Sterвездичка: најдобри алтернативи на овој проект со отворен извор

Sterвездичка, алтернативи

Aвездичката е еден од лидерите во софтверот за телефонска разводна табла засновано на VoIP и PBX системи. Но, тој не е единствениот софтвер што постои за да се имплементира овој тип на сервери. Па ако сакаш знаат алтернативи За да ги имплементирате овие системи, еве неколку од најзабележителните.

Некои од овие алтернативи се исто така со отворен код или бесплатни, други не. Но, сите се доста интересно и тие можат да се прилагодат на вашите потреби на подобар или полош начин.

Список на алтернативи на sterвездичката

Овде можете да најдете комплетен список со некои од најдобрите алтернативи што постојат за sterвездичката. Ако, поради некоја причина, sterвездичката не ги задоволува вашите потреби или сакате да испробате нешто поразлично, можете да си ја испробате среќата со некој од овие проекти ...

3CX (сеопфатно решение и алтернатива на sterвездичката)

3CX алтернатива на sterвездичката

Sterвездичката е бесплатна и платформа со отворен извор. Ова е одличен поттик, но не е готов за употреба телефонски систем, бара а инсталација и конфигурација за да започнете да ја користите. Ако она што го сакате е нешто многу поедноставно, имате на располагање системи базирани на sterвездички, како што се Digium, FreePBX, Switchvox, на кои им е потребно купување модули за проширување или додатоци за да имаат напредни функции.

3CX Linux ги има сите предности на sterвездичката, но без недостатоци на другите платформи споменати во претходниот пасус. Со него можете да заборавите на главоболките да имате функционален систем од првиот момент.

Меѓу атракциите:

 • Хостинг за 1 година бесплатно.
 • Можност за инсталирање на Google Cloud, Amazon AWS или Microsoft Azure во вашиот облак, дури и во примери со VPS Linux, во В.М., Raspberry Pi или OpenStack.
 • Едноставно во однос на инсталацијата и конфигурацијата.
 • Лесна администрација без техничко знаење.
 • Се ажурира автоматски.
 • Подобрена анти-хакерска безбедност.
 • Има бесплатни апликации за iOS и Android, а работи и со IP телефони.
 • Дозволете му на вашиот сопствен SIP багажник да заштедува на повици на далечина.
 • Лесна интеграција со разни CRM.
 • Не ви требаат модули за проширување.

Официјална веб-страница на 3CX

Други алтернативи на sterвездичката

Освен претходното, можете да најдете и други алтернативни решенија за sterвездичката или со слични функции на ова.

CloudTalk

CloudTalk, алтернативи со sterвездичка

Тоа е решение за компаниите кои сакаат да го подобрат своето искуство со своите клиенти преку повеќе персонализирани гласовни канали. CloudTalk е целосно решение за создавање на вашиот PBX заснован на облак. Се користи за неколку агенти за работа и за големи оптоварувања во вашиот бизнис.

Интегрира беспрекорно со мноштво решенија за е-трговија или CRM, што го прави многу попривлечно.

Официјална веб-страница на CloudTalk

Облак Genesys

Облак Genesys, алтернативи на sterвездичката

Облак Genesys тоа е друга алтернатива на претходните. Начин да имате платформа слична на sterвездичката, но исто така заснована на облак и со можност да ги зајакнете деловните агенти и да им дадете 360º преглед на она што се случува со клиентите.

Дозволува едно брза и лесна имплементација, овозможувајќи ви да го имате системот за неколку минути, како додаток на адаптирање кон тековното законодавство за податоци. И, ако ова ви изгледа малку, има максимална достапност со оглед на вишокот, така што нема да престане да работи лесно.

Официјална веб-страница на Genesys Cloud

Natterbox

Natterbox

Тоа е мулти-канцелариска услуга заснована на облак. Оваа услуга е наменета за мали и средни претпријатија и големи компании. Покрај тоа, тој спроведува 100% комплетен и природен телефонски систем за управување со вашите повици, контакти, итн.

