Archlinux одлучува да не го вклучува инсталаторот AIF

Нова инсталациска слика на Арх Линукс 2012.07.15 каде што новата политика на Лак во врска со системските објекти.

Програмерите на оваа дистрибуција одлучија да не го вклучуваат инсталерот Aif (Рамка за инсталирање на арх), што ќе ги направи корисниците кои не се запознаени со оваа дистрибуција или доаѓаат од други дистрибуции повеќе наменети за домашниот корисник и системи како што се Windows o Мек Ос, многу е тешко за нив да го инсталираат, бидејќи од сега инсталацијата ќе биде целосно преку терминалот.

Како и да е, на вики имаат објавено мало водич за инсталација на новата слика на системот, иако засега е на англиски јазик, таа наскоро ќе биде преведена на неколку јазици. Можеби наскоро ќе објавам мало упатство за тоа како да го инсталирате системот со новата слика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

60 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   сенка dijo

  Одлуката се чини дека се должи на недостаток на одржување и придонеси за развојот на АИФ. Она што е јасно е дека ова дополнително го оддалечува Arch од почетниците корисници и го приближува до сите оние кои се заинтересирани да научат како да градат систем од нула

 2.   француско dijo

  Не разбирам зошто тие ја донесоа оваа одлука толку * светлосна *.

 3.   Луис dijo

  Никогаш не сум го пробал ArchLinux, иако сакав некое време. За мене оваа промена, далеку од тоа да ме заплашува, го прави инсталирањето на Arch попривлечно, го сакам терминалот и интелектуалните предизвици. Она што се прашувам е дали оваа промена има техничка причина или е тоа едноставно политичка одлука, начин да се осигури дека „само“ напредните корисници на Линукс можат да го користат Arch.

 4.   Елинк dijo

  Па добро за мене при отстранување на наведениот инсталер, тие ја одзедоа благодатта што рече дека има distro, бидејќи рече дека инсталерот исплаши многу хехехе xD! [Шега]

  Честитки!

 5.   Мануел де ла Фуенте dijo

  Тие исто така ги отстранија различните ISO-ови што беа на страницата за преземање и сега има само еден со двојна архитектура и мрежна инсталација.

  1.    Блажек dijo

   Точно, и тоа е една од работите што најмалку ми се допадна, бидејќи те принудуваат да преземаш поголема слика од порано.

   1.    Мануел де ла Фуенте dijo

    И, тоа е во спротивност со филозофијата на Арх да нема ништо што не ви треба. Зошто да ме присилиш да преземам и снимам двојна слика ако претходно знам дека ќе ја користам само 32-битната слика?

 6.   крото dijo

  Со комплетноста на WIKI, нема проблем со ARCH, навистина, поради нејзината голема заедница, секој страв треба да се изгуби. Исто така, цела 2012 година момчињата можеа да ја облечат и да ја направат подостапна. И има точки на инсталацијата, како рачно пишување на групите, таа веќе ми е дадена не од УЈП туку од ИДИОТ. Ако сакате да стават судоку во различните чекори за инсталација и ако не се решат за 5 минути, треба да сторите сè повторно. Едно е да научам, а друго да го трошам времето.

  1.    Оберост dijo

   „Едно е да научам, а друго да го трошам времето.

   Амин брат. +1

 7.   јавичу dijo

  Каде можам да ја преземам претходната верзија? Затоа, го инсталирам со AIF, а потоа го ажурирам системот. Веста ми пречеше, планирав да ја инсталирам во август. Јас не сум нов во Linux, но сакам удобни инсталатери како Debian

  1.    Блажек dijo

   Па, за жал, нема да можете да преземете претходна слика од официјалната страница на Арх, бидејќи сите претходни слики се отстранети од серверите и е овозможена само новата слика.

  2.    Блажек dijo

   За жал, нема да најдете претходни слики на официјалните сервери на Arch, бидејќи тие се отстранети. Како и да е, мислам дека вашиот план не е многу добра идеја бидејќи се направени измени во потписите на пакетот и во структурата на директориумот, а ажурирањето би било многу долго и може да има грешки.

