Apt- * или Aptitude, кој да се користи?

АП (Advanced Pакакирање Tоол) во основа се користи за инсталирање и деинсталирање на пакети во GNU / Linux. Оние што ги користиме Debian и деривати, ние го користиме нормално, иако исто така можеме да користиме Способност.

Дали знаете каква е разликата помеѓу двете? Ни јас не ги познавав, па започнав да истражувам и да експериментирам. Еве ти го покажувам резултатот.

Способност.

Се вели тоа Способност е подобрена верзија на АП и многу подобро управува со зависностите од пакети и дури е препорачано од Debian. Способност вклучува многу повеќе опции отколку АП, Ајде да ги видиме најкористените и нивниот опис според помошта на талентот.

инсталира : Инсталирајте еден или повеќе пакети. Пакетите треба да се појават по командата "инсталирај".
отстрани, прочисти, задржи, задржи, задржи, повторно инсталирај : Овие команди го прават истото како „инсталирај“, но во овој случај именуваното дејство ќе влијае на сите оние пакети на командната линија што не го поништуваат.
ажурирање : Ажурирајте го списокот на достапни пакети од apt извори (еквивалентно на „ажурирање apt-get“).
безбедна надградба : Ажурирајте ги инсталираните пакети во нивната најнова верзија. Инсталираните пакети ќе се отстранат освен ако не се користат.
целосна надградба : Ажурирајте ги инсталираните пакети во нивната најнова верзија, инсталирајте или отстранувајќи ги пакетите доколку е потребно. Оваа команда е помалку конзервативна од безбедна надградба, и затоа е склона кон несакани активности. Сепак, тој е способен за ажурирање на пакетите што безбедното надградување не може да ги ажурира. Од историски причини, командата првично беше наречена dist-upgrade, а способноста сепак ја препознава dist-надградбата како синоним за целосна надградба.
Барај : Пронајдете пакети што одговараат на една од моделите внесени на командната линија.
Покажи : Покажете детални информации поврзани со еден или повеќе пакети, наведени според командата «пребарување».

За да видите повеќе информации за способноста и нејзините опции, можеме да го искористиме еден од најдобрите начини да најдеме помош, ставајќи ја конзолата:

$ човечка способност

АП

Во случај на Apt, тој се користи од командите: apt-cache, apt-get, apt.conf, apt_preferences, apt-safe, првите 2 се најкористените. Вклучените опции се следниве:

ажурирање : ажурирањето се користи за синхронизација на индексот на пакетот од нивните извори.
надградба : надградбата се користи за инсталирање на најновата верзија на сите пакети инсталирани на системот од кој било од изворите наведени во /etc/apt/sources.list.
dist-upgrade : Покрај извршувањето на акциите за надградба, тој интелигентно се справува со промените на зависноста како резултат на новите верзии на пакетот. apt-get има „паметен“ систем за решавање конфликти, и доколку е потребно ќе се обиде да ги ажурира најважните пакети на сметка на помалку важните.
инсталира : Инсталирајте ги или ажурирајте ги пакетите што го следат зборот „инсталирај“.
отстрани : Се однесува на ист начин како и инсталирањето со таа разлика што ги отстранува пакетите наместо да ги инсталира. Забележете дека при отстранување на пакет, неговите конфигурациски датотеки остануваат на системот. Ако знакот плус претходи на името на пакетот (без никакво бело место помеѓу нив), предметниот пакет ќе се инсталира наместо да се отстранува.
чистка : Идентично е да се отстрани, со таа разлика што пакетите ќе бидат отстранети и прочистени (сите датотеки за конфигурација исто така ќе бидат отстранети).

За да видите повеќе информации за способноста и нејзините опции, можеме да го искористиме еден од најдобрите начини да најдеме помош, ставајќи ја конзолата:

$ man apt-get.

Која е разликата тогаш?

Во реалноста, сè зависи од употребата што ја дава секоја личност и што треба да сторат. Особено секогаш користам талент, бидејќи има многу повеќе опции, но во случај да морам да извршувам пребарувања, apt-cache е поинтересна за мене. Исто така, способноста има интерфејс на конзолата:

На некои места го имам прочитано тоа способност исто така ги инсталира предложените зависности и тоа apt-get само инсталирајте ги препорачаните. Меѓутоа, ако се обидеме да инсталираме Audacious на пример, ќе видиме дека ги инсталира истите пакети.

Ајде да видиме кога инсталираме дрско со способност:

судова способност инсталирај смело
Willе бидат инсталирани следниве нови пакети:
  смели додатоци на смелост {a} libaudclient2 {a} libaudcore1 {a} libbinio1ldbl {a} libcue1 {a} libfluidsynth1 {a} 
  libmcs1 {a} libmowgli2 {a} libreid-builder0c2a {a} libsidplay2 {a} отпакувам {a} 
0 ажурирани пакети, 12 нови инсталирани, 0 за отстранување и 0 не ажурирани. Треба да преземам датотеки од 3494 kB. По отпакувањето, ќе се користат 11,0 MB.

