Баш: Како да направите извршна скрипта

Сакам малку по малку да ставам статии БашПа, имам доволно материјал за да ве научам совети малку по малку, да направите скрипти и многу повеќе, така што нашите дневни задачи се автоматски, па очигледно ќе ни заштеди многу време

Сега ќе ви ги покажам основите, што секогаш ќе треба да знаете, и тоа ќе ми помогне за останатите упатства

Како да направите скрипта .sh?

Едноставно ... многу едноставно 😀

1. Отворете терминал, напишете го следново и притиснете [Внесете]:

cd $HOME && touch script.sh && chmod +x script.sh

Ова ќе биде доволно за да креирате датотека за нив скрипта.ш во неговата лична папка.

2. Во терминалот ставете го следново:

cd $HOME && echo '#!/bin/bash' > script.sh && echo '# -*- ENCODING: UTF-8 -*-' >> script.sh

3. Подготвени, ја имате готовата скрипта

Ако го отвориме, ќе имаме вакво нешто:
#!/bin/bash
# -*- ENCODING: UTF-8 -*-

После тој втор ред, оттаму се запишуваат упатствата.

На пример, ќе ви кажеме да ни покажете на терминал «<° Linux е најдобар»

Сценариото би го имале на следниов начин:
#!/bin/bash
# -*- ENCODING: UTF-8 -*-
echo "<° Linux es lo mejor"
exit

Како да извршите или тестирате скрипта .sh?

1. Ние мора да одиме во папката каде што е скриптата, во претходниот пример тоа би била наша лична папка, затоа отвораме терминал, во него го пишуваме следното и притискаме [Внесете]:

cd $HOME

2. Сега го извршуваме со ставање точка и црта (следи), а потоа следи името на скриптата, што е:

./script.sh

И бинго, веќе го имаме

Направете го тоа и ќе видите ...

Сега важен детал, на крајот секогаш треба да ставаат «излезете«

И, сега, ништо повеќе за додавање, само почекајте идни упатства, тука ќе научите баш ХАХА.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

57 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Благодарам пријателе, секогаш бев curубопитен како да направам скрипта.ш, сега е време да научам, ќе ги чекам следните упатства.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Не, задоволство хехе
   Seeе видите ... малку по малку ќе ставам упатства за Баш, да видам дали некој се возбудува, учи и сите се подобруваме ХАХА.

   Со почит

   1.    Хозе dijo

    Здраво, би ми требала твоја помош ако можеш да ми помогнеш со некои скрипти што ги заглавив и треба да ги направам за некоја тема, би сакал да стапам во контакт со мене.
    Ви благодарам многу однапред

 2.   кафеава dijo

  Ах смртнику !! одлично

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Благодарам
   Запомнете дека поплаките или предлозите секогаш ќе бидат добро примени

 3.   тарегон dijo

  Ми се допадна објавата, секогаш кога ќе ми биде потребен заглавието на сценариото, започнувам да се движам само за да ја најдам линијата: „#! / Bin / bash“ во заглавието (јас сум многу заборавен) Сега со овој придонес можам да го запишам и само да копирам и залепам

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Запомнете дека е / баш и / ш ... различно е хаха, еднаш поминав 2 дена во борба со сценарио што не ми одговараше како што треба, а тоа беше затоа што наместо баш ставив sh

   Било какви прашања ќе ни кажете.
   Со почит

 4.   xfraniux dijo

  Jaajajajajaja и ова е наједноставно, можете исто така да отворите gedit или кој било уредник и да копирате:

  #!/bin/bash
  # -*- ENCODING: UTF-8 -*-
  echo “<° Linux es lo mejor”
  exit

  И тогаш му даваме дозволи за извршување.

  многу добри податоци .. поздрав

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   хехе, тоа можеше да се направи така, но не знам ... Мислев дека ќе биде поедноставно да направам копија / паста од две редови (што всушност може да биде една) и тоа е тоа, подгответе ја скриптата со дозволи за извршување и заглавието

  2.    Бертолдо dijo

   Здраво. Дали скриптите треба секогаш да се зачувуваат како датотека .sh?

   Во Windows неговите слични би биле датотеките .bat. А што се однесува до нивното пишување, тие изгледаат малку поедноставно.

 5.   Лукас Матијас dijo

  Многу добро че

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Благодарам

 6.   артуро молина dijo

  Се радувам на следниот пост и за моментот кога ќе забележам.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   ????
   Дали имате предлози, сценарио што сакате да го сторам или нешто друго? 😀

 7.   Храброст dijo

  Дали е ова тој што не знае да програмира? Иако е лесно, тоа е програмирање

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   ХАХАХА ајде ... возбуден си? … Научете малку Баш, ќе видите колку е одлично, не треба да знаете како да програмирате, далеку од тоа

   Што кажа?

