «AppFlow», нова услуга за интеграција што го олеснува преносот на податоци помеѓу апликациите AWS и SaaS (како што се Google Analytics, Marketo, Salesforce, ServiceNow, Slack, Snowflake и Zendesk).

Интересното од AppFlow е леснотијата што ја нуди за да може да пренесува податоци помеѓу услугите на AWS и другите SaaS апликации. AppFlow овозможува да се создадат овие интеграции без потреба да се напише сопствен код, процес што понекогаш може да трае со месеци за да се заврши, поради барањата за чистење податоци и многу повеќе.

Амазон Апфлоу работи и со AWS PrivateLink да рутира проток на податоци преку мрежата AWS наместо јавниот интернет за да обезбеди уште посилна безбедност и приватност на податоците.

За AppFlow

Интеграцијата на AppFlow се одвива во намален редослед на чекори, без кодирање или употреба на специјални конектори. Автоматските текови можат да работат во голем обем, на избраната фреквенција: тие можат да бидат закажани, активирани преку комерцијален настан или лансирани по желба. Во случај на CRM, еднократниот пренос на податоци може да се изврши, на пример, за време на конверзија на олово, при отворање на датотека на клиент или при потпишување договор.

Милиони клиенти извршуваат апликации, езера со податоци, големи анализи, машинско учење и оптоварувања на IoT на AWS. Овие клиенти често имаат и податоци складирани во десетици SaaS апликации, што резултира во силоси кои се исклучуваат од податоците зачувани на AWS. Организациите сакаат да можат да ги комбинираат своите податоци од сите овие извори, но тоа бара од клиентите да поминат денови во пишување код за да изградат прилагодени конектори и трансформации на податоци за да конвертираат различни типови на податоци и формати низ различни апликации на SaaS.

AppFlow е за компании и организации кои сакаат да складираат и обработуваат податоци од повеќе апликации SaaS на AWS за анализа, за создавање модели за машинско учење или за собирање податоци од IoT апликации.

Оваа управувана услуга автоматизирајте двонасочна размена на податоци помеѓу софтверот SaaS и услугите AWS како што се складирање S3, база на податоци Redshift или Aurora, SageMaker за создавање модели за машинско учење итн. или пак услуги на трети лица како складиште со податоци Снегулка. Интеграцијата е олеснета со CRM решенија како Salesforce, ITSM како ServiceNow или решенија за поддршка како Zendesk, соработка како Slack за инстант пораки или е-трговија како Marketo.

Бидејќи компаниите со мал број програмери можат да создадат рачни записи и извоз на податоци (што воведува и го зголемува ризикот од човечка грешка во напредните модели на податоци и машинско учење, како и го отвора потенцијалот за протекување на податоци) Amazon AppFlow ги решава овие проблеми и им овозможува на клиенти со различни технички вештини.

Само со неколку кликања во конзолата Amazon AppFlow, клиентите можат да конфигурираат повеќе типови активирачи за нивниот проток на податоци, вклучително и еднократно побарани трансфери, синхронизација на податоци закажани во однапред одредено време или преноси водени од настани на почетокот на кампањата.

На пример, трансформира и обработува податоци со комбинирање на полиња (за пресметување на нови вредности), филтрирање записи (за намалување на бучавата), маскирање чувствителни податоци (за да се обезбеди приватност) и валидирање на вредностите на полето (за чистење на податоците).

Amazon AppFlow автоматски ги криптира податоците во мирување и во движење користејќи AWS или клучеви за криптирање управувани од клиенти и им овозможува на корисниците да го ограничат протокот на податоци преку јавниот Интернет за апликации што се интегрирани со AWS PrivateLink, намалувајќи ја изложеноста на безбедносни закани.

Клиентите можат да започнат да го користат едноставниот интерфејс на Amazon AppFlow за да создаваат и извршуваат протоци на податоци помеѓу изворите за неколку минути и Amazon AppFlow безбедно организира и извршува пренос на податоци.

За оние кои се заинтересирани за оваа услуга, тие треба да знаат дека нема почетни трошоци или такси за користење на Amazon AppFlow, тие ќе се наплатуваат само за бројот на протоци што ги извршуваат и обемот на обработуваните податоци, како додаток на тамошните е пост каде AWS објаснува како да се користи AppFlow за пренос на разговори од Slack во S3 за анализа со Атина и прегледување со QuickSight.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.