Тој е скалабилен, со капацитет од 1 единствен корисник до 10.000 XNUMX корисници доколку бизнисот расте. Исто така е многу флексибилен, поддржува повици од каде било по најавувањето во Salesforce и може лесно да се користи без потреба од дополнителен хардвер или телефони. само со слушалки.

Официјална веб-страница на Natterbox

Аеро-ircид

Aircall, sterвездичка алтернатива

Е модерна разводна табла и алтернатива на sterвездичката. Меѓу неговите најзначајни карактеристики е едноставноста во користењето, интеграцијата со клучните платформи и квалитетот на услугата. На пример, тоа овозможува нејзино интегрирање со едноставен клик со многу CRM платформи, што во голема мера го олеснува неговото спроведување во компаниите.

Исто така е многу комплетен, со напредни функции за вашите повици и можноста за анализа на резултатите во реално време, за следење на активноста.

Официјална веб-страница Aircall

Интулс

Интулс

Тоа е услуга за непрофитни организации и МСП. Со Intulse ќе имате солидно и прифатливо VoIP решение, како и дозволување прилагодување да се прилагоди на вашите потреби и секторот во кој работите.

Вклучува и снимање повик и неограничена историја на повици. Секако, тој е базиран на облак и овозможува апликации за глас, факс, текст и мобилни на ниво на претпријатие.

Интулс официјална веб-страница

JustCall

Justcall, алтернатива на sterвездичката

Друга алтернатива на sterвездичката е JustCall. Систем за продажба и помош кој полека добива популарност. Се базира на систем за облак-телефон и ви овозможува да собирате телефонски броеви од 58 земји за да им се појават како локални цифри на вашите клиенти.

Официјална веб-страница JustCall

Разводна табла Задарма

Задарма, алтернатива на sterвездичката

Може да го тестирате системот бесплатно за одреден период Задарма. Виртуелна разводна табла заснована на облак што ви овозможува да имате претходно дизајнирано решение за конфигурирање на едноставниот канцелариски телефонски систем.

Не треба да купувате скапа опрема, или треба да воспоставите телефонски линии. Работи на целиот Интернет.

Официјална веб-страница на Задарма

НУАКОМ

НУАКОМ

Тоа е друг телефонски систем за мобилен телефон прилично модерен, интуитивен и базиран на облак. Тоа им овозможува на компаниите да работат на едноставен начин, како и да следат мноштво податоци во нејзиниот веб-интерфејс, со што ќе преземат подобра контрола врз вашиот бизнис. Покрај тоа, може да се прилагоди на различни потреби, едноставен е, брз и има систем на билети.

Официјална веб-страница на NUACOM

Јтел

Ytel, alternativeвездичка алтернатива

Мисла за компании, агенции и организации кои работат со голем број клиенти и контакти во рамките на субјектот. Веќе има важни клиенти во автомобилскиот, енергетскиот, владиниот сектор итн.

Овој центар е врз основа на облаки има решенија за API за управување со кампањи и контакти во живо. Вклучува и анализа на податоци, известување, интеграција со CRM, говорна пошта без повици, пренос преку глас и СМС, итн.

Официјална веб-страница на Ytel

Виртуелна централа

Виртуелна централа

И на крај, другата алтернатива на sterвездичката на оваа листа е ова друго решение засновано на облак Виртуелна централа. Решение дизајнирано за разновиден пазар, така што може да се вклопи во мноштво видови на компании или организации.

Може да работи со телефонскиот систем на компанијата и да биде распореден за само неколку минути. Тој нуди опции за VoIP, аналоген систем, поддршка за паметни телефони, WebRTC, SIP Trunking и природни повици.

Виртуелна официјална веб-страница на PBX


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   John Doe dijo

  Овој напис е силно рекламиран за верзии што не се со отворен код. Вистинските алтернативи се решенија како freeSwith, vital pbx, итн, итн. Колку лошо истражување прави авторот ..