   1.    Храброст dijo

    Willе, денес не сум за тоа

 8.   Анонимен dijo

  Всушност, ако скриптите треба редовно да се креираат, самата задача исто така може да се автоматизира со скрипта како што следува (се копира само на $ home / bin / и се дадени дозволи за извршување)


  #!/bin/sh
  # nuevoscript
  if [ $# -eq 0]; then
  DEST=$HOME
  SNAME=script.sh
  elif [ $# -eq 1]; then
  DEST=.
  SNAME="$1"
  else
  echo "Parámetros incorrectos"
  exit -1
  fi
  echo -e '#!/bin/bash\n# -*- ENCODING: UTF-8 -*-' > "$DEST/$SNAME" && \
  chmod +x "$DEST/$SNAME"
  echo "Creado el script $DEST/$SNAME"
  exit 0

  На овој начин, ако трчате нова скрипта без параметри, креирајте $ home / script.sh, но ако работи нова скрипта друга скрипта, создава ./допис

 9.   Рамс dijo

  Здраво пријателе, би сакал да знам како можам да креирам автоматско вклучување на sdcard и тоа да го чита мојот телефон со толку android и дека кога ќе се изврши ќе започнам abd.exe плус командата bugreport> bugreport.txt

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Нема идеја пријател ... Никогаш не сум користел Андроид.

 10.   Neo61 dijo

  Благодарам Гаара, сакав да најдам место каде што може да ме научат некои скрипти, мислам дека во е-пошта ти го спомнав ова, што е навистина нешто што треба да го научам. Ги следев чекорите, детали и сè е совршено, но не работи, го добивам ова:

  ./script.sh: линија 5: Неочекуван EOF додека барате соодветна »»
  ./script.sh: линија 9: синтаксичка грешка: крајот на датотеката не се очекуваше

  Објасни ми што е мојот грешка

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Моја вина, WordPress менува некои детали, погледнете го повторно кодот во објавата и ставете го вака во вашата скрипта.
   Она што се случува е дека:

   „Асд“

   Не е исто како:
   "asd"

 11.   Neo61 dijo

  Не разбирам, сепак го гледам истото. Каде е промената? Може ли да ми објасниш подобро? Сега кога ќе му дадете да се изврши, оваа линија излегува:
  ./script.sh: линија 5: °: Датотеката или директориумот не постојат

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Пренесете ми ја скриптата што ја извршувате, ставете го кодот тука: http://paste.desdelinux.net
   Погледнете ја објавата повторно, тоа е дека заборавив да кликнам на копчето Ажурирај

 12.   Neo61 dijo

  Здраво партнер:
  Youе ти кажам дека ја гледав скриптата conkyrc што ја направи за твојата conky 2010 и да, точно е, симболот на дискот припаѓа на изворот наречен Poky, но не доаѓа стандардно во libreOffice во Ubuntu 12.04, би било добро, ако го имаш овој извор , кажи ми од каде можам да го преземам (нешто малку тешко, навистина), едно нешто што сфатив е дека кога ќе се стават буквите од овие симболи и фонтот не постои во системот, тогаш ја става буквата, а не симболот, Логично е, веќе добивам идеја за тоа како сè работи, но ми треба некој да ми објасни работи за да го разберам подобро, сè што работам е со дедукција и никогаш не сум дал никакво програмирање, не беше компјутерски науки што студирав И, исто така, беше друго време, компјутерот го имам како хоби и добрата работа е што работам во една од нејзините гранки, сè што научив е самоука, така што мојот интерес за некој кој, дури и малку по малку, Води ме. тука е и сценариото на мојот удобен и ќе објаснам што не добивам:

  Погледнете, кога ќе се обидам да вметнам друг HDD, сепак го добивам истиот затоа што ја дава истата вредност на температурата. Јас не ги добивам карактеристиките на процесорот во системот, излегува (NULL) со задебелени букви, кога се обидувам да го вметнам календарот што го ставивте во Conky дека таниасот во 2010 година е неорганизиран и ја проширува лентата за конки. Погледнете да ги видите сите подобрувања што можете да ги направите. Ми се допаѓа со ширина што ја имам и што твојот календар се прилагодува на таа ширина и што излегува сè што ти кажав, што не покажува, еве:

  http://paste.desdelinux.net/4552

  - Ставете го кодот во нашата паста, така што коментарите не се толку обемни -

 13.   GONZALO dijo

  вистината е дека вашиот придонес е за жалење

 14.   Едгар dijo

  Здраво, ми го олесни животот со оваа скрипта. Ви благодарам многу за што би сакал да знам дали можете да ми испратите е-пошта каде што ја опишувате бидејќи сум нова во ова програмирање.
  Благодарам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво,
   Подобро, не бев во можност да ги опишам / објаснам овие редови на кодови, што не сте разбрале да објасните на друг начин?