  3.    VisitnX dijo

   Блажек е во право, последен пат кога го инсталирав пред нешто повеќе од еден месец, тоа беше главоболка поради потпишувањето на пакетите и промената на системскиот систем, кога при додавање на сè што е во изградба, ќе дојде до судир. Имаше неколку точки на лепење помеѓу стариот инсталерот и тековните промени. Добрата работа е сега што тие ќе објавуваат верзии секоја недела, затоа неколку од овие проблеми ќе бидат избегнати.

   1.    Ксикиз dijo

    Го инсталирав и со старото изо и сигурно даваше проблеми, со конфликти повеќе од што било. Со потпишувањето пакети, најголемиот проблем беше генерирање доволно ентропија за да се генерира клуч, за што требаше малку време ...

 8.   MSX dijo

  Инсталаторот работеше доста добро во повеќето случаи, но новиот систем за инсталирање базиран на две или три скрипти е далеку подобар:
  1. Ако имате основна идеја за GNU / Linux, ќе биде многу лесно да се инсталира дистрибуцијата следејќи ги неколкуте случаи опишани на вики.
  2. Ако не сте технички корисник на GNU / Linux, тогаш нема да инсталирате Arch, ќе инсталирате Fedora или Ubuntu или Mageia или кое било друго дистрибуција што е целосно графичка.
  3. Предноста на новиот систем е што сега инсталацијата не само што ви овозможува да го конфигурирате системот, туку исто така ќе _инсталира_ апсолутно сè што ви треба во истиот чекор, така што кога ќе го направите првото подигање, системот веќе е целосно инсталиран и работи - запомнете дека Со рамката AIF, беше инсталирана минимална база на која, по рестартирање, системот беше вооружен.

  Arch е еден од најлесните GNU / Linux што постои, јас го нарекувам Linux за мрзливи луѓе, бидејќи сè работи толку добро, без проблеми, конфигурацијата е едноставна и транспарентна, инсталирате само пакети што ги сакате без да инсталирате 45 дополнителни пакети ... навистина штом научите како Арх прави сè, многу е веројатно дека нема да имате нервози во вашиот систем подолго време и, ако нешто се случи, е крајно лесно да го поправите, бидејќи ништо не е скриено или автоматско, тоа е навистина систем за вагони кои не сакаат да губат многу време управувајќи со него: го инсталирате еднаш и заборавате да го допрете повторно.

  Сега, ако сакате дистрибуција што ви овозможува уште подобра контрола на системот - дури и пофина отколку да користите ABS на Arch Linux - го препорачувам Funtoo, 'новиот' проект од Даниел Робинс, основач на Gentoo Linux; Фанту е фантастичен, да не беше дека јас веќе се справував со Арх толку добро и уживав да го користам дистрибутивот што го прифатив Фанту, неверојатно дистрибуција.

  1.    Мануел де ла Фуенте dijo

   Што е посебно во Funtoo?

   1.    MSX dijo

    Зачудувачки е страшно, кога имате време ги прочитав нивните вики и написите поврзани со новиот Portage, Metro и нивното подобрено појавување, ако имав помоќна машина наместо мојот i5 прв род, нешто како i7 трет генерат, би евентуално мигрирајте ја мојата тетратка во Funtoo бидејќи составувањето пакети со таков astвер тешко се чувствува.

    1.    Мануел де ла Фуенте dijo

     Па, изгледа интересно. Долго време бев curубопитен да го пробам Gentoo, но мислам дека наместо тоа ќе го испробам Funtoo. Да видиме дали ќе си дадам простор во декемвриските празници.

 9.   Вики dijo

  Каква одлука на м @. Не само што тие го сменија начинот на инсталирање на нешто потешко за обичниот корисник. Но, сега е само нетинсталирање !! Никогаш не можев да се поврзам на Интернет кога се обидов да ја инсталирам со сликата за нетинстал, колку и да се трудев. Претпоставувам дека ова е моето последно збогум со Арх. Добро што ми се случи да ја видам вистината во чакра, сега развивачите на Архлинукс на отфрлање, тие секогаш биле малку елитистички.

  1.    Блажек dijo

   Тие не се елитисти, тие само ја следат нивната филозофија на принципот KISS, одржувајќи го системот што е можно поедноставен, избегнувајќи какви било сложени чекори што го прават корисникот неискористен.