и сега со apt-get:

sudo apt-get инсталирај смело
Читање список со пакети ... Готово Креирање дрво за зависност Читање информации за статусот ... Готово Следниве дополнителни пакети ќе бидат инсталирани:
  смели додатоци libaudclient2 libaudcore1 libbinio1ldbl libcue1 libfluidsynth1 libmcs1 libmowgli2 libreid-builder0c2a
  отпакувам libsidplay2
Предложени пакети:
  libmcs-backend-gconf libmcs-utils zip
Willе бидат инсталирани следниве нови пакети:
  смел додаток на дрзок libaudclient2 libaudcore1 libbinio1ldbl libcue1 libfluidsynth1 libmcs1 libmowgli2
  отпакувај го libreid-builder0c2a libsidplay2
0 ажурирани, 12 ќе бидат инсталирани, 0 за отстранување и 0 не ажурирани. Треба да преземам датотеки од 3494 kB. 11,0 MB дополнителен простор на дискот ќе се користат по оваа операција.

За да видиме друга разлика, можеме да направиме пребарување. На пример, отворете терминал и напишете:

ipod за пребарување на способности

а потоа

apt-cache пребарување на ipod

Како што можете да го цените пребарувањето со apt-cache беше најзадоволително. Во случајот на способност, пребаруваше само по име на пакет, сепак, apt-cache ги пребаруваше сите програми или пакети што се поврзани со зборот ipod, веројатно според описот на секој пакет.

Заклучоци

Користете го оној што е најудобен за вас. Полесно ми е да го користам способност бидејќи тоа е единствена команда, сепак со apt Морам да користам apt-get o apt-cache според случајот. Ако знаете за какви било други разлики, оставете ги во коментарите


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   yoyo dijo

  Отсекогаш сум бил верен на способноста

  1.    елав <° Linux dijo

   Ние сме веќе 2

 2.   mcder3 dijo

  Недостасува „име на пакет за чистење на способност“ за отстранување на пакет + зависности + поставки на пакет (ниво на корен)

  Многу добар влез и честитки за блогот

  Со почит

  1.    mcder3 dijo

   Јас веќе го видов lol ... жал ми е за ставање на "чистење на способноста" нешто XD

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Ништо, не грижи се ^ - ^
    Ви благодарам за вашите коментари, бидејќи намерата, сигурна сум, беше да помогнам
    Поздрав и продолжете да застанувате тука

   2.    елав <° Linux dijo

    Нема проблем .. Ви благодариме што сакавте да помогнете ..

 3.   Хесус Балестерос dijo

  Кога користам Debian, повеќе сакам талент, тоа ми дава поголема самодоверба :). Но, јас исто така се согласувам со тебе дека apt-get е поефикасен кога станува збор за пребарување. Не знам дали талентот еден ден ќе искористи нешто слично на apt-cache или можеби во иднина ќе избришат apt-get и ќе остават талент и apt-cache: P ...

 4.   Хулио dijo

  Досега користев APT-GET, ќе одобрувам APTITUDE за да видам ...

 5.   Хозе Луис Мантилја dijo

  Секако дека има многу извонредна разлика !!

  Apt: го инсталирате пакетот со потребните библиотеки

  Аплодност: ги инсталира потребните, предложени и пред да ја инсталира потврдува дека не оштетува друг пакет што споделува библиотеки на други верзии, пред да ги инсталира, ги решава постојните конфликти помеѓу апликациите што дури работат на истата порта или имаат нешто лошо во нивната конфигурација и вие Прашајте како сакате да го решите со нивните предлози и објаснувања и конечно со Aptitude НИКОГАШ нема да имате скршени пакети (нема да ви треба чиста или автоматска или apt -f инсталација за да ги поправите), ова функционира вака од 6,5 и 7 !!

  Добро утро и да ви служам (поздрав од Колумбија)

 6.   канал непознат dijo

  Еј.
  И што е командата за инсталирање APT? Забележувам дека тие ја споменуваат во pdf Упатството што го има Linux Mint на својата веб-страница.
  И неговиот автор препорачува да не се извршува ажурирање apt-get на „Ажурирања“ од „Терминал“, бидејќи не филтрира какво ниво на стабилност припаѓа, како да е достапно во „Ажурирачот“ со графички интерфејс на Нане.

 7.   Франко dijo

  Дури и знаејќи го ова, јас користам apt-get почесто отколку талент. Но, знам дека управувачот со синаптички пакет користи талент секогаш кога ќе инсталирате нешто во графички режим.

 8.   Пепо dijo

  Веќе многу години, командата APT ги вклучува функциите на apt-get и apt-cache, за да можеме да направиме „пакет со соодветно инсталирање“ и „пакет за apt пребарување“ наместо „apt-get install install pack“ и „apt- пакет за пребарување кеш »соодветно.