   Исто така, ако се сомневате, секогаш можете да прашате на нашиот форум: forum.desdelinux.net

   Поздрав

 15.   Престани dijo

  Убав придонес, но можете да го заокружите ... Ми треба сценарио за саи. Тоа е, кога Саи ќе сфати дека има батерија и има 20 минути да се исклучи, тој испраќа сигнал до уредот и тој мора да ја изврши скриптата за да исклучи некои сервери. Не знам дали добро се објаснив ... Валдрија со ставање во твоето сценарио „исклучување -х“ ??

  Ви благодариме!

 16.   Исус Израел Пералес Мартинез dijo

  Нешто друго да додадам во папката со мојот образец: Б.

 17.   едвар dijo

  Може ли некој да ми помогне, ми треба скрипта за ubuntu што ако го затвориме прелистувачот за хром, отворете го повторно

  Благодарам однапред

 18.   edo dijo

  Ми треба скрипта која само со извршување ќе ги пребрише информациите на датотеката со друг текст, дали некој знае како е?

  1.    edo dijo

   Јас веќе видов дека погоре тие велат како да се направи тоа

 19.   Dario dijo

  Многу добро, одлично за моите внуци.
  Илјада благодарам. »Како и што имавте многу млади луѓе, дејствувајќи како наставници ... ќе биде прекрасно.

 20.   Римски компјутер dijo

  Едноставно и функционално, како што треба да биде.

  Фала што Сподели.

  Поздрав.

 21.   Хернан araарамило dijo

  Ви благодариме за вашата помош. Беше корисно, многу добро објаснување.

 22.   Висен dijo

  Ви благодарам што ми послужи. На здравје

 23.   Гамерц dijo

  Едноставно и ефикасно. Одлично упатство за почетници

 24.   Луис Карлос dijo

  Здраво, јас знам многу малку за скриптите и не знам дали збунувам концепти, но она што се обидувам да го сторам е на следната веб-страница:
  http://beginlinux.com/blog/2010/03/iptables-with-network-card-aliases/

  Поентата е дека јас навистина не разбирам како да го стартувам овој код или ако ова ги заменува IPTABLES. И ако е тоа што го заменува како што би се ставило така што ќе започне автоматски со ОС.

  Благодарам

 25.   Крис dijo

  Страшна Гаара !!!

  Почнав да ја работам домашната работа како што објасни и ми успеа !! Ви благодариме што одвоите време и споделите со неуки знаења за да излезете од темнината.

  ????

 26.   leo dijo

  Здраво, имам какви било прашања за да направам скрипта што ја создава корисник, можете ли да ми помогнете?

 27.   млади dijo

  здраво Имам прашање со датотека .sh
  имате ли некој начин на тоа
  Те контактирав за да видам дали го правам нели?

  #! / систем / корпа за отпадоци / ш
  монтирање -о ремонт, rw /
  mkdir /mnt/local/Android/data/org.xbmc.xbmc/files/.xbmc
  ln -s /mnt/local/Android/data/org.xbmc.xbmc/files/.xbmc /.xbmc
  монтирање -о ремонт, ро /

  , Јас го извршувам рачно во терминалот и ако работи, но кога сакам датотеката да се кандидира, тоа не сака.

 28.   Луикс dijo

  Го најдов овој на vivaolinux.com.br, супер е

  #! / корпа за отпадоци / баш

  Врз основа на Gera.sh - Gera cabeçalho за сценарија

  Напишано од: Сандро Марсел П. Барбоса (Боа Виста - Рораима)

  Е-пошта: sandro_marcell@yahoo.com.br

  Slackware GNU / Linux 10.1.0

  Пример за употреба: скрипта_име my_script

  Можете исто така да наведете продолжување, сообразност или толкувач.

  Пр.: Nome_script backup.sh за o толкувач „sh“

  или nome_script backup.tcl за толкувачот 'tcl' и исто така за денот!

  Дефинирање на толкувачот можете (замена за друг!):

  Интерпретатор = »#! / Бин / ш»

  Содржина на заглавие (променете како што сакате!):

  ИНФО = »##»
  КРЕАТОР = »## Напишано од:»
  Е-пошта = »## Е-пошта: you@correo.com»
  ДИСТРО = »##»

  Проверка дали корисникот го навел името на скриптата:

  ако [$ # -eq 0]; тогаш
  ехо ">>> Употреба: $ (основно име $ 0)"
  излезете
  fi
  ако [$ # -ge 2]; тогаш
  ехо "Името со празни места не е валидно!"
  излезете
  fi

  Може ли корисникот да пишува во тековниот директориум?

