AppImagePool: Едноставен и ефикасен клиент за AppImageHub

AppImagePool: Едноставен и ефикасен клиент за AppImageHub

AppImagePool: Едноставен и ефикасен клиент за AppImageHub

Овде во DesdeLinux, долго време се занимаваме со различни објави за AppImage, за чудесното и практичното систем за пакување апликации и игри за Linux. И не само што имаше информативни објави за оваа технологија, туку и многу целосни упатства и брзи водичи, каде што опфативме различни теми, почнувајќи од тоа како да се градат пакети користејќи Pkg2апликација до употреба на разни апликации и веб-локации за продавници од нив, и десктоп стартери за апликации/игри AppImage.

Сепак, денес ќе зборуваме за што е и како да се инсталира AppImagePool, кој е едноставен и ефикасен клиент за AppImageHub, односно добро познатата официјална онлајн продавница на оваа технологија за пакување. кој вклучува добар број на самостојни апликации кои едноставно може да се преземат и работат на кој било оперативен систем Linux. За лесна интеграција и употреба во нив.

AppImageHub

Но, пред да започнете со читање на оваа публикација за «AppImagePool», ја препорачуваме нашата претходна поврзана објава со онлајн продавницата AppImageHub:

AppImageHub
Поврзана статија:
AppImage има продавница за апликации „AppImageHub“

AppImagePool: Клиент за AppImageHub направен во Flutter

AppImagePool: Вклиент за AppImageHub направен во Flutter

Што е AppImagePool?

Како што е изразено во неговиот официјалните делови во GitHub y Плинг, AppImagePool е:

Едноставен и модерен десктоп клиент за веб-продавницата AppImageHub, која е изградена со помош на Flutter.

Чии суштински карактеристики се следните:

 • Нуди поедноставени категории за брзо и лесно управување со апликации и игри.
 • Го олеснува инсталирањето, интеграцијата и отстранувањето на управуваниот софтвер во рамките на користениот оперативен систем.
 • Вклучува употреба на историја на верзии и поддршка за повеќекратно преземање.
 • Содржи светлосен режим и темен режим за најдобар приказ на корисникот во секое време.
 • Тоа е целосно бесплатен и отворен развој (FLOSS) и бесплатен (непрофитен).

И неговиот најновата тековна и стабилна верзија, верзија 5.1.0 од 27 година, ги вклучуваше следните нови функции:

 • Ажурирање на преводите на веб-локацијата.
 • Обновување на архитектурата на апликациите.
 • инкорпорирање на смало решавање проблеми.
 • еден мНајдобра тематика според книжарницата libadwaita.
 • Сега стандардно е англиски наместо арапски.

Како се инсталира и користи?

За нејзина инсталација, во нашата тековен оперативен систем (Respin MilagrOS 3.1, базиран на MX-21/Debian-11) ние го избравме инсталација преку Flatpak, за што го извршив само следниов команден редослед за инсталирана апликација, како што се гледа на следните 2 слики:

flatpak install flathub io.github.prateekmedia.appimagepool

Потоа, може лесно да се изврши преку Менито на апликации или Стартувач на апликации за да се потврди дека ни овозможува брзо да управуваме со која било апликација/игра од продавницата AppImageHub без поголеми проблеми. Како што може да се види на следните слики:

Инсталација преку Flatpak

Како се инсталира и користи AppImagePool? - Чекор 1

Прв почеток

Како се инсталира и користи AppImagePool? - Чекор 2

Проверка на инсталираната верзија

Како се инсталира и користи AppImagePool? - Чекор 3

Пристап до менито со преференции

Како се инсталира и користи AppImagePool? - Чекор 4

Користење на темниот режим

Како се инсталира и користи AppImagePool? - Чекор 5

Мрежен приказ на достапни апликации

Инсталација и употреба - Чекор 6

Тест инсталација на апликација: GameHub

Инсталација и употреба - Чекор 7

Инсталација и употреба - Чекор 8

Инсталација и употреба - Чекор 9

Инсталација и употреба - Чекор 10

Инсталација и употреба - Чекор 11

Вклучена инсталирана апликација: GameHub

Инсталација и употреба - Чекор 12

И во случај да сакате да знаете повеќе за технологијата и пакетите AppImage, ве покануваме да го истражите следново линк.

AppimageHub е огромен и растечки онлајн каталог на апликации и игри од секаков вид, кој моментално има повеќе од 1289 програми во формат AppImages. Ве молиме имајте предвид дека датотеките AppImages се самостојни апликации кои едноставно може да се преземат и работат на која било дистрибуција на Linux. За лесно преземање, интеграција и употреба на речиси секој тип и верзија на GNU/Linux Distro. За AppImageHub

Apprepo: Друго веб-складиште за преземање апликации во формат AppImage
Поврзана статија:
Apprepo: Друго веб-складиште за преземање апликации во формат AppImage

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, «AppImagePool» е идеален додаток за оние корисници на Линукс кои многу го користат овој тип на пакување апликации и игри, а исто така имаат тенденција постојано да преземаат датотеки од онлајн продавницата AppImageHub. Затоа, доколку сте еден од нив, ве покануваме да го испробате и кажете ни за вашето искуство со него преку коментари. За знаење и уживање на целата Заедница.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» и придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.