Arduino IDE 2.0 (бета): официјално објавување на новата средина за развој

Ардуино ИДЕ

Како што знаете, Ардуино ИДЕ тоа е интегрирано развојно опкружување за Arduino и другите компатибилни табли. Со ова опкружување, ќе можете да ги напишете вашите скици и да ги префрлите на плочата за да започнете да работите со оваа развојна платформа толку популарна меѓу аматерите и креаторите.

Arduino IDE, и покрај тоа што може да изгледа, продолжува да се развива за да се подобри оваа средина од тогаш ќе започне уште во 2005 година. Оттогаш, и двете работи што не се очигледни за корисникот се изменети, како и некои работи за графичкиот интерфејс за да се направи програмирањето на плочите многу попријатно.

Во моментов, ова околината е многу флексибилна, поддршка на различни платформи, меѓу кои е Linux, како и достапен на 66 различни јазици, како што е шпански, и со поддршка за до 1000 официјални и неофицијални табли. Покрај тоа, има илјадници книги што можат да помогнат, и повеќе од 39 милиони преземања во текот на минатата година.

Што има ново во Arduino IDE 2.0 Beta

Но, сето тоа едноставно би било историја, да не беше удобноста задолжена за неговиот развој продолжува работи нон стоп за да го направиме овој софтвер уште подобар. Доказ за тоа е моменталната објава на Arduino IDE 2.0, која веќе почнува да „си ја собира главата“, и покрај фактот дека сеуште е Бета верзија (пробај овде).

Во оваа нова верзија на Arduino IDE има неколку интересни вести што ќе завршат крајната верзија, иако оваа експериментална верзија сè уште има некои работи за полирање и може да даде одредени проблеми што ќе бидат решени за конечното издание.

Меѓу новитетите, тие можат да ги истакнат напредните функции што ќе се појават во оваа верзија. Arduino IDE продолжува да го одржува својот интерфејс едноставен, за почетниците, но сега ќе вклучува нови напредни карактеристики. На пример, дебагирање во живо, односно да може да извршува код на приложена табла и да го запира во одредена линија за да ја набудува содржината на променливите, меморијата, регистрите итн., и да може да открива проблеми.

Од друга страна, тоа исто така вклучува и а модерен уредник, обезбедување на подобро корисничко искуство благодарение на одговораниот интерфејс, кратенките за навигација, автоматското комплетирање за да се предложат варијабли, функции, итн., и побрзата компилација. Повеќе флуентност дури и во оваа верзија Arduino IDE 2.0 Бета.

И, ако тоа не е доволно, дебагирањето во живо ги поддржува сите табли од ардуино и оние базирани на SAMD и Mbed. Се разбира, одржувачите на кодот се отворени и за трети одбори за да додадат поддршка и за други табли.

El нов IDE Таа се заснова на рамката Eclipse Theia, која пак се заснова на истата архитектура како VS Code, додека предниот дел е напишан во TypeScript, а поголемиот дел од задниот дел сега е напишан во Голанг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.