  ако [! -w $ PWD]; тогаш
  ехо "Нема дозвола за запишување на тековниот директориум!"
  излезете
  fi

  Што ако има друга скрипта со исто име во тековниот директориум?

  ако [-f $ 1]; тогаш
  ехо "Скрипта со исто име веќе постои во овој директориум!"
  излезете
  fi

  Скриптно тело:

  (
  мачка << КРАЈ
  $ Интерпретатор

  $ ИНФО
  $ КРЕАТОР
  $ Е-пошта
  $ ДИСТРО

  Сега додадете команди на следните редови =)

  Датум на создавање на оваа скрипта: $ (датум «+% a% d /% m /% Y») на $ (датум «+% T»)

  FIN
  )> 1 долар

  Поставување дозвола за извршување:

  ако [-f $ 1]; тогаш
  chmod + x $ 1 2> / dev / stdout
  ехо "Скриптот $ 1 е создаден и е дозволен за извршување!"
  fi

  Датум на создавање на оваа скрипта: 29 година 01:2013:19 часот

  1.    Дебианистероулер dijo

   Одлично, работи совршено !!!

 29.   Винсент dijo

  Многу добро упатство, едноставно и многу ми помогна, благодарам

 30.   Каличи dijo

  Почитуван KZKG Јас сум нов човек, но ме интересира да учам.
  Имате друг скрипт. Или одеднаш на местото каде што работам сакам да отворам еден што е составен и не можам да го видам.
  Било какви идеи.

 31.   Каличи dijo

  Ми треба помош за сценарио. Составен е.

 32.   кул9 dijo

  Разбрав за баш, но ако сакам да направам автоматски алијас, тоа не излегува

 33.   ангиесарита dijo

  Ви благодарам многу за вашата пријателка за помош.

  Би сакал да знам дали можеш да ми направиш огромна услуга, треба да создадам скрипта што ќе ми помогне да создадам .sum во одредено време, но не знам како да го парамеризирам. Можеби ќе можете да ми помогнете со некои покажувачи. Ви благодарам и ќе бидам внимателен ако можете да ми помогнете.

  Со почит

 34.   Хозе dijo

  Здраво, добро попладне, погледнете, работам лекс, па би сакал да ми помогнете со скрипт, со кој ќе можам да ја стартувам датотеката lex, онаа што генерира lex (lex.yy.c) и датотеката за внесување податоци .

  Ви благодарам многу

 35.   Вилмер Рон dijo

  крес благодарам доц !!! Јас сум нов во сценариото, ви благодарам многу поздрав Јас ќе бидам во потрага со вашето ново туторство !!!!

 36.   Карен вега dijo

  Здраво!!!

  Ви благодарам многу за вашите придонеси, јас почнувам да влегувам во уникс и ретко е некој да го објасни овој универзум на код на толку едноставен начин. Би сакал да те прашам дали со твојата постапка можам да направам скрипта што ќе ми помогне да пронајдам број на датотеки што живеат на истата патека и да ги копирам во друга папка ... некој ми рече дека можам да ги зачувам во txt патот и името на моите датотеки, но не е јасно како да го направам тоа. Останувам внимателен.

  Честитки!

 37.   Еибар Амаја dijo

  Здраво, имам VPS, но мене ми треба помош за некои работи или самата ме интересира како да креирам скрипта или нешто друго за да извршам самостојна резервна копија на сè што е во мојата / root папката и таа резервна копија да работи на секои 1 час би можел ли да помогнеш во тоа што премногу би те ценел во тоа

  Ти го оставам мојот фејсбук ако сакаш да ми помогнеш ми треба многу помош

 38.   Хорхе Родригез dijo

  создадете ми еден за пинг и следење на одредена мрежна опрема во компанијата
  но јас го направив тоа едноставно

  допрете црвено.sh && chmod + x црвено.sh
  исфрли '# -- КОРИСТЕЕ: UTF-8 -- '>> red.sh
  ехо 'пинг 10.50.0.125 -w 5' >> red.sh
  ехо 'пинг 10.50.0.80 -w 5' >> red.sh

  стартувајте го. / црвено.ш и добро

 39.   Гилермо dijo

  Почитуван, треба да креирам скрипта за автоматска инсталација. Подготвен сум да платам за добро завршена работа. Оние кои се заинтересирани, испратете ми е-пошта на carranzalh@gmail.com. Ви благодарам

 40.   СРЕД dijo

  ми го цицаат курот XD

 41.   Хдекс dijo

  Добро утро пријателе, дали можеш да ми помогнеш со нешто
  Треба да направам бекап со linux на компанијата бидејќи е побезбедно за да не го фатат вируси но не знам како да ги направам
  Треба да креирам скрипта што ќе ги спакува датотеките и ќе ги испрати до ftp

  Би ценел однапред, пишете на мојата е-пошта

  cesarloscor@gmail.com