   1.    Вики dijo

    Јас веќе го знам тоа, јас го користам лакот повеќе или помалку 1 година, тие се елитистички во смисла дека кога ќе одиш да прашаш нешто на форуми, тие се однесуваат со тебе половина лошо, или неуки ако не знаеш одредени работи, или директно ти кажуваат оди прочитајте го вики дури и ако вашето прашање или проблем го нема.

    1.    MSX dijo

     Ти велам @vicky: можат лошо да се однесуваат со тебе ако прашаш очигледна глупост што можеше да ја решиш со гуглање 2 минути или со пребарување на вики: всушност, искусните корисници сметаат дека е грубо да се постават очигледни прашања чиј одговор е донекаде џвакано и предигестивно.

     Напротив, тоа е _ тотално_ различен случај што го прашувате кога навистина не можете да го решите вашиот проблем.
     Ако вашиот пост гласи: „Јас го имам овој проблем, на вики тие зборуваат над ова и индикациите што ги даваат не го решаваат - според начинот на кој се индикациите: така, така и така и го сторив ова, тоа и ова друго- Гуглајќи, најдов две објави во форумите Х од луѓе со ист проблем што не можеа ниту да го решат, има идеи? »
     Ве уверувам дека сум видел постови со повеќе од 25 одговори, кога тие го заслужуваат тоа.

     Сега, ако напишете: «што е уред за јамка? Може ли некој да ми помогне да монтирам ISO-слика? Гракс! » тие сигурно ќе ве игнорираат целосно.

     Мора да разберете дека Арх е посветено дистрибуција за оние од нас кои сакаат да разберат што се случува со системот и дека сме заведени од проблеми кога тие се интересни или претставуваат одредена логика, сите имаме дете дебагерирање во нас, на спротивните прашања што можат да бидат самоодговорени се типични за другите видови форуми на други дистрибуции.

     Вие се жалите за Арх, но во форумите Генту или самиот Дебијан, ако поставите ебато прашање, тие ве забрануваат вас и сите ваши потомци xD

  2.    ЈП (@edconocerte) dijo

   Хахахаха и јас сакавме да ја инсталираме графичката околина.
   Користејќи virtualbox, можев да го инсталирам основниот систем пред еден месец и повеќе не го допрев ArchLinux.
   Мислам дека сега (без AIF) конфигурацијата за нови корисници ќе биде комплицирана.
   За сега, тогаш ќе си дадам време да завршам со инсталирање на графичката околина. Сè уште не можам да одлучам кои… препораки? > _ <!

   1.    Блажек dijo

    Јас го препорачувам xfce4 како прва опција, ако не ве убеди, тогаш препорачувам KDE, бидејќи во моментов е најкомплетна околина, иако и потешка.

    1.    MSX dijo

     Гледајќи го тој @Blazek, го препорачувам KDE SC со сите вклучени шишиња (освен Стриги што можете да го оставите), ако барате нешто полесно можете да ги исклучите сите визуелни ефекти на KDE и ве уверувам дека ќе биде луксузно ; ако она што го барате е нешто навистина лесно, но функционалното Xfce 4.10 е најдоброто што ќе го најдете.

   2.    диегогабриелдиего dijo

    За да ја инсталирате графичката околина, не ви треба AIF ... !! Јас го препорачувам Openbox што продолжува со филозофијата KISS, ако сакате нешто пошарено како „Compiz-Standalone“.

 10.   елип89 dijo

  Па, ќе ми недостасува AIF, но замислувам дека ако развивачите на Arch решија да го отстранат, тоа беше на подобро: S, исто така, сега, бидејќи сликата се инсталира, ги презема сите ажурирани пакети. За оние на кои им треба брз туторијал бидејќи викито е долго, еве го оставам овој што го најдов на мрежата http://bit.ly/LL5g0G Пробав и работи одлично, не ми даде проблем при инсталацијата

  Со почит

 11.   Кристијан dijo

  Збогум Арх !!!

 12.   mauricio dijo

  И само што морам повторно да го инсталирам мојот Arch и немам многу време, ова се случува (од некоја чудна причина го скршив кога го инсталирав Grub2, а потоа направив брза основна инсталација со стар ISO и не можев да ажурирам) . Toе морам да го испечатам Вики и да се молам нетинстал да не ми прави проблеми со безжичниот драјвер (што тоа секогаш го правеше). Само во случај да го имам при рака Sabayon ISO, кратко време, ми треба компјутерот да работи, а не да тестирам нови методи. Пробам еднаш, ако не работи, одам со надвор од кутијата.

 13.   Андрос dijo

  Едноставно: многу лошо.

 14.   Франциско Мора (@_franciscomora) dijo

  Ми се чини добра идеја, .iso сликата со AIF веќе ми создаде проблеми, покрај тоа што сè е по терминал изгледа одлично, поголема контрола над она што го работам ..

  Друго многу добро упатство за новата инсталација може да се најде на:

  http://gespadas.com/archlinux-instalacion-2012

  однос на

 15.   Грегорио Еспадас dijo

  Не плашете се од новиот начин за инсталирање на ArchLinux! Напротив, тоа е повеќе збогатување. Ве поканувам да го прочитате мојот нов чекор по чекор упатство за инсталација на шпански јазик:

  http://gespadas.com/archlinux-instalacion-2012

  Во живо ArchLinux!

  1.    елав <° Linux dijo

   Одличен пријател .. се покажавте ..

   1.    Грегорио Еспадас dijo

    Фала брат!

  2.    Диего dijo

   Ви благодарам ! , Придонес.

   1.    Грегорио Еспадас dijo

    Ви благодариме за читањето на упатството

  3.    Блажек dijo

   Одлично упатство, многу добро објаснето како и секогаш, ви благодарам многу.

   1.    Грегорио Еспадас dijo

    Ви благодариме за вашите зборови! Поздрав

  4.    wpgabriel dijo

   точно, за мене секогаш мораше да биде како тој лак.

  5.    Ксикиз dijo

   Инсталирајте лак благодарение на претходното упатство и сега го направив тоа во виртуелна машина благодарение на ова ново упатство. Ти си мојот идол! xD

   Коментирајте дека пред неколку дена инсталирав gentoo и сега инсталацијата на лакот е доста слична во некои фази (исто така многу поедноставна и побрза, што не мора да собирате јадро или што било друго). Ми беше многу полесно без AIF отколку со него, па затоа е голема промена!

   1.    Блажек dijo

    Вистина е, инсталацијата Arch дава воздух на gentoo, освен при составување на јадрото и другите компоненти на системот. Искрено, корисник со искуство во Linux „Конзолата“ може лесно да ја инсталира Arch, сепак оние кои воопшто не ја користат конзолата треба да посветат повеќе време за да го направат тоа.

   2.    Грегорио Еспадас dijo

    Хахаха, многу ти благодарам за тоа. Поздрав!

 16.   електрон222руко22 dijo

  xD е прашање на вкус, но корисниците веќе треба да го изгубат стравот од терминалот, а викито е многу лесно да се следи и научив многу работи што не ги знаев

 17.   пардигма dijo

  Не знам како ќе биде, но сега можете да кажете дека инсталирањето на Arch е тешко

  1.    пардигма dijo

   Половина го прочитав упатството, се чини многу лесно да го инсталирам, секако ако беше како што го сликаа

 18.   Џош dijo

  Многу добра статија. Никогаш не можев да ја инсталирам верзијата со AIF и многупати се обидував да ги документирам сите чекори и да ги споредувам со вики, сега ми се чини покомплицирано. Probe Bridge Linux и Nosonja Linux, се чини дека е најблизу до Archlinux. Мислам дека никогаш не можам да стапам во рака на ова дистрибуција.

 19.   млечно28 dijo

  Archlinux е лесен за инсталирање, не е комплицирано ако сте користеле ubuntu, тоа е исто единственото нешто што инсталацијата е од терминалот на клик начин, така што не е проблем, единственото нешто што можеби се конфигурациските датотеки што се исто така на вики Тие многу добро објаснуваат како се прави тоа, но на крајот има нешто персонализирано дистрибуција и јас ја знам потребата да се користи помалку пакет.

 20.   Мехизуке Нуено dijo

  Во случај АИФ да изгледа многу спартански, фактот дека тие го одзедоа повеќе од принципот КИСС сметам дека е лош потег, бидејќи со користење на АИФ не беа изгубени многу повеќе минути отколку што ќе се изгубеше со инсталирање на новата верзија За жал (или за среќа) не успеав да ја тестирам оваа инсталација затоа што пред неколку дена го инсталирав мојот лак (со тоа / ажурирање на lib) и ќе видиме во иднина како ќе заврши, се надевам на подобро.

 21.   Архимед dijo

  Не знам дали ќе биде многу коректно затоа што сум нов во Archlinux, но поради проблемите со ажурирањето на glibc, направив преинсталирање од ISO-сликата преку Интернет, за да ги имам ажурираните пакети. На овој начин ги имав ажурираните pacman и glibc.
  На овој начин можете да продолжите да го користите инсталаторот AIF, нели? Во моментов немам проблем кога правам ажурирања.

 22.   генеза варгас dijo

  Ако порано беше комплициран замисли сега. но во што сум сигурен е дека ако ја направат таа промена дистрибуцијата ќе биде поцврста. Мислам така (велам според командите)

 23.   MSX dijo

  Оној што вели дека инсталирањето од AIF или конзолата е комплицирано е истиот што вели дека инсталирањето на Gentoo е комплицирано: НЕ, НЕ Е КОМПЛИКИРАНО! Навистина е лесно кога знаете што правите!

  Комплицирано е нешто друго: нешто комплицирано е нешто што, иако знаеме многу добро што правиме, станува тешко или незгодно, што е комплицирано, добро користете го јазикот, mecacho> :(

  Ако немате знаење, не кажувајте „тешко е“ или „нееее, тоа е комплицирано“, само кажете: НЕ ЗНАЕТЕ, од моментот кога ќе препознаете дека не знаете, можете да започнете да ЧИТАТЕ вики или упатства за оваа тема и да се вознемирите - да луѓе, тоа е прашање на читање и не Напред, Напред, Прифати, Напред, Напред, Заврши.

  Не за да се плашиш да кажеш НЕ ЗНАМ, никој не се роди знаејќи, тоа е прашање на седење и учење!

 24.   Алф dijo

  Комплицираната работа е што не ви дава порака за грешка, но не се инсталира.

 25.   малајат dijo

  уште еден чекор во учењето ... кажано е да пробам

 26.   цевка dijo

  Навистина интересна работа за Arch е неговиот процес на инсталација, бидејќи учи. Остатокот од оваа дистрибуција не ме интересира. Претпочитам тестирање на Дебијан.

 27.   цевка dijo

  Најинтересно за Arch е неговиот процес на инсталација, бидејќи е научен, останатото не ме интересира. Претпочитам тестирање на Дебијан.

 28.   Диего dijo

  Најинтересно во врска со Arch е неговиот процес на инсталација. Останатото не ме интересира.

 29.   Марито dijo

  Иако не користам Arch ... времето кога го инсталирав беше 40% автоматска инсталација, а остатокот, со користење на тастатура и следење на командите за уредување ... Не гледам како нешто толку сериозно за отстранување на инсталерот, тоа е само прашање на форматирање, копирање на јадрото уредувајте некои конф, grub и рестартирајте ... тие се прилагодуваат на оние кои инсталираат gentoo, кои го прават токму истото, само што им треба многу подолго за составување. За да заштедите време во инсталацијата, ние обично користиме живо ЦД ... копирајте команди од упатството и ставете ги во конзолата за да не пишуваме толку многу. Се надевам дека и Стрелците можат да го сторат ова.

 30.   Мехизуке Нуено dijo

  Па, го гледам процесот покомплициран, навистина ми се допаѓа повеќе со AIF, сега во однос на тоа да го има системот подготвен во 2 чекори, не мислам така (се однесува на msx објавата во точка 3) затоа што од изборот на пакети можете да го инсталирате (Очигледно инсталирање од мрежата, или со верзијата нетинстал или избирање на изворот во некој од лачните сервери) и оттаму активирајте [екстра] и изберете ги пакетите што ви требаат, откако ќе заврши инсталацијата, бидејќи само потребните датотеки беа изменети и тоа е тоа.

  Но, како и да е, тоа е минато време

 31.   Алгабе dijo

  Бев попознат со стариот инсталерот, но сепак успеав да го инсталирам :)

 32.   sny dijo

  Па, cfdisk не работи за мене, не ги препознава 2-те дискови што ги имам xD